Brighton UK

İngiltere’nin güneydoğusunda Manş Denizine kıyısı olan popüler bir kenttir. Brighton-Hove yerel idaresine bağlıdır. ’’Deniz kenarındaki Londra’’ olarak tanımlanır. Ortalama nüfusu yaklaşık 200.000’dir.

Brighton’a Ulaşım

İstanbul’dan veya Türkiye’nin herhangi bir şehrinden Brighton’a direkt uçuş bulunmamaktadır. Yaklaşık 4 saat süren bir uçuşun ardından Londra’ya ya da Bristol’e vararak birkaç seçenekten birini seçerek Brighton’a ulaşabiliriz.

Peki bu seçenekler neler diye soracak olanlara ise 1. seçeneğimiz ve en çok tercih edilen seçeneklerden biri olan Gatwick Havaalanına ulaştıktan sonra South Terminal'den Brighton'a trenle yolculuktur. 35 dakika gibi kısa bir sürede böylece Brighton’a ulaşılmış olur.

İkinci seçenek ise otobüs kullanımıdır. Brighton Pool Valley durağında inerek Easy Bus ile daha uzun sürecek ama daha ucuza gelecek bir otobüs yolculuğuyla Brighton’a ulaşılabilir.

THY bilet ücreti ise gidiş dönüş 1500-2500 TL arası değişir.

Brighton’da Konaklama

Brighton, sahil kenarında oluşu ve canlı bir gece hayatı olduğu için öğrencilerin İngiltere’de en çok tercih ettiği yerlerden biri olması nedeniyle birçok konaklama seçeneğine sahiptir.

  • Ev kiralama (Airbnb ile)
  • Öğrenci Yurtları
  • Aile Yanı Konaklama

En çok tercih edilenler ise Ev kiralama ve öğrenci yurtlarıdır.

En çok Tercih Edilen Brighton Yurtları

Öğrenci yurtlarında ortak kullanım alanlarının olması( bilgisayar odaları, ortak mutfaklar, dinlenme alanları, bahçe vb.) tüm öğrencilerin beraber vakit geçirmesini sağlar. Bu sayede farklı ülkelerden gelen öğrenciler bir araya gelerek İngilizce konuşarak birlikte vakit geçirirler. Ve sadece ders sırasında değil normal yaşantılarında da İngilizce konusunda kendilerini geliştirme imkanı sağlanır.

İkinci en çok tercih edilen seçenek ise Ev kiralamadır.

Bunun için ise; Airbnb ev kiralama ya da oda kiralama konusunda çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

Brighton’da Ulaşım

Brighton küçük bir şehir olmasına rağmen şehrin her tarafına geç saatlere kadar otobüs seferleri mevcuttur.

Günlük biletler,£3 Öğrenci için ise £2’tır.

Haftalık Biletler ise £13’tır.

Araba Kiralama ise uzun dönem kalacaklar için daha uygun fiyatlıdır.

Brighton’da İklim

Brighton İngiltere’nin en güneyinde yer aldığı için İngiltere’nin diğer bölgelerine göre daha sıcak ve daha güneşli bir iklime sahiptir. Kış dönemi ortalama 9°C, yaz dönemi ise 26°C’dir.

Brighton’da Görülmesi Gereken Yerler

BRIGHTON PIER

Her yaş grubundan insanın gidip eğlenebileceği sahilde keyifli vakit geçirilebilecek yerlerden biridir. İskele’nin en uç kısmında lunapark ve Palace Pier bulunmaktadır.

ROYAL PAVILION

Brighton denildiğinde akla gelen ilk yer olan Kraliyet Köşkü Brighton’ın simgesi haline gelmiş bu köşkü görmeden olmaz.

Ücretleri ise;

Çocuklar için £6,20
Yetişkinler için ise £11,50’tır.

HOVE MUSEUM AND ART GALLERY

Önemli koleksiyon oyuncakları içinde bulunduran bu müze Brighton’ın bir ilçesi olan Hove’da bulunmaktadır.
Girişi Ücretsizdir.

BRIGHTON MUSEUM AND ART GALLERY

Sanat müzesi olarak yer alan bu müzede aslında eskiden kraliyet ailesi yaşıyordu. Şu anda ise Kraliyet Ailesindeki insanların bazı kıyafetleri ve 18. yüzyıldan kalan resim ve birçok sanat eseri sergileniyor.

Girişi Ücretsizdir.

QUEENS PARK

Brighton’ın en meşhur yerlerinden biridir. 24 saat açık olup, girişi ücreti yoktur.

BRIGHTON SEA LIFE CENTER

Dev bir akvaryum olan bu yer bir sürü balığı bir arada görebileceğiniz en görkemli yerlerden biri olabilir.

Ücretler;

Yetişkinler için £17
Çocuklar için ise £12’tır.

Sıkça Sorulan Sorular

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Kanada’da Co-Op bulunan bölümler en çok tercih edilen bölümlerdir. Co-Op eğitiminizin bir döneminde ücretli / ücretsiz staj imkanına verilen isimdir. Birçoğunda öğrenciler gelir elde edebilmektedir. En büyük faydası öğrencilerin mezun olduktan sonra Co-Op sisteminde çalıştıkları yerde işlerine devam edebilme olanağıdır. Birçok öğrenci şirketlerin müsaitlik durumuna göre Co-Op yaptıkları yerde iş hayatına devam edebilmektedir.

Evet. Her College’nin anlaşmalı olduğu üniversite bulunmaktadır. Öğrenciler kalan eğitim sürelerini bu üniversitelerde tamamlayarak 4 yıllık diploma alma hakkı kazanırlar.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

LAL Dil Okulları

LAL Dil Okulları

35 yılı aşkın tecrübesi ile LAL dil okulları öğrencilerine eğitimin yanı sıra seyahatin de dil eğitiminde ne kadar önemli olduğunu[...]

Devamı

EC Dil Okulları

EC Dil Okulları

1991 yılında kurulan EC dil okulları yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilere, 30 yıla dayanan sektör tecrübesi ve eğitim kalitesi ile[...]

Devamı