Learn English

Her kurumda farklılık gösterse de temel anlamda 6’ya ayrılmış olan İngilizce seviyeleri şu şekildedir:

SeviyeKur AdıCEFRSınavlar
0Beginner – Başlangıç SeviyeA1
1Elementary – Orta Altı SeviyeA2ARELS
2Pre-Intermediate – Orta SeviyeB1KET
3Intermediate – Orta Üstü SeviyeB2PET, YDS
4Upper-Intermediate – İleri SeviyeC1FCE, Proficiency
5Advanced –Profesyonel SeviyeC2TOEFL, CAE, CPE, IELTS

İngilizce Dil Seviyeleri ve Anlamları

Yabancı dil bilgisi olmayan bir öğrencinin dil okullarında en üst seviyeye ulaşması ve bitirmesi tahmini olarak 1 akademik yıl olarak bilinmektedir. Öğrencilerin çalışma azmi ve dil yatkınlığı göz önünde bulunarak yapılan istatistiklerde bu süre kısalabilmekte veya uzayabilmektedir.

A1 – Beginner: Başlangıç seviyesi İngilizceye sahip öğrencilerimizin yer alacağı kısımdır. Bu seviyenin tamamlanması sonucu basit seviyede sohbetlere katılabilir, az sayıda kelime hazinesine sahip olabilir ve gündelik ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 2-10 hafta arası sürmektedir.

A2 – Elementary: Orta altı seviye olarak gösterilmektedir. Öğrencilerimiz gündelik hayata dair konuşmaları anlayabilir ve yemek siparişi vermek, adres tarif edebilmek gibi biraz daha karmaşık bilgilere sahip olabilir. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 3-8 hafta arası sürmektedir.

B1 – Pre-Intermediate: Öğrencilerimiz orta seviye İngilizce eğitimini bu level ile beraber tamamlayabilmektedir. Gündelik hayata dair yapılan tüm konuşmaları basitçe anlayabilir ve iletişim kurabilirler. Bununla birlikte telefon ile görüşme sağlamak kolaylaşır. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 3-7 hafta arası sürmektedir.

B2 – Intermediate: Akıcı konuşmanın ilk evresi olarak görülen bu seviyede öğrencilerimiz artık üst seviye İngilizceye hakim olmak için bir adım atmaktadırlar. Kısa sunumlar ve profesyonel konularda kısa konuşmalar yapılabilmektedir. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 3-10 hafta arası sürmektedir.

C1 – Upper-Intermediate: Bu seviyeye ulaşan ve tamamlayan öğrencilerimiz artık rahatlıkla gazete okuyabilir ve televizyon seyredebilir. Akademik yazışmaların ve konuşmaların büyük bir çoğunluğunu anlayabilir. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 4-10 hafta arası sürmektedir.

C2 – Advanced: Neredeyse yabancı dilin tüm kural ve bütünlüğüne öğrencilerimiz bu seviyede hakim olurlar. Her alanda ve konuda konuşma veya yazışma yapabilmektedirler. Genellikle öğrencilerimizin bu seviyeyi tamamlama süresi 4-10 hafta arası sürmektedir.