İrlanda son yıllarda öğrencilerin en çok tercih ettiği lokasyonların başında gelmektedir. Bunun başlıca sebepleri İrlanda’nın kariyer odaklı yüksek lisans eğitimleri sunması ve öğrencilere birçok alanda iş imkanı sağlamasıdır. Birçok firma yabancı öğrencilere iş vermekte ve öğrenciler eğitimleri sonrası Avrupa’da iş sahibi olabilmektedir.

İrlanda’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

Öğrenciler İrlanda’ya gittikleri an itibariyle çalışma iznine sahip olabilmektedir. Eğitim alırken haftada 20 saat (tatillerde 40 saat) ve yüksek lisans eğitimi sonrası 2 yıl tam zamanlı çalışma imkanı bulunmaktadır. Eğitim alırken hizmet sektörü gibi alanlarda öğrenciler yaşam giderlerini çıkarmak için çalışabilirken mezuniyet sonrası profesyonel firmalarda iş sahibi olabilmektedir. Facebook, Google, IBM gibi birçok firmanın genel merkezlerinin İrlanda’da bulunması sebebiyle çok büyük fırsatlar veren ülkede öğrenciler minimum saatlik 10 Euro kazanabilmektedir. İş ilanları için birçok siteden öğrenciler araştırma yapabilmektedir. Aşağıda bazı sitelerin linklerini görebilirsiniz:

Neden İrlanda’da Yüksek Lisans

 1. Uygun fiyat
 2. Çalışma izni ve mezuniyet sonrası iş imkanları
 3. Yüksek gelir imkanı
 4. Avrupa’nın en kaliteli okullarında eğitim imkanı

İrlanda Yüksek Lisans Kabul Şartları

İrlanda’da eğitim almak isteyen öğrencilerin öncelikli olarak yapması gereken iyi bir not ortalamasına sahip olmak. Bununla birlikte öğrencilerden tavsiye mektubu, CV, niyet mektubu ve İngilizce yeterlilik belgesi istenmektedir. IELTS en geçerli İngilizce yeterlilik belgesi olarak görülmektedir. Bununla birlikte öğrenciler İngilizce yeterliliğe sahip değilse İrlanda’da bir dil okuluna giderek oradan üniversiteye geçiş hakkı elde edebilmektedir. Birçok üniversitenin İngilizce hazırlık sınıfları da bulunmaktadır.

 • Üniversite not ortalaması minimum 2.5 GPA (daha düşük not ortalaması sahip öğrenciler bizimle iletişime geçebilir)
 • İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS: 6.0/6.5)
 • CV
 • Niyet Mektubu
 • Tavsiye Mektubu (letter of recommendation)

İrlanda’da Farklı Bölümlerde Yüksek Lisans Yapabilir miyim?

Okuduğunuz bölümden farklı bir alanda yüksek lisans yapmak istiyorsanız İrlanda sizin için doğru bir tercih olabilir. İşletme okuyan bir öğrenci bilgisayar üzerine yüksek lisans yapmak isterse öncesinde bilgisayar ile alakalı bir hazırlık programına kayıt yaptırarak daha sonra master yapabilmektedir. İrlanda’da 1 yıl süren yüksek lisansa ilaveten verilen bu 1 yıllık eğitimler öğrenciye büyük bir kayıp yaşatmamaktadır. Öğrenciler gittiği an itibariyle çalışma iznine sahip olabildikleri için yaşam giderlerini karşılayabilmektedir. Bazı okullar hazırlık eğitiminden sonra bu programlara devam edecek öğrencilere %50’ye varan burs imkanı vermektedir. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Süreç Nasıl İşliyor?

Öğrencilerimiz bizimle iletişime geçtikten hemen sonra İrlanda eğitim sistemi hakkında uzman danışmanlarımız öğrencilerimiz taleplerine göre gerekli araştırmayı yapmaktadır. Daha sonra sırasıyla:

 • Öğrencinin talepleri doğrultusunda kabul alınabilecek okulların listesi hazırlanır
 • Okulların bulunduğu şehirlerin özellikleri öğrenciye aktarılır ve listenin istenilen şehirler doğrultusunda sınırlandırılması sağlanır
 • Okulun sunduğu burs imkanları öğrenciye aktarılır
 • Yeterli sayıda okula karar verildikten sonra başvurular yapılır
 • Kabul alınan okullar arasından en iyi tercih yapılır
 • Okulun göndermiş olduğu evraklar ile birlikte danışmanlarımızın hazırladığı evraklar bir araya getirilerek vize randevunuz alınır
 • Vize onaylanmadan önce konaklamanın ayarlanması yapılır. İrlanda vizesi gereği 1 aylık konaklamanın vize öncesinde rezerve edilmesi gerekmektedir (öğrencinin talebine göre aile yanı, ev kiralama veya yurt seçenekleri değerlendirilir)
 • Okul ve şehir oryantasyonu yapılarak öğrencilerimizin gittikleri bölgeyi tanımaları sağlanır
 • Öğrencilerimiz seyahatlerini gerçekleştirdikten sonra öğrencimiz veya velimizin 7 gün 24 saat bize ulaşabilmeleri için acil whatsapp hattımız paylaşılır. Öğrencimizin taleplerine göre email, whatsapp ve arama yoluyla haftalık ve aylık durum raporu oluşturularak danışmanlarımızla diledikleri gibi görüşme fırsatı sağlanır.

İrlanda’da Yüksek Lisans Yapmak için Girilmesi Gereken Sınavlar

İrlanda’da yüksek lisans yapmak için herhangi bir sınava girme zorunluluğu yoktur. Öğrenciler üniversite diploması ve not ortalaması ile başvuru yapabilmektedir. Bununla birlikte girilmesi gereken tek sınav İngilizce yeterlilik belgesi alabileceğiniz sınavlar olmalıdır. Okul başlangıç tarihi ve vize başvuru tarihi esas alınarak sizlerle birlikte sınav tarihinizi ayarlıyoruz. İngilizce yeterliliğiniz yok ise direkt olarak anlaşmalı İrlanda dil okulu veya üniversitelerin İngilizce hazırlık eğitimlerine gidebilirsiniz.

İrlanda’da yüksek lisans seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Size en uygun bölümü seçmek. Bunun için özellikle İrlanda’da iş imkanının açık olduğu ve önümüzdeki yıllarda geçerliliğini koruyacak alanlara yönelmek önemlidir.

Size en uygun programı seçmek. Bazı üniversiteler işletme alanında uzmanlaşmış olup bazıları ise mühendislik veya gazetecilik alanında daha başarılı olabilir. Bunun için istediğiniz bölümün hangi üniversitede daha ön planda tutulduğunu incelemek önemlidir.

Size en uygun maliyetli okulu seçmek. Her okulun fiyatlandırması farklılık gösterebilir. Burada önemli olan bütçenize uygun en iyi okulu seçmek ve bu okula başvuru yapmak olacaktır.

 • Uygun bölüm seçimi
 • Uygun eyalet seçimi
 • Doğru okul seçimi
 • Bilgili danışman tercihi
 • Yüksek lisans sonrası alınacak çalışma izninin süresi
 • Burs ve indirimlerden faydalanmak

İrlanda Üniversitelerinde YÖK Denkliği

Yurt dışındaki üniversiteler arasında dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. İrlanda’da danışmanlık hizmeti verdiğimiz üniversitelerin tamamına yakını ilk 1000 arasında yer almaktadır. Bu sayede öğrenciler YÖK denkliği alırken zorlanmayacaklardır.

İrlanda'da Üniversite Eğitimi sayfamızı da incelemenizi öneririz.

İrlanda’da Yüksek Lisans Programlarına Ne Zaman Başvuru Yapılmalıdır?

İrlanda’da birçok okul başvuru tarihlerini Nisan sonu olarak belirlemiştir. Öğrencilerin üniversite son sınıftayken başvuru yapıp şartlı kabul alma hakkı vardır. İrlanda yüksek lisans programları kontenjana dayalı olarak belirlenir. Bu sebeple erken başvuru yapan öğrenciler öncelikli olarak değerlendirilir. Bazı okullar başvurularını yıl boyu açık tutmaktadır ve herhangi bir tarih sınırlaması bulunmamaktadır. Bu tür okullara vize başvuru tarihini düşünerek başvuru yapılabilir.

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alacak öğrenciler 90 günden uzun süreli vize olarak da bilinen D tipi öğrenci vizesine başvurmalıdırlar. Bu vize size çalışma imkanı ve üniversite hayatınız boyunca İrlanda’da kalmayı sağlayacaktır.

D Tipi Öğrenci Vizesi

 • Bu vize türü ise uzun dönem vize olarak adlandırılır. D tipi öğrenci vizesi 90 günden daha fazla eğitim alacak öğrencilerimiz için uygulanmaktadır. Bu vize türüne yapılan başvurularda ilk etapta vizeniz 3 aylık çıkacaktır.
 • Daha sonra Dublin’deki göçmenlik bürosuna yapacağınız kayıt ile birlikte vizeniz 8 aya kadar uzatılacaktır. İrlanda’ya giden öğrencilerimiz en sık başvurduğu vize türü olan D tipi öğrenci vizesi için gerekli tüm bilgileri aşağıda sizinle paylaşıyoruz.
 • Dönüş tarihinden sonra 6 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş olan pasaport
 • Varsa eski pasaportlarınız
 • Vize başvuru formu (tarafımızca doldurulur)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Niyet mektubu
 • Okul kabul mektubu
 • Okulun ilk yılının ödendiğine dair mektup (İrlanda vizesinde okul ödemenizi vize başvuru öncesinde direkt olarak okula yapmanız gerekmektedir. Vize alamamanız durumunda okullarımız para iadesi yapmaktadır.)
 • Transkript
 • Öğrenimine ara veren öğrencilerimizin durumu açıklayan mektubu
 • Sponsorunuzun veya şahsınızın hesabında minimum 7000 Euro gösterilmesi gerekmektedir.
 • Ülkenize geri döneceğinizi kanıtlayacak belgeler (vukuatlı nüfus kayıt örneği, eğitim evrakları)
 • İrlanda’da kalacağınız adresin bilgileri (tarafımızca temin edilir)
 • Gidiş geliş uçak bileti rezervasyonu (tarafımızca hazırlanır)
 • Vize başvuru ücreti
 • Belgelerin İngilizcesinin sunulması gerekmektedir.

İrlanda’da Yüksek Lisans Fiyatları

İrlanda’da Yüksek Lisans Bursları

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilere burs imkanı bulunmaktadır. Öğrencilerimiz adına yapılan başvuru sırasında burs başvurularını da okullarımıza ileterek başvurularının sonuçlanması ile birlikte burs haklarını öğreniyoruz.

İrlanda’da Foundation (Hazırlık) Eğitimi

İrlanda’da yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilerin not ortalaması veya IELTS sonuçlarının yetersiz kalması durumunda okulların sunduğu foundation eğitimleri vardır. Bu eğitimler sayesinde öğrenciler aslında kabul alamadıkları okullardan garanti geçiş hakkı ile beraber hazırlık eğitimi hakkı alırlar. Hazırlık eğitimlerinde alan dersleri ile birlikte İngilizce dersleri de verilebilmektedir. İrlanda’da yüksek lisans eğitimin 1 yıl olması sebebiyle hazırlık eğitimi alan öğrenciler büyük bir kayıp yaşamazlar. Hazırlık eğitimleri 6 ay ile 1 yıl arasında değişmektedir.

İrlanda'da Yüksek Lisans Eğitimi Alırken Konaklama Seçenekleriniz

İrlanda’da konaklama ücretleri 500 – 1000 Euro arasında değişmektedir. 3 farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Yurt Konaklaması:

Okullara bağlı veya özel yurtlarda konaklama imkanı bulunmaktadır. Bu yurtlar yemekli/yemeksiz veya tek/çift/üç kişilik odalarda hizmet sunmaktadır. Seçeceğiniz İrlanda üniversitesine bağlı veya özel yurtlar hakkında seçiminize bağlı gerekli tüm desteği ONEDU size sunacaktır.

Aile Yanı Konaklaması:

Aile yanı konaklamalarını okullarımız size tekliflerinde sunacaktır. Burada önemli olan sizin ihtiyacınıza göre doğru bir tercih yapmaktır. Aile yanı konaklamasında ev sahibi aileler yıllarca okullarımızla beraber çalışmış ve birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmışlardır. Bu ailelerin yanında yemekli/yemeksiz olarak tercih yaparak İrlanda aile yapısını görmek ve onlarla keyifli vakit geçirmek gibi imkanlara sahip olursunuz.

Ev Tutmak:

Konaklamanın bir diğer seçeneği ise kendi imkanlarınızla ev tutmak olabilir. Burada önemli olan masraflarınızı minimuma indirmek olacaktır. Ev arkadaşı bulmak bu masrafların yarı yarıya düşmesine hatta çoğu zaman 1’den fazla kişi ile ev arkadaşlığı etmeniz durumunda çok düşük rakamlar ödemenizi sağlar.

Dublin’de Öğrenci Yaşamı

Dublin’de öğrenciler teknolojinin kalbinde eğitim almaktadırlar. Özellikle IT ve Teknoloji bölümü mezunu olacak adaylar İrlanda’da iş bulma konusunda oldukça rahattır. Günümüz verilerine bakılırsa sadece tek bir şirket olan Google firmasının 300 adet teknoloji alanında açık iş pozisyonu bulunmaktadır. Bu Dublin genelinde ortalama 5000 teknoloji alanında açık ve bekleyen iş pozisyonu anlamına gelmektedir.

Mezun olan öğrencilerin okul biter bitmez aldığı ilk yıl maaş ortalaması 29.000 Euro’dur. DCU ve Maynooth Üniversiteleri Dublin’in en iyi üniversiteleri olmakla beraber hemen arkalarında TUD bulunmaktadır. Bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler rahatlıkla Dublin’de iş bulabilmekte ve kariyerlerine yön verebilmektedir.

Dublin’de öğrencilerin en çok merak ettiği konu maliyetlerin ne kadar olduğudur. Öğrenciler günlük yaşantısında ne gibi giderler ile karşılaşacak veya eğitim ücretinin yanında ne gibi ödemeler yapacak sizler için derledik.

 • 1 paket ekmek: 70 cent
 • 1 paket peynir: 2.5 Euro
 • Meyve (kg): 2 Euro (ortalama)
 • 1 kg kıyma: 5 Euro
 • 12’li yumurta: 2.5 Euro
 • 1 litre süt: 1 Euro
 • 1 kg et: 5 Euro

Dublin'de Eğitim ve Öğrenci Yaşam Rehberi adlı sayfamızdan daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

İrlanda'da Hangi Bölümleri Okuyabilirsiniz?

 • İşletme
 • Mühendislik
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Gazetecilik
 • Turizm
 • Muhasebe
 • Finans
 • Dijital Medya
 • Veri Analitiği
 • Psikoloji
 • Politika
 • Matematik
 • Mimarlık
 • Hukuk
 • Tarih
 • Müzik

Onedu ile İrlanda'da Yüksek Lisans Eğitimi

Öncelikle öğrencilerimizin ihtiyaçlarını iyice tanıyarak onların doğru bölge, şehir, okul ve konaklama tercihi yapmasını sağlıyoruz. Daha sonra anlaşmalı üniversitelerimize en uygun fiyat garantisi ile kayıt yaptırarak gerekli tüm evrakların toplanması ve vize danışmanlık hizmetimizden faydalanmanız için gerekli toplantılar yapıyoruz.

Vizenizi aldıktan sonra gideceğiniz bölgede telefon hattı açtırmak, banka hesabı açtırmak ve ulaşım gibi konulara rehberlik ettiğimiz oryantasyon sürecimize sizi davet ediyoruz. Siz yurt dışına çıktığınız andan itibaren ise danışmanlık hizmetimiz 7/24 aktif olarak devam etmektedir.

Herhangi bir ihtiyacınız, sorunuz veya talebiniz doğrultusunda danışmanlarımıza ulaşabilecek ve DANIŞMANLIK HİZMETİMİZDEN faydalanmaya devam edeceksiniz.  İrlanda’da yüksek lisans program tercihinizi İrlanda’da uzun yıllar yaşamış uzman danışmanlarımız aracılığıyla yaparak güvenle yurt dışı eğitiminize başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Yurt dışında yüksek lisans eğitimi alabilmek için iyi bir lisans not ortalamasına ve yabancı dil yeterliliğine sahip olmak gerekmektedir. Seçeceğiniz ülke ve okula göre bu yeterlilikler değişkenlik gösterir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz