İngiltere'de yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için her zaman en cazip ülkelerden biri olmuştur. Dünyaca ünlü ve prestijli üniversiteleri ile adından sıkça söz ettiren İngiltere, yurt dışında yüksek lisans eğitimi almak isteyen öğrencilere son zamanlarda sunduğu imkanlar ile de cazibesini korumaktadır. Mezun olduktan sonra verilen 2 yıllık çalışma izni ve öğrencilerin dünya sıralamasında bulunan üniversitelerde okuma imkanı İngiltere’yi ön plana çıkaran özelliklerdendir.

İngiltere’de yüksek lisans eğitiminin yüzlerce farklı bölümde verilmesi ve yalnızca 1 yıl sürmesi en cazip noktalardan biri olmasının başlıca sebeplerindendir. Özellikle öğrenciler 1 yıllık bir yüksek lisans maliyetini çok daha kolay karşılayabilmektedir. Ardından verilen 2 yıllık çalışma izni sayesinde yaptıkları yatırımı rahatlıkla çıkarabilmektedirler.

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitim Sistemi ve Süresi

İngiltere’de yüksek lisans eğitim süresi genellikle 1 yıldır. Öğrenciler 1 yıl eğitim aldıktan sonra 2 yıllık çalışma iznine sahip olarak eğitimlerini kariyer odaklı pekiştirme imkanı elde ederler. Not ortalaması ve İngilizce seviyesi yeterli öğrenciler İngiltere’deki üniversitelere kabul alarak eğitimlerine başlayabilmektedir.

Bir diğer seçenek ise not ortalaması yeterli olmayan veya yeteri kadar İngilizceye sahip olmayan öğrenciler içindir. Bu gibi öğrenciler pre-master yani hazırlık adı verilen eğitimlere kayıt yaptırarak buradan yüksek lisans eğitimlerine geçiş yapabilirler. Pre-master eğitimleri üniversite bünyesinde verilmekle beraber programın başlangıcı niteliğindedir ve öğrenciler direkt olarak bitiminde yüksek lisans programlarına başlayabilmektedir.

İngiltere’de Üniversite Eğitimi sayfamızı da incelemek isteyebilirsiniz.

İngiltere’de Yüksek Lisans Eğitimi Almak

Bakıldığı zaman pahalı veya zor gibi görünse de ülkemizle ve diğer Avrupa ülkeleri ile kıyaslandığında yüksek lisans eğitiminin 1 sene olması ve daha sonra 2 senelik çalışma izni vermesi sebebiyle İngiltere’de yüksek lisans yapmak düşünüldüğü kadar zor değildir. Öğrenciler not ortalaması ve İngilizce yeterlilik belgelerini sundukları halde dünya sıralamasında olan okullardan kabul alarak İngiltere’de veya başka bir ülkede kariyerlerine bu diplomalarla rahatlıkla devam edebilmektedir.

İngiltere’de Yüksek Lisans Yaparken Çalışmak

İngiltere’de eğitim alan öğrenciler eğitimleri devam ederken yarı zamanlı olarak çalışabilmektedir. Buda yaşam maliyetlerini azaltmak ve ülkeye adapte olmak için bir hayli önem taşır. Ayrıca okuduğunuz alanda çalışma fırsatınızın olması durumunda izin belgesi temin ederek tam zamanlı olarak çalışabilmektesiniz.

İngiltere’de Yüksek Lisans Kabul Şartları

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi için kabul şartları diğer ülkelere benzerlik göstermektedir. Kabul şartlarını sağlayamayan öğrenciler için büyük bir avantaj ise pre-master eğitimlerinin bulunmasıdır. Daha düşük not ortalaması ve İngilizce seviyesi ile pre-master (hazırlık) eğitimi alarak daha sonra yüksek lisans eğitimlerine devam edebilirsiniz.

 • 2.5 GPA (üniversite not ortalaması)
 • İngilizce yeterlilik belgesi (IELTS: 6.5)
 • CV
 • Niyet Mektubu
 • Referans Mektubu

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmak İsteyen Öğrenciler için Süreç Nasıl İşliyor?

Öğrencilerimiz bizimle iletişime geçtikten hemen sonra İngiltere eğitim sistemi hakkında uzman danışmanlarımız öğrencilerimiz taleplerine göre gerekli araştırmayı yapmaktadır. Bununla birlikte gitmek istediğiniz okulda size özel okul gezisi ayarlanabilir ve kayıt yaptırmadan önce okulu yetkili bir temsilcimiz ile gezerek daha yakından fikir sahibi olabilirsiniz. Daha sonra sırasıyla:

 • Öğrencinin talepleri doğrultusunda kabul alınabilecek okulların listesi hazırlanır
 • Kabul kriterlerini karşılayamayan öğrenciler için Pre-Master kabul şartları ve süreçleri değerlendirilir
 • Okulların bulunduğu şehrin özellikleri öğrenciye aktarılır ve listenin istenilen şehirler doğrultusunda sınırlandırılması sağlanır
 • Okulun sunduğu burs imkanları öğrenciye aktarılır
 • Yeterli sayıda okula karar verildikten sonra başvurular yapılır
 • Kabul alınan okullar arasından en iyi tercih yapılır
 • Okulun göndermiş olduğu evraklar ile birlikte danışmanlarımızın hazırladığı evraklar bir araya getirilerek vize randevunuz alınır
 • Vize onaylandıktan sonra konaklamanın ayarlanması yapılır (öğrencinin talebine göre aile yanı, ev kiralama veya yurt seçenekleri değerlendirilir)
 • Okul ve şehir oryantasyonu yapılarak öğrencilerimizin gittikleri bölgeyi tanımaları sağlanır
 • Öğrencilerimiz seyahatlerini gerçekleştirdikten sonra öğrencimiz veya velimizin 7 gün 24 saat bize ulaşabilmeleri için acil whatsapp hattımız paylaşılır. Öğrencimizin taleplerine göre email, whatsapp ve arama yoluyla haftalık ve aylık durum raporu oluşturularak danışmanlarımızla diledikleri gibi görüşme fırsatı sağlanır.

İngiltere’de Yüksek Lisans Yapmak için Girilmesi Gereken Sınavlar

İngiltere’de yüksek lisans yapmak için girmeniz gereken tek sınav IELTS UKVI sınavıdır. Bu sınav hem TIER 4 İngiltere vizesi hem de yüksek lisans kabulünüz için geçerlidir. IELTS UKVI sınavından 4.0 almanız vize almanız için yeterli olmakla beraber okulların IELTS yeterlilik sonucu farklılık gösterebilmektedir. Bunun dışında öğrenciler yüksek lisans eğitimlerine yalnızca üniversite not ortalamaları ile kabul almaktadır.

İngiltere’de yüksek lisans seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Size en uygun bölümü seçmek. Bunun için özellikle İngiltere’de iş imkanının açık olduğu ve önümüzdeki yıllarda geçerliliğini koruyacak alanlara yönelmek önemlidir.

Size en uygun programı seçmek. Bazı üniversiteler işletme alanında uzmanlaşmış olup bazıları ise mühendislik alanında daha başarılı olabilir. Bunun için istediğiniz bölümün hangi üniversitede daha ön planda tutulduğunu incelemek önemlidir.

Size en uygun maliyetli okulu seçmek. Her okulun fiyatlandırması farklılık gösterebilir. Burada önemli olan bütçenize uygun en iyi okulu seçmek ve bu okula başvuru yapmak olacaktır.
Ayrıca okullarımızın temsilcileri ile bire bir görüşerek hangi okulun sizin için daha doğru bir seçenek olduğunun değerlendirmesi yapılmalıdır. Bununla birlikte okulları ve derslikleri gezmek görmek isteyen öğrencilerimize İngiltere’de okullarımızdan tur ayarlayarak okullar hakkında fikir sahibi olmasını sağlıyoruz.

 • Uygun bölüm seçimi
 • Uygun şehir seçimi
 • Doğru okul seçimi
 • Bilgili danışman tercihi
 • Yüksek lisans sonrası alınacak çalışma izninin süresi
 • Burs ve indirimlerden faydalanmak

İngiltere Üniversitelerinde Yüksek Lisans YÖK Denkliği

Onedu Yurt Dışı Eğitim olarak çalıştığımız tüm İngiltere üniversitelerinin YÖK denkliği bulunmaktadır. Kaydınız yapılmadan önce tüm okulların denklik belgelerini ve başvuru süreçlerini birlikte incelemekteyiz.

İngiltere’de Yüksek Lisans Programlarına Ne Zaman Başvuru Yapılmalıdır?

İngiltere’de Yüksek Lisans yapacak öğrenciler Ekim ve Haziran ayları arasında başvuru yapabilmektedir. Kontenjan durumuna göre yazında başvuru yapabileceğiniz okullar bulunmaktadır. İngiltere’de yüksek lisans başvurusu yapmak için mezun olmanıza gerek olmadığından tavsiyemiz başvurularınızı son sınıftayken yapıp ön kabullerinizi almanızdır. Daha sonra mezuniyette diplomanızı sunarak şartlı kabulleri normal kabullere çevirebilirsiniz. Bununla birlikte öğrenciler Pre-Master yapmaları durumunda yılın her dönemi başvuru yapabilmektedir. Pre-master başvuruları yıl boyunca açıktır.

İngiltere Öğrenci Vizesi (TIER 4)

İngiltere’de yüksek lisans eğitimi alacak öğrencilerin başvuracağı vize türü TIER 4 vizesidir. Öğrenciler adına tüm başvuruyu biz yapabilmekteyiz. Başvurunun tamamını sonlandırdıktan sonra öğrencimiz yalnızca biyometrik işlemleri için TLS Contact ofisine ziyarette bulunmaktadır. TIER 4 vize başvurusu için gerekli evraklar:

 • CAS Belgesi (kabul belgesi)
 • IELTS UKVI
 • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (İngilizce tercümesi ile birlikte)
 • Banka Hesap Dökümü
 • İngilizce Transkript
 • İngilizce Diploma

İngiltere’de Öğrenci Yaşamı

İngiltere çok kültürlü bir yerleşim bölgesi olduğundan her şehrin yaşam tarzı birbirinden farklılık göstermektedir. İngiltere'de farklı bölgelerdeki öğrenciler için öğrenci hayatı çok farklı olabilir. Deneyiminiz, katıldığınız üniversiteye, İngiltere'nin hangi bölgesinde bulunduğunuza ve neler yaptığınıza bağlıdır. Öğrenci hayatı gerçekten heyecan verici ve eğitici olabilir.

İngiltere Yaşam Giderleri

Her şehirde fiyatlar farklı olmasına rağmen ortalama ücretler şu şekildedir:

 • Mcdonalds Menü: 5.50 GBP
 • Tavuk (kg): 5.66 GBP
 • Patates (kg): 1.15 GBP
 • Portakal (kg): 1.68 GBP
 • Tek Gidiş Ulaşım Bedeli: 2.50 GBP
 • Benzin (litre): 1.27 GBP

Konaklama

İngiltere’de üniversitelerin kendilerine ait yurtları bulunmaktadır. Öğrenciler müsaitlik durumuna ve tercihlerine göre bu yurtlarda kalabilmektedirler. Bunun yanı sıra İngiltere’de en yaygın konaklama türü aile yanı konaklama türüdür. Öğrenciler yemekli, yemeksiz ve daha birçok opsiyonlu konaklama tercih edebilmektedir. Onedu Yurt Dışı Eğitim olarak tüm konaklama detaylarınız sizin için hazırlanmakta ve detayları size sunulmaktadır. Bununla birlikte anlaşmalı olduğumuz Londonist ve GoBritanya konaklama firmaları aracılığı ile sizlere özel yurt deneyimini en uygun fiyat garantisi ile sunabilmekteyiz.

İngiltere Yüksek Lisans Fiyatları

İngiltere’de yüksek lisans eğitim fiyatları senelik 10.000-32.000 GBP aralığındadır. Bölüm, okul, burs, indirim ve okulun bulunduğu şehre göre fiyatlar değişkenlik göstermektedir. Detaylı fiyat bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Özellikle ödemelerin dönemlik olarak da yapılması öğrenciler için büyük avantaj sağlamaktadır. Burs imkanları okul başvuru ile beraber görülmekte olup öğrencilerin kabul kağıtlarında ne oranda burs aldıkları yazmaktadır. Bu sayede öğrenciler başvuru yaptıkları okullar arasında kendileri için en uygun tercihi yapabilmektedir.

Yurt dışında yüksek lisans bursları adlı blog yazımızı okuyabilirsiniz.

İngiltere Yüksek Lisans Bölümleri & Programları

İngiltere’de okuyabileceğiniz sayısız bölüm bulunmaktadır. Programlardan mezun olduktan sonra 2 yıllık çalışma izni olduğu için yüksek gelir elde edebileceğiniz bölümlere yönelmelisiniz. En çok tercih edilen bölümler:

 • Business Management
 • Project Management
 • Graphic Design
 • Mechanical Engineering
 • Civil Engineering
 • Computer Science
 • Law

Anlaşmalı İngiltere Üniversitelerimizden Bazıları

2020 İngiltere En İyi Üniversiteler (Ranking) Sıralaması

 1. University of Cambridge
 2. University of Oxford
 3. University of St Andrews
 4. Imperial College London
 5. Loughborough University
 6. London School of Economics and Political Science
 7. Durham University
 8. Lancaster University
 9. University College London
 10. University of Warwick
 11. University of Bath
 12. University of Exeter
 13. University of Leeds
 14. University of Birmingham
 15. University of Bristol
 16. University of Glasgow
 17. Harper Adams University
 18. University of Manchester
 19. Royal Holloway, University of London
 20. University of Southampton
 21. University of Nottingham
 22. University of York
 23. University of East Anglia UEA
 24. University of Dundee
 25. University of Edinburgh
 26. University of Sheffield
 27. University of Aberdeen
 28. Newcastle University
 29. University of Liverpool
 30. King's College London
 31. Swansea University
 32. University of Surrey
 33. Heriot-Watt University
 34. Cardiff University
 35. Queen's University Belfast
 36. University of Strathclyde
 37. University of Essex
 38. University of Reading
 39. University of Sussex
 40. Nottingham Trent University
 41. University of Leicester
 42. University for the Creative Arts
 43. SOAS, University of London
 44. Aberystwyth University
 45. Arts University Bournemouth
 46. Keele University
 47. University of Stirling
 48. Aston University
 49. Queen Mary, University of London
 50. Coventry University
 51. University of Lincoln
 52. University of West London
 53. Staffordshire University
 54. University of Kent
 55. Edge Hill University
 56. Leeds Arts University
 57. University of Portsmouth
 58. University of the West of England
 59. University of Ulster
 60. Liverpool Hope University
 61. University of Huddersfield
 62. Manchester Metropolitan University
 63. Norwich University of the Arts
 64. Oxford Brookes University
 65. Northumbria University
 66. Sheffield Hallam University
 67. St George's University of London
 68. Goldsmiths, University of London
 69. University of Roehampton
 70. Bangor University
 71. University of Chichester
 72. Falmouth University
 73. City, University of London
 74. De Montfort University
 75. University of Central Lancashire
 76. Plymouth University
 77. University of Hull
 78. Liverpool John Moores University
 79. University of Chester
 80. University of the Arts London
 81. York St John University
 82. Queen Margaret University, Edinburgh
 83. Robert Gordon University
 84. Robert Gordon University
 85. University of Greenwich
 86. St Mary's University, Twickenham
 87. London South Bank University
 88. Teesside University
 89. University of Hertfordshire
 90. Southampton Solent University
 91. Royal Agricultural University
 92. University of Derby
 93. University of Buckingham
 94. University of Worcester
 95. Bournemouth University
 96. University of Gloucestershire
 97. Glasgow Caledonian University
 98. Birmingham City University
 99. Abertay University
 100. University of Winchester
 101. Brunel University London
 102. Edinburgh Napier University
 103. Bishop Grosseteste University
 104. Plymouth Marjon University
 105. University of Wales, Trinity Saint David
 106. University of Bradford
 107. Kingston University
 108. Middlesex University
 109. University of the West of Scotland
 110. University of Sunderland
 111. Bath Spa University
 112. University of Salford
 113. Cardiff Metropolitan University
 114. Buckinghamshire New University
 115. University of South Wales
 116. Newman University
 117. University of Northampton
 118. Leeds Trinity University
 119. Canterbury Christ Church University
 120. University of Westminster
 121. University of Westminster
 122. Anglia Ruskin University
 123. University of Cumbria
 124. University of Brighton
 125. Leeds Beckett University
 126. University of Wolverhampton
 127. University of Bolton
 128. London Metropolitan University
 129. University of East London
 130. University of Bedfordshire
 131. University of Suffolk
 132. Glyndwr University
 133. Ravensbourne University

Onedu Yurtdışı Eğitim Danışmanlık Hizmetleri

Öncelikle öğrencilerimizin ihtiyaçlarını iyice tanıyarak onların doğru bölge, şehir, okul ve konaklama tercihi yapmasını sağlıyoruz. Daha sonra anlaşmalı kurumlarımıza en uygun fiyat garantisi ile kayıt yaptırarak gerekli tüm evrakların toplanması ve vize danışmanlık hizmetimizden faydalanmanız için gerekli toplantılar yapıyoruz.

Yüksek lisans tercihinizi yaparken burada üniversite ön kabulünüzü size alarak gitmeden tüm planlamanızı sizin için yapıyoruz. Vizenizi aldıktan sonra gideceğiniz bölgede telefon hattı açtırmak, banka hesabı açtırmak ve ulaşım gibi konulara rehberlik ettiğimiz oryantasyon sürecimize sizi davet ediyoruz.

Siz yurt dışına çıktığınız andan itibaren ise danışmanlık hizmetimiz 7/24 aktif olarak devam etmektedir. Herhangi bir ihtiyacınız, sorunuz veya talebiniz doğrultusunda danışmanlarımıza ulaşabilecek ve DANIŞMANLIK HİZMETİMİZDEN faydalanmaya devam edeceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Yurt dışında yüksek lisans eğitimi alabilmek için iyi bir lisans not ortalamasına ve yabancı dil yeterliliğine sahip olmak gerekmektedir. Seçeceğiniz ülke ve okula göre bu yeterlilikler değişkenlik gösterir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı