Yurtdışında Yüksek Lisans Programları, Master / MBA

Yurt dışında yüksek lisans programları öğrencilerin uzmanlaşmak istedikleri alanlarda İngilizce eğitim alarak profesyonelleşmeleri için dizayn edilmiş programlardır. Yüksek lisans programlarına katılarak alanınızda dünyaca tanınmış profesörlerden ve kurumlardan eğitim alabilir iş hayatınızda bu bilgileri avantaja çevirebilirsiniz.

Kanada Dil Okulları

Kabul Şartları

Yurt dışı yüksek lisans programlarının en temel kabul şartı İngilizce yeterlilik sertifikası olacaktır. Bu sertifika TOEFL veya IELTS sınav sonuçlarıyla alınabileceği gibi anlaşmalı dil okullarımızdan da belirli bir seviyeye gelmeniz halinde alınabilecektir. Bu seviyeden sonra herhangi bir sınava girmenize gerek kalmayacaktır. GRE veya GMAT sınav sonucu bazı üniversitelerin programları için gerekmektedir. Bununla birlikte birçok üniversitemize GRE ve GMAT sınav sonucu olmadan yerleşebilmektesiniz.

Amerika Yüksek Lisans Kabul Şartları

Amerika üniversitelerinde temel şart 3.0 not ortalamasına sahip olmaktır. Ancak bu 3.0 not ortalamasının altında olan öğrenciler için büyük bir sorun teşkil etmez. Öğrenciler iyi bir niyet mektubu ve not ortalamalarının neden düşük olduğunu açıklayan bir mektup ile okullardan kabul alabilmektedir. Ayrıca bazı üniversiteler not ortalaması düşük olan öğrencilere pathway programı ile kabul almaktadır. Amerika’nın bazı üniversiteleri 2.0 üzerinde not ortalaması olan öğrencilere direkt kabul vermektedir.

İrlanda Yüksek Lisans Kabul Şartları

İrlanda üniversitelerinde yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrenciler için önerilen not ortalaması 3.0’dır. Ancak öğrencilerimiz daha düşük not ortalaması ile kabul alabildiği gibi yüksek lisans programlarının foundation (hazırlık) eğitimine 2.0 ve üzeri not ortalaması ile kabul alarak buradan direkt geçiş yapabilmektedir. İrlanda yüksek lisans programlarının 1 sene olması öğrencilerimizin en büyük avantajıdır.

İngiltere Yüksek Lisans Kabul Şartları

İngiltere üniversiteleri için önerilen not ortalaması 2.5 ve üzeri olmaktadır. Bu not ortalamasından daha düşük olan öğrencilerde yine aynı şekilde İngiltere üniversitelerinden kabul alabilmektedir. Özellikle pre-master seçeneğinin İngiltere’de çok yaygın olması öğrencilerimizin yüksek lisansa kabul alamasa dahi pre-master ile kabul alarak sıralamadaki çok iyi üniversitelere kabulünü kolaylaştırmaktadır.

Kanada Yüksek Lisans Kabul Şartları

Kanada yüksek lisans programları için önerilen not ortalaması 3.0 ve üzeri olmaktadır. Diğer ülkelere göre daha katı bir politika izleyen Kanada 3.0 altındaki öğrencilere bazı pathway programları ile kabul verebilmektedir. Öğrenciler bir diğer seçenek olarak Kanada’da Postgraduate programlarını düşünebilir. Bu programlar 2.0 ve üzeri not ortalaması olan öğrencileri kabul etmektedir.

TOEFL, IELTS, GRE ve GMAT sınavları nedir? Nasıl girilir bu sınavlara ve kaç puan almam gerekli?

TOEFL:

TOEFL iBT sınavı 4 bölümden oluşan ve yaklaşık 4 saat 30 dakika süren bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu bölümler konuşma, yazma, dinleme ve okuma olarak adlandırılır.

Okuma bölümünde bir veya birden fazla paragrafı okuyarak çoktan seçmeli sorulara cevap verirsiniz. Dinleme kısmında belirli bir konuşmayı dinleyerek bununla alakalı çoktan seçmeli sorularla karşılaşırsınız. Konuşma kısmında size verilen konu üzerinde mikrofona konuşarak size verilen süre içerisinde konuyu sonlandırmanız beklenmektedir. Bu konuşma bilgisayara kaydolur ve daha sonra değerlendirilir. Yazma kısmında ise size akademik ve güncel olmak üzere iki ayrı konuda kompozisyon yazdırılır.

Birçok ülkede girebileceğiniz TOEFL sınavı ülkemizde belirli şehirlerde sunulmaktadır. Bu şehirler sırasıyla:

 • Adana
 • Ankara
 • Antalya
 • Bursa
 • Denizli
 • Eskişehir
 • Gaziantep
 • Hatay
 • İstanbul
 • İzmir
 • Kastamonu
 • Kayseri
 • Kocaeli
 • Malatya
 • Mersin


İstanbul, Ankara, İzmir gibi kalabalık şehirlerde sınavlar ayda 3-4 kez yapılabilmektedir. Diğer şehirlerde ayda 2 kez veya 1 kez olmak üzere sınav tarihleri olabilmektedir.

IELTS:

IELTS sınavı 4 bölümden oluşan ve yaklaşık 3 saat süren bir İngilizce yeterlilik sınavıdır. Bu bölümler konuşma, yazma, dinleme ve okuma olarak adlandırılır. Okuma bölümü denetmen tarafından yapılmaktadır ve sınav gününün sonrasında başka bir günde yapılabilir. Birçok ülkede girebileceğiniz IELTS sınavı ülkemizde belirli şehirlerde sunulmaktadır. Bu şehirler sırasıyla:

 • Adana
 • Ankara
 • Antalya
 • İstanbul
 • İzmir

Sınavlar ay içerisinde hemen hemen her hafta olabilmektedir.

GRE:

Mühendislik veya sosyal bilimler alanındaki yüksek lisans programlarına kayıt yaptıracak öğrencilerin girebileceği sınav türüdür. Sınav sonucu 21 günde açıklanır ve bir öğrenci yalnızca senede 5 kez girebilir. Sınavdan alacağınız sonuç 200-800 arasında olacaktır. Her üniversitenin istediği sonuç farklılık gösterebilir. Ayrıca birçok üniversitemiz GRE sonucu olmadan da kayıt kabul etmektedir.

GMAT:

İşletme alanında yüksek lisans programlarına kayıt yaptıracak öğrencilerimizin girebileceği sınav türüdür. Öğrencilerimizin alacağı puan 200-800 dilimi arasında olacaktır. Her üniversitenin istediği sonuç farklılık gösterebilir. Ayrıca birçok üniversitemiz GMAT sonucu olmadan da kayıt kabul etmektedir.

Denklik

Öğrenciler arasında önemli bir yere sahip olan YÖK denkliği son 3 sene içerisinde Times Higher Education, Academic Ranking of World Universities veya University Ranking by Academic Performance gibi dünyanın en iyi üniversitelerini sıralayan listeler arasında en az bir kez ilk 500’e girmiş üniversitelere verilmektedir.

Yurt dışı yüksek lisans programlarına nasıl başvuru yapabilirim?

Yurt dışında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler anlaşmalı kurumlarımıza bizim aracılığımız ile başvuru yapabilirler. Öğrencilerimize direkt kabul alabildiğimiz gibi İngilizce yeterliliği yerine getiremedikleri takdirde şartlı kabul de alabilmekteyiz. Bu süreçte İngilizcelerini belirli bir seviyeye getirecek dil okuluna gidebilir ya da İngilizce yeterlilik sınavlarından birinden yeterli bir skor alabilirler.

Ne zaman başvurmalıyım? Süreç nasıl işliyor?

Her okulun başvuru tarihleri değişkenlik gösterse de çoğunlukta şu şekilde belirtilmiştir:

DönemOkul BaşlangıçBaşvuru Tarihi
Fall SemesterAğustos Son HaftaŞubat 1 – Haziran 1
Spring SemesterOcak 3. HaftaEylül 1 – Ekim 15
 • Öğrenciye uygun bölümün seçilmesi
 • Danışmanlarımızla görüşerek üniversite not ortalamasına göre hangi okullardan kabul alınabileceğinin çıkarılması
 • Uygun şehrin seçilmesi
 • Üniversite Transkript belgesinin okula iletilmesi
 • Ön kabul süreci
 • IELTS veya TOEFL sınavına giriş
 • IELTS veya TOEFL sonucuna göre hazırlık veya foundation süresinin belirlenmesi
 • Vize başvurusu
 • Konaklamanın ayarlanması
 • Ülkeye uçuş
 • Çalışma izni çıkartılan ülkelerde çalışma izni başvurusunun tamamlanması

Yurt dışında yüksek lisans yapmak için akademik başarım ne olmalı?

Yurt dışında yüksek lisans programlarına kabul almak için önerilen üniversite not ortalaması (GPA) 2.5 olmalıdır. Bu skordan daha düşük not ortalamasına sahip olan öğrencilerimiz içinde başvuru yapılabilir ve ek sınav veya belge ile desteklenebilir.

Yurt Dışı Yüksek Lisans Programları Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Çalışma izni imkanı (İrlanda-Amerika-İngiltere ve Kanada’da yüksek lisans eğitimi alan öğrencilerin çalışma izni bulunmaktadır)
 • Denklik (ilk 1000’de yer alan tüm üniversitelerin denkliği bulunmaktadır)
 • Fiyat ve burslar (Öğrencilerimize özel indirim ve burs imkanları bulunmaktadır)
 • Lokasyon (İstediğiniz her bölgede en iyi şartları sağlayan yüksek lisans eğitimini size sunabilmekteyiz)
 • Başvuru ve başlangıç tarihleri (son başvuru tarihlerini kaçırmamak için direkt olarak yüksek lisans danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz)

Konaklama

3 farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Yurt Konaklaması:

Okullara bağlı veya özel yurtlarda konaklama imkanı bulunmaktadır. Bu yurtlar yemekli/yemeksiz veya tek/çift/üç kişilik odalarda hizmet sunmaktadır. Amerika’daki bazı yurtlar şunlardır:

Vantaggio Suites

ISR

Aile Yanı Konaklaması:

Aile yanı konaklamalarını okullarımız size tekliflerinde sunacaktır. Burada önemli olan sizin ihtiyacınıza göre doğru bir tercih yapmaktır. Aile yanı konaklamasında ev sahibi aileler yıllarca okullarımızla beraber çalışmış ve birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmışlardır. Bu ailelerin yanında yemekli/yemeksiz olarak tercih yaparak Amerika aile yapısını görmek ve onlarla keyifli vakit geçirmek gibi imkanlara sahip olursunuz.

Ev Tutmak:

Konaklamanın bir diğer seçeneği ise kendi imkanlarınızla ev tutmak olabilir. Burada önemli olan masraflarınızı minimuma indirmek olacaktır. Eyaletlere göre ev kiraları değişkenlik gösterir. Örneğin California’da 1+1 bir daire $1500 olabilirken bu Texas’ta $1000 civarı olabilir. Ev arkadaşı bulmak bu masrafların yarı yarıya düşmesine hatta çoğu zaman 1’den fazla kişi ile ev arkadaşlığı etmeniz durumunda çok düşük rakamlar ödemenizi sağlar.

Ev Nasıl Bulabilirim?

https://www.apartmentguide.com

https://www.rent.com

https://www.craigslist.org/about/sites#US

https://www.londonist.co.uk/

Ev arkadaşı Nasıl Bulabilirim?

https://www.kamohousing.com

https://www.craigslist.org/about/sites#US

https://www.roomster.com

https://www.londonist.co.uk/

Yurtdışında Yüksek Lisans Sırasında Çalışma İmkanları

Çalıştığımız ülkelerin birçoğunda yüksek lisans eğitimi alırken veya tamamladıktan sonra çalışma imkanı bulunmaktadır. Bu imkanlardan faydalanmak için not ortalamanızın okulun minimum standardında bulunması gerekmektedir. Amerika’da eğitim devam ederken yarı zamanlı, bittikten sonra ise 1 ile 3 yıl arasında tam zamanlı çalışmak mümkündür. Kanada da eğitim aldığınız sürenin ardından 2 yıllık çalışma iznine sahip olursunuz. İrlanda’da okurken çalışabileceğiniz izinler bulunduğu gibi mezun olduktan sonra 2 yıllık bir çalışma izni vardır. Öğrencilerimizin çalışma izinlerinin çıkartıldığı dönemde başvurularını birlikte yaparak bu imkanlardan faydalanmalarını sağlıyoruz. Bu gibi avantajlardan faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yurtdışı Yüksek Lisans Fiyatları

 • İrlanda: 9000-15000 Euro
 • İngiltere: 12000-21000 GBP
 • Amerika: 8000-25000 USD
 • Kanada: 8000-23000 CAD

Hangi ülkeler için Yurtdışı Yüksek Lisans hizmeti veriyoruz?

Yurt Dışında Yüksek Lisans Alabileceğiniz Anlaşmalı Üniversitelerimizden Bazıları

 • University of Manitoba
 • University of Waterloo
 • San Francisco State University
 • University of Law
 • Aston University
 • Bournemouth University
 • City, University of London
 • Cranfield University
 • Nottingham Trent University
 • University of Birmingham
 • University of Brighton
 • Univeristy of Essex
 • University of Liverpool
 • University of Nottingham
 • University of Westminster
 • University of York
 • UWE Bristol
 • Dublin City University
 • Maynooth University
 • Arizona State University
 • Northeastern University
 • Pace University
 • The University of Tulsa
 • West Virginia State University
 • Rivier University
 • Point Park University
 • Virginia Wesleyan University
 • Alvernia University
 • Concordia University – Saint Paul
 • Adelphi University
 • American Collegiate at American University
 • American Collegiate, Los Angeles
 • Auburn University
 • Auburn Montgomery
 • Cleveland University
 • Florida International University
 • Louisiana State University
 • Mercer University
 • UMass Amherst
 • UMass Boston
 • University Central Florida
 • University of Dayton
 • The University of Illinois at Chicago
 • The University of Kansas
 • The University of Missisippi
 • University of South Carolina
 • University of the Pacific
 • The University of Utah
 • American University
 • Academy of Art University
 • National University
 • Lakehead University
 • Thompson Rivers University
 • Cape Breton University
 • Brock University

Yurt Dışı MBA/Master/Yüksek Lisans Programları

Birçok farklı alanda eğitim görebileceğiniz bu programlardan bazıları şunlardır:

 • Master of Accountancy
 • Master of Arts Human Resource Management
 • Master of Arts in Counseling Psychology
 • Master of Arts in Digital Journalism
 • Master of Arts in Education
 • Master of Arts in English
 • Master of Arts in Film Studies
 • Master of Arts in Gerontology
 • Master of Arts in Human Behavior
 • Master of Arts in Performance Psychology
 • Master of Arts in Special Education
 • Master of Arts in Strategic Communications
 • Master of Business Administration
 • Master of Criminal Justice
 • Master of Early Childhood Education
 • Master of Fine Arts Digital Cinema Production
 • Master of Fine Arts in Creative Writing
 • Master of Fine Arts in Professional Screenwriting
 • Master of Forensic Sciences
 • Master of Healthcare Administration
 • Master of Public Administration
 • Master of Science Educational and Instructional Technology
 • Master of Science in Advanced Teaching Practices
 • Master of Science in Applied Behavioral Analysis
 • Master of Science in Business Analytics
 • Master of Science in Complementary & Integrative Healthcare
 • Master of Science in Computer Science
 • Master of Science in Cybersecurity and Information Assurance
 • Master of Science in Data Science
 • Master of Science in Electrical Engineering
 • Master of Science in Engineering Management
 • Master of Science in Health & Life Science Analytics
 • Master of Science in Health Informatics
 • Master of Science in Management Information Systems
 • Master of Science in Marketing
 • Master of Science in Nurse Anesthesia
 • Master of Science in Nursing
 • Master of Science in Organizational Leadership
 • Master of Science in Special Education

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Yurt dışında yüksek lisans eğitimi alabilmek için iyi bir lisans not ortalamasına ve yabancı dil yeterliliğine sahip olmak gerekmektedir. Seçeceğiniz ülke ve okula göre bu yeterlilikler değişkenlik gösterir.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.Yurt Dışı Yüksek Lisans

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı