1837'de Kral William IV tarafından kurulan Durham Üniversitesi prestijli Russell Group’un üyesidir. Uluslararası yaklaşımın simgesi olan üniversite, dünya çapında 156 ülkeden 4,500'den fazla uluslararası öğrenciyi ağırlamaktadır.

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim ve sosyal bilimler ve sağlık.

Durham University arazisi iki kampüse yayılmıştır ve yaklaşık 227 hektarlık bir alanı kaplamaktadır. Ana kampüs, 16 kolejden 14'ünün ve akademik okulların çoğunun bulunduğu Durham kentindedir. Queen kampüsü, 1992 yılında kurulan ve Tees nehri üzerinde bulunan Durham’a yaklaşık 48 km mesafedeki Stockton-on-Tees kasabasındadır.

Durham Üniversitesi International Study Centre

İngiltere'deki en eski üniversitelerden biri olan dünya lideri bir üniversiteden derece almanın ilk adımıdır. Yolculuğunuz, yüksek düzeyde destek alacağınız ve Birleşik Krallık yaşamına alışmanın daha kolay olduğunu bulacağınız Stockton-on-Tees'deki Queen's Kampüsü'nde başlıyor. Uzman rehberliği ve desteği sağlayarak, kabul süreci boyunca yardım alacaksınız. Burada eğitiminizi tamamladıktan sonra, Durham Üniversitesi'nde bir derece okumak için güven, beceri ve akademik bilgiye sahip olacaksınız.

Durham Üniversitesi Uluslararası Çalışma Merkezi, Stockton'daki Queen's Kampüsü'nde bulunan uluslararası öğrenciler için özel bir merkezdir. Kampüs, ihtiyacınız olan her şeye yakındır.

Son derece destekleyici ve uluslararası olan Queen's kampüsü, arkadaş edinmeyi, çalışmalarınıza odaklanmayı ve yeni çevrenize alışmayı kolay bulacağınız anlamına gelir.

Geçiş programınızı başarıyla tamamladığınızda seçtiğiniz programa devam edeceksiniz. Bu iki konumlu yolculuk size destekleyici bir başlangıç ve daha geniş bir deneyim sunar.

Neden Durham University?

 • Durham Üniversitesi, prestijli Russell Group üniversitelerinin bir üyesidir. QS Dünya Üniversite Sıralaması'na göre sürekli olarak dünyanın en iyi 100 üniversitesi içerisinde yer alır.
 • Durham'daki öğrencilerin mezuniyet sonrası beklentileri çok yüksektir. Üniversite, % 97,9 ile mezuniyet sonrası istihdam edilebilirlik oranı en yüksek birleşik krallık üniversitesidir.
 • Queen’s Campus ve Durham City’de son teknoloji amfiler, BT odaları ve laboratuvarları içeren tesislere erişim imkânı bulunur.
 • Çok çeşitli program yelpazesi sayesinde geçiş programınızı tamamladıktan sonra, Durham Üniversitesi'ndeki programlardan birini seçebilirsiniz.

Durham Üniversitesinde International Foundation Year

İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için öncelikli olarak önerdiğimiz programdır. İngiltere’de üniversite eğitimi süresinin 3 yıl olması sebebiyle foundation yani hazırlık eğitimi alan öğrenciler Türkiye’de eğitim alan yaşıtlarıyla aynı sürede mezun olurlar. Foundation eğitiminin en önemli özelliği bölüm hazırlık derslerinin de verilmesidir. Bu sayede İngilizcenizi geliştirirken aynı zamanda İngiltere eğitim sistemi ve bölümünüze hazır hale gelirsiniz.

 • International Foundation Year minimum IELTS skoru: 5.5
 • International Year One minimum not ortalaması: %60
 • Süre: 2 dönem

Durham Üniversitesinde Pre-Masters

Pre-Masters, Durham University'de bir lisansüstü öğrencisi olarak başarılı olmanız için ihtiyaç duyduğunuz akademik uzmanlık ve İngilizce hazırlıklarını sağlayan iki veya üç dönemden oluşan bir hazırlık programıdır. Pre-Masters programını başarıyla tamamladıktan sonra, Durham University'de seçtiğiniz Master derecenize başlayabilirsiniz.

Neden Pre-masters eğitimi almalıyım?

 • Kariyer fırsatlarınızı ve maaş potansiyelinizi geliştirin
 • Kariyer yönünüzü değiştirin ve lisans eğitiminizden farklı bir alanda çalışın
 • Alanınızdaki en iyi araştırmacılarla prestijli bir üniversitede eğitim alarak ilerleme kaydedin
 • Lisansüstü eğitiminize başlamadan önce akademik ve İngilizce dil becerinizi geliştirin
 • Uluslararası öğrencilere eğitim verme konusunda deneyimli öğretmenlerden uzman desteği alın.

Kabul şartları;

 • İki dönem eğitim için minimum 6.0 IELTS puanı
 • Üç dönem için minimum 5.5 IELTS puanı
 • Minimum lisans not ortalaması: 2.1

Durham University’de Lisans

1 yıllık International Foundation Year eğitimini başarıyla tamamlayan öğrenciler lisans eğitimlerine devam etmektedir. 3 senede tamamlanacak olan lisans eğitiminin ardından 2 yıllık çalışma izni bulunmaktadır. Öğrenciler bu sayede kendi alanlarında profesyonel iş tecrübesi edinebilir.

Sunulan alanlar;

 • International Foundation Year – Business, Economics, Accounting and Finance
 • International Foundation Year – Humanities, Law and Social Science
 • International Foundation Year – Science and Engineering

İngiltere'de Üniversite eğitimi sayfamız da ilginizi çekebilir.

Durham University’de Yüksek Lisans

Programların büyük bir çoğunluğu 1 yıl sürmektedir. Bu sayede öğrenciler 1 yılda yüksek lisansını tamamlayarak çalışma hayatına atılabilir. Okurken çalışma izni olduğu gibi mezuniyet sonrası da 2 yıl çalışma izni bulunmaktadır. Okulun kariyer merkezi sayesinde iş yerleştirme imkânlarından faydalanabilirsiniz.

Sunulan alanlar;

 • Pre-Masters – Business, Economics, Accounting and Finance
 • Pre-Masters – Law and Social Science
 • Pre-Masters – Science and Engineering

İngiltere'de Yüksek Lisans sayfamız da ilginizi çekebilir.

Durham Üniversitesi Fiyatları

Aşağıdaki fiyatlar ortalama ücretler olmakla beraber detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Durham Üniversitesi International Foundation Year Ücreti: 19.950-21.630 GBP

Durham Üniversitesi Pre-Masters Ücreti: 18.025-23.690 GBP

Durham University Burs İmkanları

Matematik alanında lisans eğitimi alacak öğrencilere 2.000 GBP burs imkanı.

Durham University Konaklama

Durham Üniversitesinde farklı konaklama opsiyonları bulunmaktadır. Bunların senelik ücretleri 3045 GBP ile 4640 GBP arasında değişmektedir. Konaklama türlerini incelemek için okulun websitesine göz atabilirsiniz.

Durham University En Çok Tercih Edilen Programlar

 • Accounting and Finance
 • Behavioural Science
 • Music
 • Criminology
 • Economics
 • English Literature
 • Law
 • Mathematics
 • Philosophy
 • Religion, Society and Culture

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı