Birleşik Krallık ve İngiltere’nin başkenti olan Londra adını Romalıların vermiş olduğu ve akan nehir anlamına gelen londonium kelimesinden alır. 2000 yıldan fazla geçmişe sahip Londra kral ve kraliçelerin de yaşam yerlerini barındırır. İngiltere’de para birimi olarak sterlin kullanılır ve ülkenin ana dili İngilizcedir. Bunun yanı sıra dünyanın en kalabalık şehirlerinden olan Londra tüm dünyadan aldığı göçler sayesinde yaklaşık 300 farklı dilin de konuşulduğu bir şehirdir. Ayrıca adeta dünyanın kültür başkenti olan Londra’da görülmeye değer onlarca tarihi yapı, saray ve müze bulunur.

Neden Londra?

İngiliz kraliyet ailesinin de yaşamak için tercih ettiği Londra 8.9 milyonluk nüfusuyla dünyanın en kalabalık ve en büyük şehirlerindendir. Bu sebeple Londra’da keşfedilecek yerlerin çokluğu küçük bir ülkeye göre eğlenecek ve yapılacak aktivitelerin de çok olduğunu gösteriyor. Londra aynı zamanda dünyanın birçok yerinden gelen ve yaşayan insanlarla doludur. Dolayısıyla da dünyadaki pek çok kültüre ev sahipliği yapar. Londra’yı keşfe çıktığınız an Hint restoranları, Fransız sinemaları ve daha birçok ülkenin kültürüne ait izleri bulabilmeniz mümkündür. Londra her gün düzenlenen müzik etkinlikleriyle de canlılığına canlılık katıyor. Şehrin en büyük parkı olan Hyde park dünyanın en eğlenceli etkinliklerinden British Summer Time Festivaline ev sahipliği yapar. Ayrıca Londra sokaklarının her köşesinden gelen müzik sesleri şehrin ne kadar eğlenceli olduğunu gösteriyor. Londra’da etkinlikler sadece müzik ile sınırlı değil. Crystal Palace, Arsenal ve Chelsea gibi ünlü futbol takımlarına ev sahipliği yapmasının yanı sıra Londralılar cricket, tramplen, yüzme gibi sporlara da büyük ilgi duyarlar. Aynı zamanda Londra’da genç nüfus oranının fazla olmasıyla birçok ücretsiz etkinlikler ve şehri keşfetme seçenekleri bulunur. Tüm müze ve parkların ücretsiz olmasının yanı sıra birçok konser ve müzik etkinliklerine de ücret ödemeden katılmak mümkündür.

Londra’ya Ulaşım

Türkiye’de İstanbul, Ankara ve İzmir gibi birçok yerden Londra’ya uçuş bulunmaktadır. İstanbul’dan Londra’ya sık sık uçuş seferleri düzenlenir ve Londra’ya ortalama 4 saat sürer. Londra’da toplam 6 havalimanı bulunmaktadır. Londra-İstanbul arası uçuşlar ortalama 1500-2500 TL arasında değişmektedir. Londra’da neredeyse tüm havalimanlarında metro bulunur, metro ile de merkeze ulaşmak mümkündür.

Londra Havalimanları

Heatrow Havalimanı

Londra merkeze 23 kilometre mesafede olan bu havalimanı Londra’nın en büyük ve en çok tercih edilen havalimanıdır.

Heatrow Express Treni, yaklaşık 20 dakika sürecek bu hızlı yolculuk sayesinde kolaylıkla merkeze ulaşılır. Bilet fiyatları ise yaklaşık £20’tır.

National Express Otobüsü ile yaklaşık 1 saat sürüyor. Ücreti ise £6’tır.

Taksi ile yaklaşık 40 dakika sürüyor. Fiyatlandırma ise £70 ile £80 arasında değişiyor.

Gatwick Havalimanı

Londra’nın en işlek ikinci havalimanı olan Gatwick, aynı zamanda Avrupa’nın dokuzuncu işlek havalimanıdır.

Hızlı tren yaklaşık 30 dakika içerisinde Victoria’ya ulaşıyor. Bilet fiyatları ise yaklaşık £20’tır.

National Express Otobüsü ile de yaklaşık 1,30 saat içerisinde sadece £8 ulaşım sağlanır.

Shuttle ya da özel araç ile istediğiniz yere ulaşım sağlayabilirsiniz. Bu yolculuk ise yaklaşık £80- £70 ‘a gelir.

Taksi ile gitmek isterseniz £100 üzerinde ödeme yaparsınız.

Stansted Havalimanı

Şehir merkezine 65 kilometre mesafede olan havalimanından Express otobüsler, taksi gibi ulaşım araçlarıyla merkeze ulaşabilirsiniz.

Luton Havalimanı: Merkeze en yakın havalimanlarından biri olan Lutondan şehir merkezine ulaşmak için birçok alternatif bulunmaktadır.

Southend Havalimanı

Türkiye’den direkt uçuşları olmayan havalimanı bu sebeple çok fazla tercih edilmez ayrıca merkeze uzaklığı ise yaklaşık 1 saattir.

City London Havalimanı

Şehir merkezine en yakın havalimanının mesafesi 11 kilometredir. Yaklaşık 25 dakikada merkeze ulaşmanız mümkündür.

Londra’da Konaklama

Londra çok büyük bir şehir olduğu için konaklama konusunda birçok imkan karşımıza çıkıyor. Ancak kalacağınız yerin okulunuza yakın olması bir o kadarda önemlidir. Bu yüzden yurt arayışında olanlara ilk tavsiyemiz kesinlikle ilk olarak okul çevresindeki seçeneklere göz atın.

  • Öğrenci Yurtları
  • Aile Yanı Konaklama
  • Airbnb ile Ev Kiralama

Öğrenci Yurtları

Londra’da en çok tercih edilenler ise öğrenci yurtları ve ev kiralamadır. Bunun sebebi ise Londra bir metropol şehri olduğu için büyüklüğü ve güvenlik konusunu göz önünde bulundurmaktan kaynaklanır.

En Çok Tercih Edilen Londra Yurtları

Öğrenci yurtları aileler için ve şehre ilk defa gelenler için ve İngilizce öğrenmek ve dilini her açıdan pekiştirmek isteyenler için çok faydalıdır. Yurtlarda olan ortak kullanım alanlarını kullanarak orada kalan her ülkeden gelen öğrencilerle birlikte İngilizce konuşarak hem de İngilizcelerini geliştirme imkanı sağlıyor.

İkinci seçenek ev kiralamak

Bu seçenek için ise Airbnb ev veya oda kiralar iken çok büyük kolaylık sağlar.

Londra’da Ulaşım

Londra’da metro, otobüs, tren, bisiklet, taksi, vapur gibi birçok ulaşım seçeneği vardır.

Oyster Card

Bu kart ile tüm toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. 5 pound karşılığında kartı satın alabilir ve içerisine dilediğiniz miktarda yükleme yapabilirsiniz.

Taksi

Londra’da taksiler siyah renktedir ve açılış ücretleri 2.40 pounddur. Toplu ulaşımın bu kadar kolay ve hızlı olduğu Londra şehrinde taksi kullanımını pek tavsiye etmeyiz fakat acil durumlarda kullanmanız gerektiğinde kilometre başına 5-8 pound arası ücretle çalıştıklarını bilmenizde fayda var.

Bisiklet

Londra’da bisiklet kullanımı oldukça yaygındır. Bu sebeple şehirde bisiklet kira ücretleri çok uyguna gelmektedir. Şehri bisiklet kullanarak keşfedebilir ayrıca toplu taşıma araçlarına da bisikletinizle binebilirsiniz.

Londra’da Eğitim

Londra şehrinin büyüklüğü ve diğer ülkelerden gelen öğrencilerin yoğun olması sebebiyle hem bir öğrenci şehri hem de her zaman yapılacak yeni aktivitelerin çokluğuyla adeta etkinlik ve eğlence şehridir. Londra’ya eğitim almak için gittiğinizde kendinize uluslararası yönden birçok arkadaş edinebilirsiniz. Ayrıca şehrin oldukça büyük olması ve şehri keşfetmenin uzun zaman alması da Londra’da sıkılmanın pek mümkün olmadığını gösteriyor. Londra’da dil eğitimi almaya karar verdiyseniz eğlencenin, İngilizceyi anavatanında öğrenmenin ve dünyanın birçok yerinden yeni arkadaşlar edinmenin keyfini çıkarmaya hazır olun.

Londra’da anlaşmalı olduğumuz dil okulları;

Londra’da anlaşmalı olduğumuz üniversiteler;

İngiltere’de Yerel Hat Kullanımı

İngiltere’den Türkiye’de olduğu gibi bir hat edinip kullanabilirsiniz. Hatta İngiltere’ye vardığınız en kısa sürede yeni bir hat sahibi olmanız yararınıza olacaktır. İngiltere’den Türk hattınızla görüşme yaptığınızda yüksek fiyatlı ücretlendirmelerle karşılaşabilirsiniz.

İngiltere’de herhangi bir operatör şirketine giderek yeni bir hat edinmeniz oldukça kolaydır. İngiltere’de bulunan operatör şirketleri Vodafone, O2, T-Mobile, Orange, Three G, Virgin, Tesco Mobile, Lebara şeklindedir. Bu firmalardan birine giderek kendinize en uygun paket ve tarifeleri seçerek bir hat sahibi olabilirsiniz.

Londra’da İklim

Londra İngiltere’nin güneydoğusunda olmasına rağmen tüm yıl boyunca yağışlı havasıyla biraz karamsar görünse de yazın yine de güneşli ve nemli bir iklime de sahiptir. Yaz aylarında ortalama 20°C’dir. Kışları ise bir o kadar da soğuk ve serin geçer. Kış aylarında ise ortalama 5°C’dir.

Londra’da Yiyecek Kültürü

İngiltere’nin her ne kadar ikonlaşmış birçok yiyeceği olsa da bunların Türk insanının damak zevki ve kültürüne uyduğunu pek söyleyemeyiz. Fakat hazır İngiltere’ye gitmişken kültürü daha yakından tanımak ve yaşayabilmek için bu lezzetleri tatmanın hiçbir zararı olmayacaktır. Londra’da birçok kafe ve restoranda ve hemen her evde bulabileceğiniz İngiliz yemeklerinden birkaçına göz atalım;

Eccle Cake

Kuş üzümü ile yapılan bu kurabiye İngiliz halkı tarafından oldukça sevilen bir yiyecektir.

Cullen Skink

Füme mezgit balığı, patates ve soğan karışımıyla yapılan bu çorba anavatanı İskoçya’dan İngiltere’ye yayılmıştır.

Shepend’s Pie

Çoban turtası anlamına gelen bu yemek patates, et ve yumurta kullanılarak yapılmaktadır.

English Breakfast

İngiliz yemekleri demişken meşhur İngiliz kahvaltısından bahsetmemek olmaz. Yumurta, sosis, bacon, fasulye, mantar, domates ve kızarmış ekmekten oluşan bu kahvaltıyı kendi tercihlerinize göre ekle-çıkar yaparak düzenleyebilir, dilediğiniz gibi tüketebilirsiniz.

Fish and Chips

İngiltere’nin ikonik lezzetlerinden balık ve patates kızartmasını Londra’nın her yerinde bulabilir, farklı sos ve çeşnilerle keyifle deneyimleyebilirsiniz.

Çalışma Hayatı

İngiltere’de bir yandan eğitim alırken diğer yandan çalışma imkanına sahip olmak mümkündür. İngiltere’de çalışabilmek için bir üniversiteye kaydolmuş olmanız ve GSV Tier 4 vizesine sahip olmanız gerekmektedir. Tüm bunları tamamladıktan sonra İngiltere’de eğitiminize devam ederken bir yandan haftada 20 saat koşuluyla çalışmanız mümkündür. İngiltere’de saatlik çalışma ücreti 6.08 sterlindir. Bu da garsonluk, satış danışmanlığı gibi meslek alanlarında ayda 486 sterlin gibi bir ücret kazanmak demektir. Böylece hem İngilizcenizi geliştirme fırsatı bulabilir hem de bütçenize ek kazançlar sağlayabilirsiniz.

İngiltere’de Din ve İnanç

İngiltere’nin din ve inanç bakımından özgür ve saygılı bir ülke olduğunu söylemek mümkündür. İngiltere’de nüfusun çoğunluğunu Hristiyanlar oluşturmaktadır. Müslüman, Yahudi, Budist gibi azınlıkların da bulunduğu ülkede nüfusun %30’a yakın bir kesimi de hiçbir inancı olmadığını belirtmiştir.

İngilizler Hakkında

İngilizler hakkında her ne kadar soğuk ve mesafeli oldukları yönünde söylentiler fazla olsa da aslında bu durum tam tersidir. Saygı ve mütevazılık konusunda adeta çığır açtıkları söylenebilir. Örneğin İngiltere’de yoldan geçerken tanımadıkları insanlara selam vermek veya araçların yayalara göre hareket etmesi gibi durumlar oldukça normaldir. Kimi zaman ırkçı ve mesafeli yaklaşacak insanlara da hazırlıklı olmak gerekse de genelinde hatta büyük bir çoğunluğunda bu tarz yaklaşımlar olmaz. İngiliz insanları özgürlüklerine düşkün bir karaktere sahiptir. Böylelikle diğer insanların da özgürce davranmalarına, aldıkları kararlara saygısızlık etmezler. İngiltere’de halkın büyük çoğunluğu toplu taşıma araçlarını kullanmayı tercih eder. Yani, en zengin kesimlerden bile her zaman otobüs, metro gibi araçları kullanan insanları görmek muhtemeldir. Kısacası Londra’ya gittiğinizde bilinenin aksine kaba ve soğuk insanlar değil saygılı ve eğlenceli insanlarla karşılaşırsınız. Bu sebeple Londra’dan çekinmeden yeni arkadaşlıklar kurabilir bu durumu avantaja çevirerek İngiliz arkadaşlarınızla Londra şehrini gönül rahatlığıyla keşfedebilirsiniz.

Londra’da Gece Hayatı

Dünya’nın en fazla turist alan birçok kültüre ev sahipliği yapan Londra’da gerek İngilizler gerekse ülkede yaşayan farklı kültürdeki insanlar da hareketli gece hayatına sahiptir diyebiliriz. Yüzlerce gece kulübü ve pub bulunan Londra’da insanlar günün stresini ve yorgunluğunu bu tarz yerlerde dans ederek ve eğlenerek atmayı tercih ederler. Türkiye’ye kıyasla alkol fiyatlarının biraz daha pahalı olduğunu söyleyebileceğimiz Londra’da alkol kullanmasanız bile gece kulüplerini ziyaret ederek İngilizlerin ne kadar eğlenceli ve sıcakkanlı insanlar olduğunu görecek kendinizi de eğlenmekten ve dans etmekten alıkoyamayacaksınız. Bu kadar kalabalık ve herkes neredeyse her gece eğlence mekanlarına akın edince Londra’da birçok gece kulübüne rezervasyon yaptırmanız gerektiği de kaçınılmaz oluyor. Ne kadar seçmekte zorlansak da birkaç mekan tavsiyesinde bulunabiliriz;

İcebar

Adından da anlaşılacağı gibi bu barın özelliği tamamen buzdan yapılmış olması. Termal kıyafetler giyerek 40 dakikalık gezi şansı elde edebileceğiniz bu bara girmek için önceden online rezervasyon yaptırmanız ve girişte belli bir ücret ödemeniz gerekmektedir.
Bounce Ping Pong Bar: Yine adını okuduğumuzda amacını anlayabildiğimiz mekanlardan biri olan bu barda ping pong oyununu oynayabilirsiniz. Halk tarafından oldukça sevilen bu bara giriş ücreti alınmamaktadır.

XOYO

En ünlü dj’lerin hünerlerini sergilediği bu mekanda genellikle disko müzikleri çalar.

Dinarana Street Feast

Eski bir depo üzerinde bulunan bu pub’da dünya mutfağından lezzetler bulabilmenin yanı sıra içip eğlenebilir ya da uzun masalardan birine oturup insanları seyretmenin tadını çıkarabilirsiniz. Mekana akşam 19.00’dan önce girişler ücretsiz fakat 19.00’dan sonra 3 pound ödemeniz gerekmektedir.

Londra’da Gezilecek Yerler

Westminster Palace

1987’de Unesco tarafından dünya kültür mirası listesine eklenen parlamento binası içerisinde Westminster hall, kraliçenin odası, kraliyet salonu gibi bölümler bulunur. Sarayda dünyanın birçok dilinin bulunduğu rehber eşliğinde turlar düzenlenmektedir. Bilet ücretleri ise seçtiğiniz tur hizmetine göre değişkenlik göstermekle beraber 18.50-25.50 pound arasındadır. Biletleri sarayın yakınlarında bulunan gişeden veya internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Big Ben

Londra denildiğinde akla ilk gelen yapılardan olan Big Ben maalesef turistik ziyaretlere kapalıdır. Fakat dışarıdan bakıldığında bile ince mimarisiyle göz dolduran bu yapıyı mutlaka görülecek yerler listenize eklemeyi unutmayın.

Westminster Manastırı

Prens William ve Kate Middleton çiftinin düğününün gerçekleştiği yer olan manastır aynı zamanda kraliyet ailesinin taç giyme törenlerini de gerçekleştirdiği yerdir. Dışı kadar içinin de görenleri büyülediği manastıra giriş ücretleri öğrenciler için 17 pound tam bilet ise 20 pound şeklindedir. Manastırın içerisinde rehberli turlar da düzenlenmektedir.

Buckhingam Sarayı

Nisan-Temmuz ayları arasında her gün gerçekleşen meşhur asker değişim törenleri bu sarayda yapılmaktadır. Kraliçenin resmi olarak yaşadığı yer olan saray Temmuz-Ekim ayları arasında ziyarete açıktır. Tam bilet 23 pound öğrenci bileti ise 18.90 pounddur.

Tower Bridge

Londra’nın görülmeye değer yapılarından olan bu köprü yapıldığı ilk günkü haliyle korunmaya devam ediyor. İnternet üzerinden indirimle 6.80 pound gibi bir ücretle girebileceğiniz köprü yaz-kış ziyaretlere açıktır.

Tate Modern

Picasso ve Dali’nin de aralarında bulunduğu birçok ünlü ressamın eserlerinin sergilendiği modern sanat müzesine girişler ücretsizdir.

National Gallery

Modern çağdan yeni ressamların da eserlerine yer verilen müzede 2000’in üzerinde eser bulunmaktadır. Müzeye girişler tamamen ücretsizdir.

Sherlock Holmes Müzesi

Dünyaca ünlü dedektif Sherlock Holmes kitabının içerisinde geçen Sherlock ve arkadaşı Dr. Watson’un yaşadığı yerin gerçek hayata dönüştürülmüş hali olan bu müze sadece kitabın severlerini değil herkesi büyüleyebilecek güzellikte tasvir edilmiş. Giriş ücreti ise 15 pound.

London Eye

Londra’nın adeta simgesi haline gelmiş bu yapı 2013 yılına kadar gözlem evi olarak kullanıldı. Yılda yaklaşık 4 milyon ziyaretçi alan dönme dolaba binmek için ücretler tam bilet 22.50 indirimli bilet ise 15.75 pound şeklindedir.

Hyde Park

İçerisinde bisiklet veya at binebileceğiniz alanların bulunduğu ve birçok konsere de ev sahipliği yapan park Londra’nın en büyük parkı olarak bilinir. Ayrıca parkın corner adı verilen köşelerinde siyasi konuşmacılar gelip bir takım politika konuşmaları gerçekleştirir. Parkı yıl boyunca ve dilediğiniz zaman ziyaret edebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Dil okulu önünde kız öğrenci

LSI Dil Okulları

LSI Dil Okulları profesyonel eğitmen kadrosu ile 1965’ten bu yana her yıl 116 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenciye dil eğitimi hizmeti[...]

Devamı