Kanada’da üniversite eğitimi almayı düşünen öğrencilere yurt dışından gelen öğrencilerin en çok tercih ettiği 27 üniversiteyi sınavlı – sınavsız giriş imkanıyla sizlere sunuyoruz.

10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan Kanada’da eğitiminizi istediğiniz şehirde alabilir ve öğrencilik hayatınızı dünyanın en yaşanılabilir bölgesi olarak her yıl binlerce öğrenciye ev sahipliği yapan bu ülkede yaşayabilirsiniz.

Kanadada üniversite kampüsünde öğrenciler

Kanada’da Üniversite Eğitim Süreci

Kanada’da üniversiteler Türkiye’deki üniversiteler gibi 4 yıllık lisans eğitimi vermektedirler. Hukuk ve sağlık alanındaki bazı bölümler 4 yıldan uzun sürebilmektedir. Bununla birlikte bazı üniversiteler yıl içerisinde 2’den fazla dönem sunmaktadırlar. Bu sayede öğrenciler eğitimlerini 4 seneden daha kısa bir sürede tamamlayabilir.

Kanada Üniversitelerinde YÖK Denkliği

Yurt dışındaki üniversiteler arasında dünya sıralamasında ilk 1000’de yer alan tüm üniversiteler YÖK tarafından tanınmaktadır. Kanada’da danışmanlık hizmeti verdiğimiz üniversitelerin tamamına yakını ilk 200 arasında yer almaktadır. Bu sayede öğrenciler YÖK denkliği alırken zorlanmayacaklardır.

Kanada’da Okurken Çalışmak

Kanada’da üniversite eğitimi gören öğrenciler eğitimlerine devam ederken haftalık 20 saat çalışma izninden yararlanabilirler. Bununla birlikte tatil dönemlerinde öğrenciler tam zamanlı çalışabilmektedir.

Kanada’da herhangi bir üniversiteden mezun olan uluslararası öğrenciler mezun oldukları tarih itibariyle 3 yıllık tam zamanlı çalışma iznine sahip olurlar.

Anlaşmalı Kanada Üniversitelerimiz ve Fiyatları

ÜniversiteFiyatlar
Alexander College7.500 CAD
Brock University23.861 CAD
Cape Breton University15.000 CAD
Centennial College14.000 CAD
Conestoga College15.000 CAD
Confederation College15.000 CAD
Fairleigh Dickinson University25.216 CAD
George Brown College16.500 CAD
Georgian College16.500 CAD
Lakehead University22.000 CAD
Lambton College12.400 CAD
LaSalle College Vancouver16.500 CAD
Mount Saint Vincent University16.586 CAD
Niagara College15.750 CAD
Royal Roads University22.150 CAD
Seneca College13000 CAD
Sheridan College15.000 CAD
Thompson Rivers University16.800 CAD
University Canada West18.900 CAD
University of Guelph19.525 CAD
University of Regina20.041 CAD
Wilfrid Laurier University22.956 CAD
Herzing CollegeBölümlere göre değişkenlik gösterir
Sprott Shaw CollegeBölümlere göre değişkenlik gösterir
Vancouver Film SchoolBölümlere göre değişkenlik gösterir
VanArts InstituteBölümlere göre değişkenlik gösterir
University of Northern British ColumbiaBölümlere göre değişkenlik gösterir

Kanada Öğrenci Vizesi

Kanada’da lisans eğitimi alacak olan öğrenciler uzun dönem öğrenci vizesine başvurmalıdırlar. 6 aydan uzun süreli başvurular olarak da bilinen bu vize türünde öğrenciler okul kabul mektupları ile birlikte öğrenci vizesine başvurabilirler.

Başvurulan uzun dönem öğrenci vizesi ile birlikte Study Permit belgesi de alınmak zorundadır.

Quebec’te eğitim alacak öğrenciler Kanada vizesi ile birlikte Quebec vizesi de almalıdır. Yeni yönetmelik ile birlikte sunulan evrakların ardından VFS Global’de parmak izi verilecektir.

Kanada Üniversiteleri Kabul Şartları

  • Türkiye’de üniversite sınavına girme şartı yoktur
  • CV gereklidir
  • Transkript ve diploma
  • IELTS / TOEFL

Kanada’daki anlaşmalı kurumlarımızda eğitim alacak öğrencilerimizin İngilizce Yeterlilik Sınavlarına girmesi zorunlu değildir. Öğrencilerimiz Pathway programı sunan Kanada dil okullarımıza giderek buradan üniversitelere direkt transfer olabilir.

Kanada Üniversite Eğitimi Süresince Konaklama Seçenekleri

Kanada’da konaklama ücretleri 500 – 1000 CAD arasında değişmektedir. Eyalet ve şehir seçimine göre bu fiyatlar artar veya azalabilir. 3 farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Yurt Konaklaması:

Okullara bağlı veya özel yurtlarda konaklama imkanı bulunmaktadır. Bu yurtlar yemekli/yemeksiz veya tek/çift/üç kişilik odalarda hizmet sunmaktadır. Seçeceğiniz Kanada üniversitesine bağlı veya özel yurtlar hakkında seçiminize bağlı gerekli tüm desteği ONEDU size ücretsiz olarak sunacaktır.

Aile Yanı Konaklaması:

Aile yanı konaklamalarını okullarımız size tekliflerinde sunacaktır. Burada önemli olan sizin ihtiyacınıza göre doğru bir tercih yapmaktır. Aile yanı konaklamasında ev sahibi aileler yıllarca okullarımızla beraber çalışmış ve birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmışlardır. Bu ailelerin yanında yemekli/yemeksiz olarak tercih yaparak Kanada aile yapısını görmek ve onlarla keyifli vakit geçirmek gibi imkanlara sahip olursunuz.

Ev Tutmak:

Konaklamanın bir diğer seçeneği ise kendi imkanlarınızla ev tutmak olabilir. Burada önemli olan masraflarınızı minimuma indirmek olacaktır. Eyaletlere göre ev kiraları değişkenlik gösterir. Ev arkadaşı bulmak bu masrafların yarı yarıya düşmesine hatta çoğu zaman 1’den fazla kişi ile ev arkadaşlığı etmeniz durumunda çok düşük rakamlar ödemenizi sağlar.

Kanada Üniversitelerine Başvuru Tarihleri

Her okulun başvuru tarihleri değişkenlik gösterse de çoğunlukla şu şekilde belirtilebilir:

Ana Başvuru DönemiEk Başvuru Dönemi
Ekim - OcakŞubat - Nisan