Yurtdışında sertifika programları çok geniş kapsamlı programlar olmakla beraber dünyanın en prestijli üniversitelerinin veya herhangi bir dil okulunun sunabileceği eğitim programlarıdır. Bir lisans veya yüksek lisans programına göre önceliği yalnızca mesleki bilgilendirme olan bu programlarda öğrenciler eğitimlerini tamamladıklarında aldıkları sertifika ile kariyerleri için önemli bir adım atmış olurlar.

Sertifika Programı Nedir?

Hemen hemen her alanda bulunan mesleki bilgi edindirme programlarına sertifika programları denir. Yurt içinde yeni yeni yaygınlaşan bu programlar uzun yıllardır yurt dışındaki üniversite ve dil merkezlerinde öğrencilere hizmet vermektedir. Dünyanın en iyi üniversiteleri bünyesinde sertifika programları bulundurmayı önemsemektedir. Bu sayede yüksek lisans veya lisans için vakti olmayan, kendini hazır hissetmeyen öğrencilere yine bu alanda aynı kalitede sertifika eğitimleri sunulmaktadır. Sertifika programları 4 haftalık kısa bir süreliğine olduğu gibi 2 hatta 3 yıla kadar süren sertifika programları da bulunmaktadır. Bazı sertifika programları aşağıdaki gibidir:

 • Marketing
 • Customer Service
 • Business Administration
 • Business Development
 • Information Technology
 • Economics
 • Finance
 • Public Relations
 • Hospitality Management
 • Project Management
 • Teaching English as a Foreign Language
 • Advertising

Neden Sertifika Programları Tercih Edilmelidir?

Yurtdışında yüksek lisans veya Yurtdışında üniversite tercihi yapacak öğrenciler belirli bir süre yurt dışında yaşamak ve en az 1-4 yıl arası bu ülkede bulunmak zorundadır. Her öğrencinin bu kadar zamanı bulunmamaktadır. Bu sebeple öğrenciler sertifika programlarına yönelebilmektedir. Sertifika programları süresi 1 yıldan daha kısa olabilir. Öğrenciler bu süre zarfında gerekli eğitimi alarak iş hayatlarına dönebilirler. Öğrencilerin yurt dışında sertifika programı seçmesinin bir diğer önemli sebebi ise birçok sertifika programının iş yerleştirme, maaşlı staj ve çalışma izni gibi imkanlarının bulunmasıdır. Öğrenciler bu sayede belirli bir gelir elde etmekle beraber yurt dışında çalışma tecrübesine sahip olurlar.

Yurtdışı Sertifika Programları Kimler İçin Uygun?

 1. Çalıştığı sektörde memnun olmayanlar: Yurt dışında sertifika programlarının en çok tercih edilme sebebi budur. Tekrardan bir üniversite eğitimi almak veya yüksek lisans gibi zorlayıcı bir eğitime katılmaktansa öğrenciler bir sertifika programına katılarak bu alanda çalışmaya yönelebilirler. Aldığınız sertifika sizin o alanda çalışmak için yetkin olduğunuz gösteren belge niteliği taşır.
 2. Çağı Yakalamak: Öğrencilerin birçoğu mezun olduktan sonra iş hayatına atılarak almış oldukları eğitimi pratiğe dökmektedir. Ancak belirli bir süre sonra internet çağının bize getirmiş olduğu yenilikleri takip etmek zorlaşmaktadır. Bu sebeple öğrenciler güncel sertifika programlarına katılarak okudukları veya çalıştıkları bölümlerdeki en güncel bilgileri profesyonellerden alarak pratiğe dökme imkanı elde ederler.
 3. Yeni mezun ve iş arayanlar: Günümüz dünyasında kaliteli bir işte çalışmak veya burada kariyer yapmak üniversite diplomasının tek başına yeterli olmadığı bir duruma dönüştü. İşverenler birçok farklı donanıma göz atmakta ve başvuruların arasından en donanımlı ve bilgili adayları bünyelerine kabul etmektedir. Bu sebeple sertifika programları hem iş arayabileceğiniz alanların genişlemesinde hem de başvurduğunuz işlerde bir adım öne geçmenizde büyük önem taşımaktadır.

Yurtdışında Sertifika Programlarına Kabul Şartları

Sertifika programlarına kabul şartları bulundukları ülke veya okula göre değişkenlik göstermektedir. Bazı sertifika programları lise diploması ve orta seviye İngilizce ile kabul alırken bazı sertifika programları ise TOEFL / IELTS (79/6.0) skoru ve üniversite diploması isteyebilmektedir. Bunun yanında İngilizce yeterliliği bulunmayan öğrenciler öncelikle anlaşmalı dil okullarında eğitim alarak sertifika programlarına sınavsız geçiş hakkı elde edebilmektedir.

Yurtdışında Sertifika Programlarına Katılırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

 1. Ülke: Seçtiğiniz ülkenin size sunduğu imkanlar çok önemlidir. Sertifika programı tamamlandıktan sonra çalışma izni veren ülkeler daha çok tercih edilmelidir.
 2. Okul: Sertifika programının yanı sıra maaşlı staj veya iş yerleştirme sunan okulları tercih etmek öğrencilerin iş bulma süreci ile vakit kaybetmemeleri açısından çok önemlidir.
 3. Sertifika Süresi: Kısa süreli birçok sertifika programına katılıp 3-4 farklı alanda kendinizi geliştirebileceğiniz gibi uzun süreli bir sertifika programına katılarak o alanda uzmanlaşabilirsiniz.
 4. Program: Program seçimi en az diğerleri kadar önemlidir. Günümüz dünyasının yeniliklerine uygun ve iş potansiyeli yüksek dallarda seçim yapılması tavsiye edilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.Yurtdışı Sertifika Programları

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz