Amerika’daki Community College eğitimine çok benzer özellikleri bulunan bu eğitim sisteminin temel amacı öğrencileri hayata en çabuk ve ve en donanımlı şekilde hazırlamaktır. Kanada vatandaşlarının %51’i liseden hemen sonra öncelikle college eğitimi alırken, Kanada’ya dışarıdan gelen öğrencilerin %68’i öncelikle college eğitimini tercih etmektedir.

College Nedir?

Türkiye’de ön lisans eğitimi olarak algılansa da Türkiye’deki birçok üniversiteden daha kaliteli ve kapsamlı eğitim veren kurumlardır.

Bu kurumlarda;

 • Graduate Certificate
 • Post Graduate Diploma
 • Lisans
 • Advanced Diploma
 • Diploma

Eğitimleri verilmektedir. Eğitim süresi geleneksel üniversitelerden daha kısa olan bu kurumlardan öğrenciler mezun olduktan sonra iş hayatına atılabilmektedir.

Kanada College Eğitimi Avantajları Nelerdir?

Kanada’da college eğitimi almanın avantajları;

 1. Uygun fiyat
 2. İş imkanları
 3. Daha kısa sürede mezun olma imkanı
 4. 4 yıllık üniversitelere geçiş imkanı

Kanada’da college eğitimi alan öğrenciler üniversitelere göre çok daha uygun fiyata eğitim alabilmektedir. Okulların sektördeki firmalar ile anlaşma yapması öğrencilerin iş imkanının artmasına yardımcı olmaktadır. Programlar 1-3 yıl arasında tamamlanabilmektedir bu sayede öğrenciler iş hayatına hemen atılabilmektedir. Birçok college kendi bünyesinde eğitim alan öğrencilere transfer imkanı vererek 4 yıllık üniversitelerden diploma alma şansı sağlamaktadır.

Kanada College ve Üniversite Eğitimi Arasındaki Farklar

CollegeÜniversite
Eğitim Ücreti (ortalama yıllık)12.000-18.000 CAD16.000-35.000 CAD
Eğitim Süresi1-3 yıl4 yıl
Kabul ŞartlarıKolayZor
Çalışma İzniVARVAR
Staj İmkanıVARVAR

Kanada College Kabul Şartları

College eğitimlerinin kabul şartları okuldan okula değişkenlik göstersede genel hatlarıyla benzerlik taşımaktadır.

 • Lise/Üniversite Diploma Not Ortalaması: 2.00/4.00 (minimum)
 • İngilizce yeterlilik belgesi: TOEFL 61, IELTS 5.5 (minimum)

Başvuru Zamanları

Ocak ve Eylül aylarında dönem başlangıcı olan Kanada College sisteminde okulların başlangıç tarihleride esnek olabilmektedir. Bazı okulların ara dönemlerde başlangıçları bulunmaktadır. Ayrıca Kanada College sisteminde son başvuru tarihi genellikle kontenjanların dolmasıyla belli olur. Öğrenciler vizelerinin yetişme ihtimali bulunan son tarihe kadar okullara başvuru yapabilmektedir. (Kanada öğrenci vizesi ortalama 24-30 gün arasında sonuçlanmaktadır)

Başvuru için Gerekli Belgeler

 • Lise/Üniversite Diploması
 • Lise/Üniversite Transkript
 • İngilizce Yeterlilik Belgesi (TOEFL, IELTS)
 • Referans (bazı college ve bölümler için geçerlidir)
 • Niyet Mektubu

Kanada College İngilizce Yeterlilik Belgesi

Kanada College programlarına katılmak isteyen öğrenciler TOEFL ve IELTS sınav sonuçları ile başvuru yapabilirler. Bununla birlikte anlaşmalı dil okullarımızdan bazılarında eğitim alan öğrencilerimiz istenilen seviyeye gelmeleri halinde sınavsız/şartsız istedikleri College ve bölüme transfer olabilmektedir. Sınav stresi yaşamak istemeyen öğrencilerin en çok tercih ettiği bu programlara verilen ad University Pathway Programlarıdır.

Kanada College Bölümleri

Kanada College sisteminde yüzlerce farklı eğitim alınabilecek bölüm bulunmaktadır. Bölümler iş imkanlarının yoğun olduğu sektörlerle doğru orantıda ilerlemektedir. Gelir getirisi en yüksek ve en çok tercih edilen 5 program;

 • Big Data Analytics
 • Business
 • Civil Engineering Technology
 • Project Management
 • Graphic Design

Kanada College Fiyatları

Kanada College sistemi geleneksel üniversitelere göre daha uygun fiyatlı kurumlardır. Okulun bulunduğu bölge ve sunduğu imkanlar ile doğru orantıda değişen fiyatlar Kanada genelinde senelik 12.000-18.000 CAD arasındadır. Bununla birlikte öğrencilere verilen burs imkanı/indirimler her sene okullar tarafından belirlenerek danışmanlık firmalarına sunulmaktadır.

Kanada’da Öğrenci Hayatı

College ve üniversite eğitimi için her yıl Kanada'ya gelen 500.000 uluslararası öğrenci buzdağının sadece görünen kısmı. İlkokul veya liseye gitmek, değişim programlarına katılmak ya da dil okuluna gitmek için binlerce kişi daha buraya geliyor. Kanada, öğrenci olarak büyümek ve gelişmek için harika bir yerdir.

Şehir Seçimi

En çok tercih edilen 3 şehir;

Toronto:

Şehrin kendine özel bir kültürü vardır ve kaliteli eğitimin kaynağı olarak gösterilir. Toronto Üniversitesi gibi belki de Kanada'nın en iyi üniversitesi bu şehirde bulunur ve ihtişamlı görüntüsü ile bilinir. Montreal ile karşılaştırılabilir olarak, dünyada yaşanılabilir yerler arasında 13. sırada yer alan Toronto, QS tarafından sıralamada bulunan üç üniversiteye sahiptir ve Toronto Üniversitesi 34. sırada en dikkat çekici olanıdır. Toronto'nun özellikle inşaat sektöründe yapmış olduğu yatırım ile öğrencilerin iş imkanları açısından daha geniş bir yelpazeye ulaşması tercih açısından Toronto’yu üst sıralarda tutmaktadır.

Vancouver:

Sosyal etkinlikleri katılmayı seven öğrenciler için en iyi seçeneklerin başında gelir . Şehir, QS üniversite sıralama listesinde üst sıralarda yer alan British Columbia Üniversitesi, Simon Fraser Üniversitesi gibi en iyi üniversitelere sahiptir. Bütçeniz dahilinde yaşamanın imkanlarını sunan Vancouver, berrak gökyüzünü, güzel manzaraları, kristal göl sularını görebileceğiniz ve birkaçını adlandırabileceğiniz dünyanın en güzel şehirlerinden birtanesidir. Vancouver, QS sıralama listesine göre bir öğrenci için yaşanabilecek en iyi 17. şehirdir.

Montreal:

McGill Üniversitesi ve Concordia Üniversitesi gibi birçok ünlü üniversitenin bulunduğu popüler bir yerdir. Bu üniversiteler yüksek itibara sahiptir ve diğer şehir üniversitelerine göre daha ucuzdur. Montreal, bir süredir Kanada'nın en iyi şehri olmuştur ve aynı zamanda QS En İyi Öğrenci Şehirleri listesinde küresel sıralamada yerini almıştır. Bu Şehrin eşsiz yanı, çoğunlukla İngilizce konuşulan bir ülke olmasına rağmen, kozmopolit bir yapıya sahip olmasıdır.

Okul ve Bölüm Seçimi

Her okulun uzmanlaştığı ve sektörde güçlü olduğu alanlar vardır. Okul seçimi yaparken öncelikle okumak istediğiniz bölüme karar vermelisiniz. Seçilen bölümün hangi College’de daha etkili sunulduğu ve daha çok imkan sağlandığı araştırmalıdır. Örneğin inşaat ve mühendislik sektörlerinde Toronto’daki College’leri daha ön plandayken, işletme alanında Vancouver College’leri daha başarılıdır.

Konaklama

Diğer programlarda olduğu gibi birçok farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır. College bünyesinde bulunan yurtlar, özel yurtlar, aile yanı konaklaması ve ev kiralamak öğrencilerin en çok tercih ettiği opsiyonlar arasındadır.

Onedu olarak öğrencilerimizin konaklama ihtiyacını henüz öğrencilerimiz Türkiye’deyken ayarlayıp eğitimlerine başlamadan önce konaklayacakları yerleri görme ve yer ayırtma fırsatını sağlıyoruz.

Yaşam Maliyetleri

Kanada diğer yurt dışı eğitim öncüsü ülkeler ile kıyaslandığında yaşam maliyetleri açısından daha uygun bir ülkedir. Bunun başlıca sebebi Kanada Doları’nın USD ve GBP ile kıyasla daha düşük olmasıdır. Bazı ürünlerin fiyatlarını referans almanız açısından sizin için derledik:

 • Süt: 2.34 CAD
 • Patates (kg): 2.69 CAD
 • Tek Gidiş Ulaşım Ücreti: 3.10 CAD
 • Benzin 1 Litre: 1.25 CAD
 • Muz (kg): 1.67 CAD
 • Yumurta (12’li): 3.31 CAD

Anlaşmalı Kanada College’lerimizden Bazıları

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Kanada’da Co-Op bulunan bölümler en çok tercih edilen bölümlerdir. Co-Op eğitiminizin bir döneminde ücretli / ücretsiz staj imkanına verilen isimdir. Birçoğunda öğrenciler gelir elde edebilmektedir. En büyük faydası öğrencilerin mezun olduktan sonra Co-Op sisteminde çalıştıkları yerde işlerine devam edebilme olanağıdır. Birçok öğrenci şirketlerin müsaitlik durumuna göre Co-Op yaptıkları yerde iş hayatına devam edebilmektedir.

Evet. Her College’nin anlaşmalı olduğu üniversite bulunmaktadır. Öğrenciler kalan eğitim sürelerini bu üniversitelerde tamamlayarak 4 yıllık diploma alma hakkı kazanırlar.

Kanada’da 2020 Haziran ayı itibariyle yürürlüğe girecek olan yasa ile birlikte en düşük saatlik ücret 14.60 CAD olacaktır. Bu ücret genellikle öğrenci işleri adı altında adlandırdığımız en basit işletmelerde ödenen asgari ücrettir. College mezunları bölümlerine göre çok daha yüksek gelirlere sahip olabilmektedir.

Kanada’da 2 yıllık akademik eğitim alan öğrencilerin eğitimi tamamlandıktan sonra 3 yıllık çalışma izni hakkı vardır ve daha sonrasında PR (permanent resident) başvurusu yapma hakkına sahip olabilmektedirler.

YÖK denkliği bulunmadığı için Türkiye’de kamuda geçerli olmasada özel sektörün tanıdığı ve saygınlığı bulunan Kanada College mezunu öğrenciler özel sektörde mesleklerini icra edebilmektedir.

Hayır. Öğrencilerimiz kalan 1 veya 2 yıllık eğitimlerini College’lerin anlaşmalı olduğu üniversitelerde tamamlayarak hem çift diploma sahibi olabilir hem de YÖK denkliği alabilir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Alexander College

Alexander College

Alexander College, İskoç doğumlu kürk ticareti maceracısı ve yazarı Sir Alexander Mackenzie'in ismiyle anılıyor. Alexander Mackenzie, Kanada[...]

Devamı

Centennial College

Centennial College

Centennial College, Ontario'nun ilk kolejidir. 1966 yılında kurulmuş ve öncelikle Büyük Toronto Bölgesi'nin doğu kısmına dört kampüs ve yedi[...]

Devamı

Algonquin koleji kampüs içi

Algonquin Koleji

Algonquin Koleji, Kanada’da yer alan 11 politeknik kolejden biridir. Uluslararası öğrencilerin istihdam odaklı bir eğitimin tüm avantajlarından[...]

Devamı