Dünyanın en iyi ve kaliteli üniversitelerinde Türkiye maliyetiyle eğitim almanın yanı sıra gittiğiniz ülkede çalışma, oturum, vatandaşlık imkanlarını da önünüze seren yurtdışı üniversite eğitimi son yıllarda daha popüler hale geldi. Yurt dışındaki okulların öğrencilere sunduğu burs, çalışma, oturum gibi imkanlar öğrencilerin dikkatini çekiyor ve eğitimlerini yurtdışı üniversitelerinde almaları için etkileyici bir sebep olabiliyor. Onedu Yurt Dışı Eğitim dünya sıralamasında ilk 1000’de bulunan 300’den fazla üniversite ile doğrudan çalıştığı için öğrencilerin okullara yerleşmesinde ve kabul kriterlerinde öncü bir rol oynar.

Yurt Dışında Üniversite Nasıl Okunur?

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için öncelikle detaylı bir araştırma yapmak gerekir. Araştırma yaparken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlar:

 • Bütçe (her bütçeye uygun okul bulunabilir)
 • Ülke (hemen hemen her ülkede üniversite eğitimi alabilirsiniz)
 • Okul
 • Ülke ve okulun sunduğu imkanlar (çalışma izni, oturum izni)

Bu bilgiler ışığında yurt dışında üniversite eğitimi almış danışmanlarımız sizlere en uygun tercihi yaparak kaliteli bir eğitimin yanı sıra kariyerlerinizin de temellerini atmanızda size yardımcı olur.

Danışmanlarımız öğrencilerin kabul süreci, başvuru evraklarının takibi, başvurunun sonuçlanması, vize, konaklama, sağlık sigortasının ayarlanması, burs başvuruları ve öğrencinin ders içeriklerinin belirlenmesine kadar tüm alanlarda yıllardır çalıştığımız okullar ile beraber destek verir. Okullarımızın belirlediği yıllık eğitim ücreti haricinde öğrenciler ekstra bir ücret ödemeden bu hizmetten faydalanır.

Yurtdışı Üniversiteleri Kabul ve Başvuru Koşulları

Yurt dışında üniversite eğitimi almak sanıldığı kadar zor bir işlem değildir. Türkiye temsilciliğini yaptığımız anlaşmalı kurumlarımızın birçoğu sınavsız öğrenci kabul ediyor. Her üniversitenin kabul şartları farklılık gösterebilir ancak bazı temel şartlar hepsi için geçerli sayılabilir:

 • Lise mezunu olmak
 • İngilizce yeterliliğe sahip olmak (İngilizcesi olmayan veya yeteri seviyede bulunmayan öğrenciler okulların hazırlık sınıflarına veya anlaşmalı dil okullarına giderek üniversitelere sınavsız şartsız kabul alabilmektedir)
 • Kabul alabilmek için önerdiğimiz minimum lise not ortalaması 100 üzerinden 60’tır. Daha düşük not ortalamasına sahip olan öğrenciler danışmanlarımız ile iletişime geçerek kabul alabilecekleri üniversiteleri öğrenebilirler.

Öğrencilerin bilmesi gereken en önemli konu başvurularını 12. sınıf eğitimini alırken yapmaları gerektiğidir. İlk dönemde yapılan başvurularda kabul oranları çok daha yüksektir. Bu sayede öğrenciler şartlı kabullerini alarak son sınıf planlamalarını buna göre yapmaktadır. Bazı okullarda başvuru sırasında İngilizce yeterlilik belgesi ve son sınıf ortalaması gerekmeden şartlı kabul çıkartılabildiği gibi bunların da son teslim edilmesi gereken tarih danışmanlarımız tarafından öğrencilere aktarılır.

Örneğin Ahmet isimli bir öğrencinin not ortalaması ve İngilizce seviyesi aşağıdaki gibi olsun:

 1. Durum: Ahmet B2 seviyesi İngilizce bilgisine ve 75 not ortalamasına sahip. Ahmet Amerika, Kanada, İngiltere ve İrlanda’da hemen hemen bir çok üniversiteye hazırlık eğitimi veya direkt olarak kabul alabilir. Burada hazırlık eğitimi yalnızca İngilizce hazırlık değil bölüm hazırlık eğitimi olarak da verilebilir.
 2. Durum: Ahmet A1 seviyesi İngilizce bilgisine ve 85 not ortalamasına sahip. Ahmet yine aynı ülkelerde hazırlık eğitimi veya Pathway (dil okullarından geçiş) programı ile üniversitelerden şartlı kabul alarak eğitimine başlayabilir.
 3. Durum: Ahmet C1 seviyesi İngilizce bilgisine ve 50 not ortalamasına sahip. Ahmet yine aynı ülkelerde bölüm hazırlık eğitimi ile üniversite eğitimine başlayabilir. Tercih ettiği ülkeye göre yıl kaybı yaşamama durumu da olabilir.

Neden Yurtdışında Üniversite Eğitimi?

 1. Türkiye’deki özel üniversitelerin yurtdışındaki üniversitelerle fiyat açısından yakın olması
 2. Yurtdışındaki üniversitelerin birçoğunun dünya sıralamasında ilk 1000 listesinde yer alması
 3. Öğrencilere ülkelerin sunduğu çalışma izni, oturum izni sayesinde öğrencilerin gittikleri yerde maddi gelir elde etmesi ve kariyer yapma imkanının bulunması
 4. Bazı ülkelerde okulların işe yerleştirme programlarının bulunması ve bu sebeple öğrencilerin iş arama sürecinin kısalması
 5. Yabancı dilin en üst seviyede olması ve üniversitelerin tamamına yakınında 2. dil öğrenme imkanı
 6. Yeni bir ülkenin kişinin bakış açısını değiştirmesi ve kültürel olarak geliştirmesi
 7. Farklı kültürlerden insanlar tanımak ve network oluşturma imkanı
 8. Çalışma izni veren ülkelerin bazılarının göçmenlik imkanı tanıması
 9. Türkiye’ye dönüldüğünde yapılan iş başvurularında 1 adım önde olmak
 10. Aldığınız diplomaların yalnızca Türkiye’de değil tüm dünyada tanınır olması

Yurtdışında üniversite eğitimi almanın nedenlerinden yalnızca birkaçıdır.

Süreç Nasıl İşleyecek?

 • Öğrencilerimiz ile tercih edilecek bölümlerin listesini çıkarıyoruz
 • Bu bölümlerin hangi ülkelerde okunması durumunda daha iyi sonuçlar elde edeceğimiz öğrencilerimiz ile yapılan görüşmelerde karşılıklı olarak görüşülür
 • Bu ülkelerde gidebileceğimiz ve kabul alabileceğimiz üniversitelerin listesini çıkartıyoruz
 • Öğrencimizin onayı doğrultusunda başvurular yapılır
 • Kabullerimiz geldikten sonra en çok istediğimiz ve bize en faydalı olacak üniversiteye kaydımız yapılır
 • Okul evraklarını bize göndererek vize başvurusunda bulunmamızı sağlar
 • Onedu danışmanları ÜCRETSİZ vize danışmanlık hizmeti ile tüm dosyanızı hazırlar
 • Vizeniz onaylandıktan sonra konaklama türünüz seçilir
 • Uçak biletiniz alınarak ülkeye seyahatiniz gerçekleştirilir
 • Eğitim aldığınız süre boyunca danışmanlık hizmetiniz ücretsiz olarak devam eder

Yurtdışı Üniversite Eğitim Sistemi ve Süresi

Yurt dışı üniversitelerinde eğitim süreleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Avrupa ülkelerinde ortalama 3 yıl süren üniversite eğitimine karşılık Amerika ve Kanada gibi ülkelerde lisans eğitimi 4 yıllıktır.

Özellikle İngiltere'de öğrencilerin bazı alan derslerini lise düzeyinde almaları gerekir. Bu sebeple bu dersleri almamış öğrenciler İngiltere'de foundation (hazırlık) eğitimine katılmak zorunda kalabilirler. Eğitimin 3 yıllık olması sebebiyle hazırlık eğitimi alan öğrenciler herhangi bir kayıp yaşamadan yaşıtları ile aynı sürede mezun olabilir.

İngiltere'deki eğitim sistemi hakkında daha detaylı bilgi için bu konudaki blog yazımızı okuyabilirsiniz.

Üniversitelerin büyük bir çoğunluğu öğrenci kabulü için lise not ortalamasını esas alır. İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler sınava girmek yerine okulların kendi bünyesinde hazırlık eğitimi alabilecekleri gibi anlaşmalı dil okullarında da eğitim alarak transfer hakkını kullanabilir. Bu sayede öğrenciler dilerse bir ülkede dil eğitimi alarak başka bir ülkede üniversite dahi okuyabilirler.

Yurt dışında üniversite seçimi yaparken dikkat edilmesi gerekenler

Yurt dışı üniversite eğitiminde dikkat edilmesi gereken hususları öğrenciler kendi imkanları ile araştırabileceği gibi ücretsiz danışmanlık hizmeti ile o ülkelerde eğitim almış danışmanlardan direkt olarak öğrenebilir. Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık bünyesinde birçok ülkede üniversite eğitimi almış danışmanlar vardır. Bu danışmanlardan ülkeler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Ülke seçimi

Öğrencilerin öncelikli olarak dikkat etmesi gereken hususların başında gelir. Öğrenciler bütçe, okuyacakları bölümün o ülkedeki geçerliliği, ülkelerin sunduğu imkanlar ve üniversitelerinin kalitesini değerlendirerek doğru ülkeye karar vermelidir. Her ülkenin öğrenci profili ve buralarda eğitim alacak öğrencilerin ülkeye uygunluğu çok dikkatli araştırılmalıdır.

Örneğin soğuk havayı sevmeyen bir öğrenci Kanada’da eğitim almak yerine başka bir ülke tercih etmelidir. Yine bunun gibi işletme alanında eğitim almak isteyen öğrencilerin ilk tercihi İngiltere veya Amerika olmalıdır.

Şehir Seçimi

Yurt dışı üniversite eğitiminde en az ülke kadar önemli olan bir diğer konu şehir seçimidir. Öğrencilerin isteklerinin dikkatlice dinlenmesi ve buna uygun bir şehir tercihi yapılması gerekir. Amerika’da eğitim alacak bir öğrencinin rastgele bir şehir tercihi yapması yerine hobileri ve neleri sevdiği araştırılarak doğu veya batı eyaletlerine yönlendirilmesi bir danışmanın yapması gereken en önemli tercihlerden biridir.

Bölüm Seçimi

Öğrencilerin bölüm tercihi yaparken dikkat etmesi gereken nokta gideceği ülkede veya döndüğünde o bölümün ne kadar geçerli olacağıdır. Her 3 senede bir iş veren firmaların talep ettiği mezunların bölümleri değişebilmekte ve iş imkanlarının olduğu bölümler farklılaşabilmektedir. Öğrencilerin sevdiği ve okurken başarılı olabileceği bölümlere yönlendirilmesi kadar önemli olan bu konuda gerekli araştırmaların yapılması ve öğrencilerin kariyer planlamasının üniversite başlamadan önce yapılması gerekir.

Üniversite Seçimi

Yurt dışında üniversitelerin sıralamaları dahi bölümlere göre yapılır. Bir üniversitenin işletme fakültesi dünya sıralamasında ilk sıralardayken mühendislik fakültesi daha geri sıralarda olabilir. Öğrencilerimizin seçimlerini yaparken okumak istedikleri bölümün hangi üniversitelerde daha kaliteli sunulduğunun bilgisinin verilmesi gerektiği gibi aynı zamanda hangi üniversitenin iş veren firmalar ile anlaşmalarının olduğuna kadar detaylı bir araştırma yapılarak öğrencilere sunulmalıdır.

Yurt Dışı Üniversitelerde Konaklama

3 farklı konaklama seçeneği bulunmaktadır.

Yurt Konaklaması:

Okullara bağlı veya özel yurtlarda konaklama imkanı bulunur. Bu yurtlar yemekli/yemeksiz veya tek/çift/üç kişilik odalarda hizmet sunar. Amerika ve İngiltere’de yurt hizmeti sunan bazı firmalar:

Aile Yanı Konaklaması:

Aile yanı konaklamalarını okullarımız kabul sürecinden sonra bir opsiyon olarak size iletir. Burada önemli olan sizin ihtiyacınıza göre doğru bir tercih yapmaktır. Aile yanı konaklamasında ev sahibi aileler yıllarca okullarımızla beraber çalışmış ve birçok yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmıştır. Bu ailelerin yanında yemekli/yemeksiz olarak tercih yaparak ülkede aile yapısını görmek ve onlarla keyifli vakit geçirmek gibi imkanlara sahip olursunuz.

Ev Tutmak:

Konaklamanın bir diğer seçeneği ise kendi imkanlarınızla ev tutmak olabilir. Burada önemli olan masraflarınızı minimuma indirmek olacaktır. Eyaletlere ve ülkelere göre ev kiraları değişkenlik gösterir. Örneğin California’da 1+1 bir daire $1500 olabilirken bu Vancouver’da 1000 CAD civarı olabilir. Ev arkadaşı bulmak bu masrafların yarı yarıya düşmesine hatta çoğu zaman 1’den fazla kişi ile ev arkadaşlığı etmeniz durumunda çok düşük rakamlar ödemenizi sağlar.

Nasıl Ev Bulabilirim?

https://www.apartmentguide.com
https://www.rent.com
https://www.craigslist.org/about/sites#US
https://www.londonist.co.uk/

Nasıl Ev arkadaşı Bulabilirim?

https://www.kamohousing.com
https://www.craigslist.org/about/sites#US
https://www.roomster.com
https://www.londonist.co.uk/

Yurt Dışında Üniversite Eğitimi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

 1. YÖK Denklik
 2. Doğru Ülke Seçimi
 3. Doğru Şehir Seçimi
 4. Doğru Üniversite Seçimi
 5. Doğru Bölüm Seçimi
 6. Doğru Danışman Seçimi

Yurt Dışında Üniversite Fiyatları

Yurt dışında üniversiteler kredi veya dönemlik olarak ücretlendirilmektedir. Her ülkede üniversite eğitimi süresi farklılık gösterebilir. Örneğin Amerika’da üniversite eğitimi 4 yıl iken İngiltere’de üniversite eğitimi 3 yıl olabilmektedir.

Ortalama lisans eğitimi ücretleri şu şekildedir:

Amerika: 9500 – 53000 USD
Kanada: 9500 – 45000 CAD
Polonya: 1750 Euro’dan başlayan fiyatlarla
İrlanda: 10000 – 35000 Euro
İngiltere: 12000 – 23000 GBP

Burs İmkanları

Öğrencilerimizin yönelttiği bir diğer soru ise burs imkanlarıdır. Her üniversitenin belirli zaman dilimlerinde ve fiyatlarda burs imkanları bulunur. Bunlar tamamen üniversite komiteleri tarafından kararlaştırılmakta olup başvurunuz esnasında uzman danışmanlarımız bu imkanlardan faydalanmanız için sizi bilgilendirir. Ayrıca sene boyunca her ülkede burs imkanı verdiğimiz öğrenciler okullarda gösterdiği başarılar ile burslarını devam ettirmekte veya ekstra burs imkanı alabilmektedir.

Yurtdışında Eğitim Alabileceğiniz Üniversite Bölümleri

Yurt dışında eğitim alacağınız üniversitelerde ülkeden ülkeye değişiklik gösterse de tüm bölümlerde eğitim alabilirsiniz. Eğitim alacağınız bölümlerin önceden araştırılması ve size uygun olması öncelikli konulardan biridir.

 • Amerika’da en çok tercih edilen bölümler: İşletme, Mühendislik
 • Kanada’da en çok tercih edilen bölümler: Mühendislik, Dijital Medya, Görsel Tasarım, Animasyon
 • İngiltere’de en çok tercih edilen bölümler: İşletme, Mühendislik
 • İrlanda’da en çok tercih edilen bölümler: İşletme, Mühendislik, Dijital Medya
 • Polonya’da en çok tercih edilen bölümler: Hukuk, Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık
 • Macaristan’da en çok tercih edilen bölümler: Tıp, Diş Hekimliği, Eczacılık

Üniversite Eğitimi Alabileceğiniz Ülkeler

Üniversite eğitimi alabileceğiniz ve en çok tercih edilen 5 ülkemiz:

Bununla birlikte Polonya, Macaristan, Ukrayna, İtalya, Almanya vb birçok ülkede eğitim alabilir ve danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Almanya’da İngilizce yüksek lisans eğitimi adlı içeriğimiz ilginizi çekebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.Yurtdışı Üniversite Eğitimi

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz