Yurtdışında üniversite eğitimi almak isteyen öğrencilerimizin ülke tercihlerinin başında Amerika gelmekte. 550’nin üzerinde anlaşmalı kurumumuza sınavlı – sınavsız kayıt yaptırarak istediğiniz bölümü okuyabilir ve rüya gibi bir geleceğe sahip olabilirsiniz.

ABD üniversiteleri deyince akla dünyanın en tanınmış üniversiteleri, uçsuz bucaksız bir kıta ve yıllarca hayallerimizi süslemiş Los Angeles, Las Vegas, New York şehirleri gelir. Artık bu şehirlerde okumak ve üniversite hayatını yaşamak çok kolay.

Üniversite öğrencisi genç kız

Amerika’da Üniversite Eğitimi

Amerika'da iki tip üniversite eğitimi mevcuttur. Lisans eğitimi veren üniversiteler ve Türkiye'deki 2 yıllık önlisans eğitimine denk gelen Community College'lar. Community College'larda eğitim almak birçok açıdan daha kolaydır ve mezun olunduktan sonra belirli şartlara bağlı olarak Amerikan üniversitelerine geçiş yapmak mümkündür.

Amerika’da üniversite eğitimi almak için öngörülen şartlar vardır. Her üniversitenin şartları birbirinden farklılık göstermektedir ve üniversite / bölüm tercihine göre bu şartlar size danışmanlarımız tarafından sunulacaktır. Sınavlı veya sınavsız kayıt yaptırabileceğiniz üniversitelerimizde aranılan temel şartlar şunlardır:

Amerika'da Üniversite Eğitiminin Şartları

  • Lise mezunu olmak
  • İngilizce yeterlilik sınavlarından gereken puanı almak veya anlaşmalı dil okullarında belirli bir süre eğitim almak
  • Öğrenci vizesi almak
  • Başvurduğunuz okuldan kabul almak

Amerika’da Üniversite Okumak

Üniversite eğitiminizi ABD’de almak istiyorsanız öncelikle yapmanız gereken uzman danışmanlarımızdan ÜCRETSİZ bilgi almak. Gitmek istediğiniz üniversitenin kabul şartları, kontenjan bilgileri, ve gerekli tüm başvuru aşamaları sizin için ofisimizden yürütülecektir. Üniversitelerimizden kabul almak için eksiksiz evrak göndermek ve bizim sunduğumuz avantajlardan yararlanmak kabul sürecini hızlandırmakta ve size eğitiminiz için büyük kolaylık sağlamaktadır.

Amerika’da üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Amerika’da eğitime başlamanın yanı sıra önemli olan üniversite eğitiminizi tamamlayabilmektir. Her yıl ABD’ye üniversite okumak için giden öğrencilerin %64’ü üniversite eğitiminin ilk senesinde Türkiye’ye geri dönüş yapmaktadır. Asıl amacımız sizin için en uygun ve doğru tercihi yaparak üniversite eğitiminizi yurt dışında tamamlamanızı sağlamaktır.

Amerika’da üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken unsurlar:

  • Size en uygun bölümü seçmek. Bunun için ileride yapmak istediğiniz meslek ve önümüzdeki yıllarda geçerliliğini koruyacak alanlara yönelmek önemlidir.
  • Size en uygun üniversiteyi seçmek. Bazı üniversiteler işletme alanında uzmanlaşmış olup bazıları ise mühendislik alanında daha başarılı olabilir. Bunun için istediğiniz bölümün hangi üniversitede daha ön planda tutulduğunu incelemek önemlidir.
  • Size en uygun maliyetli okulu seçmek. Her okulun fiyatlandırması farklılık gösterebilir. Burada önemli olan bütçenize uygun en iyi okulu seçmek ve bu okula başvuru yapmak olacaktır.

Ne zaman başvurmalıyım?

Her okulun başvuru tarihleri değişkenlik gösterse de çoğunlukla şu şekilde belirtilebilir:

DönemOkul BaşlangıçBaşvuru Tarihi
Fall SemesterAğustos Son HaftaŞubat 1 – Haziran 1
Spring SemesterOcak 3. HaftaEylül 1 – Ekim 15

Bununla birlikte bazı okullar yüksek başvuru sayısı nedeniyle 1 sene öncesinden başvuru kabul etmektedir.

Lise Başarısı

Amerika’da okuyacağınız üniversiteye lise diploması ile başvurmak mümkündür. Burada önemli olan lise başarı puanınızın 70’in üzerinde olmasıdır. Bu skorun altında başvuru yapıp kabul alabileceğiniz okullar da mevcuttur.

ABD üniversitelerinde İngilizce Yeterlilik Şartı

Anlaşmalı olduğumuz üniversiteler sadece İngilizce yeterlilik sınavlarıyla değil aynı zamanda yine anlaşmalı olduğumuz dil okullarından direkt geçiş hakkı vermektedir. Bir çok dil okulumuzdan belirli seviye ingilizce öğrenimi aldıktan sonra üniversitelerimize direkt geçiş hakkı elde etmektesiniz. Bununla birlikte üniversitede göreceğiniz ingilizce temel eğitim derslerine de bir adım önde başlamak için bu programı öğrencilerimize önermekteyiz.

Amerikan Üniversiteleri'nin İngilizce Yeterlilik Sınavları

TOEFL Sınavı

Üniversiteler İngilizce yeterliliğini ölçmek için bir kaç farklı yöntem izlemektedir. Bunlardan bir tanesi tüm dünyanın bildiği ve kullandığı TOEFL sınav sistemidir. Bu sınavdan alacağınız sonuç ile hangi üniversitelerin bölümlerine direkt geçiş hakkınız olacağını önceden öğrenebilir ve kabul şartlarının en önemlisini yerine getirmiş olursunuz. TOEFL sınavını bilgisayar kullanmaya daha yatkın öğrencilerimize tavsiye ediyoruz.

IELTS Sınavı

Bir başka sınav türü olan IELTS sınavı üniversitelere direkt geçiş için gerekli şartlardan bir diğeridir. IELTS sınavı tüm üniversitelerce kabul edilmiş olup buradan alacağınız yeterli skorunuzla istediğimiz üniversiteye sizin adınıza başvuru yapabiliriz. IELTS sınavını kalem – kağıt kullanmakta daha rahat hisseden öğrencilerimize tavsiye etmekteyiz.

Referans mektubu neden gerekli, nasıl olması, kimlerin yazması daha etkili

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmelidir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Amerikan Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilir miyim?

Çalıştığımız üniversitelerin tamamı YÖK tarafından tanınan kurumlardır. Bu kurumlarda eğitim almanız halinde YÖK denkliği almanız mümkün olacaktır. Eğitiminizi tamamlamanızın ardından bir dilekçe ile başvuru yapabilir ve YÖK denkliği elde edebilirsiniz.

Amerika Öğrenci Vizesi

Amerika öğrenci vizesi almak için en önemli tavsiyemiz bir uzmandan yardım almanızdır. ÜCRETSİZ vize danışmanlığımızla yapmanız gerekenleri sizin adınıza biz yaparak başvuru için gereken tüm evrakları en hızlı şekilde bir araya getirerek vize almanızı kolaylaştırıyoruz. Niyet mektuplarınız uzman danışmanlarımız tarafından yazılmakta olup sizi en uygun şekilde vize mülakatına hazırlıyoruz.

Amerika’da öğrenci yaşamı

Amerika’da öğrenci olmak ve bu tecrübeye sahip olmak kariyerinizde iş bulmak açısından yabancı dil bilmek kadar önemlidir. Yalnızca dil bilmenin aksine bir ülkede eğitim görmüş olmak ve oranın kültürüne adapte olmak sizi bir adım öne taşıyacaktır. Amerika’da eğitim görürken karşınıza birçok imkan ve fırsat çıkabilir. Eğitiminizi tamamladıktan sonra alacağınız çalışma izni ile bir şirkette işe başlayabilir ve kariyerinizi burada sürdürebilirsiniz.

Bununla birlikte mezun olacağınız kurumlardan aldığınız diplomalar dünyanın hemen hemen her yerinde geçerli olacaktır.

Öğrenci yaşamı yalnızca eğitimle sınırlı değildir. Okullarda yüzlerce farklı organizasyon ve kulüpler bulunmaktadır. Bunlara üye olarak sosyal faaliyetlerde bulunabilir ve birçok alanda kendinizi geliştirebilirsiniz. Okulların size sunduğu hafta sonu gezileriyle herkesin hayallerini kurduğu Las Vegas’ı, Los Angeles’ı ziyaret edebilir ve buralarda keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Sürekli olarak farklı etnik ve kültürlerden insanlarla tanışacaksınız. Amerika’da bu arkadaşlıklarınızı ve ilişkilerinizi ticaret hayatınızda kullanabilirsiniz. Öğrencilerimizin birçoğu Amerika’daki üniversite yaşamından sonra oradaki networkünü korumakta ve genişletmektedir.

Konaklama Seçenekleri

3 farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Yurt Konaklaması:

Okullara bağlı veya özel yurtlarda konaklama imkanı bulunmaktadır. Bu yurtlar yemekli/yemeksiz veya tek/çift/üç kişilik odalarda hizmet sunmaktadır. Seçeceğiniz Amerikan üniversitesine bağlı veya özel yurtlar hakkında seçiminize bağlı gerekli tüm desteği ONEDU size ücretsiz olarak sunacaktır.

Aile Yanı Konaklaması:

Aile yanı konaklamalarını okullarımız size tekliflerinde sunacaktır. Burada önemli olan sizin ihtiyacınıza göre doğru bir tercih yapmaktır. Aile yanı konaklamasında ev sahibi aileler yıllarca okullarımızla beraber çalışmış ve birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmışlardır. Bu ailelerin yanında yemekli/yemeksiz olarak tercih yaparak Amerika aile yapısını görmek ve onlarla keyifli vakit geçirmek gibi imkanlara sahip olursunuz.

Ev Tutmak:

Konaklamanın bir diğer seçeneği ise kendi imkanlarınızla ev tutmak olabilir. Burada önemli olan masraflarınızı minimuma indirmek olacaktır. Eyaletlere göre ev kiraları değişkenlik gösterir. Örneğin California’da 1+1 bir daire $1500 olabilirken bu Texas’ta $1000 civarı olabilir.

Ev arkadaşı bulmak bu masrafların yarı yarıya düşmesine hatta çoğu zaman 1’den fazla kişi ile ev arkadaşlığı etmeniz durumunda çok düşük rakamlar ödemenizi sağlar.

Nasıl Ev Bulabilirim?

Aşağıda listelediğimiz örnek sitelerden Amerika'nın farklı bölgelerindeki ev kiraları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz:

https://www.apartmentguide.com
https://www.rent.com
https://www.craigslist.org/about/sites#US

Ev arkadaşı Nasıl Bulabilirim?

https://www.kamohousing.com
https://www.craigslist.org/about/sites#US
https://www.roomster.com

Amerika Üniversite Fiyatları

Amerika’da üniversiteler tamamen kredi başına fiyatlandırılmıştır. Bir çok üniversite öğrencisi kredilerinin çokluğu veya azlığına göre okullarda ödeme planı oluşturabilir. Ödeme planlarıyla beraber taksitli şekilde ödenebilecek okul fiyatları öğrenciler için ödemesi kolay bir hal almaktadır. Üniversite fiyatları kredi başına 172 USD’den başlayarak üniversitenin konumu ve bilinirliği göz önünde bulunarak artış göstermektedir.

Üniversite Masraflarını Nasıl Düşürebilirim?

Okurken Çalışabilir miyim?

Amerika’da üniversite eğitimi alırken çalışmak mümkündür. Kampüs içerisinde haftada 20 saat çalışma iznine sahip olabilirsiniz. Bu işler okul kantininde olabileceği gibi, okulun ofis bölümlerinde veya profesör yardımcılığı olarak da bulunabilir. Amerika’da saatlik gelir ortalama 8-12 dolar arasındadır. Bulunduğunuz eyalet ve işe göre saat başı bu aralıkta bir ücret alabilirsiniz.

Finansal Destek Bulmanın Yolları

Hemen hemen her üniversitenin kendi bünyesinde burs komiteleri bulunmaktadır. Bu komiteler öğrencilere başarı endeksli burs imkanlarını sunarlar ve herkes başvuru yapabilir.

Anlaşmalı Amerikan Üniversitelerimiz

ÜniversiteŞehirEyalet
Southern Arkansas UniversityMagnoliaArkansas
National UniversitySan DiegoCalifornia
National UniversityLos AngelesCalifornia
Beverly Hills Design InstituteBeverly HillsCalifornia
California State University Channel IslandsCamarilloCalifornia
Humboldt State UniversityArcataCalifornia
LA Performing Arts ConservatorySanta MonicaCalifornia
Los Angeles Film SchoolHollywoodCalifornia
Mills CollegeOaklandCalifornia
University of California Berkeley ExtensionBerkeleyCalifornia
Eastern Connecticut State UniversityWillimanticConnecticut
University of BridgeportBridgeportConnecticut
University of HartfordHartfordConnecticut
University of New HavenWest HavenConnecticut
Florida Institute of TechnologyMelbourneFlorida
Full Sail UniversityWinter ParkFlorida
Nova Southeastern UniversityFort LauderdaleFlorida
Saint Leo UniversitySaint LeoFlorida
University of TampaTampaFlorida
Hawaii Pacific UniversityHonoluluHawaii
University of IdahoMoskowIdaho
Dominican UniversityRiver ForestIllinois
Governer’s State UniversityUniversity ParkIllinois
Lewis UniversityRomeovilleIllinois
Monmouth CollegeMonmouthIllinois
Northern Illinois UniversityDekalbIllinois
Indiana University, Purdue University Fort WayneFort WayneIndiana
University of IndianapolisIndianapolisIndiana
Valparaiso UniversityValparaisoIndiana
Mount Mercy UniversityCedar RapidsIowa
Hesston CollegeHesstonKansas
Bellarmine UniversityLouisvilleKentucky
Eastern Kentucky UniversityRichmondKentucky
Georgetown CollegeGeorgetownKentucky
Sulivan UniversityLouisvilleKentucky
Louisiana Tech UniversityRustonLouisiana
McNeese State UniversityLake CharlesLouisiana
Washington CollegeChestertownMaryland
Clark UniversityWorcesterMassachussetts
Alma CollegeGrand RapidsMichigan
Aquinas CollegeGrand RapidsMichigan
Davenport UniversityGrand RapidsMichigan
Grand Valley State UniversityAllandaleMichigan
Madonna UniversityLivoniaMichigan
Michigan State University College of LawEast LansingMichigan
Northwood UniversityMidlandMichigan
Augsburg UniversityMinneapolisMinnesota
University of St. Thomas, MinnesotaMinneapolisMinnesota
Fontbonne UniversitySt. LouisMissouri
Northwest Missouri State UniversityMaryvilleMissouri
University of Missouri, St. LouisSt. LouisMissouri
Carroll CollegeHelenaMontana
Plymouth State UniversityPlymouthNew Hampshire
Southern New Hampshire UniversityManchesterNew Hampshire
Rider UniversityLawrencevilleNew Jersey
Rutgers UniversityCamdenNew Jersey
Stockton UniversityGallowayNew Jersey
Amda The American Musical and Dramatic AcademyNew YorkNew York
Culinary Institute of AmericaHype ParkNew York
Deamen CollegeAmherstNew York
Iona CollegeNew RochelleNew York
LIU BrooklynBrooklynNew York
State University of New York at AlbanyAlbanyNew York
State University of New York at BrockportBrockportNew York
State University of New York, Old WesburyOld WestburyNew York
State University of New York, OneontaOneontaNew York
State University of New York, College at OswegoOswegoNew York
Wagner CollegeStaten IslandNew York
Bluffton UniversityBlufftonOhio
Bowling Green State UniversityBowling GreenOhio
Case Western Reserve UniversityClevelandOhio
John Carroll UniversityUniversity HeightsOhio
Ohio Dominican UniversityColumbusOhio
Otterbein UniversityWestervilleOhio
Tiffin UniversityTiffinOhio
University of CincinnatiCincinnatiOhio
University of DaytonDaytonOhio
Cancordia UniversityPortlandOregon
Laurel Business InstituteUniontownPennsylvania
Point Park UniversityPittsburghPennsylvania
Rosemont CollegeRosemontPennsylvania
Saint Francis UniversityLorettoPennsylvania
Saint Joseph’s UniversityPhiladelphiaPennsylvania
University of ScrantonScrantonPennsylvania
West Chester UniversityWest ChesterPennsylvania
Coastal Carolina UniversityConwaySouth Carolina
Augustana UniversitySioux FallsSouth Dakota
East Tennessee State UniversityJohnson CityTennessee
Middle Tennessee State UniversityMurfreesboroTennessee
Abilene Christian UniversityAbileneTexas
Lamar UniversityLamarTexas
Texas Tech UniversityLubbockTexas
Texas Wesleyan UniversityFort WorthTexas
University of St. Thomas, HoustonHoustonTexas
University of the Incarnate WordSan AntonioTexas
Liberty UniversityLynchburgVirginia
Lynchburg CollegeLynchburgVirginia
University of LynchburgLynchburgVirginia
University of Mary WashingtonFredericksburgVirginia
Bates Technical CollegeTacomaWashington
City University of SeattleSeattleWashington
University of Washington Continuum CollegeSeattleWashington
Cancord UniversityAthensWest Virginia
Carthage CollegeKenoshaWisconsin
Milwaukee School of EngineeringMilwaukeeWisconsin
St. Norbert CollegeDePereWisconsin
University of Wisconsin, La CrosseLa CrosseWisconsin
University of Wisconsin, ParksideKenoshaWisconsin
Viterbo UniversityLa CrosseWisconsin