Eski adıyla Dublin Teknoloji Enstitüsü (DIT) ve 2019’daki yenilenme ile birlikte yeni adı Technological University Dublin (TUD) ile bilinen okul Dublin şehrinin en merkezi üniversitelerinin başında gelmektedir. Özellikle bilim ve teknoloji alanında yetiştirdiği öğrenciler ve akademisyenler ile İrlanda’nın güçlü ekonomisine katkıda bulunmuş bir üniversitedir. Anlaşmalı olduğu birçok İrlanda merkezli firma ile öğrencilerinin mezuniyetinden sonra rahatlıkla iş bulabilmesini ve onların İrlanda’da kalıcı bir hayat sürmesini sağlamaktadır. Technological University Dublin (TUD), İrlanda ve yurtdışından 20.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır.

Üniversitenin kuruluşu, şehirdeki diğer üç üniversitenin, yani Dublin Teknoloji Enstitüsü, Teknoloji Enstitüsü, Blanchardstown ve Teknoloji Enstitüsünun birlişmesi ile başladı. Bu kurumlardan en eski olanının tarihi 1887 yılına kadar uzanmaktadır. Kurulduğu dönemden itibaren, üniversite Dublin şehrinde üç kampüse yayılmıştır. Üniversitenin birincil odak noktası, çok çeşitli uzman bilim laboratuvarları ve ekipmanlarıyla STEM konularına odaklanmaktadır. Sunulan konular ve bölümler hem lisans hem de lisansüstü derslere yayılmıştır. Sunulan diğer bölümler arasında finans, muhasebe, mimarlık, çeşitli bilim konuları, matematik ve işletme bulunmaktadır. Bu çeşitli akademik olanakların yanı sıra, üniversite, üniversitenin kampüslerinin tümünde özel spor merkezleri bulunan çeşitli eğlence tesislerine ev sahipliği yapmaktadır.

Technological University Dublin’in sağladığı olanakların yanı sıra, öğrenciler Dublin şehir merkezinde yer alan konumu sebebiyle her yere rahatlıkla erişebilirler. İrlanda’nın başkenti, ekonomi merkezi ve diğer birçok üniversiteye ev sahipliği yapan Dublin, güçlü bir öğrenci kültürü ve gece hayatına ve ayrıca bir dizi kültürel ve tarihi mekana sahiptir.Şehir aynı zamanda Avrupa için önemli bir iş merkezi konumunda olup Microsoft, Google, Amazon, Ebay, Facebook ve Twitter gibi uluslararası bir çok şirkete ev sahipliği yapmaktadır.

Neden TUD’da Okumalıyım?

Technological University Dublin’de eğitim almayı seçtiğinizde, İrlanda’nın en iyi okullarından birinde olağanüstü bir eğitim alma şansına sahip olacaksınız. Technological University Dublin’de eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • Dublin merkezde bulunması sebebiyle ulaşım ve konaklama kolaylığı
 • Okul fiyatının diğer üniversitelere göre daha uygun olması
 • Yetiştirdiği akademisyenler ile birlikte dünya çapında bir tanınırlığa sahip olması
 • 20.000’e yakın öğrencinin %15’lik kısmının yabancı öğrencilerden oluşması
 • Devlet okulu olması

Technological University Dublin (TUD) Fiyatı

 • Lisans eğitimleri 10.500-15.000 Euro
 • Yüksek Lisans eğitimleri 11.500-16.000 Euro

Kabul Şartları

Lisans

 • IELTS 6.0 (İngilizce yeterlilik belgesi)
 • Lise Diploması 70 puan minimum

Yüksek Lisans

 • IELTS 6.5 (İngilizce yeterlilik belgesi)
 • Üniversite not ortalaması 2.5 GPA minimum

Ne zaman başvurmalısınız?

Eylül – Temmuz ayları arasındaki tüm başvurular okul tarafından değerlendirilir. Erken başvuru önceliği bulunmaktadır.

Bridging Program

Bu program IELTS sonucu 0.5 düşük gelen öğrenciler için TUD tarafından sunulan bir programdır. Öğrenciler çok kısa bir sürede yoğunlaştırılmış (3 ay) İngilizce eğitimi alarak bir sonraki başlangıç tarihinde lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlayabilmektedir.

En Çok Tercih Edilen Programlar

 • Journalism (gazetecilik)
 • Computer Science (bilgisayar bilimleri)
 • Tourism Management (turizm yöneticiliği)
 • Law (hukuk)
 • Digital Marketing (dijital pazarlama)
 • Architecture (mimarlık)
 • Civil Engineering (inşaat mühendisliği)

Burs İmkanı

Okulun bünyesinde burs imkanı bulunmaktadır. Bunlar başarı bursu olmakla beraber öğrenciler dönem içerisinde gösterdiği başarının yanı sıra katıldıkları social club ve aktivitelerle burs kazanma olasılığını arttırabilmektedir. Öğrencilerin tüm burs başvuruları okulun burs komitesi tarafından değerlendirilerek öğrencilere sonucu bildirilmektedir.

Technological University Dublin’de Okurken Çalışma İzni

Technological University Dublin’de eğitim alan her öğrenci çalışma iznine sahiptir. Okul zamanında yarı zamanlı ve tatillerde tam zamanlı olarak öğrenciler rahatlıkla çalışabilmektedir. Bununla birlikte öğrenciler Foundation programlarında da çalışma iznine sahiptir. Bu sayede öğrenciler hazırlık eğitimine gitse dahi orada çalışabilmektedir. Lisans mezunu olan öğrencilerimiz 1 yıllık çalışma izninden yararlanabilirken yüksek lisans mezunları 2 yıllık çalışma iznine sahip olmaktadır.

Dublin Ortalama Yaşam Giderleri

İrlanda’da öğrenci olarak yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız işe başladıktan sonra maliyetlerinizin çokta fazla olmayacağını göreceksiniz. Pahalı bir ülke gibi gözükse de her öğrencinin kendi imkanlarıyla daha uygun standartlarda yaşaması mümkündür. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Dublin’de ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)8.50 €Süt (1lt)0.95 €
Ortalama Restaurant (1 kişi)15.0 €Pirinç (1kg)1.72 €
Bira (0.33’lük)5.90 €Yumurta (12’li)2.85 €
Cappucino3.28 €Tavuk (1kg)8.63 €
Su1.60 €Kıyma (1kg)8.98 €

UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet3.0 €Sinema bileti (1 kişi)12.0 €
Aylık bilet130 €Kot pantolon (1 adet)79.83 €
Benzin (1lt)1.45 €Fitness üyeliği (1 aylık)42.46 €

Techological University Dublin’de Konaklama

İrlanda halkının cana yakın ve diğer toplumlara karşı sıcak olması sebebiyle rahatlıkla önerebileceğimiz aile yanı konaklamalarında İrlanda kültürünü tamamıyla yaşamak sizin elinizde. Yurt tercihi yapan öğrencilerimiz ise diğer ülkelere göre teknoloji ve konfor anlamında bir adım önde olan İrlanda’da eğitimleri boyunca rahat ve keyifli vakit geçirmektedirler.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile Technological University Dublin (TUD)?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Evet İngiltere’deki hukuk sistemi Türkiye’ye göre farklılık göstermektedir. İngiltere’de avukatlar Solicitor ve Barrister olarak iki farklı gruba ayrılır. ULAW’dan mezun olup Türkiye’de hukuk alanında çalışmak için 1 yıl fark eğitimi almak gerekmektedir.

Lisans mezunu olan öğrenciler eğitim sonrası 1 yıl, yüksek lisans mezunu olan öğrenciler ise yasal olarak 2 yıl çalışabilir ve İrlanda’da yaşayabilirler.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Maynooth University

Maynooth University

Maynooth University, Dublin’e 25 kilometre uzaklıkta Maynooth’da bulunan uluslararası alanda tanınırlığa sahip olan, ülkenin en hızlı büyüyen[...]

Devamı

Griffith Collegeda bahçede ders çalışan öğrenciler

Griffith College

1974 yılında kurulan Griffith College, Dublin, Cork ve Limerick'deki kampüslerinde 7000’den fazla öğrencisi bulunan İrlanda’nın en büyük iki[...]

Devamı

Dublin business school tabelası

Dublin Business School

Günümüzde Dublin Business School İrlanda'nın en büyük bağımsız yüksek öğretim kurumudur. İşletme, Sanat ve Hukuk alanlarında geniş bir lisans,[...]

Devamı