Yurt dışında eğitim almak isteyen öğrencilerin en çok sorduğu soruların başında eğitim alırken çalışabilir miyim sorusu gelir. Öğrencilerin hangi şartlarda çalışabileceği veya hangi ülkelerde çalışma izninin bulunduğu da merak edilenler arasında yer alır.

Gelişen dünyada yurt dışı eğitimin öneminin artması sebebiyle ülkeler daha fazla uluslararası öğrenciyi kendilerine çekmek için sunulan imkanları olabildiğince arttırıyor. Birçok ülkede eğitim esnasında alınabilen çalışma izinleri mevcuttur ancak bunlar belirli şartlara göre düzenlenmektedir. Bu şartları yazımızda aşağıda belirtilen ülkelere göre inceleyebilirsiniz.

Çalışmak isteyen öğrenciler için öncelikli tavsiyemiz; eğitim alacakları ülkeye gider gitmez üst düzey işlerde çalışma beklentisinde olmamalarıdır. Yurt dışında pek çok ülkede özellikle hizmet sektöründe istihdam açığı bulunduğu için bu alanda hızlıca iş bularak adaptasyon sürecini tamamlayanlar ilerleyen dönemde daha profesyonel işlere geçiş yapabilirler.

Amerika’da Hem Okumak Hem Çalışmak

Amerika’da bazı öğrenciler için çalışma izni bulunur ancak bu çalışma izninin belirli şartları vardır.

 • Amerika'da Dil Okulu Öğrencileri: Yasal olarak çalışma izni kesinlikle bulunmamaktadır.
 • Amerika'da Üniversite Öğrencileri: Okurken kampüs içerisinde haftada 20 saat çalışma izni bulunmaktadır. Eğitim tamamlandıktan sonra programa göre 1 ila 3 yıl arasında OPT adı verilen çalışma izni bulunmaktadır.
 • Amerika'da Sertifika Programı Öğrencileri: Mezun olduktan sonra 1 yıl OPT çalışma iznine sahip olunur. Sertifika programının 1 akademik yıl olma zorunluluğu vardır.
 • Amerika'da Yüksek Lisans Öğrencileri: CPT (yarı zamanlı çalışma izni) ile haftada 20 saat kampüs içi veya dışında; mezun olduktan sonra ise programa göre 1 ila 3 yıl arasında çalışma izni bulunmaktadır.

Amerika’da minimum saatlik ücret eyaletten eyalete değişir. Bu ücretin en düşük olduğu eyaletler Idaho ve Georgia’da saatlik 7.25 USD kazanırken, en yüksek saatlik ücrete sahip Washington eyaletinde asgari 14 USD kazanabilirsiniz.

Kanada’da Hem Okumak Hem Çalışmak

Kanada’da öğrenciler birçok programın süresi boyunca ve sonrasında çalışma iznine yasal olarak sahip olurlar.

 • Kanada’da Dil Okulu Öğrencileri: Çalışma izni dil eğitimi öğrencileri için hiçbir şartta yasal olarak verilmez.
 • Kanada’da Üniversite Öğrencileri: Okurken haftada 20 saat ve tatillerde 40 saat çalışma izni bulunur. Ayrıca mezun olduktan sonra 3 yıllık çalışma izni de verilir.
 • Kanada’da Sertifika Programı Öğrencileri: Özel okullarda sertifika sonrası çalışma izni bulunmaz. Eğitim alırken haftada 20 saat tatillerde ise haftada 40 saat çalışılabilir. Devlet okullarında ise 1 yıllık eğitime 1 yıl, 2 yıllık eğitime ise 3 yıllık çalışma izni mezun olduktan sonra verilmektedir. Ayrıca okurken yarı zamanlı çalışma izni de bulunmaktadır.
 • Kanada’da Yüksek Lisans Öğrencileri: Yüksek lisans eğitimi alan öğrenciler eğitimleri devam ederken haftada 20 saat, tatillerde ise haftada 40 saat çalışma iznine sahiptir. Bununla birlikte yüksek lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler mezuniyet sonrası 3 yıllık çalışma iznine de sahip olurlar.

Kanada’da minimum saatlik ücret eyaletlere göre değişkenlik gösterir. En düşük saatlik ücret Saskatchewan eyaletinde 11.32 CAD olmakla beraber en yüksek saatlik ücret Alberta’da 15.00 CAD’dır.

İrlanda’da Hem Okumak Hem Çalışmak

İrlanda’da belirli şartlar altında hemen hemen tüm programlarda çalışma izni bulunur.

 • İrlanda’da Dil Okulu Öğrencileri: 25 haftalık eğitime kayıt yaptıran tüm öğrencilere devlet tarafından 8 ay çalışma izni verilir. 25 haftalık eğitim süresince yarı zamanlı olan çalışma izni son 2 ay tam zamanlı olarak verilir. Ayrıca eğitimin yaz aylarına veya Christmas dönemine denk gelmesi durumunda okul devam etse dahi çalışma izni bulunmaktadır.
 • İrlanda’da Üniversite Öğrencileri: Üniversite eğitimi alan tüm öğrenciler tatillerde tam zamanlı, eğitim süresince yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir. Üniversite mezunu olduktan sonra ise 1 yıllık çalışma izni her öğrenciye verilir.
 • İrlanda’da Sertifika Programı Öğrencileri: Çalışma izninin olduğu sertifika programlarına kayıt yaptırmanız halinde eğitim süresince yarı zamanlı tatillerde ise tam zamanlı çalışma izni bulunmaktadır.
 • İrlanda’da Yüksek Lisans Öğrencileri: Eğitim süresince yarı zamanlı ve tatillerde tam zamanlı çalışma izni bulunmaktadır. Mezun olduktan sonra 2 yıllık çalışma izni tüm öğrencilere verilir.

İrlanda’da minimum saatlik ücret 10 Euro’dur.

İngiltere’de Hem Okumak Hem Çalışmak

İngiltere’de öğrencilere çalışma izni belirli şartlar altında verilir. Şartları diğer ülkelere benzerlik gösteren İngiltere’de iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler çalışma izni veren programları tercih etmelidir.

 • İngiltere’de Dil Okulu Öğrencileri: Kesinlikle çalışma izni bulunmuyor.
 • İngiltere’de Üniversite Öğrencileri: Okurken haftada 20 saat çalışma izni tüm öğrencilere verilir. Ayrıca mezun olduktan sonra 2 yıl tam zamanlı çalışma izni de bulunur.
 • İngiltere’de Yüksek Lisans Öğrencileri: Eğitim süresince haftada 20 saat çalışma izni bulunur. Bununla birlikte öğrenciler mezun olduktan sonra 2 yıllık çalışma iznine de sahip olurlar.

İngiltere’de minimum saatlik ücret 8.21 GBP’dir.

Malta’da Hem Okumak Hem Çalışmak

Malta’da dil eğitimi alan öğrencilere belirli şartlarda çalışma izni hakkı verilmektedir. 90 günden fazla eğitim alan öğrenciler 91. gün itibariyle çalışma iznine sahip olmaktadır. Malta’da minimum saatlik ücret 4.5 Euro’dur.

Avustralya’da Hem Okumak Hem Çalışmak

Avustralya’da eğitim alan öğrencilere çalışma izni verilir. Özellikle dil eğitiminde verilen çalışma izni öğrencilerin Avustralya’yı tercih etmesinde önemli bir etkendir.

 • Avustralya’da Dil Okulu Öğrencileri: Eğitim süresince haftada 20 saat ve tatillerde haftada 40 saat çalışma izni bulunmaktadır.
 • Avustralya’da Üniversite Öğrencileri: Her 2 haftada total olarak 40 saat çalışma izni bulunur. Öğrenciler isterse bunu 1 haftada veya 2 haftaya yayarak kullanabilir. Tatillerde ise haftalık 40 saat çalışma izni bulunur. Mezun olan öğrencilere 2 senelik çalışma izni verilir.
 • Avustralya’da Yüksek Lisans Öğrencileri: Eğitim süresince her 2 haftada 40 saat çalışma izni bulunur. Ayrıca tatillerde tam zamanlı olarak da çalışılabilir. Yüksek lisans mezunları 4 yıllık çalışma iznine sahip olmaktadır.

Avustralya’da saatlik minimum ücret 19.49 AUD’dur.