1970 yılında kurulan Institute of Technology Sligo, İrlanda'nın önde gelen yüksek öğretim kurumlarından biridir. Öğrenci odaklı bir üniversite olan IT Sligo lisans ve yüksek lisans programlarında yarı zamanlı ve tam zamanlı eğitim imkanı tanımaktadır.

6.000 öğrenciye ev sahipliği yapan IT Sligo’nun 2.000 öğrencisi online programlarda eğitim almaktadır. IT Sligo'da sınıf arkadaşlarınızın yanı sıra öğretim görevlilerini de tanıyıp ömür boyu sürecek bir dostluk ağı oluşturabilirsiniz.

IT Sligo, sizi iş dünyasına hazırlayan ve alanınızda ilerlemenize yardımcı olacak bir okuldır. Önde gelen şirketler ve büyük işverenlerle olan anlaşmaları ve araştırma işbirlikleri sayesinde size çok çeşitli fırsatlar sunmaktadır. Teknoloji üniversitesi olarak son on yılda kampüs tesislerine yapılan 60 milyon € tutarındaki yatırım, etkileyici bir öğrenme ortamı yaratmıştır.

Neden IT Sligo’da eğitim almalıyım?

IT Sligo’da eğitim almayı seçtiğinizde, İrlanda’nın en iyi teknoloji üniversitelerinden birinde olağanüstü bir eğitim alma şansına sahip olacaksınız. Sizi iş dünyasına hazır hale getirmeyi amaçlayan programlarda eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • Mezun olduğunuzda işverenlerin tanıdığı ve istediği bir niteliğe sahip olmanız için iş dünyası ile yakın çalışmaktadır.
 • Mevcut öğrenciler IT Sligo’nun en güçlü yanlarından biri olarak öğretim ve ders personelinin kalitesini sürekli olarak vurgulamaktadır.
 • Küçük sınıflar, öğrencilerin bireysel ilgi ve eğitimci kadrosunun desteğinden yararlandığı anlamına gelir.
 • 72 dönümlük kampüsü, 21. yüzyıl öğrencilerinin ihtiyaçlarını yansıtacak şekilde sürekli olarak gelişmektedir. Sligo şehir merkezi de dahil olmak üzere her şey yürüme mesafesindedir.
 • IT Sligo, İrlanda’nın Dijital (Çevrimiçi) Eğitim için 1 numaralı hedefi olmasının yanı sıra, son 12 ay içinde Bilim ve Arkeoloji alanında uluslararası alanda tanınmış, çığır açan bir araştırma yaptı.
 • Yaşamak harika bir yer olarak Sligo, en uygun fiyatlı, çekici ve canlı yaşam tarzı seçeneklerinden birine sahiptir. Burada, çok sayıda yüksek kaliteli öğrenci evi bulunmaktadır.

En Çok Tercih Edilen Programlar

Lisans;

 • Computing
 • Digital Marketing
 • Finance and Investment
 • Mechatronics
 • Architecture
 • Enviromental Sciences
 • Games Development
 • Medical Biotechnology
 • Pharmaceutical Sciences

Yüksek Lisans;

 • Data Sciences
 • Marketing
 • Bioprocessing Science

Sligo’da Yaşam

Sligo İrlanda’nın Kuzey Batı’sında yer alan bir şehirdir. Büyük bir şehrin karmaşasını doğal bir sahilin çarpıcı güzelliğiyle birleştiren Sligo’da hem şehir hayatını hem de doğal yaşamı deneyimleyebilirsiniz. Yerel bir havaalanı ve İrlanda'nın geri kalanıyla olan seyahat bağlantılarını hesaba katarsanız, Sligo'nun neden turistler, öğrenciler ve işletmeler için en iyi seçeneklerden biri olduğunu görebilirsiniz.

Tüm endüstri sektörlerinde güçlü olmakla birlikte, mühendislik, teknoloji ve yaşam bilimleri bu canlı şehire büyük katkı sağlamaktadır. Hızlı bir şekilde genç girişimciler için bir merkez haline gelmesine rağmen, Abbott, AbbVie, Stiefel, LotusWorks, Amcor, Hospira, Equinoxe, Litec Moulding, Bruss, Overstock ve Elanco gibi bir çok tanınmış şirket Sligo’da tesislerini kurdu. Şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için harika bir yer haline gelen Sligo, aynı zamanda birçok serbest çalışan ve hevesli girişimciye de ev sahipliği yapmaktadır.

Sligo Ortalama Yaşam Giderleri

İrlanda’da öğrenci olarak yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız işe başladıktan sonra maliyetlerinizin çokta fazla olmayacağını göreceksiniz. Pahalı bir ülke gibi gözükse de her öğrencinin kendi imkanlarıyla daha uygun standartlarda yaşaması mümkündür. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Dublin ve Galway gibi diğer İrlanda şehirlerine kıyasla yaşam maliyetlerinin daha uygun olduğu Sligo’nun ortalama yaşam giderleri şu şekildedir;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)7.50 €Süt (1lt)1.00 €
Ortalama Restaurant (1 kişi)13.0 €Pirinç (1kg)1.36 €
Bira (0.33’lük)5.00 €Yumurta (12’li)2.93 €
Cappucino3.00 €Tavuk (1kg)6.50 €
Su1.37 €Kıyma (1kg)7.67 €

UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.0 €Sinema bileti (1 kişi)9.80 €
Aylık bilet160.00 €Kot pantolon (1 adet)70.00 €
Benzin (1lt)1.43 €Fitness üyeliği (1 aylık)35.00 €

Okul Ücreti

IT Sligo’da lisans programlarının senelik ücreti 10.500 Euro, yüksek lisans programlarının senelik ücreti ise 11.500 Euro’dur. Lisans eğitimi için dil ve akademik yeterliliği bulunmayan öğrenciler Foundation programlarına kayıt olabilirler. 1 dönem (6 ay) Foundation ücreti 5.250 Euro, 2 dönem (8 ay) 10.500 Euro’dur. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Bridging Program

Bu program IELTS sonucu 0.5 düşük gelen öğrenciler için IT Sligo tarafından sunulan bir programdır. Öğrenciler çok kısa bir sürede yoğunlaştırılmış (3 ay) İngilizce eğitimi alarak bir sonraki başlangıç tarihinde lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlayabilmektedir.

Konaklama

Okulun kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Talep çok yüksek olduğundan hızlı bir şekilde dolan yurtta öğrenciler okul içerisinde kalarak uyum sürecini kolaylıkla atlatabilmektedir. Bunun yanı sıra öğrencilerimiz aile yanı veya ev kiralama seçeneklerini de değerlendirebilmektedir. Öğrencilerimiz üniversite kaydını yaptıktan sonra birlikte tüm seçenekleri değerlendirerek en uygun konaklamayı öğrencimize ayırtmaktayız.

IT Sligo, özel seçenekli bir çok konaklama sunmaktadır. The Gateway Apartments, Ard Nua Village, The Village Clarion Road, The Grove, Yeats Village, Milligan Place, Unirooms ve Lake Isle Accommodation'da toplam 2.000'den fazla öğrenci için konaklama bulunmaktadır. Kampüs dışında öğrencilerin yaşaması için Mulberry Park, Rathbraughan, Cartron, The Mall ve Clarion Village gibi birçok popüler alan da bulunmaktadır.

Okul kampüsü içerisinde yer alan konaklama ücretleri aylık ortalama 320 Euro civarındadır. Bu ücretler Dublin ve Galway gibi diğer şehirlerde yer alan üniversitelerde 543 Euro - 1.008 Euro arasındadır.

Kabul Şartları

Yüksek lisans ve lisans programları için üniversite ve lise not ortalamaları ile birlikte İngilizce yeterlilik belgesi sunulmalıdır. Kabul şartları bölümden bölüme değişkenlik göstermekle beraber diğer tüm başvurular ile birlikte değerlendirilmektedir. Lisans programlarında minimum IELTS 5.5 sonucu ve yüksek lisans programlarında IELTS 6.0 sonucu gerekmektedir. Bu skordan daha düşük skorlara sahip öğrenciler okulun bünyesindeki hazırlık sınıflarına veya köprü programlarına dahil olarak direkt geçiş hakkına sahip olurlar.

Burs İmkanı

Okulun bünyesinde burs imkanı bulunmaktadır. Belirli kriterlere sahip olan öğrencilere eğitim ücretleri üzerinden %15’e varan burs imkanı tanınmaktadır. Yeterliliğe sahip olan öğrencilerin tüm burs başvuruları okulun burs komitesi tarafından öğrencilere sonucu bildirilmektedir. Burslar hakkında detaylı bilgi almak için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile IT Sligo?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Lisans mezunu olan öğrenciler eğitim sonrası 1 yıl, yüksek lisans mezunu olan öğrenciler ise yasal olarak 2 yıl çalışabilir ve İrlanda’da yaşayabilirler.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Standart lise diploması veya alternatif uluslararası diploma sahibi öğrencilere göre değişkenlik gösterir. İngilizce yeterlilik ve not ortalaması baz alınarak üniversite seçimi yapılır.

İrlanda’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 9.000-28.000 Euro arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Maynooth University

Maynooth University

Maynooth University, Dublin’e 25 kilometre uzaklıkta Maynooth’da bulunan uluslararası alanda tanınırlığa sahip olan, ülkenin en hızlı büyüyen[...]

Devamı

Griffith Collegeda bahçede ders çalışan öğrenciler

Griffith College

1974 yılında kurulan Griffith College, Dublin, Cork ve Limerick'deki kampüslerinde 7000’den fazla öğrencisi bulunan İrlanda’nın en büyük iki[...]

Devamı

Dublin business school tabelası

Dublin Business School

Günümüzde Dublin Business School İrlanda'nın en büyük bağımsız yüksek öğretim kurumudur. İşletme, Sanat ve Hukuk alanlarında geniş bir lisans,[...]

Devamı