Dünyanın en iyi ve kaliteli üniversitelerinde Türkiye maliyetiyle eğitim almanın yanı sıra gittiğiniz ülkede çalışma, oturum, vatandaşlık imkanlarını da önünüze seren yurtdışı üniversite eğitimi son yıllarda daha popüler hale gelmiştir. Yurt dışındaki okulların öğrencilere sunduğu burs, çalışma, oturum gibi imkanlar öğrencilerin dikkatini çekmekte ve eğitimlerini yurtdışı üniversitelerinde almaları için etkileyici olmaktadır.

Yurt Dışında Üniversite Nasıl Okunur?

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için öncelikle detaylı bir araştırma yapmak gerekmektedir. Araştırma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar:

 • Bütçe
 • Ülke
 • Okul
 • Ülke ve okulun sunduğu imkanlar (çalışma izni, oturum izni)

Bu bilgiler ışığında yurt dışında üniversite eğitimi almış danışmanlarımız sizlere en uygun tercihi yaparak kaliteli bir eğitimin yanı sıra kariyerlerinizin de temellerini atmaktadır.

Yurtdışı Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Koşulları

Yurt dışında üniversite eğitimi almak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Türkiye temsilciliğini yaptığımız anlaşmalı kurumlarımızın birçoğu sınavsız öğrenci kabul etmektedir. Her üniversitenin kabul şartları farklılık gösterebilir ancak bazı temel şartlar hepsi için geçerli sayılabilir:

 • Lise mezunu olmak
 • İngilizce yeterliliğe sahip olmak (İngilizcesi olmayan veya yeteri seviyede bulunmayan öğrenciler okulların hazırlık sınıflarına veya anlaşmalı dil okullarına giderek üniversitelere sınavsız şartsız kabul alabilmektedir)
 • Kabul alabilmek için önerdiğimiz minimum lise not ortalaması 100 üzerinden 60’tır. Daha düşük not ortalamasına sahip olan öğrenciler danışmanlarımız ile iletişime geçerek kabul alabilecekleri üniversiteleri öğrenebilirler.

Neden Yurtdışında Üniversite Eğitimi

 1. Türkiye’deki özel üniversitelerin yurtdışındaki üniversitelerle fiyat açısından yakın olması
 2. Yurtdışındaki üniversitelerin birçoğunun dünya sıralamasında yer alması
 3. Öğrencilere ülkelerin sunduğu çalışma izni, oturum izni sayesinde öğrencilerin gittikleri yerde maddi gelir elde etmesi ve kariyer yapma imkanının bulunması
 4. Bazı ülkelerde okulların işe yerleştirme programlarının bulunması ve bu sebeple öğrencilerin iş arama sürecinin kısalması
 5. Yabancı dilin en üst seviyede olması ve üniversitelerin tamamına yakınında 2. dil öğrenme imkanı
 6. Yeni bir ülkenin kişinin bakış açısını değiştirmesi ve kültürel olarak geliştirmesi
 7. Farklı kültürlerden insanlar tanımak ve network oluşturma imkanı
 8. Çalışma izni veren ülkelerin bazılarının göçmenlik imkanı tanıması
 9. Türkiye’ye dönüldüğünde yapılan iş başvurularında 1 adım önde olmak
 10. Aldığınız diplomaların yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada tanınır olması

Yurtdışında üniversite eğitimi almanın nedenlerinden yalnızca birkaçıdır.

Süreç Nasıl İşleyecek?

 • Öğrencilerimiz ile tercih edilecek bölümlerin listesi çıkartılır
 • Bu bölümlerin hangi ülkelerde okunması durumunda daha iyi sonuçlar elde edeceğimiz öğrencilerimiz ile paylaşılır
 • Bu ülkelerde gidebileceğimiz ve kabul alabileceğimiz üniversitelerin listesi çıkartılır
 • Öğrencimizin onayı doğrultusunda başvurular yapılır
 • Kabullerimiz geldikten sonra en çok istediğimiz ve bize en faydalı olacak üniversiteye kaydımız yapılır
 • Okul evraklarını bize göndererek vize başvurusunda bulunmamızı sağlar
 • Onedu danışmanları ÜCRETSİZ vize danışmanlık hizmeti ile tüm dosyanızı hazırlar
 • Vizeniz onaylandıktan sonra konaklama türünüz seçilir
 • Uçak biletiniz alınarak ülkeye seyahatiniz gerçekleştirilir
 • Eğitim aldığınız süre boyunca danışmanlık hizmetiniz ücretsiz olarak devam eder

Yurtdışı Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Yurt dışı üniversitelerinde eğitim süreleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Avrupa ülkelerinde ortalama 3 yıl süren üniversite eğitimine karşılık Amerika ve Kanada gibi ülkelerde lisans eğitimi 4 yıllıktır.

Özellikle İngiltere gibi ülkelerde öğrencilerin bazı alan derslerini lise düzeyinde almaları beklenmektedir. Bu sebeple bu dersleri almamış öğrenciler İngiltere'de foundation (hazırlık) eğitimine katılmak zorundadırlar. Eğitimin 3 yıllık olması sebebiyle hazırlık eğitimi alan öğrenciler herhangi bir kayıp yaşamadan yaşıtları ile aynı sürede mezun olabilmektedir.

Üniversitelerin büyük bir çoğunluğu öğrenci kabulü için lise not ortalamasını esas almaktadır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler sınava girmek yerine okulların kendi bünyesinde hazırlık eğitimi alabilecekleri gibi anlaşmalı dil okullarında da eğitim alarak transfer hakkını kullanabilmektedir. Bu sayede öğrenciler dilerse bir ülkede dil eğitimi alarak başka bir ülkede üniversite dahi okuyabilmektedir.

Yurt dışında üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Yurt dışı üniversite eğitiminde dikkat edilmesi gereken hususları öğrenciler kendi imkanları ile araştırabileceği gibi ücretsiz danışmanlık hizmeti ile o ülkelerde eğitim almış danışmanlardan direkt olarak öğrenebilmektedir.

Ülke seçimi

Öğrencilerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken hususların başında gelmektedir. Öğrenciler bütçe, okuyacakları bölümün o ülkedeki geçerliliği, ülkelerin sunduğu imkanlar ve üniversitelerinin kalitesini değerlendirerek doğru ülkeye karar vermelidir. Her ülkenin öğrenci profili ve buralarda eğitim alacak öğrencilerin ülkeye uygunluğu çok dikkatli araştırılmalıdır. Örneğin soğuk havayı sevmeyen bir öğrenci Kanada’da eğitim almak yerine başka bir ülke tercih etmelidir. Yine bunun gibi işletme alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk tercihi İngiltere veya Amerika olmalıdır.

Şehir Seçimi

Yurt dışı üniversite eğitiminde en az ülke kadar önemli olan bir diğer konu şehir seçimidir. Öğrencilerin isteklerinin dikkatlice dinlenmesi ve buna uygun bir şehir tercihi yapılması gerekmektedir. Amerika’da eğitim alacak bir öğrencinin rastgele bir şehir tercihi yapması yerine hobileri ve neleri sevdiği araştırılarak doğu veya batı eyaletlerine yönlendirilmesi bir danışmanın yapması gereken en önemli tercihlerden biridir.

Bölüm Seçimi

Öğrencilerin bölüm tercihi yaparken dikkat etmesi gereken nokta gideceği ülkede veya döndüğünde o bölümün ne kadar geçerli olacağıdır. Her 3 senede bir iş veren firmaların talep ettiği mezunların bölümleri değişebilmekte ve iş imkanlarının olduğu bölümler farklılaşabilmektedir. Öğrencilerin sevdiği ve okurken başarılı olabileceği bölümlere yönlendirilmesi kadar önemli olan bu konuda gerekli araştırmaların yapılması ve öğrencilerin kariyer planlamasının üniversite başlamadan önce yapılması gerekmektedir.

Üniversite Seçimi

Yurt dışında üniversitelerin sıralamaları dahi bölümlere göre yapılmaktadır. Bir üniversitenin işletme fakültesi dünya sıralamasında ilk sıralardayken mühendislik fakültesi daha geri sıralarda olabilmektedir. Öğrencilerimizin seçimlerini yaparken okumak istedikleri bölümün hangi üniversitelerde daha kaliteli sunulduğunun bilgisinin verilmesi gerektiği gibi aynı zamanda hangi üniversitenin iş veren firmalar ile anlaşmalarının olduğuna kadar detaylı bir araştırma yapılarak öğrencilere sunulmalıdır.

Yurt Dışı Üniversitelerde Konaklama

3 farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Yurt Konaklaması:

Okullara bağlı veya özel yurtlarda konaklama imkanı bulunmaktadır. Bu yurtlar yemekli/yemeksiz veya tek/çift/üç kişilik odalarda hizmet sunmaktadır. Amerika ve İngiltere’de yurt hizmeti sunan bazı firmalar:

Londonist
Vantaggio Suites
ISR
GoBritanya

Aile Yanı Konaklaması:

Aile yanı konaklamalarını okullarımız size tekliflerinde sunacaktır. Burada önemli olan sizin ihtiyacınıza göre doğru bir tercih yapmaktır. Aile yanı konaklamasında ev sahibi aileler yıllarca okullarımızla beraber çalışmış ve birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmışlardır. Bu ailelerin yanında yemekli/yemeksiz olarak tercih yaparak Amerika aile yapısını görmek ve onlarla keyifli vakit geçirmek gibi imkanlara sahip olursunuz.

Ev Tutmak:

Konaklamanın bir diğer seçeneği ise kendi imkanlarınızla ev tutmak olabilir. Burada önemli olan masraflarınızı minimuma indirmek olacaktır. Eyaletlere göre ev kiraları değişkenlik gösterir. Örneğin California’da 1+1 bir daire $1500 olabilirken bu Texas’ta $1000 civarı olabilir. Ev arkadaşı bulmak bu masrafların yarı yarıya düşmesine hatta çoğu zaman 1’den fazla kişi ile ev arkadaşlığı etmeniz durumunda çok düşük rakamlar ödemenizi sağlar.

Nasıl Ev Bulabilirim?

https://www.apartmentguide.com
https://www.rent.com
https://www.craigslist.org/about/sites#US
https://londonist.co.uk

Nasıl Ev arkadaşı Bulabilirim?

https://www.kamohousing.com
https://www.craigslist.org/about/sites#US
https://www.roomster.com
https://londonist.co.uk

Yurt Dışında Üniversite Eğitimi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. YÖK Denklik
 2. Doğru Ülke Seçimi
 3. Doğru Şehir Seçimi
 4. Doğru Üniversite Seçimi
 5. Doğru Bölüm Seçimi
 6. Doğru Danışman Seçimi

Yurt Dışında Üniversite Fiyatları

Yurt dışında üniversiteler kredi veya dönemlik olarak ücretlendirilmektedir. Her ülkede üniversite eğitimi süresi farklılık gösterebilir. Örneğin Amerika’da üniversite eğitimi 4 yıl iken İngiltere’de üniversite eğitimi 3 yıl olabilmektedir.

Ortalama lisans eğitimi ücretleri şu şekildedir:

Amerika: 9500 – 53000 USD
Kanada: 9500 – 45000 CAD
Polonya: 1750 Euro’dan başlayan fiyatlarla
İrlanda: 10000 – 35000 Euro
İngiltere: 12000 – 23000 GBP

Burs İmkanları

Öğrencilerimizin yönelttiği bir diğer soru ise burs imkanlarıdır. Her üniversitenin belirli zaman dilimlerinde ve fiyatlarda burs imkanları olmaktadır. Bunlar tamamen üniversite komiteleri tarafından kararlaştırılmakta olup başvurunuz esnasında uzman danışmanlarımız bu imkanlardan faydalanmanız için sizi bilgilendirecektir. Ayrıca sene boyunca her ülkede burs imkanı verdiğimiz öğrenciler okullarda gösterdiği başarılar ile burslarını devam ettirmekte veya ekstra burs imkanı alabilmektedir.

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Üniversite Bölümleri

Yurt dışında eğitim alacağınız üniversitelerde ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de tüm bölümlerde eğitim alabilirsiniz. Eğitim alacağınız bölümlerin önceden araştırılması ve size uygun olması öncelikli konulardan biridir.

 • Amerika’da en çok tercih edilen bölümler: İşletme, Mühendislik
 • Kanada’da en çok tercih edilen bölümler: Mühendislik, Dijital Medya, Görsel Tasarım, Animasyon
 • İngiltere’de en çok tercih edilen bölümler: İşletme, Mühendislik
 • İrlanda’da en çok tercih edilen bölümler: İşletme, Mühendislik, Dijital Medya
 • Polonya’da en çok tercih edilen bölümler: Hukuk, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık
 • Macaristan’da en çok tercih edilen bölümler: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık

Üniversite Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

Üniversite eğitimi alabileceğiniz ve en çok tercih edilen 5 ülkemiz:

Bununla birlikte Polonya, Macaristan, Ukrayna, İtalya, Almanya vb birçok ülkede eğitim alabilir ve danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Almanya’da İngilizce yüksek lisans eğitimi adlı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.Yurtdışı Üniversite Eğitimi

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz