Neden Yurt Dışında Mühendislik Okumalısınız?

Yurtdışında eğitim söz konusu olduğunda, bu eğilime birkaç ana dal liderlik etmektedir. Dil, edebiyat, mimari ve sanat bunlardan birkaçıdır. Geçmişe baktığımızda, mühendislik öğrencilerinin birçoğu yurt dışında üniversite eğitimi almayı tercih etmemiştir. Aslında bunun çeşitli nedenleri vardır. Yurt dışında eğitimin, zamanında mezun olmak için ders programlarına uymadığı söylenmesi gibi. Ancak geçmişteki bilgilerin artık geçerli olmadığını, günümüzde bu eğilimin değiştiğini ve mühendislik öğrencileri için daha fazla fırsatın ortaya çıktığını görmeye başlıyoruz. Özellikle Amerika, Kanada ve Avrupa’nın çeşitli ülkeleri, yurt dışında eğitim görmek isteyen mühendislik öğrencileri için birçok avantaj sunuyor.

Bu fırsat, öğrencilere bakış açılarını genişletme, farklı kültürler tanıma ve yüksek standartlara sahip kaliteli eğitim alma fırsatı veriyor. Seyahat etmek ve farklı kültürlere maruz kalmak, öğrencilerin benzersiz bir kişilik geliştirmelerinde büyük rol oynar. Mühendislik öğrencileri için yurt dışında eğitim almanın beş önemli nedenini aşağıda inceleyebilirsiniz.

1. Mezuniyet Sonrası Kariyer Desteği

Günümüzde, şirketler ne kadar büyük ya da küçük olursa olsun, küreselleşen ekonomide neredeyse her alan giderek uluslararası hale geliyor. Özgeçmişinizde yurt dışında bir eğitim ve çalışma deneyimine sahip olmak, gelecekteki işverenlerinizin ilgisini artırır ve rakipleriniz arasında öne çıkmanızı sağlar. Farklı kültürleri ve pazarları anlamak daha açık bir düşünce tarzına sahip olmanızı sağlar. Ayrıca yurt dışında geçirdiğiniz süre boyunca kuracağınız uluslararası bağlantılar mezuniyetten sonra iş ararken size çok yardımcı olacaktır.

2. Uluslararası Düşünme

Bir öğrenci olarak yurt dışında geçirdiğiniz süre boyunca, çeşitli insanlardan oluşan birçok grupla tanışacak ve uluslararası ağ kurma şansına sahip olacaksınız. Yurt dışında okumak, öğrencinin kendi ülkesinin henüz keşfetmediği teorileri ve teknikleri anlama ve keşfetme kapılarını da açar.

3. Problem Çözme Becerilerini Geliştirme

Yurt dışında okumak, öğrencilerin yurt dışında bir sorunla karşılaştıklarında problem çözme yeteneklerini gerçek dünyaya uygulamalarını sağlar. Yabancı bir ülkede yaşayan öğrenciler bir sorunla yüzleşmek için düşünme yollarını ve engelleri aşmak için kullandıkları yöntemleri geliştirirler. Öğrencilerin yurt dışında geçirdikleri süre boyunca kazandıkları bu problem çözme becerileri, onların eleştirel düşünme biçimlerine ve yenilikler geliştirmelerine de katkı sağlayacaktır.

4. Yeni Bir Düşünme Biçimi Kazanma

Belirtildiği gibi, sadece problem çözme becerilerinizi geliştirmekle kalmayacak, aynı zamanda dünyayı ve insanları farklı bakış açılarından görme fırsatı da yakalayacaksınız. Farklı geçmişlere ve kültürlere sahip insanlarla uygulamalı deneyime sahip olmak, sizin için yeni bağlam sağlar ve algınızı çeşitli farklı düşünme biçimlerine açmanıza yardımcı olur.

Kendi yaşamınızı ve kültürünüzü yeni şekillerde düşünmek, karşılaştığınız diğer her şeyi farklı şekilde düşünmenin ilk adımıdır.

5. İletişim Becerileri Kazanma

Teknolojik gelişmeler, kültür ve geleneklerimizle iletişim şeklimizi değiştiriyor. Herhangi bir alanda, başkalarıyla çalışmak önemlidir ve çeşitli insanlarla etkili bir şekilde nasıl iletişim kurulacağını öğretir. Yurt dışında okuduktan sonra, dünyanın her yerinden farklı insanlarla tanışmak ve onlarla iletişim kurmak, iletişim becerileri geliştirmenize yardımcı olur. İşverenler, ekip arkadaşlarıyla, müşteriler ve ortaklarla iyi iletişim kurabilen geleceğin mühendislerini aradıkları için, iletişim becerileri yüksek kişiler her zaman öncelikli tercih haline gelir.

Yurt Dışında Mühendislik Okumanın Şartları

Yurt dışında mühendislik okumak istiyorsanız öncelikle tercih ettiğiniz okulun giriş koşullarını ve başvuru tarihlerini bilmeniz gerekir. Türkiye’den farklı olarak yurt dışındaki üniversitelerde başvuru tarihleri oldukça önemlidir. Varsayalım ki eğitim almayı düşündüğünüz bölümün önümüzdeki yıl 100 öğrencilik kontenjanı bulunuyor. Son başvuru tarihi gelmeden bile kontenjan dolarsa eğer ne yazık ki istediğiniz bölümde eğitim alamayabilirsiniz. Bu sebeple hem başvuru tarihlerini iyi kontrol etmeniz hem de kontenjanlar dolmadan elinizi çabuk tutmanız gerekir. Gelelim kabul şartlarına. Yurt dışında mühendislik eğitimi almak için Türkiye’de üniversite sınavından yeterli bir sonuç almanıza gerek yoktur. Almanya gibi istisna dışı bazı ülkelerdeki okullar Türkiye’de üniversite sınavına girip Almanya’da eğitim almak istediğiniz mühendislik bölümüne en azında Türkiye’deki bir üniversitede yerleşmiş olmanızı isterler. Ancak Kanada, İngiltere, Amerika ve İrlanda’daki üniversitelerde böyle bir zorunluluk yoktur. Başvuru aşamasında en önemli unsur lise not ortalamanızdır. Yurt dışında mühendislik eğitimi için genel olarak okulların isteyebileceği belgeler şu şekildedir;

 • Transkript
 • Lise diploması
 • IELTS ya da TOEFL gibi İngilizce yeterlilik test sonucu (Zorunlu değil, İngilizceniz yeterli olmasa da hazırlık eğitimi alabilirsiniz)
 • Niyet mektubu (kendinizi, eğitimlerinizi, neden bu üniversiteyi ve bölümü seçtiğinizi anlatacağınız)
 • 1-3 adet öğretmenlerinizden alacağınız referans mektubu

İngiltere’de Mühendislik Eğitimi

Günümüzde, dünya çapındaki üniversiteleri ve dünyaca ünlü inovasyon kültürü sayesinde Birleşik Krallıktaki üniversitelerde eğitim alan mühendislik mezunları işverenler tarafından yüksek talep görmektedir. Yapay zekâ ve otomasyondan enerji ve taşımacılığın geleceğine, Birleşik Krallık'ta alacağınız eğitim, ilerledikçe uzmanlaşmanıza olanak tanır.

Birleşik Krallık, inovasyon konusunda dünyada beşinci sırada yer alır. Geçmişte buhar gücü ile çalışan makinaların icadından, günümüzde havacılık ve otomotivdeki ikonik tasarımların üretimine kadar farklı türlerden mühendislik harikalarına öncülük etmeye devam etmektedir.

Birleşik Krallıkta eğitim almayı seçtiğiniz, her yerde İngiliz mühendisliğinin muhteşem örneklerini ve yapım aşamasındaki daha birçok projeyi görme fırsatına sahip olabilirsiniz. Olağanüstü şeyler inşa etmeyi, geleceğe damga vurmayı istiyorsanız, İngiltere başlamak için en iyi seçeneklerden biri olacaktır.

İngiltere’de Sizi Neler Bekliyor

İngiltere’deki mühendislik programları, ilk günden itibaren temel unsurlar hakkında sağlam bir anlayış geliştirmeye başlamanızı sağlar. Güveneceğiniz hesaplamalardan işe koyacağınız materyallere kadar, öğretmenleriniz konunun temellerini anlamanıza yardımcı olacak, böylece seçtiğiniz uzmanlıktaki zorluklara yaklaşmanın yeni yollarını keşfetmeye başlayabileceksiniz.

Birleşik Krallıktaki mühendislik eğitim süresi genellikle diğer birçok ülkeden daha kısadır, bu da eğitim sonrası diğer ülkelerdeki rakiplerinize göre sektöre daha erken girmenize olanak tanır. Birleşik Krallıkta mühendislik eğitimlerinin birçoğu 3 yıl sürer.

İngiltere Eğitim Sistemi hakkındaki blog makalemiz de ilginizi çekebilir.

Birleşik Krallıkta Anlaşmalı Olduğumuz Mühendislik Eğitimi Verilen Üniversiteler

Amerika’da Mühendislik Eğitimi

ABD'de mühendislik okumak isteyen uluslararası öğrenciler, mühendisliğin hem ABD'de hem de denizaşırı ülkelerde büyük kariyer beklentileri olan büyüyen bir alan olduğunu göreceklerdir. Amerika Birleşik Devletleri'nde uluslararası öğrencilerin aralarından seçim yapabileceği çok sayıda mühendislik lisans programı sunulur.

Neden ABD’de Mühendislik Eğitimi?

Mühendislik alanında uzmanlaşan öğrenciler, mezun olduktan sonra kendilerine açık çok çeşitli kariyer seçeneklerine sahip olduklarını göreceklerdir. Neyse ki, mühendislik öğrencileri de yüksek düzeyde iş tatminine sahip olma eğilimindedir. Mühendislik kariyerinde her zaman bir değişim ve dönüşüm garantisi vardır.

Amerika’da eğitimi alan mühendislik öğrencileri, problem çözme, karar verme, inovasyon, proje yönetimi, ekip çalışması becerileri ve iletişim gibi günlük olarak uygulanabilecek beceri setleri oluşturur. ABD Çalışma Bakanlığı Çalışma İstatistikleri Bürosu'na göre, mühendislik pozisyonları ABD’de en yüksek ücret kazananlardır. Uzmanlık alanına bağlı olarak yıllık 50.000 - 100.000 USD arasındadır.

Mühendislikte son derece geniş uzmanlık alanları bulunur. ABD'deki en yüksek ücretlere sahip mühendislik alanları şunlardır;

 • Petrol mühendisliği
 • Elektrik mühendisliği
 • Bilgisayar mühendisliği
 • Uzay mühendisliği
 • Kimya mühendisliği
 • Malzeme mühendisliği

ABD’de Anlaşmalı Olduğumuz Mühendislik Eğitimi Verilen Üniversiteler

ABD’de Anlaşmalı Olduğumuz Mühendislik Eğitimi Verilen Collegeler

Kanada’da Mühendislik Eğitimi

Dünyanın yükselen küresel liderlerinden biri olan Kanada, her yıl binlerce mühendislik mezunu yetiştirmektedir. Kanada'da mühendislik okuyan uluslararası öğrenciler, ABET - Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyon Kurulu tarafından tanınan üniversite ve kolejlerde eğitim alma şansına sahiptir. Çok çeşitli mühendislik programları ve yapılandırılmış eğitim müfredatı sayesinde, uluslararası öğrenciler lisans ve lisansüstü eğitimleri sırasında yarı zamanlı işlerde çalışma hakkına ve mezun olduktan hemen sonra iş fırsatlarını değerlendirerek Kanada’da belli bir süre çalışma iznine sahip olurlar.

Ülkenin eğitim kalitesi, yaşam tarzı ve yaşam maliyeti göz önüne alındığında, Kanada'daki 3 şehir (Toronto, Montreal ve Vancouver), mühendislik hayali kuran uluslararası öğrenciler için en iyi eğitim ve çalışma olanaklarına sahiptir.

Neden Kanada’da Mühendislik Eğitimi?

1. Çok Çeşitli Program Seçenekleri

Havacılık, biyomedikal, kimya, malzeme, inşaat, elektrik, elektronik ve otomotiv gibi pek çok farklı alanda Kanada’da mühendislik eğitimi alabilirsiniz. Ayrıca stajlar aracılığıyla alanınıza özgü organizasyonlarda çalışabileceğiniz pek çok program alternatifi de bulunur.

2. İlerleme ve Yenilikler

Havacılık ve elektronik mühendisliği gibi alanlar artık Kanada'da giderek gelişiyor. Kablosuz teknolojideki ilerlemenin bir sonucu olarak Kanada, her bireyin bir ay boyunca çevrimiçi olarak geçirdiği ortalama dakika sayısı bakımından dünya genelinde ikinci sırada yer alıyor. Kanada'daki mühendislik kurumları da uluslararası öğrencileri denemeye ve yenilik yapmaya teşvik ediyor.

3. Yüksek Ücretler

Kanada'daki mühendisler için ortalama maaş her yıl artmaya devam ediyor. Günümüzde mühendislerin yıllık ortalama maaşları 110.000 - 130.000 Kanada Doları arasındadır. Mühendislik sektöründeki beceri eksikliği nedeniyle, işverenler Kanada kurumlarından mezun olan uluslararası öğrencileri işe almaya isteklidir.

Kanada'da talep edilen bir mühendislik kursunu tercih ettiğinizde, kursu tamamladıktan kısa bir süre sonra yüksek maaşlı bir işe girme şansınız çok yüksektir. Özellikle otomobil, mekanik ve havacılık gibi tasarım odaklı teknik çalışmalar Kanada'da mühendislik okuyan uluslararası öğrenciler tarafından en çok tercih edilen programlar arasında yer alır.

4. Araştırma Merkezi

Kanada üniversiteleri birinci sınıf araştırma faaliyetleriyle tanınır. Bu araştırmalar arasında; kanseri verimli bir şekilde tespit etmek için üretilen cihazlar, okyanusları korumak için yeni teknolojiler, sürekli ve etkili HIV / AIDS tedavi yöntemleri yer alır.

5. Güvenli Çevre

Kanada, İngilizce ve Fransızca'nın resmi dil olduğu çok uluslu bir ülkedir. 2016 yılında Ekonomi ve Barış Enstitüsü, Kanada'yı dünyanın 8. en barışçıl ülkesi olarak açıklamıştır. Bunun nedeni, Kanada yasalarının, koşullara bakılmaksızın vatandaşlarının her türlü ayrımcılığa (cinsiyet, yaş, renk, din ve fiziksel engeller) karşı korunmasını sağlamasıdır.

Kanada’da Anlaşmalı Olduğumuz Mühendislik Eğitimi Verilen Üniversiteler

Kanada’da Anlaşmalı Olduğumuz Mühendislik Eğitimi Verilen Collegeler

İrlanda’da Mühendislik Eğitimi

İrlanda, OECD üyesi olan en zengin ülkelerinden biridir. Son yıllarda İrlanda, yurt dışında okumak isteyen uluslararası öğrenciler arasında mükemmel bir eğitim yeri haline geldi. İrlanda; öğrencilere çok sayıda iş fırsatı, benzersiz bir kültür ve nereye giderseniz gidin insanlar tarafından sıcak bir karşılama sunar.

Avrupa'daki en iyi eğitim sistemlerinden biri İrlanda'dadır. İrlanda'da eğitim, yüksek kaliteli bilimsel araştırmalar için uluslararası bir konumda olduğu için oldukça takdir edilmektedir. İrlanda İngilizce konuşulan bir ülke olduğu için, dünyanın her yerinden gelen öğrenciler İrlanda'da eğitim almayı tercih ediyor.

İrlanda'da dünyanın en iyi mühendislik eğitimi verilen okulları yer alır. Son yıllarda Google, Hewlett Packard, Amazon vb. gibi dünyanın büyük işletmelerinin birçoğu merkezlerini İrlanda’ya taşıdılar. Bu sebeple de İrlanda'da mühendisler için çok sayıda iş fırsatı vardır.

Mühendislik eğitimi için İrlanda'yı tercih etme nedenleri?

İrlanda'da mühendislik kursları sunan çok sayıda kolej ve üniversite vardır. Kolejlerin çoğunun dünyanın en iyi okulları listesinde yer aldığını belirtmek gerekir. İrlanda'daki üniversiteler, mühendislik alanındaki yüksek öğrenimlerine devam etmek isteyen uluslararası öğrencilere çok çeşitli fırsatlar sunuyor. İrlanda'da teknik eğitim, elektrik, mekanik, bilgisayar ve inşaat mühendisliği gibi çeşitli mühendislik kursları sunulmaktadır. İrlanda'da yüksek öğrenim yapmanın en önemli nedenlerinden biri, eğitim süresince zenginleştirilmiş laboratuvar eğitim programlarıdır.

İrlanda'daki eğitim standardı öğrenci merkezlidir ve gerçek zamanlı problemler sağlayarak daha pratik bilgi edinmelerine izin verir. Öğretim standardı, uluslararası öğrencilerin araştırma ve geliştirme çalışmaları için laboratuvarlarda daha fazla zaman geçirmelerine olanak tanır.

İrlanda’da Hangi Alanlarda Mühendislik Eğitim Alabilirsiniz?

Aşağıda İrlanda’da hangi alanlarda mühendislik eğitimi alabileceğinizi inceleyebilirsiniz.

İnşaat, Kentsel Gelişim ve Çevre Mühendisliği;

 • İnşaat mühendisliği
 • Yapı Mühendisliği
 • Mimari
 • Çevre Mühendisliği

Elektrik ve Elektronik Mühendisliği;

 • Enerji, Elektrik Mühendisliği
 • Bilgisayar ve Elektronik Mühendisliği

Makine ve İmalat Mühendisliği;

 • Malzeme Mühendisliği
 • Makine Mühendisliği
 • Optik Mühendisliği

Kimya Mühendisliği ve Biyoteknoloji;

 • Biyomedikal mühendisliği
 • Biyosistem Mühendisliği
 • Gıda Teknolojisi
 • Kimya Mühendisliği ve Biyoproses

İrlanda’da Anlaşmalı Olduğumuz Mühendislik Eğitimi Verilen Okullar