Yurt dışında eğitim için en çok tercih edilen 1. lokasyon olan İngiltere, öğrencilerin gidebileceği en eski, köklü, prestijli ve kaliteli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Öğrencilerimiz danışmanlık hizmetimizden faydalanabilir okul, bölüm ve lokasyon gibi seçimlerde danışmanlarımızla birlikte karar verebilir. Bu sayede yaptığınız yatırımın karşılığını en doğru şekilde alarak eğitiminiz için en güvenilir adımı atmış olursunuz.

Anlaşmalı tüm okullarımızda konaklama bulma, kabul ve başvuru süreçlerini öğrencilerimizle birlikte yürüterek onların İngiltere’de kendilerini rahat hissetmelerini ve derslerine hızlı bir şekilde adapte olmalarını sağlıyoruz.

Neden İngiltere'de üniversite eğitimi almalıyım?

1. Uluslararası sıralamaların zirvesindeki üniversiteler

Eğitim kalitesi ve akademik mükemmellik, Birleşik Krallık'ı dünyanın en popüler eğitim merkezlerinden biri yapan ana faktörlerden bazılarıdır. Her yıl, Birleşik Krallık üniversiteleri, sürekli çabalarını vurgulayarak ve öğrencilere en iyi deneyimi ve en uygun bilgiyi sağlamaya odaklanarak üst sıralarda yer alır.

2. Burslardan faydalanın

Birçok üniversite, özel kuruluş, STK ve devlet kurumu uluslararası öğrencilere burslar sunmaktadır. Her bursun farklı kriterleri vardır; bazıları akademik başarı için, bazıları finansal ihtiyaçlar için, bazıları ise gelişmekte olan veya az gelişmiş ülkelerden gelen öğrenciler için verilir.

3. Kendinizi çok kültürlü bir ortamda geliştirin

Birleşik Krallık, her yıl 400.000'den fazla uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır. Bu büyük uluslararası öğrenci akını, herkesin gelişebileceği, diğer milletler ve kültürler hakkında daha fazla şey öğrenebileceği uluslararası bir ortamın yaratılmasına katkıda bulunur.

4. Yüksek kalitede eğitim

Birleşik Krallık'ın ileri düzeyde eğitim sağlama konusunda köklü bir geçmişi vardır ve Birleşik Krallık üniversiteleri genellikle dünya üniversite sıralamalarında üst sıralarda yer alırken aynı zamanda dünyanın en iyi akademisyenlerinden bazılarını kendine çeker.

İngiliz üniversiteleri, öğrencilerin eleştirel ve yaratıcı düşünme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olmaları ve onları seçtikleri kariyerde başarılı olmalarına yardımcı olacak beceri ve deneyimlerle donatmalarıyla dünya çapında tanınmaktadır.

Ayrıca, Birleşik Krallık üniversiteleri lisans düzeyinde bile uzmanlık dereceleri sunar. Bir alanında uzmanlaşmadan önce lisansüstü seviyeye kadar beklemek istemiyorsanız bu durum sizin için idealdir.

5. İşverenler tarafından saygı duyulan

İngiltere'de eğitim aldıysanız, diplomanız dünya çapında tanınır ve saygı görür. Bir Birleşik Krallık üniversitesinden diploma almak size iş dünyası için sağlam bir temel sağlayacak ve hayalinizdeki işi elde etmenize yardımcı olacaktır.

İngiltere'de okumak, CV'nizi potansiyel işverenlerin gözünde ön plana çıkaracaktır. Çoğu ülkedeki çoğu işveren, iyi derecede İngilizce bilen kişileri işe almak ister. Bir Birleşik Krallık üniversitesinde eğitim almış olmak, işverenlere İngilizce’ye ana diliniz gibi hakim olduğunuzu kanıtlar.

6. Maliyet

Lisans eğitimi, Birleşik Krallık'ta nerede eğitim aldığınıza bağlı olarak 3 veya 4 yıl sürer. İngiltere, Kuzey İrlanda ve Galler'deki üniversitelerde genellikle 3 yıl, İskoçya'daki üniversitelerde ise genellikle 4 yıl sürer. Yüksek lisans eğitimi sadece bir yıl sürer. Bu durum öğrenim ücretlerine daha az harcayacağınız anlamına gelir.

7. İş fırsatları

Birleşik Krallık'taki uluslararası bir öğrencinin dönem boyunca haftada 20 saate kadar ve dönem dışında tam zamanlı olarak çalışmasına izin verilir. Bu sayede, iş deneyimi kazanabilir, yeni insanlarla tanışıp networkünüzü geliştirebilir ve yaşam giderlerinizin bir kısmını karşılayabilirsiniz.

Ayrıca 2021 yazında, Birleşik Krallık’ta üniversite eğitimini tamamlayan herkes için geçerli olacak yeni bir mezun planı yürürlüğe girdi. Bu plan, uluslararası öğrencilerin mezun olduktan sonra iki yıla kadar Birleşik Krallık'ta kalmasına ve çalışmanıza izin vermektedir.

İngiltere’de Üniversite Okumak

Türkiye’de lise eğitimini tamamlamış ve belirli bir not ortalamasına sahip olan her öğrenci İngiltere’de lisans eğitimi alabilir. Öğrenciler hazır olması durumunda direkt olarak üniversitelere başlayabildiği gibi hazırlık programı olarak bilinen Foundation programları ile ön kabullerini alarak eğitimlerine başlayabilmektedir.

İngiltere Üniversite Başvuru ve Kabul Şartları

İngiltere Üniversitelerine direkt kabul alabilmeniz için İngiltere lise eğitimine uygun bir lise programından mezun olmanız gerekmektedir. Buna uygun bir liseden mezun olmamanız durumunda Foundation adı altında hazırlık programına katılarak üniversite eğitiminize Foundation sonrasında devam edebilirsiniz. Foundation programının süresi İngilizce seviyenize göre belirlenmektedir. Her okulun kabul şartları farklılık gösterse de genel hatlarıyla;

 1. Lise Diploma Not Ortalaması: 60/100 (minimum)
 2. İngilizce Yeterlilik Belgesi: 4.0 (IELTS UKVI minimum)

Süreç Nasıl İşliyor?

İngiltere’de bir üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler sırasıyla şu süreçlerden geçmektedir:

 • Öğrenciye uygun bölümün seçilmesi
 • Danışmanlarımızla görüşerek lise not ortalamasına göre hangi okullardan kabul alınabileceğinin çıkarılması
 • Uygun şehrin seçilmesi
 • Lise Transkript belgesinin okula iletilmesi
 • Ön kabul süreci
 • IELTS UKVI sınavına giriş
 • IELTS UKVI sonucuna göre Foundation süresinin belirlenmesi
 • TIER 4 vize başvurusu
 • Konaklamanın ayarlanması
 • İngiltere’ye uçuş

İngiltere’de Üniversite Okumak için Gereken Sınavlar

İngiltere’de en basit olarak kabul alınabilecek yöntem lise not ortalaması ile başvuru yaparak Foundation programına geçiş yapmaktır. İngiltere üniversitelerinde eğitim 3 senelik olduğu için öğrencilerimiz Foundation (hazırlık) eğitimi ile beraber yıl kaybetmeden yaşıtlarıyla beraber mezun olabilmektedir.

Lise Başarısı

Üniversitelere başvuruda bulunacak öğrencilerimizin lise not ortalamalarının 60 ve üzeri olması tavsiye edilir. Daha düşük not ortalaması olan öğrenciler bizimle iletişime geçerek kabul alabilecekleri üniversite olup olmadığını kontrol edebilmektedir. Lise not ortalaması yükseldikçe öğrencilerin kabul alabileceği üniversitelerin kalitesi artmaktadır.

IELTS UKVI

İngiltere üniversitelerine kabul alabilmek veya hazırlık eğitiminin süresinin belirlenmesi için gerekli bir sınav türüdür. Bununla birlikte İngiltere’de üniversite eğitimi alacak öğrenciler için IELTS UKVI sınavı zorunludur.

İngiltere’de Üniversite Seçimi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Üniversite’nin sıralamada olması
 • Sunduğu Eğitim İçeriği
 • Bulunduğu Lokasyon

İngiltere’de üniversite veya bölüm değiştirmek diğer ülkelere göre daha zordur. Bu sebeple seçilen bölüm ve özellikle üniversitenin bulunduğu bölge detaylıca araştırılıp karar verilmelidir.

Ne zaman başvurmalıyım?

Foundation (hazırlık) programına katılacak öğrenciler yılın farklı dönemlerinde başvuru yaparak eğitim alabilmektedir. Anlaşmalı olduğumuz Kaplan Pathway programlarının başlangıç tarihleri:

 • Ocak
 • Mart
 • Haziran
 • Temmuz
 • Nisan

aylarında bulunmaktadır. Öğrencilerin IELTS UKVI sonucuna göre alacağı hazırlık eğitimi süresine bağlı olarak başlangıç tarihi belirlenecektir. Vize başvuru tarihleri İngiltere’de hızlandırılmış olarak alınabileceği için başlangıç tarihlerine çok yakın tarihlerde karar verilerek başvuru yapılabilmektedir.

Direkt başvuru yapacak öğrenciler normal başvuru tarihleri:

15 Ekim – Tıp, veterinerlik, bilim ile alakalı bölümler, Cambridge, Oxford üniversiteleri için

15 Ocak – Lisans programlarının büyük bir çoğunluğu

İngiltere Öğrenci Vizesi

İngiltere’de üniversite eğitimi alacak öğrencilerin başvuracağı vize türü TIER 4 vizesidir. Öğrenciler adına tüm başvuruyu biz yapabilmekteyiz. Başvurunun tamamını sonlandırdıktan sonra öğrencimiz yalnızca biyometrik işlemleri için TLS Contact ofisine ziyarette bulunmaktadır. TIER 4 vize başvurusu için gerekli evraklar:

 • CAS Belgesi (kabul belgesi)
 • IELTS UKVI
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (İngilizce tercümesi ile birlikte)
 • Banka Hesap Dökümü
 • İngilizce Transkript
 • İngilizce Diploma

İngiltere’de Öğrenci Yaşamı

İngiltere çok kültürlü bir yerleşim bölgesi olduğundan her şehrin yaşam tarzı birbirinden farklılık göstermektedir. İngiltere'de farklı bölgelerdeki öğrenciler için öğrenci hayatı çok farklı olabilir. Deneyiminiz, katıldığınız üniversiteye, İngiltere'nin hangi bölgesinde bulunduğunuza ve neler yaptığınıza bağlıdır. Öğrenci hayatı gerçekten heyecan verici ve eğitici olabilir.

Londra'da Öğrenci Hayatı

Aşağıdaki üniversitelerden herhangi birine gidiyorsanız, Londra'da tipik bir öğrenci hayatı yaşayacaksınız: University College London; Imperial College London; King's College London; London School of Economics; Brunel University; Goldsmiths, City University London, University of Westminster.

Londra'daki öğrenci hayatı inanılmaz çeşitlidir. Londra'da eğitim görmeseniz bile, birçok insan tarafından İngiltere'de eğitim görürken şehri en az bir hafta kadar ziyaret etmeniz önerilir. Londra “büyük şehir” dir, bu yüzden keşfetmeniz ve yapmanız gereken her zaman birçok şey vardır.

Turizme gidiyorsanız, Parlamento, Big Ben, London Eye, At Muhafızları Geçidi ve Buckingham Sarayı'na çıkmayı unutmayın. Gitmek için düzinelerce müze de var. Kültürü seviyorsanız, gün boyunca Tate Modern, British Film Institute ve Ulusal Tiyatro'ya göz atın. Londra'da yaşayan uluslararası bir öğrenci olsanız bile, turist olmak ve tüm şehrin tadını çıkarmak için biraz zaman ayırın.

Ağustos ayı boyunca Londra'da olacak kadar şanslı olabilirsiniz ve eğer öyleyse, dünyanın en büyük sokak partilerinden birine denk gelebilirsiniz. Londra’nın Notting Hill Karnavalı Karayip kültürünü ve heyecanını her sene kutluyor. Her yıl bir milyondan fazla insan katılıyor ve birçok insan yaşamları boyunca birçok kez gidiyor. Üniversite kariyeriniz boyunca kesinlikle en az bir kez gitmeye değer bir aktivitedir.

Oxford ve Cambridge'de Öğrenci Hayatı

Oxford veya Cambridge'teyseniz, Birleşik Krallık'taki en eski (ve en iyi bilinen) üniversitelerden birine katıldığınızı biliyor muydunuz? O zaman belki de Birleşik Krallık'ta da bilinen en eski etkinliklerden birine sahip olduklarını bilmek istersiniz: Punting.

Punting, bir teknecilik şeklidir. Seyahat ettiğiniz nehrin dibinde ittiğiniz büyük bir direk kullanarak ittiğiniz düz tabanlı bir tekne (“punt” olarak bilinir) kullanırsınız. Bir punt kullanarak Cherwell, Isis ve Cam Rivers'da turlar yapabilirsiniz. Ünlü köprülerin bazılarını görebilir, kırsal alanda gezebilir, piknik yapabilir, hatta bir punt ile yarışabilirsiniz. Punt yapmayı öğrenmeye karar verirseniz çok eğlenebilirsiniz ve bu bölgedeki üniversitelerin çoğu kiralayabileceğiniz puntlar sunacaktır.

Oxford ve Cambridge tarihi şehirlerdir. Genel olarak, Oxford ve Cambridge'deki öğrenci hayatı çok huzurlu ve sessizdir, bu da bu bölgedeki büyük üniversitelerden birinde yapacağınız yoğun çalışma için idealdir.

İngiltere Yaşam Giderleri

Her şehirde fiyatlar farklı olmasına rağmen ortalama ücretler şu şekildedir:

 • Mcdonalds Menü: 5.50 GBP
 • Tavuk (kg): 5.66 GBP
 • Patates (kg): 1.15 GBP
 • Portakal (kg): 1.68 GBP
 • Tek Gidiş Ulaşım Bedeli: 2.50 GBP
 • Benzin (litre): 1.27 GBP

Konaklama

İngiltere’de üniversitelerin kendilerine ait yurtları bulunmaktadır. Öğrenciler müsaitlik durumuna ve tercihlerine göre bu yurtlarda kalabilmektedirler. Bunun yanı sıra İngiltere’de en yaygın konaklama türü aile yanı konaklama türüdür. Öğrenciler yemekli, yemeksiz ve daha birçok opsiyonlu konaklama tercih edebilmektedir. Onedu Yurt Dışı Eğitim olarak tüm konaklama detaylarınız sizin için hazırlanmakta ve detayları size sunulmaktadır. Bununla birlikte anlaşmalı olduğumuz Londonist ve GoBritanya konaklama firmaları aracılığı ile sizlere özel yurt deneyimini en uygun fiyat garantisi ile sunabilmekteyiz.

İngiltere Üniversite Fiyatları

İngiltere Üniversiteleri senelik 10.000-32.000 GBP aralığındadır. Bölüm, okul, burs, indirim ve okulun bulunduğu şehre göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Detaylı fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere üniversite konaklama maliyetleri Londra ve Londra dışı olarak ortalama aşağıdaki gibidir:

LondraLondra Harici
Ortalama Üniversite Fiyatı (yıllık)10.000-32.000 GBP10.000-32.000 GBP

Ortalama Konaklama Gideri (yıllık)

6.000-13.000 GBP6.000-13.000 GBP

Yıllık Konaklama Harici Masraflar

5.000-8.000 GBP3.000-7000 GBP

İngiltere Üniversite Bölümleri & Programları

İngiltere’de okuyabileceğiniz sayısız bölüm bulunmaktadır. Programlardan mezun olduktan sonra 2 yıllık çalışma izni olduğu için yüksek gelir elde edebileceğiniz bölümlere yönelmelisiniz. En çok tercih edilen bölümler:

 • Business Management (işletme)
 • Project Management (proje yönetimi)
 • Graphic Design (grafik dizayn)
 • Mechanical Engineering (makine mühendisliği)
 • Civil Engineering (inşaat mühendisliği)
 • Computer Science (bilgisayar bilimleri)
 • Law (hukuk)
 • International Relations (uluslararası ilişkiler)
 • Accounting (muhasebe)
 • Computer Engineering (bilgisayar mühendisliği)
 • Software Engineering (yazılım mühendisliği)
 • Games Design (oyun dizaynı)
 • Animation (animasyon)
 • Sociology (sosyoloji)
 • Nutrition (beslenme)

Anlaşmalı İngiltere Üniversitelerimizden Bazıları

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Keele University

Keele University

Keele Üniversitesi, 1949'da kurulan ve geniş bir müfredata ve disiplinler arası çalışmaya adanmış bir üniversitedir. Üniversite, ormanlar, göller[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı