Yüksek lisans denilince akla ilk gelen ülkelerden olan Amerika’da master yapmak her öğrencinin hayalidir. Amerika’da master yapan öğrencilerimiz alanlarında uzmanlaşarak kariyerlerinde önemli bir adım atmış olurlar. Yüksek lisans eğitimi gören öğrencilerimiz burs ve çalışma imkanlarından da faydalanabilmektedir.

Amerika’da Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

Yurt dışı yüksek lisans tercihini Amerika’da yapan öğrencilerimiz belirli kurallar çerçevesinde çalışma iznine sahip olurlar. Bazı okullarda 1 dönem sonu ve bazı okullarda sene sonu olmak kaydıyla not ortalamanızın belirli bir puan üzerinde olduğu durumlarda CPT adı altında yarı zamanlı çalışma izni alma hakkına sahip olursunuz. CPT haftalık 20 saat ve yalnızca alanınızla alakalı iş imkanı elde edebileceğiniz bir durumdur.

Okulunuzu bitirdikten sonra ise OPT yani Optional Practice Training adı altında tam zamanlı ve 1 yıl süreli çalışma iznine sahip olursunuz. Bu izinle Amerika’da iş arayabilir ve alanınızla ilgili bir sektörde çalışabilirsiniz.

Amerika’da Yüksek Lisans Kabul Şartları

Amerika’da master yapmak isteyen öğrencilerimizin belirli şartları yerine getirmesi gerekmektedir. İngilizce yeterlilik bunların en başında gelmektedir. İngilizce yeterliliği 3 farklı yol ile elde edebilirsiniz.

İngilizce Yeterlilik Sınavları:

Bunlardan ilki TOEFL’dan okulun uygun gördüğü sınav sonucunu elde etmektir. Bir diğeri IELTS sınavından alınacak okulun minimum öngördüğü sınav sonucu olacaktır. Bu iki sınavdan yeterli skoru alamayacağını düşünen öğrencilerimiz anlaşmalı dil okullarımıza kayıt yaptırarak sınavsız geçiş hakkı elde ederler. Amerika’da master yapmak için üniversitenizden ortalama 3.0 GPA elde etmeniz gerekecektir. Bu skordan daha düşük üniversite not ortalamasına sahip olan öğrencilerimiz GMAT ve GRE sınavlarından alacakları sonuçlar ile başvuru yapabilirler. Bir çok üniversitemiz GMAT ve GRE sınav sonuçları olmadan da yurt dışından gelen öğrencilerimize eğitim imkanı sağlamaktadır.

Amerika’da Yüksek Lisans Bursu

Bir çok üniversitemize kayıt yaparken burs imkanlarından da faydalanmanız için başvuru yapmaktayız. Yüksek lisans eğitimi alırken masraflarınızın azalması ve daha rahat bir yaşam elde etmeniz için burs imkanları sağlayan kurumlarımızdan bazılarının burs şartları ve imkanları aşağıdaki gibi listelenmiştir:

Florida Institute of Technology:

$4000 - $6000 arası burs imkanı vermektedir. Okul kaydınızın tam zamanlı olması ve dönemde en az 9 kredi almanız gerekmektedir. 2. yıl burs imkanınız ortalamanızın 3.2 GPA olması durumunda devam etmektedir. Burs başvuruları okulun burs komitesi tarafından incelenecek ve karar komite tarafından verilecektir.

City University of Seattle:

$2000 - $5000 arası burs imkanı vermektedir. Amerika’da ilk defa eğitim alacak yabancı öğrencilere verilecek olan bu burs için minimum not ortalamasının 3.0 GPA olması gerekmektedir. Yalnızca bir kez verilecek olan bu burs başvuran öğrencilerin arasından en uygun görülen belirli sayıda öğrenciye sağlanacaktır.

Davenport University:

$1000 - $2000 arası burs imkanı vermektedir. Not ortalaması 3.0 GPA ve üzeri olan öğrencilerin başvurabileceği bu burs imkanı ön kabul alındığında uygun görülmeniz durumunda size sunulacaktır.

Mills College:

Yalnızca okul başvuruların arasından en uygun görülen öğrencilere sağlanıcak olan burs imkanı hak elde etmeniz durumunda ön kabul mektubunda size miktarı ile birlikte iletilecektir.

Mount Mercy University:

Yalnızca çok az sayıda öğrenciye verilecek olan bu bursta öncelik atletizm ile ilgilenen veya okulda belirli departmanlarda çalışan öğrencilere verilecektir. Bu burs imkanı tüm okul masraflarınızı karşılayacak kadar olabilmektedir.

Point Park University:

$1000 - $3000 arası burs imkanı vermektedir. ELS dil okulu İngilizce yeterlilik seviyelerini tamamlayan ve yüksek lisansa transfer olan öğrencilere verilecektir. Miktarı ELS dil okulundaki başarı puanınıza göre hesaplanacaktır.

Dominican University:

$7500 - $9000 arası burs imkanı vermektedir. Not ortalaması 3.0 GPA ve üzeri olan öğrenciler arasından en uygun görülenleri burs olanaklarından faydalanacaktır.

East Tennessee State University:

Okul fiyatının %50’sini kapsayan burs imkanı vermektedir. Not ortalaması 3.0 GPA ve üzeri olan öğrencilerin başvurabileceği bu burs olanağı her dönem yenilenebilmektedir. Burs başvurularının sonuçlarına burs komitesi karar vermektedir.


Hawai’i Pacific University:

Her bölüm için farklı miktarda ve koşullarda burs imkanı vermektedir. Okul başvurusuna ek olarak burs imkanları için de başvuru yapılabilir.

Middle Tennessee State University:

İki çeşit burs imkanı vermektedir. Birincisi ELS dil okulu İngilizce yeterlilik seviyelerini tamamlayan ve yüksek lisansa transfer olan öğrencilere verilecektir. Miktarı ELS dil okulundaki başarı puanınıza göre hesaplanacak ve eğitim masraflarınızın tamamına kadar yükselebilecektir. Diğer burs seçeneği ise $4000 - $14000 arası ve not ortalaması 3.25 GPA ve üzeri olan öğrencilere başvuru sırasında verilecektir.

Rutgers University:

4 çeşit burs imkanı bulunmaktadır. International out of state adlı burs öğrencilerimizin Amerika vatandaşları ile aynı fiyatlara eğitim görmesini sağlar. Dean’s first year bursu en başarılı ve yalnızca çok az sayıda öğrenciye departman başkanları tarafından verilir. Dean’s achievement bursu öğrencilerimizin master programlarında sağladıkları başarıya göre belirlenecektir. Ve son olarak asistanlık görevi yapan öğrencilerimiz tüm master masraflarını karşılayacak burs elde etme imkanına sahip olacaktır.

Saint Joseph’s University:

İki çeşit burs imkanı bulunmaktadır. Birincisi $2000 - $6000 arasında olup ELS dil okulu İngilizce yeterlilik seviyelerini tamamlayan ve yüksek lisansa transfer olan öğrencilere verilecektir. Miktarı ELS dil okulundaki başarı puanınıza göre hesaplanacaktır. İkincisi ise The College of Arts and Science departmanında master yapan öğrencilerin not ortalaması 3.5 GPA ve üzeri olanlar arasından seçilen öğrencilere ilk yılları için verilecektir. Miktarı ön kabul mektubunda hak kazanmanız durumunda size belirtilecektir.

Stockton University:

Burs imkanı öğrencilerin eğitimlerinin ilk yılını tamamladıktan sonra verilebilmektedir.

University of Missouri, St Louis:

$10000’lık burs imkanı not ortalaması 3.0 GPA ve üzeri olan tüm öğrencilere komitenin onayı sonucu verilebilmektedir.

West Chester University:

$4000’lık burs imkanı not ortalaması 3.0 GPA ve üzeri olan öğrencilere komite onayı ile verilmektedir. Öğrencilerin burs için ayrı bir başvuru yapmaları gerekmektedir.

Concordia University:

İki çeşit burs imkanı bulunmaktadır. Her dönem $500’lık burs imkanı ELS dil okulu İngilizce yeterlilik seviyelerini tamamlayan ve yüksek lisansa transfer olan öğrencilere verilecektir. İkinci burs seçeneği olan $4000’lık burs ise MBA Career Track Scholarship komitesi tarafından uygun görülen öğrencilere verilecektir.

Daemen College:

İki çeşit burs imkanı bulunmaktadır. $3000 - $10000 arası olan birinci burs ELS dil okulu İngilizce yeterlilik seviyelerini tamamlayan ve yüksek lisansa transfer olan öğrencilere verilecektir. Miktarı ELS dil okulundaki başarı puanınıza göre hesaplanacaktır. İkinci burs ise ortalaması 2.3 GPA ve üzeri olan öğrencilere not ortalamasına göre $3000 - $10000 arası verilecektir.

Davenport University:

$1000 - $2000 arası burs imkanı vermektedir. Not ortalaması 3.0 GPA ve üzeri olan öğrenciler arasında uygun görülen öğrencilere ön kabulde burs imkanları sunulacaktır.
Full Sail University: $10000’a kadar verilecek burslarda öğrencilerin seçtiği bölümler, başlangıç tarihleri ve başarılarına göre başvuru yapabilmektedirler.

Michigan State University College of Law:

Burs miktarı belli olmamakla beraber öğrencilerin ihtiyaçları ve başarılarına göre en uygun kişilere verilebilmektedir.

Mills College:

Bölümlere göre farklılık gösteren burslar yalnızca başvuru yapan öğrencilerin arasından en başarılı olanlara verilecektir. Ön kabul mektubunda burs imkanı olup olmadığını görebilirsiniz.

Mount Mercy University:

Atletler ve okulda çalışan öğrencilere eğitim masraflarının tamamını karşılayan burs imkanları verilecektir.

Point Park University:

$1000 - $3000 arası burs imkanı vermektedir. . ELS dil okulu İngilizce yeterlilik seviyelerini tamamlayan ve yüksek lisansa transfer olan öğrencilere verilecektir. Miktarı ELS dil okulundaki başarı puanınıza göre hesaplanacaktır.

Southern New Hampshire University:

$3000’a kadar olan burs imkanları bulunmaktadır. Not ortalaması 3.0 GPA ve üzeri olan öğrencilere kişisel profili ve başarısına göre burs miktarı komite tarafından belirlenecektir.

University of Wisconsin, La Crosse:

Burs imkanı yalnızca belirli bölümler için bulunmaktadır. Ayrı bir başvuru ile burs imkanlarından yararlanma şansınız olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

University of New Haven:

Eğitim masraflarının %50’sini karşılayacak olan burs imkanı yalnızca mükemmel veya mükemmele yakın not ortalamasına sahip Mühendislik veya Bilgisayar Bilimleri bölümlerindeki öğrencilere verilecektir.

GMAT Sınav Sonucu Gerektirmeden Girebileceğiniz Bazı MBA Programlarına Sahip Üniversiteler

 • Aquinas College – Grand Rapids – MI
 • Augsburg University – Minneapolis – MN
 • City University of Seattle – Seattle – WA
 • Davenport University – Grand Rapids – MI
 • Florida Institute of Technology – Melbourne – Florida
 • Lewis University – Romeoville – IL
 • Mills College – Oakland – CA
 • Mount Mercy University – Cedar Rapids – IA
 • Northwood University – Midland – MI
 • Ohio Dominican University – Columbus – OH
 • Point Park University – Pittsburgh – PA
 • University of St. Thomas – Houston – TX
 • University of Incarnate Word – San Antonio – TX
 • Viterbo University – La Crosse – WI

GMAT Sınav Sonucu ile Girebileceğiniz Bazı MBA Programlarına Sahip Üniversiteler

 • Bowling Green State University – Bowling Green – OH
 • Dominican University – River Forest – IL
 • East Tennessee State University – Johnson City – TN
 • Hawai’i Pacific University – Honolulu – HI
 • Louisiana Tech University – Ruston – LA
 • Middle Tennessee State University – Murfreesboro – TN
 • Northern Illinois University – DeKalb – IL
 • Otterbein University – Westerville – OH
 • Rutgers University – Camden – NJ
 • Saint Joseph’s University – Philadelphia – PA
 • Stockton University – Galloway – NJ
 • Texas Tech University – Lubbock – TX
 • University of Cincinnati – Cincinnati – OH
 • University of Missouri – St. Louis – MO
 • University of Wisconsin Parkside – Kenosha – WI
 • Wagner College – Staten Island – NY
 • West Chester University – West Chester – PA

GRE Sınav Sonucu Gerektirmeden Girebileceğiniz Yüksek Lisans Programlarına Sahip Üniversiteler

 • Aquinas College – Grand Rapids – MI
 • Augsburg University – Minneapolis – MN
 • City University of Seattle – Seattle – WA
 • Concordia University of Seattle – Seattle – WA
 • Deamen College – Amherst – NY
 • Davenport University – Grand Rapids – MI
 • Full Sail University – Winter Park – FL
 • Governors State University – University Park – IL
 • Iona College – New Rochelle – NY
 • Lewis University – Romeoville – IL
 • Michigan State University College of Law – East Lansing – MI
 • Mills College – Oakland – CA
 • Mount Mercy University – Cedar Rapids – IA
 • Northwood University – Midland – MI
 • Point Park University – Pittsburgh – PA
 • Rosemont College – Rosemont – PA
 • Saint Francis University – Loretto – PA
 • Southern New Hampshire University – Manchester – NH
 • Texas Wesleyan University – Fort Worth – TX
 • University of Wisconsin – La Crosse – WI

GRE Sınav Sonucu ile Girebileceğiniz Yüksek Lisans Programlarına Sahip Üniversiteler

 • Bowling Green State University – Bowling Green – OH
 • Dominican University – River Forest – IL
 • East Tennessee State University – Johnson City – TN
 • Eastern Kentucky University – Richmond – KY
 • Hawai’i Pacific University – Honolulu – HI
 • LIU Brooklyn – Brooklyn – NY
 • Louisiana Tech University – Ruston – LA
 • McNeese State University – Lake Charles – LA
 • Middle Tennessee State University – Murfreesboro – TN
 • Northern Illinois University – DeKalb – IL
 • Otterbein University – Westerville – OH
 • Rutgers University – Camden – NJ
 • Saint Joseph’s University – Philadelphia – PA
 • State University of New York – Brockport – NY
 • Stockton University – Galloway – NJ
 • Texas Tech University – Lubbock – TX
 • University of Cincinnati – Cincinnati – OH
 • University of Missouri – St. Louis – MO
 • University of New Haven – West Haven – CT
 • University of Wisconsin Parkside – Kenosha – WI
 • Wagner College – Staten Island – NY
 • West Chester University – West Chester – PA