Foundation Eğitimi Nedir?

İngiltere’de üniversite öncesi eğitimin 3 yıl olması sebebiyle Türkiye’de lise mezunu öğrencilerin 1 yıl boyunca alması gereken ön hazırlık eğitimine Foundation denir. Öğrenciler IB veya A level diplomasına sahip değilse aradaki 1 yılı tamamlamak için üniversitelerin veya üniversite partnerlerinin bünyesinde hazırlık eğitimi alarak üniversitelerin 1. sınıfına direkt geçiş hakkı elde ederler. Foundation eğitiminin asıl başlangıç amacı A level ve IB öğrencilerinin başarısız olması durumunda tekrardan eğitim alarak üniversiteye geçişlerinin yolunun açılmasıdır.

İngiltere’de Foundation Programları

Üniversitelerin bünyesinde veya anlaşmalı partnerlerinde verilen bu programda öğrenciler 4.0 IELTS sonucu ile bir Foundation programına katılarak eğitim alabilmektedir. Bu sayede öğrenciler uzun süreli dil okulu serüvenine katılmak yerine Foundation eğitimi ile hazırlıklarını tamamlayabilmektedir. Hazırlık eğitimi olarak da adlandırılan Foundation programlarına her yıl Türkiye’den yüzlerce öğrenci başvuru yapmaktadır. İngiltere’de üniversite eğitiminin 3 yıl olması sebebiyle öğrenciler Foundation eğitimi almakla herhangi bir yıl kaybına uğramamaktadır.

Neden İngiltere’de Foundation Programına Katılmalıyım?

Türkiye’deki birkaç lise haricinde eğitim alan öğrenciler İngiltere’de eğitimine devam etmek isterlerse ve İngilizce seviyeleri üniversitelerin kabul ettiği düzeyin altındaysa Foundation programları en iyi seçenektir. Öğrenciler IELTS sınavından 4.0-5.5 aralığında aldıkları notlarla 2, 3 veya 4 Term eğitim alabilirler. İngiltere’de alınan vize ile yalnızca 2 yıl Foundation eğitimine katılım hakkı bulunmaktadır. 4 term alınan eğitimden sonra öğrenciler başarılı olamama durumunda tekrar 2 term alarak 1. sınıfa geçiş yapabilmektedir. 2019 senesinde tüm Foundation eğitimine katılan öğrenciler başvurdukları üniversitelere %97 oranında yerleşmiştir. Aynı zamanda not ortalaması Russell Group ve diğer top okullara gitmeye yetmeyen öğrenciler Foundation programlarına katılarak eğitimlerini tamamlayıp istedikleri üniversiteye geçiş hakkını elde edebilir.

Foundation (Hazırlık) Programlarına Kabul Şartları

Lise not ortalaması %50’nin üzerinde bulunan öğrenciler bir Foundation programına kabul alabilmektedir. Burada önemli olan istenilen okul ve tercih edilen bölge özelinde olacaktır. Öğrenciler daha üst sıralardaki okullara Foundation kabulü alabilmek için %60’ın üzerinde not ortalamasına sahip olmalıdır. Bununla birlikte istenilen term sayısı ve başlangıç tarihine göre öğrenciler IELTS’dan minimum 4.0 alarak eğitimlerine başlayabilmektedir.

Foundation Programlarının İçerikleri ve Süresi

Bir foundation programının süresi öğrencinin IELTS skoruna bağlı olarak değişir. 4.0 yani minimum gereken skoru alan öğrenciler 13 ay süre eğitim almaktadır. Programların içeriğinde ELP (English Language Preparation) ve akademik programlar bulunmaktadır. Akademik programlar seçtiğiniz alana göre istatistik, sosyoloji veya hukuk alanında olabilmektedir. Öğrenciler ne eğitimi alacak olursa olsun Foundation eğitimine katılabilmektedir.

Foundation Sonrası Üniversiteye Geçiş İmkanı

Foundation (Hazırlık) kurslarına katılmak isteyen öğrenciler öncelikle hangi bölüm ve üniversiteye geçmek istediğini belirlemelidir. Bu sayede gideceği okulun veya programın Foundation bölümüne başvuru yaparak orada eğitimini tamamlayabilir. Öğrenciler üniversitelere gerekli koşulları sağladığı takdirde 1. sınıf itibariyle başlama garantisine sahiptir. Okul ve program özelinde değişkenlik gösterse de Foundation da 60 ve üzeri not ortalamasına sahip olan öğrenciler 1. sınıfa geçiş hakkı elde eder. Okul ve program koçları yıl boyunca öğrencinin transferinin sağlanması için tamamen öğrenciye bire bir danışmanlık sunmaktadır.

International Year 1 Nedir?

Foundation eğitimine benzerlik gösteren International Year 1 seçeneği öğrencilerin 1. sınıfa başlayacak not ortalaması veya dil seviyesinin yetersiz olması durumunda bazı program ve okullarda sunulan bir eğitim programıdır. Öğrenciler üniversite bünyesinde veya partnerlerinde bu eğitimi alarak 2. sınıftan itibaren üniversite eğitimine devam edebilmektedir. IELTS skorları yarım puan daha yüksek olsa da International Year 1 seçeneği özellikle üniversite eğitimini 3 yılda tamamlamak isteyen öğrenciler için uygun bölüm olması halinde çok iyi bir seçenektir.

International Year 1 Kabul Şartları

IETLS sınav sonucu 4.5 üzeri ve lise not ortalaması 60 üzeri olması International Year 1 için kabul almaya yeterlidir. Bu programlarda öğrenciler üniversite birinci sınıf eğitimini tamamlamakla beraber ikinci senelerine geçiş garantisi hakkına sahiptir.

Foundation Eğitimi Alacak Bir Öğrencinin Yol Haritası

University of Bristol’de Civil Engineering (İnşaat Mühendisliği) okumak isteyen bir öğrencinin Türkiye’deki lise not ortalamasının 68 ve IELTS sonucunun 4.5 olduğunu düşünelim. Öğrencimiz Kaplan International Pathway aracılığı ile Science and Engineering Foundation programına 3 term kabulü alır. Burada Eylül veya Haziran ayında eğitime başlayacak olan öğrencimiz 12 aylık süren total eğitimin ardından tekrar Eylül ayında University of Bristol 1. sınıfta eğitim almaya başlayabilmektedir.

International Year 1 Eğitimi Alacak Bir Öğrencinin Yol Haritası

University of Essex’de LLB Law (Hukuk) eğitimi almak isteyen bir öğrencinin Türkiye’deki lise not ortalamasının 77 ve IELTS sonucunun 5.0 olduğunu varsayalım. Öğrencimiz Kaplan International Pathway aracılığı ile International Year 1 Law programına 2.5 Term kabulü alır. Burada Kasım veya Temmuz ayında eğitim alacak öğrencimiz bir sonraki Eylül ayında 2. sınıftan eğitimine devam eder.

Foundation veya International Year 1 Eğitimi Alırken Çalışma İzni

Foundation veya International Year 1 eğitimi alan öğrenciler çalışma iznine sahip değildir. Öğrenciler 1. Sınıf veya 2. Sınıfa (International Year 1 ile) geçtikleri zaman çalışma iznine sahip olurlar. Ayrıca İngilitere’de üniversite mezunu olan öğrenciler mezuniyet sonrası 2 yıllık çalışma izni almaya hak kazanırlar.

Foundation Eğitimi Veren Partner Kurumlar

Kaplan International Pathway: Russell Group üniversitelerinin birçoğu ve aynı zamanda dünya sıralamasında bulunan birçok okulun Foundation ve International Year 1 eğitimini veren kurumdur.

INTO: Birçok devlet adamının mezun olduğu University of Exeter ve daha birçok üniversitenin Foundation partnerliğini yapmaktadır.

Study Group: Brighton şehrine 10 dakika olan dünyaca ünlü University of Sussex ve daha birçok okulun Foundation partneri olarak hizmet vermektedir.

Foundation Eğitimi Alabileceğiniz Tüm Okullar