İrlanda'nın tarihi öğrenmeye karşı derin bir takdir ve saygı uyandırmıştır ve günümüzde ülkedeki eğitime erişim oranları diğer ülkelere göre dünyadaki en yüksek oranlar arasındadır.

Dünya standartlarında kampüslere yapılan devlet yatırımları, köklü bir akademik mükemmellik geleneği üzerine kuruludur. Günümüzde yedi üniversite, 14 teknoloji enstitüsü ve dünyanın önde gelen diğer birçok eğitim ve araştırma merkezi, üniversite kampüslerinde son teknoloji tesislerde yer almaktadır.

İrlanda’da üniversite eğitimi almak son yıllarda birçok öğrencinin hayallerini süslemektedir. Bunun önemli bir sebebi, dünyanın sayılı şirketleri arasında olan Google, Facebook, Microsoft, HP gibi şirketlerin merkezlerini Dublin’e taşımış olmalarıdır.

Teknoloji, işletme, mühendislik alanlarında eğitim gören öğrenciler buradaki iş imkanlarından faydalanabileceği gibi okulların eğitiminin ortalama 3 yıl olması öğrencilerin çalışma hayatına daha çabuk atılmasına yardımcı olmaktadır.

National University of Ireland Galway

Neden İrlanda'da Üniversite Eğitimi Almalıyım?

1. Birinci Sınıf Eğitim Sistemi

İrlanda, Avrupa'da en üst sıralarda yer alan bazı kurumlar ve dünya çapında kabul gören eğitim dereceleri ve referansları tarafından desteklenen birinci sınıf bir eğitim sistemine sahiptir. İrlanda'daki üniversiteler, işletme, mühendislik, kimya ve teknoloji dahil olmak üzere çeşitli alanlarda hızla ilerlemektedir. İrlanda, bilimsel araştırmalar açısından da tanınmış bir küresel merkez haline gelmiştir.

2. Yüksek kaliteli kurumlar

İrlanda'daki her 10 öğrenciden 1'i uluslararası öğrencidir. Bu durum, ülkedeki en iyi eğitim kurumları tarafından sağlanan mükemmellik ve kalite standartlarının seviyesini göstermektedir. İrlanda Hükümeti, NFF (Ulusal Yeterlilikler Çerçevesi) aracılığıyla İrlanda'daki eğitimin kalitesini izlemeyi ve denetlemeyi düzenli olarak sürdürmektedir. Bu sayede, eğitim aldığınız üniversiteden bağımsız olarak, genel eğitim kalitesinin aynı seviyede kalacağı anlamına gelir.

3. Seçkin mezunlar

İrlanda'nın mezunları kendi alanlarında yenilikçi, topluluklarında lider ve tüm dünyada mükemmellik elçileridir. İrlanda'da kazanılan nitelikler ve yapılan bağlantılar başarıya giden bir pasaport sağlar.

4. Bol istihdam olanakları

İrlanda’da ki üniversite dereceleri dünya çapında tanınır ve kabul edilir. Uluslararası öğrenciler, önde gelen bir İrlanda üniversitesinde eğitim alarak kendilerini küresel dünyada istihdam bulabilmek için uygun bir şekilde konumlandıracaklar. İrlanda'da istihdam olanakları oldukça fazladır ve gelişen ekonomi, üniversite programlarının yanı sıra yarı zamanlı işlerde çalışmak isteyen yetenekli mezunlar ve lisans öğrencileri için sayısız fırsat yaratmıştır.

İrlanda Cumhuriyeti'nde öğrenciler eğitim sırasında ve sonrasında çalışabilirken, birçok üniversite aynı zamanda uluslararası öğrenciler için staj imkanı da sunmaktadır. Mezun olduktan sonra, uluslararası öğrencilerin çoğu, önde gelen birkaç küresel şirketin önemli bir varlığına sahip olan İrlanda'da kalıcı olmak istemektedir.

İrlanda’da ki büyük küresel şirketlerden bazıları Google, Apple, Facebook, LinkedIn, IBM, Pfizer, Twitter ve GlaxoSmithKline'dır. Resmi raporlara göre İrlanda, 10 küresel ICT (Bilgi ve İletişim Teknolojileri) kuruluşundan 9'u, ilk 10 küresel ilaç kuruluşundan 8'i ve dünyanın en iyi 10 oyun şirketinden 8'ine sahiptir. Ayrıca, dünyadaki en iyi finansal hizmet firmalarının %50'sine ve dünyada tıbbi cihaz üreten ilk 20 şirketten 15'ine de sahiptir.

5. Güvenli topluluk yaşamı

İrlanda, güvenlik açısından ilk 10 küresel ülke arasında yer alır. Yaşamak için dünyanın en güvenli ülkelerinden biridir ve yerel İrlanda vatandaşlarıyla aynı haklara sahip olarak yaşamınız sürdürürsünüz. Yardım etmeye veya destek sunmaya her zaman hazır olan toplum sıcak, misafirperver ve arkadaş canlısıdır.

6. Destekleyici öğrenme ortamları

Özel uluslararası ofisler, öğrencileri İrlanda'da geçirdikleri süre boyunca tam olarak desteklemek için akademik, idari ve uzman personel ile yakın bir şekilde çalışır. Bu destek yapıları aracılığıyla öğrenciler bilgiye, tesislere, hizmetlere ve personele doğrudan erişim elde eder.

İrlanda’da Üniversite Eğitim Süreci

İrlanda’daki anlaşmalı üniversitelerimizdeki bölümlerin birçoğu 3 yılda tamamlanabilmektedir. İngilizce bilmeden de başlayabileceğiniz okullarımızda öncelikle dil eğitiminizi anlaşmalı İrlanda dil okullarımızda alarak üniversitelerimize direkt transfer olabilirsiniz.

Süreç Nasıl İşliyor?

İrlanda’da bir üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler sırasıyla şu süreçlerden geçmektedir:

 • Öğrenciye uygun bölümün seçilmesi
 • Danışmanlarımızla görüşerek lise not ortalamasına göre hangi okullardan kabul alınabileceğinin çıkarılması
 • Uygun şehrin seçilmesi
 • Lise Transkript belgesinin okula iletilmesi
 • Ön kabul süreci
 • IELTS sınavına giriş
 • IELTS sonucuna göre Foundation süresinin belirlenmesi
 • İrlanda D tipi vize başvurusu
 • Konaklamanın ayarlanması
 • İrlanda’ya uçuş

Ne zaman başvurmalıyım?

Her okulun başvuru tarihleri değişkenlik gösterse de çoğunlukla şu şekilde belirtilebilir:

Eylül ve Ocak aylarında eğitim başlar. Bazı foundation (hazırlık) ve bridge (köprü) programları Mayıs ayında da başlayabilmektedir.

İrlanda Üniversitelerinde YÖK Denkliği

Yurt dışındaki üniversiteler arasında dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. İrlanda’da danışmanlık hizmeti verdiğimiz üniversitelerin tamamına yakını ilk 1000 arasında yer almaktadır. Bu sayede öğrenciler kolaylıkla YÖK denkliği alabilmektedirler.

İrlanda’da Okurken Çalışmak

İrlanda’da dil eğitimi alırken çalışabildiğiniz gibi lisans eğitimi alırken de yarı zamanlı olarak çalışabilirsiniz. Bununla birlikte sömestr tatili, yıl sonu tatili gibi zamanlarda da tam zamanlı çalışma hakkınız vardır. Üniversiteniz bittikten sonra 6 – 12 ay arası bir çalışma iznine sahip olarak burada iş imkanı elde edebilirsiniz.

GNIB Kart Başvurusu

Ülkeye girdikten sonra GNIB kart başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu kart vizenizin geçerlilik süresini (vizeniz ilk aşamada 3 aylık verilir) toplam eğitim sürenize göre ayarlar. Öncelikle online randevu alarak daha sonra da gerekli evrakları yanınızda götürerek bu kartı çıkartabilmektesiniz. Randevuların çok dolu olması ve çok sayıda öğrencinin başvurması sebebiyle sizin adınıza gitmeden randevunuzu biz alabiliyoruz.

Online olarak alınabilen GNIB kart randevusu için sorulan sorular ve vermeniz gereken cevaplar sırasıyla:

 • Category: ALL
 • Sub Category: ALL
 • I have a GNIB card or I have been registered before: NO
 • Daha sonra ad, soyad, doğum tarihi, vatandaşlık, email sorularına cevap veriyorsunuz
 • Is this a family application? : NO
 • Do you have a Passport or Travel Document? : YES
 • Passport Number or Travel Document Number (max 30 characters): Pasaport Numarası yazılacak

Randevunuzu bu şekilde aldıktan sonra yanınızda götürmeniz gereken evraklar sırasıyla:

 • Okul ödendi makbuzu
 • Okuldan alınacak mektup
 • Pasaport
 • 300 Euro

PPS Numarası

İrlanda’ya giden öğrencilerin bir diğer alması gereken belge PPS (personal public service) numarasıdır. Bu numaranın en yararlı olduğu nokta çalışanlar için kesilen acil durum vergisinin ortadan kalkmasıdır. PPS sahibi olmayan öğrencilerden devlet %40 vergi kesmektedir. Bu numara sayesinde gelirinizde büyük bir kesinti yaşamazsınız.

PPS numarası iki yol ile alınabilir. Bunlardan birincisi iş bularak çalışacağınızı beyan edebilirsiniz. Bir diğeri ise ehliyet alacağınızı beyan etmenizdir. PPS başvuru online olarak randevu alınarak yapılmaktadır.

Gerekli belgeler:

 • Çalışma belgesi ve sürücü testi başvuru formu
 • Banka hesap dökümü
 • Pasaport
 • GNIB Kart
 • Adres

İrlanda Üniversiteleri Kabul Şartları

Türkiye’de üniversite sınavına girme şartı yoktur

 • CV gereklidir
 • Transkript ve diploma
 • IELTS / TOEFL
 • Bazı öğrenciler Foundation Year eğitimi alabilirler

İrlanda’daki anlaşmalı kurumlarımızda eğitim alacak öğrencilerimizin İngilizce Yeterlilik Sınavlarına girmesi zorunlu değildir. Öğrencilerimiz Pathway programı sunan İrlanda dil okullarımıza giderek buradan üniversitelere direkt transfer olabilir.

Foundation Eğitimleri

Maynooth ve Dublin City Üniversiteleri çoğunlukla Foundation (hazırlık) eğitimi ile öğrenci kabul etmektedir. İrlanda’nın en iyi devlet üniversitelerinden olmaları öğrenci kabulü konusunda seçici olmalarını gerektirmektedir. Foundation eğitimi alan öğrenciler hem okul yurdunda hem de 1. sınıfa geçerken öncelik sahibi olmaktadır. Foundation eğitimleri öğrencilerin IELTS sınav sonucu ve not ortalamalarına göre belirlenmektedir. Örneğin:

 • Maynooth University: IELTS 5.0 sonucu 2 dönem, IELTS 5.5 sonucu 1 dönem Foundation eğitimi
 • Dublin City University: IELTS 5.5 sonucu 2 dönem, IELTS 6.0 sonucu 1 dönem Foundation eğitimi

Öğrenciler foundation eğitiminde çalışma iznine sahip olmaktadırlar. Ayrıca foundation eğitimi İngilizce eğitimi ile beraber alan derslerini de kapsamaktadır.

Bridging (Köprü) Programları

Özellikle Technological University Dublin bünyesinde verilen bu eğitim IELTS sonucu 0.5 az alan öğrenciler için dizayn edilmiştir. Öğrenciler 12 haftalık hızlandırılmış programa katılarak 0.5 az puanla da bölümlerine kabul alabilmektedir. Bu sayede öğrenciler uzun vadeli bir dil programı yerine kısa bir programla üniversite eğitimlerine hızla başlayabilmektedir.

İrlanda Üniversite Fiyatları

İrlanda Öğrenci Vizesi

İrlanda’da üniversite eğitimi alacak öğrenciler 90 günden uzun süreli vize olarak da bilinen D tipi öğrenci vizesine başvurmalıdırlar. Bu vize size çalışma imkanı ve üniversite hayatınız boyunca İrlanda’da kalmayı sağlayacaktır.

D Tipi Öğrenci Vizesi

 • Bu vize türü ise uzun dönem vize olarak adlandırılır. D tipi öğrenci vizesi 90 günden daha fazla eğitim alacak öğrencilerimiz için uygulanmaktadır. Bu vize türüne yapılan başvurularda ilk etapta vizeniz 3 aylık çıkacaktır.
 • Daha sonra Dublin’deki göçmenlik bürosuna yapacağınız kayıt ile birlikte vizeniz 8 aya kadar uzatılacaktır. İrlanda’ya giden öğrencilerimiz en sık başvurduğu vize türü olan D tipi öğrenci vizesi için gerekli tüm bilgileri aşağıda sizinle paylaşıyoruz.
 • Dönüş tarihinden sonra 6 ay daha geçerli ve 2 sayfası boş olan pasaport
 • Varsa eski pasaportlarınız
 • Vize başvuru formu (tarafımızca doldurulur)
 • 2 adet biyometrik fotoğraf
 • Niyet mektubu
 • Okul kabul mektubu
 • Okulun ilk yılının ödendiğine dair mektup (İrlanda vizesinde okul ödemenizi vize başvuru öncesinde direkt olarak okula yapmanız gerekmektedir. Vize alamamanız durumunda okullarımız para iadesi yapmaktadır.)
 • Transkript
 • Öğrenimine ara veren öğrencilerimizin durumu açıklayan mektubu
 • Sponsorunuzun veya şahsınızın hesabında minimum 7000 Euro gösterilmesi gerekmektedir.
 • Ülkenize geri döneceğinizi kanıtlayacak belgeler (vukuatlı nüfus kayıt örneği, eğitim evrakları)
 • İrlanda’da kalacağınız adresin bilgileri (tarafımızca temin edilir)
 • Gidiş geliş uçak bileti rezervasyonu (tarafımızca hazırlanır)
 • Vize başvuru ücreti
 • Belgelerin İngilizcesinin sunulması gerekmektedir.

İrlanda'da Üniversite Okurken Konaklama Seçenekleriniz

İrlanda’da konaklama ücretleri 500 – 1000 Euro arasında değişmektedir. 3 farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Yurt Konaklaması:

Okullara bağlı veya özel yurtlarda konaklama imkanı bulunmaktadır. Bu yurtlar yemekli/yemeksiz veya tek/çift/üç kişilik odalarda hizmet sunmaktadır. Seçeceğiniz İrlanda üniversitesine bağlı veya özel yurtlar hakkında seçiminize bağlı gerekli tüm desteği ONEDU size ücretsiz olarak sunacaktır.

Aile Yanı Konaklaması:

Aile yanı konaklamalarını okullarımız size tekliflerinde sunacaktır. Burada önemli olan sizin ihtiyacınıza göre doğru bir tercih yapmaktır. Aile yanı konaklamasında ev sahibi aileler yıllarca okullarımızla beraber çalışmış ve birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmışlardır. Bu ailelerin yanında yemekli/yemeksiz olarak tercih yaparak İrlanda aile yapısını görmek ve onlarla keyifli vakit geçirmek gibi imkanlara sahip olursunuz.

Ev Tutmak:

Konaklamanın bir diğer seçeneği ise kendi imkanlarınızla ev tutmak olabilir. Burada önemli olan masraflarınızı minimuma indirmek olacaktır. Ev arkadaşı bulmak bu masrafların yarı yarıya düşmesine hatta çoğu zaman 1’den fazla kişi ile ev arkadaşlığı etmeniz durumunda çok düşük rakamlar ödemenizi sağlar.

Dublin’de Öğrenci Yaşamı

Dublin’de öğrenciler teknolojinin kalbinde eğitim almaktadırlar. Özellikle IT ve Teknoloji bölümü mezunu olacak adaylar İrlanda’da iş bulma konusunda oldukça rahattır. Günümüz verilerine bakılırsa sadece tek bir şirket olan Google firmasının 300 adet teknoloji alanında açık iş pozisyonu bulunmaktadır. Bu Dublin genelinde ortalama 5000 teknoloji alanında açık ve bekleyen iş pozisyonu anlamına gelmektedir.

Mezun olan öğrencilerin okul biter bitmez aldığı ilk yıl maaş ortalaması 29.000 Euro’dur. DCU ve Maynooth Üniversiteleri Dublin’in en iyi üniversiteleri olmakla beraber hemen arkalarında TUD bulunmaktadır. Bu üniversitelerden mezun olan öğrenciler rahatlıkla Dublin’de iş bulabilmekte ve kariyerlerine yön verebilmektedir.

Dublin’de öğrencilerin en çok merak ettiği konu maliyetlerin ne kadar olduğudur. Öğrenciler günlük yaşantısında ne gibi giderler ile karşılaşacak veya eğitim ücretinin yanında ne gibi ödemeler yapacak sizler için derledik.

 • 1 paket ekmek: 70 cent
 • 1 paket peynir: 2.5 Euro
 • Meyve (kg): 2 Euro (ortalama)
 • 1 kg kıyma: 5 Euro
 • 12’li yumurta: 2.5 Euro
 • 1 litre süt: 1 Euro
 • 1 kg et: 5 Euro

İrlanda'da Hangi Bölümleri Okuyabilirsiniz?

 • İşletme
 • Mühendislik
 • Bilgisayar Bilimleri
 • Gazetecilik
 • Turizm
 • Muhasebe
 • Finans
 • Dijital Medya
 • Veri Analitiği
 • Psikoloji
 • Politika
 • Matematik
 • Mimarlık
 • Hukuk
 • Tarih
 • Müzik

Onedu ile İrlanda'da Üniversite Eğitimi

Öncelikle öğrencilerimizin ihtiyaçlarını iyice tanıyarak onların doğru bölge, şehir, okul ve konaklama tercihi yapmasını sağlıyoruz. Daha sonra anlaşmalı üniversitelerimize en uygun fiyat garantisi ile kayıt yaptırarak gerekli tüm evrakların toplanması ve vize danışmanlık hizmetimizden faydalanmanız için gerekli toplantılar yapıyoruz.

Vizenizi aldıktan sonra gideceğiniz bölgede telefon hattı açtırmak, banka hesabı açtırmak ve ulaşım gibi konulara rehberlik ettiğimiz oryantasyon sürecimize sizi davet ediyoruz. Siz yurt dışına çıktığınız andan itibaren ise danışmanlık hizmetimiz 7/24 aktif olarak devam etmektedir.

Herhangi bir ihtiyacınız, sorunuz veya talebiniz doğrultusunda danışmanlarımıza ulaşabilecek ve yurt dışı eğitim danışmanlığı hizmetimizden faydalanmaya devam edeceksiniz. İrlanda’da üniversite tercihinizi İrlanda’da uzun yıllar yaşamış uzman danışmanlarımız aracılığıyla yaparak güvenle yurt dışı eğitiminize başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Lisans mezunu olan öğrenciler eğitim sonrası 1 yıl, yüksek lisans mezunu olan öğrenciler ise yasal olarak 2 yıl çalışabilir ve İrlanda’da yaşayabilirler.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Standart lise diploması veya alternatif uluslararası diploma sahibi öğrencilere göre değişkenlik gösterir. İngilizce yeterlilik ve not ortalaması baz alınarak üniversite seçimi yapılır.

İrlanda’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 9.000-28.000 Euro arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Griffith Collegeda bahçede ders çalışan öğrenciler

Griffith College

1974 yılında kurulan Griffith College, Dublin, Cork ve Limerick'deki kampüslerinde 7000’den fazla öğrencisi bulunan İrlanda’nın en büyük iki[...]

Devamı

Maynooth University

Maynooth University

Maynooth University, Dublin’e 25 kilometre uzaklıkta Maynooth’da bulunan uluslararası alanda tanınırlığa sahip olan, ülkenin en hızlı büyüyen[...]

Devamı

Dublin business school tabelası

Dublin Business School

Günümüzde Dublin Business School İrlanda'nın en büyük bağımsız yüksek öğretim kurumudur. İşletme, Sanat ve Hukuk alanlarında geniş bir lisans,[...]

Devamı