Sussex Üniversitesi

Birleşik Krallık’ta 1960’lı yıllarda başlayan ikinci nesil üniversite dalgasının ilk temsilcisi olan University of Sussex, İngiltere'nin güneyindeki Brighton kenti yakınlarında 1961 yılında kurulmuştur. İngiltere'nin en güzel kampüslerinden birine sahip olduğu düşünülen Sussex’in kampüs yeşil alanları İskoç mimar Sir Basil Spence tarafından tasarlanmış ödüllü mimariye sahiptir.

Öğrenciler, hem South Downs Ulusal Parkı'na hem de Brighton'ın canlı gece hayatına, mağazalarına ve deniz kıyısına kolay erişime sahiptir.

Üniversite, yaklaşık üçte biri Birleşik Krallık dışından gelen eğitmen kadrosuyla, en çeşitli ve çok kültürlü üniversitelerden biridir. Aynı zamanda, Pekin Üniversitesi, Ulusal Tayvan Üniversitesi ve kimyasal ve biyolojik silahlar üzerine araştırma yapan Harvard-Sussex programı dâhil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki kurumlarla güçlü bağlara sahiptir.

University of Sussex, yaklaşık dörtte birini lisansüstü öğrencilerin oluşturduğu 19.413 kişilik topluluğa sahiptir. Toplam öğrenci nüfusunun % 76'sını İngiliz ve AB öğrencileri, % 24'ünü ise uluslararası öğrenciler oluşturmaktadır. Okulun önemli mezunları arasında üç Nobel Ödülü sahibi, 14 Kraliyet Cemiyeti Üyesi ve 12 İngiliz Akademisi Üyesi yer alır.

University of Sussex Sıralamada Kaçıncı?

University of Sussex UK ve dünyada üst sıralarda yer alan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde (2021) dünya genelinde 160. sırada bulunan University of Sussex, UK genelinde ise 20. sırada yer alır.

Neden Sussex Üniversitesini Tercih Etmeliyim?

Sussex Üniversitesi, 1961'deki kuruluşundan bu yana değişimin ön saflarında yer aldı, gelişmek için zorladı ve daha fazlasını talep ederek, dünyadaki bireyler ve topluluklar için daha iyi bir gelecek yaratmayı amaçlamaktadır. Sussex Üniversitesi'ndeki araştırmalar fark yaratır. Üniversite, farklı disiplinlerden önde gelen akademisyenleri bir araya getirmesiyle uluslararası olarak tanınır. Üniversitenin araştırma faaliyetinin % 75'i "dünya lideri" veya "uluslararası mükemmel" olarak kabul edilmektedir.

Sussex Üniversitesi kampüsü, huzur ve enerjinin benzersiz birleşimini sunar. Kampüsün etrafı milli parkla çevriliyken aynı zamanda Brighton'dan kısa bir tren yolculuğu uzaklığındadır. Brighton, büyük havalimanlarına kolay erişim sağlayan harika ulaşım bağlantılarına sahiptir. Bu sayede İngiltere ve Avrupa'nın geri kalanını kolayca keşfedebilirsiniz.

Brighton’da Öğrenci Yaşamı

University of Sussex’de eğitim alırken İngiltere'nin en yaratıcı ve canlı şehirlerinden biri olan Brighton'da yaşamanın keyfini çıkarabilirsiniz. Brighton'dan trenle sadece dokuz dakika uzaklıkta yer alması sebebiyle şehir merkezine ziyaretler oldukça kolay ve erişilebilirdir.
Şehir, güzel sahili, eşsiz mağazaları, pazarları ve gelişen müzik ve sanat sahneleriyle ünlüdür. Her yıl milyonlarca insan Brighton’un sahip olduğu samimi ve yaratıcı atmosferini deneyimlemek için bu ilham verici şehri ziyaret ediyor.

Brighton'a hem kampüsten, hem de Londra'daki yerel havaalanlarından kolayca ulaşabilirsiniz.

 • Kampüsten Brighton'a: Trenle dokuz dakika
 • Brighton'dan Gatwick Havaalanı'na: Trenle 30 dakika
 • Brighton'dan Londra'nın merkezine: Trenle bir saat.

Brighton’un ünlü çakıl taşlı plajı, fish & chips yemek, temiz hava ve güneşin tadını çıkarmak ve arkadaşlarla buluşmak için mükemmel bir yerdir. Ayrıca plaja indiğinizde sizi bütün ihtişamıyla karşılayan ünlü Brighton iskelesini göreceksiniz. Geçmişi 1899'a kadar uzanan ve Victoria dönemi mimarisine sahip Brighton iskelesi mutlaka ziyaret etmeniz gereken bir yerdir. İskelede renkli panayırların, hediyelik eşya dükkânlarının, oyun salonlarının ve sıcak çörekler sunan yemek tezgâhlarının tadını çıkararak saatlerce eğlenebilirsiniz.
Brighton'da yıl boyunca pek çok sanat, komedi, müzik, film ve yemek festivalleri düzenlenir. Her yıl Mayıs ayında şehir, İngiltere'nin en büyük sanat festivali olan Brighton Festivali kapsamında müzik, tiyatro, dans, sirk, sanat, film ve edebiyat performanslarına sahne olmaktadır.

Brighton şehri South Downs Ulusal Parkı ile çevrilidir. Bu sayede muhteşem manzaraların keyfini çıkarmak ve huzurlu yürüyüşler yapmak için fırsata sahip olacaksınız. Kendinizi maceraperest hissediyorsanız, yürüyüş, dağ bisikleti ve hatta yamaç paraşütü yapmayı da deneyebilirsiniz.

Brighton şehri hakkında daha detaylı bilgi almak için lütfen Brighton'da Eğitim adlı sayfamızı da ziyaret ediniz.

Öğrenciler için Brighton'da yaşamanın maliyeti nedir?

Brighton, Birleşik Krallık'ta neredeyse Londra’dan sonra en pahalı şehirlerden biridir. Yaşam maliyeti Birleşik Krallık’daki diğer şehirlerin çoğundan daha yüksek olsa da, harcamaları takip edebilmeniz için bütçenizi nasıl oluşturacağınızı öğrenmek önemlidir. Yerleştikten sonra, maliyetlerin nasıl olduğunu ve alışveriş yapılacak en iyi yerleri daha iyi anlayacaksınızdır. Kişiden kişiye değişse de, Brighton’da yaşam ve konaklama (okuldan) maliyetiniz için aylık ortalama 767£ - 1.257£ ayırmanız gerekir. Eğer konaklamayı kampüs dışından seçerseniz aylık ortalama yaşam ve konaklama maliyeti için 990£ - 1.335£ ayırmanız gerekir.

Kabul Şartları

Lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe bağlı olarak Türkiye'den başvuru yapacak öğrencilerin lisans için International Foundation Year veya International Year One hazırlık eğitimi, yüksek lisans için de Pre-Masters eğitimi alması gerekmektedir.

International Foundation Year için;

 • IELTS UKVI (5.0 – hazırlık için minimum skor)
 • Lise not ortalaması 65 ve üzeri

International Year One için;

 • IELTS UKVI (5.5 – hazırlık için minimum skor)
 • Lise not ortalaması 70 ve üzeri

İngiltere'de lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Üniversite Eğitimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Pre-Masters için;

 • IELTS UKVI (5.5 iki dönem hazırlık için, 6.0 ¬bir dönem hazırlık eğitimi için minimum skor)
 • Lisans not ortalaması 2.1 ve üzeri

Seçeceğiniz programa bağlı olarak IELTS, lise ve lisans not ortalaması değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere'de yüksek lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Yüksek Lisans sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Burs İmkânı

University of Sussex dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkânları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Öğrenciler 2.000 GBP’ye varan burs imkânlarından faydalanabilmektedir. Burslar başarılarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir, detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Okul Ücreti

University of Sussex’de International Foundation Year ve International Year One hazırlık eğitimleri senelik 18.000 GBP-19.500 GBP arasıdır. Pre-Masters eğitim ücretleri ise 11.800 GBP-19.100 GBP arasıdır. İlgilendiğiniz programlara yönelik güncel net fiyat bilgisi almak için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Sussex öğrenciler için yurt konaklaması seçeneği sunulmaktadır. Okulun kendi yurtlarının haftalık ücreti 167 GBP’den başlamaktadır.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Sussex?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Study Group ile University of Sussex

2018'de Study Group, 142 ülkeden 30.000 öğrencinin hedeflerine ve hayallerine ulaşmasına yardımcı oldu. Sussex Üniversitesi Uluslararası Çalışma Merkezi'nde dünyayı değiştirecek beceriler geliştirebilirsiniz. Sussex Üniversitesi'nde 200'den fazla lisans veya yüksek lisans derecesine götüren bir dizi esnek kurs arasından seçim yapabilirsiniz. Burada, ilk gününüzden itibaren üniversite yaşamının bir parçası olacaksınız ve diğer uluslararası öğrencilerle birlikte yaşayacaksınız. Uzman öğretmenlerden İngiliz eğitim sistemini öğrenecek ve İngiltere kültürüne aşina olacaksınız. Uluslararası Çalışma Merkezi’ndeki kursunuzu başarıyla tamamladıktan sonra, doğrudan University of Sussex'de eğitiminize başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of Brighton

University of Brighton

University of Brighton 1859 yılında Sanat Okulu’nun açılmasıyla 110 öğrencisi ile birlikte İngiltere’nin kıyı kenti Brighton’da eğitim hayatına[...]

Devamı

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı