İngiltere eğitim sistemi, yüksek kalitesi ve standartları ile dünya çapında tanınmaktadır. Genel olarak, İngiliz eğitim sisteminde beş eğitim aşaması vardır:

 • early years,
 • primary years,
 • secondary education,
 • Further Education (FE)
 • Higher Education (HE)

İngilizler eğitim sistemine üç yaşında girerler ve 16 yaşına kadar okula gitmek zorundadırlar (zorunlu eğitim), daha sonra ise kendi tercihlerine bağlı olarak devam etmeyebilirler.

Pek çok benzerliği paylaşmanın yanı sıra, her yönetim bölgesinde (İngiltere, İskoçya ve Galler) farklı seviyelerde Birleşik Krallık eğitim sistemi biraz değişkenlik gösterebilir. Genel olarak konuşulduğunda, bu farklılıklar çok büyük önem taşımadığından Birleşik Krallık yükseköğreniminden tek olarak bahsedebiliriz.

Birleşik Krallık'ta 5 yaş üstü ve 16 yaş altı herkes okula gitmek zorundadır. Bu zaman dilimi, İngiltere'deki eğitim sisteminin iki bölümünü içerir: Primary and Secondary School.

İngiltere’de Primary ve Secondary School Süreci

Key Stage 1

Bu aşama, ilkokuldaki 5 ila 7 yaşındaki öğrencileri içerir. Temel olarak, Key Stage 1 aşamasında çocuklar İngilizce, Matematik, Tarih, Beden Eğitimi, Coğrafya, Tarih ve Müzik gibi konularda en temel bilgilerden bazılarıyla tanışır. Bu aşamanın ilk yılında, müfredatın yapısı, çocukların ses becerileri doğru bir şekilde çözme ve anlama yeteneklerinin kısa bir değerlendirmesi olan ses tarama bulunmaktadır. Tipik olarak, öğrenci öğretmeniyle 40 kelimelik bir liste halinde yüksek sesle konuşur. Bu aşamanın sonunda (her birinde olduğu gibi) öğrenciler İngilizce, Matematik ve Fen Bilimleri alanlarındaki gelişimlerini ölçmeyi amaçlayan bir sınava gireceklerdir.

Key Stage 2

7 ila 11 yaş arası öğrenciler, zorunlu eğitimin ikinci Anahtar Aşamasında olacaktır. Müfredat bu süreçte onları temel konular hakkında biraz daha fazla bilgi edinmeleri için ilerletmeyi hedefler. Bu aşamanın sonunda öğrenciler aşağıdaki konularda test edilirler:

 • İngilizce okuma
 • İngilizce dilbilgisi, noktalama işaretleri ve yazım
 • Matematik
 • Bilim

İngilizce ve Matematikte, testler ulusal değerlendirme testleri aracılığıyla yapılırken, öğretmenler Fen Bilimleri bölümündeki her öğrencinin gelişim düzeyini bağımsız olarak değerlendirecektir.

Key Stage 3

11 ila 14 yaş arası öğrenciler, zorunlu eğitimin üçüncü aşamasındadır. Bir dereceye kadar, eğitimlerinin bu süresi çok önemlidir çünkü sadece birkaç yıl sonra GCSE ulusal yeterliliği için hazır hale gelmeleri gerekmektedir. Eğitimin bu aşamasındaki müfredat, öğrencilerin eğitimin sonraki aşamalarında ilerlemeden önce bazı temel bilgileri edinmeleri gereken yeni konuları da içerecektir. Anahtar Aşama 3'te öğrenilen konular İngilizce, Matematik, Bilim, Tarih, Coğrafya, Sanat ve Tasarım, Müzik, Beden Eğitimi, Modern Yabancı Diller, Tasarım ve Teknoloji gibi dallardır. Anahtar Aşama 3'ün sonunda, bazı öğrenciler GCSE veya diğer ulusal niteliklerini alabilirler.

Key Stage 4

Zorunlu eğitimin son aşaması olan Anahtar Aşama 4, 14 ila 16 yaşları arasında sürer. Bu, öğrencilerin bir GCSE veya diğer ulusal yeterlilikleri almalarına yardımcı olacak ulusal değerlendirme sınavlarına girmeleri için en yaygın süredir.
Bu aşamadaki zorunlu ulusal müfredat "core" ve "foundation" konuları içerir.

Aşağıdakiler, 4. Temel Aşamada öğretilen "core" konulardır:

 • İngilizce
 • Matematik
 • Bilim

Ve bunlar 4. Anahtar Aşamada öğretilen "foundation" konulardır:

 • Bilgi işlem
 • Beden Eğitimi
 • Vatandaşlık

Ek olarak, İngiltere'deki okullar eğitimin bu aşamasında aşağıdaki derslerden birini sunmakla yükümlüdür.

 • Sanat
 • Tasarım ve Teknoloji
 • Beşeri bilimler
 • Modern Yabancı Diller

İngiltere’de Yüksek Öğretim Sistemi

Özellikle, Birleşik Krallık yükseköğretimi, ünlü standartları ve kalitesiyle dünyanın her yerinde değerlidir. Yüksek öğreniminin prestiji, mezunlarının sonradan yaptığı çalışmalardan da kaynaklanmaktadır. Pek çok farklı alanda çalışmaları dünya çapında tanınan birçok seçkin insan İngiliz üniversitelerinden mezun olmuştur. Bu üniversitelerden bazıları ve diğer yükseköğretim sağlayıcıları, dünyadaki üniversiteler arasında en üst sırada yer almaktadır. Birleşik Krallık'ın başkenti Londra, tesadüfen değil, dünyanın yükseköğrenim başkenti olarak kabul edilir. Dört üniversitesi dünyanın ilk onunda yer alan Londra, şehir başına dünya çapında en yüksek sıralamaya sahip üniversitelere sahiptir.

Tanım olarak, Birleşik Krallık yükseköğretimi, Birleşik Krallık'taki eğitim sistemi hiyerarşisinde orta öğretim okulunu takip eden eğitim düzeyidir. Lise bittiğinde, İngilizler standart bir sınava girmek zorunda kalıyorlar, bu da onları eğitimlerine daha yüksek eğitim seviyesinde devam ettirmeye hak kazandırıyor. Birleşik Krallık eğitim sisteminde, ABD yükseköğreniminin aksine, kolej ve üniversite arasında bir fark vardır. ABD'de kolej ve Amerika'da üniversite arasında bir ayrım yoktur, insanların çoğu bir yükseköğretim kurumuna kolej olarak atıfta bulunurken, Birleşik Krallık'ta durum böyle değildir. Burada bir kolej, öğrencilerini derece almaya hazırlayan bir İleri Eğitim kurumudur, İngiltere'de üniversite ise lisanslı yükseköğrenim kurumudur, bu yüzden sonunda öğrenciler bir lisans derecesi kazanacaktır.

İngiltere’de Uluslararası Öğrenci Olarak Okumak

Uluslararası bir öğrenciyseniz, Birleşik Krallık'taki tüm yükseköğretim kurumlarının üniversite olarak anılmadığını bilmelisiniz. Bu konu kanunla düzenlenmiştir ve bu resmi düzenlemenin belirttiği gibi, bir yükseköğretim kurumu şu koşullar altında üniversite olarak etiketlenebilir:

 • 1992 İleri ve Yüksek Öğrenim Yasası kapsamında Özel Konsey tarafından onaylanırsa
 • 2006 Şirketler Yasası hükümlerine göre onay alırsa.

Avrupa Ekonomik Alanı (EEA) veya İsviçre dışındaki ülkelerden gelen uluslararası bir öğrenci olarak, Birleşik Krallık'ta okumak için öğrenci vizesine ihtiyacınız olduğunu bilmelisiniz. 16 yaşındaysanız ve bu ülkelerden birinde ikamet ediyorsanız, Birleşik Krallık'taki resmi öğrenci vizesi olan Tier 4 vizesine (Genel öğrenci) başvurabilirsiniz. Vize sürecinde eğitiminiz sırasında orada kalmanızı finanse edecek paranız olduğunu kanıtlamanız gerekmektedir. Vize başvurusunda bulunurken, kurs ücretlerinizi ve diğer masraflarınızı karşılamaya yetecek kadar paranız olduğunu da göstermeniz gerekecektir.

Birleşik Krallık eğitim sistemindeki lisans eğitiminin çoğu (her ikisi de özel kurum olan Buckingham Üniversitesi ve BPP Üniversite Koleji dışında), masrafları karşılamak için bazı ek ücretlerle devlet tarafından finanse edilmektedir. İngiliz okul sisteminde, 24 İngiliz kamu araştırma üniversitesinden oluşan bir ağ olan The Russell Group, ülkenin en prestijli üniversitelerinden bazılarını içeriyor. Bu prestijli grup, Birmingham Üniversitesi, Oxford Üniversitesi, Cambridge Üniversitesi ve York Üniversitesi gibi üniversiteleri içerir. Bunların tümü tanınmış üniversitelerdir ve hem Birleşik Krallık vatandaşı hem de uluslararası öğrenciler olan pek çok kişi bu okullardan birinde üniversiteye gitmeyi arzu etmektedir.

İngiltere’de Yüksek Öğrenim Seviyeleri

Çok çeşitli birinci dereceleri (Lisans) içeren lisans kursları: onur ve normal dereceler, nitelikli öğretmen statüsü, gelişmiş birinci dereceler, ara dereceli dereceler (belirli çalışma alanlarındaki birinci derece öğrencileri, devam eden çalışmalarını kesintiye uğratabilir ve bir alanda çalışarak bir yıl geçirebilir).

Diğer lisans kursları: Hazırlık dereceleri, SVQ, NVQ, Yüksek Ulusal Diploma HND (veya eşdeğeri), NHC (veya eşdeğeri) vb.

Bir lisans dersinin tamamlanması genellikle 3 yıl sürerken, İskoçya bir lisans dersini bitirmek için 4 yıl sürdüğü için muafiyet uygular. Birleşik Krallık eğitim sistemindeki yüksek öğretim, “sandviç kursları” olarak da bilinen 4 yıllık lisans kursları sunan çok sayıda üniversiteye sahiptir.

Bazı İngiliz üniversiteleri, lisans düzeyinde yüksek lisans derecesi alabileceğiniz hızlı programlar sunar. Geleneksel lisans seviyelerinin aksine, bu programlardaki öğrenciler Lisans derecesi almak yerine ek bir yıl eğitim alabilir ve ardından İngiltere'de Yüksek Lisans programına kabul edilebilir. Ayrıca, normal 3 yıllık lisans derslerinden çok daha ucuza mal olur, normalde çok yoğundur çünkü tatil araları kısalır ve program ağırdır.

İngiltere'deki daha prestijli üniversitelerden bazıları lisansüstü dereceler sunmaktadır. Okullar lisansüstü derece veriyorsa, Yüksek Lisans Dereceleri (tipik olarak bir yıl, eğer dereceniz araştırmaya dayalıysa bazen iki yıl) ve / veya Doktora dereceleri (üç yıllık derece) sunarlar. Bunlar yalnızca akredite bir üniversitede lisans derecesi aldıysanız (İngiltere'de olması şart değildir) kullanılabilir.

Birleşik Krallık eğitim sisteminde, ders programlarının çoğu, onları sunan üniversiteler tarafından belirlenir ve hükümet veya belirli İngiliz eğitim kurumları tarafından kontrol edilmemektedir. Bunun tek istisnası, hükümetin çok fazla söz sahibi olduğu öğretmen eğitimi programlarıdır. İngiliz hükümeti, bu standartları korumak için Eğitim, Çocuk Hizmetleri ve Becerilerinde Standartlar Ofisi'ni (Ofsted) kurmuştur. Öğretmen eğitimi programları için katı düzenlemeleri ve yüksek standartları nedeniyle, Birleşik Krallık dünyanın en iyi öğretmen eğitimi programlarından bazılarına sahip olarak kabul edilmektedir.

Müfredat üniversiteler tarafından belirlenmiş olsa da, İngiliz okul sistemindeki Adil Erişim Ofisi (OfFA), her üniversitenin kabul prosedürleri üzerinde çok fazla söz sahibidir. Bu ofis, Birleşik Krallık'ta üniversiteye gitmek isteyen herkesin bunu yapabilmesi için oluşturuldu. Ayrıca, üniversiteye uluslararası öğrenci olarak devam edenler için bile yüksek öğretime adil erişimi teşvik ederler. Adil erişim aynı zamanda farklı kültürlerden, farklı ırklardan, farklı milletlerden olanları da içerir.

İngiltere Foundation (Lisans Hazırlık) Programları

İngiltere’de üniversite eğitimi almak isteyen öğrenciler için en avantajlı programlardan biridir. Türkiye ve İngiltere arasındaki eğitim farklılığı nedeniyle lise diploması ile direkt öğrenci kabul etmeyen üniversitelere öğrenciler foundation eğitimi sayesinde girebilmektedir. Bununla birlikte İngilizce dil yeterliliği olmayan öğrenciler için de foundation programları büyük önem taşımaktadır. Öğrenciler üniversite bünyelerinde dil hazırlık ile beraber alan dersleri de alarak üniversite eğitimlerinin ilk senesine hazır hale gelmektedir. Son olarak not ortalaması İngiltere’nin en iyi üniversitelerine girmeye yetmeyen öğrenciler foundation programları sayesinde bu üniversitelere girebilmektedir. Aşağıda örnek yol haritalarını görebilirsiniz.

Yol Haritası 1: Herhangi bir Anadolu lisesinden İngiltere’nin sıralamada yüksek okullarından olan University of Nottingham’a direkt kabul almak mümkün değildir. Ancak öğrenciler University of Nottingham bünyesinde foundation (hazırlık) eğitimi alarak 1. sınıfa geçiş yapabilmektedir.

Yol Haritası 2: İngiltere’de üniversiteler IELTS sınav sonucu olarak minimum 6.5 (bazı okullar 6.0) skoru istemektedir. Öğrenciler İngilizcesi hazır olmadığı durumda okulun bünyesindeki foundation programına IELTS sınav sonucu 4.0’a kadar kabul alabilmektedir.

Yol Haritası 3: İngiltere’de iyi sıralamada olan üniversiteler genellikle 75 ve üzeri not ortalaması istemektedir. Bu not ortalamasına sahip olamayan öğrenciler 50 not ortalamasına (lise) kadar üniversitelerden kabul alabilmektedir.

UWE Bristol Makine Mühendisliği örnek foundation program içeriklerini, sürelerini ve fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz. Aşağıdaki tarihler dışında birçok farklı tarihte okula giriş bulunmaktadır.

IELTS SkoruFoundation SüresiOrtalama Ücret (Toplam)Başlangıç ve Bitiş Tarihi1. Sınıfa Geçiş Tarihi
5,52 Dönem13.780 GBPOcak-Ağustos 2021Eylül 2021
5,52.5 Dönem14.925 GBPKasım 2020-Ağustos 2021Eylül 2021
5,53 Dönem14.925 GBPHaziran 2021-Haziran 2022Eylül 2022
5,02.5 Dönem14.925 GBPOcak-Ağustos 2021Eylül 2021
4,53 Dönem14.925 GBPHaziran 2021-Haziran 2022Eylül 2022
4,03.5 Dönem17.400 GBPMart 2021-Haziran 2022Eylül 2022
4,04 Dönem20.120 GBPHaziran 2021- Ağustos 2022Eylül 2022

Alınacak Dersler:

 • Biyoloji
 • Kimya
 • Global Problemler
 • İngilizce
 • Entrepreneurship
 • Proje
 • Matematik
 • Fizik
 • People, Culture and Society
 • İstatistik

Foundation Eğitimi Veren Başlıca Okullar

Foundation Programlarında Seçebileceğiniz Bölümlerden Bazıları

 • İşletme
 • Hukuk
 • Makine Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Ekonomi
 • Arkeoloji
 • Tarım
 • Biyomedikal Mühendisliği
 • Kimya
 • Fizik
 • Mimarlık
 • Psikoloji
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Dil Bilimleri
 • Medya
 • Dijital Pazarlama
 • Uluslararası İlişkiler
 • Neuroscience

İngiltere International Year 1 Programları

Türkiye’de eğitim aldığı lisede kaliteli eğitim aldığını düşünen ve diplomasını kabul eden okullarda direkt kabul yerine daha fazla destek ve yardım alabildikleri programlara yönelmek isteyen adaylar için en uygun program türüdür. Öğrenciler okul ile beraber international student services olarak da adlandırılan öğrenci merkezi tarafından 2. sınıf için hazır hale getirilir. Her okulda bulunmayan bu tür bölümler pathway kurumları tarafından okul bünyesinde verilmektedir. Yeterli başarıyı gösteren tüm öğrenciler direkt olarak 2. sınıfa geçiş hakkı elde eder. Aşağıda örnek yol haritalarını görebilirsiniz.

Yol Haritası 1: İngiltere’de üniversiteler IELTS sınav sonucu olarak minimum 6.5 (bazı okullar 6.0) skoru istemektedir. Öğrenciler İngilizcesi hazır olmadığı durumda okulun bünyesindeki International YEAR 1 programına IELTS sınav sonucu 4.5’e kadar kabul alabilmektedir.

Yol Haritası 2: Not ortalaması İngiltere’de istediği okula girmeye yetmeyen ancak İngilizce seviyesi ve diploma açısından İngiltere’de 1. Sınıftan başlamaya uygun adaylar 60 not ortalamasına kadar International YEAR 1 programlarından kabul alarak 1. Sınıf itibariyle eğitimlerine başlayabilirler.

UWE Bristol Uzay Mühendisliği örnek International YEAR One program içeriklerini, sürelerini ve fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz. Aşağıdaki tarihler dışında birçok farklı tarihte okula giriş bulunmaktadır.

IELTS SkoruSüresiOrtalama Ücret (Toplam)Başlangıç ve Bitiş Tarihi1. Sınıfa Geçiş Tarihi
5,52 Dönem13.400 GBPOcak-Ağustos 2021Eylül 2021
5,02.5 Dönem14.745 GBPKasım 2020-Ağustos 2021Eylül 2021
5,02.5 Dönem14.745 GBPTemmuz 2021-Haziran 2022Eylül 2022
5,02.5 Dönem15.825 GBPKasım 2021-Ağustos 2022Eylül 2022
4,53 Dönem14.745 GBPHaziran 2021-Haziran 2022Eylül 2022
4,53 Dönem15.825 GBPEylül 2021-Ağustos 2022Eylül 2022
4,53 Dönem15.825 GBPHaziran 2022- Ağustos 2023Eylül 2023

International Year 1 Eğitimi Veren Başlıca Okullar

International Year One Programlarında Seçebileceğiniz Bölümlerden Bazıları

 • İşletme
 • Hukuk
 • Makine Mühendisliği
 • İnşaat Mühendisliği
 • Ekonomi
 • Arkeoloji
 • Tarım
 • Biyomedikal Mühendisliği
 • Kimya
 • Fizik
 • Mimarlık
 • Psikoloji
 • Bilgisayar Mühendisliği
 • Yazılım Mühendisliği
 • Elektrik Mühendisliği
 • Dil Bilimleri
 • Medya
 • Dijital Pazarlama
 • Uluslararası İlişkiler

İngiltere Lisans Programları

Not ortalaması, İngilizce seviyesi yeterli ve İngiltere’deki üniversitelerin listesinde bulunan liselerden mezun adaylar İngiltere’de direkt olarak üniversite eğitimi alabilmektedir. Bunun için genel şartlar minimum 75 not ortalaması, 6.5 IELTS skoru ve diplomasının UK içerisinde tanınırlığı olan bir lise mezuniyeti gerekmektedir. Öğrenciler 15 Ocak tarihine kadar UCAS (Universities and Colleges Admissions Service) üzerinden başvuru yapabildikleri gibi direkt okul üzerinden de başvurularını gönderebilmektedir. Genel olarak tavsiyemiz 3 okula başvuru yapmakla beraber başvuruların tamamen takibinin danışmanınız tarafından yapılmasıdır. İngiltere direkt başvuru sürecinde alınan red cevaplarının %68’i evrak yükleme tarihlerinin kaçırılması ve eksik dosya ile başvuru yapılması sonucu elde edilmiştir. İngiltere’de sağlık (TIP) bölümleri hariç tüm bölümlerde danışmanlarımız ÜCRETSİZ danışmanlık hizmeti vermektedir.

İngiltere Üniversite Listesi

İngiltere Pre-Master (Master Hazırlık) Programları

İngiltere’de yüksek lisans yapmayı düşünen öğrenciler için kabul alabilecekleri üniversitelerden çok daha yüksek sıralamaya sahip veya İngilizce yeterliliği çok daha düşük program arayanlar varsa bu program türü onlar için en uygun programdır. İngiltere’de yüksek lisans eğitiminin 1 yıl sürmesi sebebiyle öğrenciler master hazırlık programlarına kayıt yaptırarak burada 1 yıllık bir ön hazırlık eğitimi almaktadır. Ön hazırlık eğitiminde bölüm içeriği ile beraber İngilizce eğitim ihtiyaç duyulduğu takdirde verilmektedir. İngiltere’de hemen hemen her alanda Pre-Master programlarına katılım gösterebilirsiniz. Aşağıda Pre-Master programlarına katılacak öğrencilerin yol haritasını görebilirsiniz.

Yol Haritası 1: Not ortalaması 2.8’in altında olan ve iyi sıralamada olan üniversitelere direkt kabul almak mümkün değildir. Öğrenciler Pre-Master programları sayesinde eğitimlerine master hazırlık olarak başlayıp direkt olarak master programlarına geçiş yapabilmektedir.

Yol Haritası 2: İngiltere’de master programları genellikle 6.5 veya 7.0 IELTS skoru istemektedir. Pre-Master programları sayesinde öğrenciler IELTS skoru 5.5’e kadar kabul alabilmektedir.

UWE Bristol Siber Güvenlik örnek Pre-Master program içeriklerini, sürelerini ve fiyatlarını aşağıda görebilirsiniz. Aşağıdaki tarihler dışında birçok farklı tarihte okula giriş bulunmaktadır.

IELTS SkoruFoundation SüresiOrtalama Ücret (Toplam)Başlangıç ve Bitiş Tarihi1. Sınıfa Geçiş Tarihi
5,52 Dönem13.700 GBPOcak-Ağustos 2021Eylül 2021
5,52 Dönem14.250 GBPEylül 2021-Haziran 2022Eylül 2022
5,52 Dönem14.250 GBPOcak 2022-Ağustos 2022Eylül 2022

İngiltere’de Pre-Master Eğitimi Alabileceğiniz Bazı Okullar

 • Bournemouth University
 • Aston University
 • City, University of London
 • University of York
 • University of Westminster
 • University of Nottingham
 • Nottingham Trent University
 • Queen Mary University of London
 • University of Liverpool
 • University of Glasgow
 • UWE Bristol
 • University of Birmingham
 • University of Brighton
 • University of Essex
 • University of Bristol
 • University of Aberdeen
 • Cardiff University
 • Coventry University London
 • Durham University
 • University of Huddersfield
 • Keele University
 • Kingston University, London
 • Lancaster University
 • Liverpool John Moores University
 • Royal Holloway, University of London
 • The University of Sheffield
 • University of Strathclyde
 • University of Surrey
 • University of Sussex

İngiltere Master Programları

1 yıl olması ve mezuniyet sonrası 2 yıllık çalışma imkanı olması sebebiyle en çok tercih edilen ülkelerin başında gelmektedir. En iyi üniversitelerde sayısız master programı ile öğrenciler diledikleri bölümde eğitim alabilmektedir. 3000’den fazla farklı program seçeneğini barından üniversitelerde öğrenciler okudukları bölüm dışında farklı bölümlere de yönelebilmektedir. En önemli ayrıntı ise öğrenciler 1 yıl içerisinde eğitimini tamamlayarak iş hayatına atılabilecek olmasıdır. Özellikle ilk sıralardaki üniversiteler erken başvuru açısından çok büyük önem taşımaktadır. Dünyanın her yerinden öğrencilerin ilk tercihi arasında bulunması sebebiyle özellikle son sınıfta eğitim alan öğrencilerin son sınıf eğitimlerine başladıkları tarih itibariyle başvurularını yapmalarını tavsiye ediyoruz.

İngiltere’de Master Eğitimi Alabileceğiniz Bazı Okullar

 • Bournemouth University
 • Aston University
 • City, University of London
 • University of York
 • University of Westminster
 • University of Nottingham
 • Nottingham Trent University
 • Queen Mary University of London
 • University of Liverpool
 • University of Glasgow
 • UWE Bristol
 • University of Birmingham
 • University of Brighton
 • University of Essex
 • University of Bristol
 • University of Aberdeen
 • Cardiff University
 • Coventry University London
 • Durham University
 • University of Huddersfield
 • Keele University
 • Kingston University, London
 • Lancaster University
 • Liverpool John Moores University
 • Royal Holloway, University of London
 • The University of Sheffield
 • University of Strathclyde
 • University of Surrey
 • University of Sussex