Dublin Business School 1975 yılında muhasebe ve işletme alanında eğitim veren bir kolej olarak kuruldu. Bu alanlarda gösterilen akademik başarılar sonucunda okul tam ve yarı zamanlı muhasebe, pazarlama ve bankacılık kursları sunarak faaliyetlerini genişletti. Dublin Business School 1989'da ilk lisans programını Liverpool John Moores University (LJMU) ile franchise düzenlemesi sonucunda başlattı. İki kurum arasındaki akademik ilişki yıllar içinde büyüdü ve güçlendi. DBS 1995 yılında LJMU'nun akredite edilmiş provizyon statüsüne sahip bir kurum haline geldi.

Dublin Business School 2000 yılında LSB College ile birleşti. Günümüzde LSB College, DBS Sanat Okulu olarak bilinmektedir. 2003 yılında Dublin Business School, Graham Holdings Company'nin eğitim bölümü olan Kaplan tarafından satın alındı. Kaplan günümüzde eğitim alanında bir dünya lideridir ve 37 ülkede 600'den fazla lokasyonda yılda bir milyondan fazla öğrenciye hizmet vermektedir.

Okul 2006 yılında European Business School’u satın alarak Avrupa pazarına girişdi ve büyümeye devam etti. Daha sonra, 2007'de DBS Portobello College'ı satın aldı. İrlanda’nın önde gelen üçüncü düzey bağımsız kolejlerinden Portobello College, iş ve hukuk alanında çeşitli lisans ve yüksek lisans programları sunmaktadır.

Günümüzde Dublin Business School İrlanda'nın en büyük bağımsız yüksek öğretim kurumudur. İşletme, Sanat ve Hukuk alanlarında geniş bir lisans, lisansüstü ve profesyonel program yelpazesi sahiptir.

Neden Dublin Business School’da Okumalıyım?

Dublin Business School’da eğitim almayı seçtiğinizde, İrlanda’nın en büyük bağımsız yüksek öğretim kurumunda olağanüstü bir eğitim alma şansına sahip olacaksınız. Sizi iş dünyasına hazır hale getirmeyi amaçlayan programlarda eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • DBS, İrlanda'nın en büyük bağımsız üniversitesidir. 9.000'den fazla öğrencisi ile DBS, kapsamlı, tam zamanlı ve yarı zamanlı lisans, lisansüstü, profesyonel ve yönetici eğitim programları sunmaktadır.
 • İrlanda’nın önemli kurumlarından bir çok akreditasyona ve tanınırlığa sahiptir.
 • Akademik yönlendirme, kariyer tavsiyesi, mentorluk veya kişisel ilgi alanı gibi, eğitimin boyunca farklı destek türlerine ihtiyaç duyan öğrencilere bu alanlarda kapsamlı bir hizmet sunmaktadır.
 • Son 40 yılda, DBS, programlarının kalitesi konusunda önemli bir uluslararası üne kavuşmuştur. Bu tanınma hem hükümet düzeyinde hem de bireysel öğrenci bazında elde edilmiştir.
 • Tüm programlar başarılı bir kariyer için iş dünyasında yer alan profesyonel kuruluşlarla işbirliği içinde tasarlanmış ve geliştirilmiştir.
 • Tüm ana otobüs güzergahlarına sadece iki dakikalık yürüme mesafesinde yer alan DBS, Dublin şehrinin tam kalbinde yer almaktadır. Aungier Caddesi, George's Caddesi, Balfe Caddesi ve Dame Caddesi'nin önde gelen merkezi konumlarındaki eğitim binalarının hepsi birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir.

En Çok Tercih Edilen Programlar

Lisans;

 • Pyschology
 • Social Sciences
 • Computing
 • Business
 • Marketing
 • Law
 • Accounting

Yüksek Lisans;

 • Psychotherapy
 • Business Administration
 • Digital Marketing
 • Data Analytics
 • Cybersecurity

İrlanda’da Yaşam

Para birimi Euro olan ve ana dilin İngilizce olduğu İrlanda’da yaşam standartları bir hayli yüksektir. Bir yandan teknolojiyi okullarda veya sosyal hayatınızda en üst seviyede yaşarken bir diğer yandan muhteşem doğasıyla sizi büyüleyecek şehirlere sahip olan İrlanda son 3 yılda öğrencilerin vazgeçilmezleri arasında yer almıştır. Müziğin, dansın ve dünyaca ünlü Irish Pub kültürünün Avrupa’da merkezi haline gelmesiyle biliniyor. Aynı zamanda halkın çok sıcak ve diğer toplumlara bakış açısının hoşgörülü olması sebebiyle öğrenciler gittikleri şehirlerde büyük bir rahatlığa sahip olmaktadırlar.

Dublin Ortalama Yaşam Giderleri

İrlanda’da öğrenci olarak yaşamınızı sürdürmek istiyorsanız işe başladıktan sonra maliyetlerinizin çokta fazla olmayacağını göreceksiniz. Pahalı bir ülke gibi gözükse de her öğrencinin kendi imkanlarıyla daha uygun standartlarda yaşaması mümkündür. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Dublin’de ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)8.50 €Süt (1lt)0.95 €
Ortalama Restaurant (1 kişi)15.0 €Pirinç (1kg)1.72 €
Bira (0.33’lük)5.90 €Yumurta (12’li)2.85 €
Cappucino3.28 €Tavuk (1kg)8.63 €
Su1.60 €Kıyma (1kg)8.98 €

UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet3.0 €Sinema bileti (1 kişi)12.0 €
Aylık bilet130 €Kot pantolon (1 adet)79.83 €
Benzin (1lt)1.45 €Fitness üyeliği (1 aylık)42.46 €

Okul Ücreti

Dublin Business School’un lisans ve yüksek lisans programlarının senelik ücretleri aşağıdaki gibidir. Güncel net fiyat bilgisi almak için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

 • Lisans Programları: 9.850 Euro
 • Yüksek Lisans Programları: 12.000-12.500 Euro

Kabul Şartları

Yüksek lisans ve lisans programları için üniversite ve lise not ortalamaları ile birlikte İngilizce yeterlilik belgesi sunulmalıdır. Kabul şartları bölümden bölüme değişkenlik göstermekle beraber diğer tüm başvurular ile birlikte değerlendirilmektedir. Lisans ve yüksek lisans programlarında IELTS 6.0 puanı gerekmektedir.

Ne zaman başvurmalıyım?

Öğrenciler vizelerini yetiştirebilecekleri tarihe kadar başvuru hakkına sahiptir. Okulumuzda herhangi bir son başvuru tarihi bulunmamaktadır. Ancak özellikle yurt dışından çok talep gören bir okul olması sebebiyle öğrencilerin özellikle en çok tercih edilen bölümlere çok daha erken kayıt yaptırması önerilmektedir. Tüm programların Eylül döneminde başlangıcı bulunmaktadır. Bazı programların Ocak ve Nisan başlangıcı da mevcuttur. Detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Dublin Business School’da Okurken Çalışma İzni

Dublin Business School’da eğitim alan her öğrenci çalışma iznine sahiptir. Okul zamanında yarı zamanlı ve tatillerde tam zamanlı olarak öğrenciler rahatlıkla çalışabilmektedir. Lisans mezunu olan öğrencilerimiz 1 yıllık çalışma izninden yararlanabilmektedir. Yüksek lisans mezunları ise 2 yıllık çalışma iznine sahip olmaktadır.

Burs İmkanı

Okulun bünyesinde burs imkanı bulunmaktadır. Öğrencilerin tüm burs başvuruları okulun burs komitesi tarafından değerlendirilerek öğrencilere sonucu bildirilmektedir. Öğrenciler 500-1000 Euro arası burs alabilmektedir.

Konaklama

Dublin Business School’un kampüslerinin tamamı Dublin'in merkezinde yer almakta olup ulaşım ağlarının merkezinde yer alır. Öğrencilere aile yanı ve özel yurt konaklaması seçenekleri sunulmaktadır.

Aile yanında konaklamalara Dublin banliyölerinde bulunur ve genellikle Dublin şehir merkezinden 30 ila 60 dakikalık mesafede yer alır. Bu konaklama türünü seçerseniz, aile evinde ortak veya tek yatak odalı seçeneğe ve aile ile birlikte yemek yeme seçeneğine sahip olacaksınız. Yemekler tam veya yarım pansiyon olarak sunulurken kahvaltı ve akşam yemeği içerir. Uzun ve kısa süreli konaklama seçenekleri sunulur. Yemekler dahil dört hafta boyunca konaklama maliyeti 740 € 'dur.

Aile yanı konaklamanın yanında şehir genelinde öğrenciler için özel olarak tasarlanmış tesisler ve hizmetler sunan çeşitli özel öğrenci yurtları mevcuttur. Konaklamalar tek ve çift kişilik yatak odası, ortak banyo ve mutfak alanı da dahil olarak bulunmaktadır. Her yatak odası ücretsiz internet erişimi ile donatılmıştır.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile Dublin Business School?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Lisans mezunu olan öğrenciler eğitim sonrası 1 yıl, yüksek lisans mezunu olan öğrenciler ise yasal olarak 2 yıl çalışabilir ve İrlanda’da yaşayabilirler.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Standart lise diploması veya alternatif uluslararası diploma sahibi öğrencilere göre değişkenlik gösterir. İngilizce yeterlilik ve not ortalaması baz alınarak üniversite seçimi yapılır.

İrlanda’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 9.000-28.000 Euro arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Griffith Collegeda bahçede ders çalışan öğrenciler

Griffith College

1974 yılında kurulan Griffith College, Dublin, Cork ve Limerick'deki kampüslerinde 7000’den fazla öğrencisi bulunan İrlanda’nın en büyük iki[...]

Devamı

Dil okulu öğrencileri sınıfta sohbet ediyor

ELI Schools

English Language Institute, piyasada bilinen adıyla ELI, 2017’de kurulmuştur ve Dublin’in yanı sıra Drogheda’da bulunan merkezlerinde yüzlerce[...]

Devamı