Kuzey İrlanda'daki üç Queen's College'den biri olan okul, 1845’te Queen's College Belfast olarak kuruldu. Birleşik Krallık'taki en eski 9. üniversite olan Queen’s University Belfast 1908 yılında üniversite statüsünü kazanmıştır. Okul günümüzde prestijli Russell Group’un bir üyesidir. 1845'ten beri akademik mükemmellik sunan Queen's, Birleşik Krallık'ın önde gelen üniversitelerinden biri aynı zamanda en uygun fiyatlı üniversitelerden biridir. Dünya çapında tarihi, araştırması ve birinci sınıf eğitimiyle tanınır Belfast yaşamak, öğrenmek ve büyümek için inanılmaz bir yerdir.

Neden Queen’s University Belfast?

 • Dünya sıralamasında 209. üniversite (QS World University Rankings 2021).
 • Russell Group üyesi - Birleşik Krallık'ın 24 seçkin araştırma yoğun üniversitesi içerisinde yer alır
 • Birleşik Krallıkta en düşük öğrenci maliyetine sahip
 • Birleşik Krallık’ta üniversite tesisleri bakımından en iyi 10 üniversite içerisinde

Queens’s Üniversitesi Belfast International Foundation

İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için öncelikli olarak önerdiğimiz programdır. Foundation eğitiminin en önemli özelliği bölüm hazırlık derslerinin de verilmesidir. Bu sayede İngilizcenizi geliştirirken aynı zamanda İngiltere eğitim sistemi ve bölümünüze hazır hale gelirsiniz.

Kabul şartları;

 • Minimum 3.5 lise not ortalaması
 • Minimum 5.0 IELTS puanı

Queen’s University Belfast International Year One

Sene içerisinde öğrencilerin sadece yabancı öğrencilerle okuyabileceği ve daha fazla destek alabileceği program türüdür. Burada öğrenciler Queen’s University Belfast bünyesinde derslerini alır ve direkt olarak 2. sınıfa geçer.

Kabul şartları;

 • Minimum 3.5 lise not ortalaması
 • IELTS 5.5

Queen’s University Belfast Graduate Diploma

Not ortalaması ve İngilizce seviyesi yeterli olmayan adaylar Queen’s University Belfast’ta yüksek lisans eğitimlerine başlamadan önce hazırlık eğitimi alarak sonrasında direkt yüksek lisans eğitimine başlayabilir.

Kabul şartları;

 • Minimum 3.0 lisans not ortalaması
 • IELTS 5.5

Queen’s Üniversitesi Belfast Fiyatları

Aşağıdaki fiyatlar yıllık ortalama ücretler olmakla beraber detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Queen’s University Belfast International Foundation Ücreti: 17.895 GBP
Queen’s University Belfast International Year One Ücreti: 17.895 GBP
Queen’s University Belfast Graduate Diploma Ücreti: 17.895 GBP

Queen’s University Belfast Burs İmkanları

Sene içerisinde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine çeşitli burs imkanları verilir. Yıllık 3.000 GBP’ye varan burs imkanları bulunur. Güncel burs imkanları ve şartları ile alakalı okulun websitesini takip edebilir veya danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Queen’s Üniversitesi Belfast Konaklama

Milyon poundluk bir yatırımdan yararlanan Queen's üniversitesinde konaklama, ihtiyacınız olan her şeye sahiptir ve üniversite kampüsünün tam kalbinde yer alır. Queen’s Üniversitesinde tüm konaklama birimleri mutfaklıdır ve kampüste satılan atıştırmalıkları, içecekleri ve yemekleri satın almak için 'Queen's Easy Pay' kartına kredi ekleyebilirsiniz. Elms Öğrenci Köyü 2.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve bir restoran, bar, mağaza ve salon dahil olmak üzere bazı harika ortak tesislere sahiptir. Öğrenci köyü, Üniversite binalarına ve INTO Center'a sadece kısa bir yürüyüş mesafesindedir. Konaklama ücreti yıllık 5.850-5.967 GBP arası değişmektedir.

Queen’s University Belfast’ta En Çok Tercih Edilen Programlar

 • Accounting and Finance
 • Aerospace Engineering
 • Architecture
 • Business Management
 • Electrical and Electronic Engineering
 • Law
 • Pharmaceutical Science
 • Risk and Investment Management
 • Computer Science
 • Civil Engineering

Belfast’ta Yaşam

Belfast, Kuzey İrlanda'nın başkentidir. Çok daha küçük bir topluluğun sıcaklığı ve arkadaş canlısı havasıyla hareketli bir etkinlik ve kültür merkezi. Kaleler, manastırlar ve inanılmaz mimariye sahip Belfast'ta keşfedilmesi kolay ve güvenli olan uygun fiyatlı bir şehirde tarihin parçalarını bulacaksınız. Kuzey İrlanda’nın keşfedilecek güzel plajları olan etkileyici sahil şeridi de dahil olmak üzere doğal güzelliklerle çevrilidir.

Belfast'taki kariyer fırsatları nelerdir?

Her yıl yüzlerce uluslararası öğrenci eğitim almak için Belfast'a seyahat ediyor ve bunların çoğu kariyer yapmak için burada kalmayı tercih ediyor. Belfast, mezun olduktan sonra istihdam için mükemmel fırsatlar sunan çeşitli sektörlerdeki küresel şirketlere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan bazıları şunları içerir:

 • Bombardier Inc., uluslararası bir havacılık ve demiryolu taşımacılığı mühendislik şirketi
 • Almac, farmasötik ilaç geliştirmede dünya lideridir
 • PricewaterhouseCoopers, dünyadaki dört büyük muhasebe firmasından biridir
 • Citigroup Inc., küresel yatırım bankacılığı ve finansal hizmetler konusunda uzman firmadır

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Lisans mezunu olan öğrenciler eğitim sonrası 1 yıl, yüksek lisans mezunu olan öğrenciler ise yasal olarak 2 yıl çalışabilir ve İrlanda’da yaşayabilirler.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

Standart lise diploması veya alternatif uluslararası diploma sahibi öğrencilere göre değişkenlik gösterir. İngilizce yeterlilik ve not ortalaması baz alınarak üniversite seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.

İrlanda’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 9.000-28.000 Euro arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı