İngiltere’nin ve Birleşik Krallığın başkenti olan Londra, Britanya Adası’nın güneydoğusunda bulunur. Thames Nehri bu büyük şehri ikiye böler. İngiltere’nin en kalabalık şehridir. Dünyanın eski yerleşim yerlerinden biri olan Londra’nın geçmişi 2000 yıla dayanmaktadır. Ortalama nüfusu yaklaşık 8.000.000’dir.

Londra’ya Ulaşım

Londra, Dünya’nın merkezlerinden biri olduğu için İstanbul, Ankara ve İzmir gibi birçok büyük şehirden direkt uçuşlar bulunur. İstanbul’dan kalkan uçakların sıklığı diğer şehirlere göre çok daha fazladır. Günde en az 3 uçuş yapılır. Londra büyük bir şehir olduğu için tek bir havalimanı yoktur. Toplam 6 havalimanı bulunmaktadır. Hangi havalimanına giderseniz gidin yolculuğunu yaklaşık 4 saat sürecektir.

Londra Havalimanları

Southend Havalimanı

merkeze uzaklığı 1 saattir.

Stansted Havalimanı

merkeze uzaklığı 55 dakikadır.

Gatwick Havalimanı

merkeze uzaklığı 30 dakikadır. En çok tercih edilen havalimanlarından biridir.

  • Hızlı tren yaklaşık 30 dakika içerisinde Victoria’ya ulaşıyor. Bilet fiyatları ise yaklaşık £20’tır.
  • National Express Otobüsü ile de yaklaşık 1,30 saat içerisinde sadece £8 ulaşım sağlanır.
  • Shuttle ya da özel araç ile istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu yolculuk ise yaklaşık £80- £70 ‘a gelir.
  • Taksi ile gitmek isterseniz £100 üzerinde ödeme yaparsınız

City Airport Havalimanı

merkeze uzaklığı 22 dakikadır.

Luton Havalimanı

merkeze uzaklığı 20 dakikadır.

Heathrow Havalimanı

merkeze en yakın olan havalimanıdır; sadece 15 dakika sürer. En çok tercih edilen havalimanlarından biridir.

  • Heatrow Express Treni, yaklaşık 20 dakika sürecek bu hızlı yolculuk sayesinde kolaylıkla merkeze ulaşılır. Bilet fiyatları ise yaklaşık £20’tır.
  • National Express Otobüsü ile yaklaşık 1 saat sürüyor. Ücreti ise £6’tır.
  • Taksi ile yaklaşık 40 dakika sürüyor. Fiyatlandırma ise £70 ile £80 arasında değişiyor.

Havalimanlarında çoğunlukla tren bulunur. Ve bu tren ana merkez olan Victoria’ya gider. Victoria tüm otobüs, tren ve metroların ortak noktasıdır.

THY’nin bilet ücreti ise gidiş dönüş 1500-2500 TL arası değişir.

Londra’da Konaklama

Londra çok büyük bir şehir olduğu için konaklama konusunda birçok imkan karşımıza çıkıyor. Ancak kalacağınız yerin okulunuza yakın olması bir o kadarda önemlidir. Bu yüzden yurt arayışında olanlara ilk tavsiyemiz kesinlikle ilk olarak okul çevresindeki seçeneklere göz atın.

Peki arayacağınız bu seçenekler neler olmalıdır:

  • Öğrenci Yurtları
  • Aile Yanı Konaklama
  • Airbnb ile Ev Kiralama

Öğrenci Yurtları

Londra’da en çok tercih edilenler ise öğrenci yurtları ve ev kiralamadır. Bunun sebebi ise Londra bir metropol şehri olduğu için büyüklüğü ve güvenlik konusunu göz önünde bulundurmaktan kaynaklanır.

En Çok Tercih Edilen Londra Yurtları

Öğrenci yurtları aileler için ve şehre ilk defa gelenler için ve İngilizce öğrenmek ve dilini her açıdan pekiştirmek isteyenler için çok faydalıdır. Yurtlarda olan ortak kullanım alanlarını kullanarak orada kalan her ülkeden gelen öğrencilerle birlikte İngilizce konuşarak hem de İngilizcelerini geliştirme imkanı sağlıyor.

İkinci seçenek ev kiralamak

Bu seçenek için ise Airbnb ev veya oda kiralar iken çok büyük kolaylık sağlar.

Londra’da Ulaşım

Londra’da ulaşım çok kolay olup her yere toplu taşıma kullanarak gidilebilir.

Akbil gibi Oyster Card tercih edebilir kartın içine yükleme yapabilirsiniz.

Eğer taksi kullanmak isterseniz taksiler £2.40’ tan açılıyor.

Uzun süre kalmayı düşünüyorsanız bir diğer seçenek ise araba kiralamaktır.

Londra’da İklim

Londra İngiltere’nin güneydoğusunda olmasına rağmen tüm yıl boyunca yağışlı havasıyla biraz karamsar görünse de yazın yine de güneşli ve nemli bir iklime de sahiptir. Yaz aylarında ortalama 20°C dir. Kışları ise bir o kadar da soğuk ve serin geçer. Kış aylarında ise ortalama 5°C’dir.

Londra’da Görülmesi Gereken Yerler

BUCKHINGHAM PALACE

Westminster’da bulunan bu saray Londra’nın en önemli yerlerinden biridir. Resmi törenler ve özel günler burada kutlanır. Kraliçe II. Elizabeth ve Edingburgh Dükü burada yaşadığı için sadece yaz aylarında saraya ziyaretçi kabul edilir.

GİRİŞ ÜCRETLERİ;

Yetişkinler için; £35.00
Öğrenciler için ise; £32.00

WESTMINSTER PALACE

Palamento olarak geçen bu yer hemen yanında dünyaca meşhur Big Ben bulunur. Thames Nehrinin kıyısında bulunmasıyla Londra’nın simgesi haline gelen yerlerden biridir.

Giriş Ücretleri £20’tan başlamaktadır.

LONDON EYE

Londra’nın bir diğer simgesi olan bu büyük dönme dolap aslında bir gözlem tekerleğidir. Thames Nehri’nin bir diğer kenarında bulunan London Eye’a binerek Londra’nın güzel manzarası ayaklarınıza serebilirsiniz.

ÜCRETLERİ;
Yetişkinler için; £14.00
Öğrenciler için ise; £7.00

BRITISH MUSEUM

Londra’nın en önemli müzelerinden biridir. Japonya’nın ve Mısır’ın en önemli eserlerinin bulunduğu bir müzedir. Dünya tarihi açısından çok büyük önem taşır.
Girişi Ücretsizdir.

OXFORD STREET

Sadece Londra’nın değil tüm dünyanın en popüler yerlerinden biridir. Dünyaca ünlü tüm markaların dükkanlarının olduğu bu yere uğramadan gitmemenizi öneririz.

Sıkça Sorulan Sorular

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Kanada’da Co-Op bulunan bölümler en çok tercih edilen bölümlerdir. Co-Op eğitiminizin bir döneminde ücretli / ücretsiz staj imkanına verilen isimdir. Birçoğunda öğrenciler gelir elde edebilmektedir. En büyük faydası öğrencilerin mezun olduktan sonra Co-Op sisteminde çalıştıkları yerde işlerine devam edebilme olanağıdır. Birçok öğrenci şirketlerin müsaitlik durumuna göre Co-Op yaptıkları yerde iş hayatına devam edebilmektedir.

Evet. Her College’nin anlaşmalı olduğu üniversite bulunmaktadır. Öğrenciler kalan eğitim sürelerini bu üniversitelerde tamamlayarak 4 yıllık diploma alma hakkı kazanırlar.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

LAL Dil Okulları

LAL Dil Okulları

35 yılı aşkın tecrübesi ile LAL dil okulları öğrencilerine eğitimin yanı sıra seyahatin de dil eğitiminde ne kadar önemli olduğunu[...]

Devamı

EC Dil Okulları

EC Dil Okulları

1991 yılında kurulan EC dil okulları yurt dışında dil eğitimi almak isteyen öğrencilere, 30 yıla dayanan sektör tecrübesi ve eğitim kalitesi ile[...]

Devamı