Strathclyde Üniversitesi

1796 yılında Glasgow kentinde kurulan University of Strathclyde, İskoçya'daki en eski yükseköğretim kurumlarından biridir. İlk olarak The Andersonian Institute adı altında kurulan üniversite, 1964 yılında teknolojik üniversite unvanını da alarak bu unvana sahip ilk üniversite olmuştur.

University of Strathclyde, üniversitenin kurucusunun adını taşıyan John Anderson kampüsünde hizmet vermektedir. Şehir merkezine yakın konumda yer alan kampüs, futbol ve ragbi sahalarının yanı sıra kapalı badminton kortları ve spor tesisleri dahil olmak üzere çok sayıda öğrenci birliği ve sporla ilgili tesisler sunmaktadır. Kampüsteki akademik tesisler arasında 2015 yılında açılan Teknoloji ve İnovasyon merkezinin yanı sıra özel farmasötik tesisler de bulunmaktadır.

Kampüsün Glasgow şehir merkezine yakınlığı, çeşitli etkinliklere ve kapsamlı ulaşım bağlantılarına kolay erişim imkânı sağlar. Bunun yanı sıra kampüste, konaklama önceliği birinci sınıf öğrencilerine ayrılan yurtlarda 2.000'e yakın oda bulunmaktadır.
Üniversitede birçok alanda çeşitli dereceler sunulurken en fazla teknolojik ve bilimsel çalışmalara odaklanılır. Araştırma, Strathclyde’nin sunduğu hizmetlerin önemli bir parçasıdır. Araştırmanın yanı sıra sağlık, üretim ve enerji konularına da odaklanılmaktadır. Ayrıca, Birleşik Krallık içinde ve dışındaki işletmeler ve diğer yükseköğretim kurumlarıyla çok çeşitli ortaklıklar sunulmaktadır.

Köklü bir kurum olan University of Strathclyde’nin dünya çapında 180.000’den fazla mezunu bulunur. Mezunlar arasında Robbie Renwick, mucit John Logie Baird, kâşif David Livingstone ve komedyen Ed Byrne gibi tarihe damga vuran pek çok isim yer alır.

University of Strathclyde Sıralamada Kaçıncı?

University of Strathclyde UK ve dünyada orta sıralarda yer alan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde (2021) dünya genelinde ilk 500 üniversite içerisinde bulunan University of Strathclyde, UK genelinde ise 49. sırada yer alır.

Neden Strathclyde Üniversitesini Tercih Etmeliyim?

Strathclyde Üniversitesi 100'den fazla ülkeden gelen 23.000'den fazla öğrencisiyle Birleşik Krallığın önde gelen teknoloji üniversitelerinden biridir. Burada eğitim alırken, muhteşem Glasgow şehrinin kalbinde yaşayıp, birinci sınıf araştırmaların bir parçası olabilir ve iş dünyasında önemli bağlantılar kurabilirsiniz. Strathclyde Üniversitesi, en kaliteli mezunlar yetiştirme konusunda işverenler arasında güçlü bir üne sahiptir ve gelecekteki kariyerinize hazırlanmak için harika bir seçimdir. Seçtiğiniz programa katılmadan önce, diğer uluslararası öğrencilerle birlikte derecenize hazırlanmak için üniversite ile ortak çalışan Study Group’un bünyesindeki International Study Centre'de eğitim alabilirsiniz.

Pek Çok Alanda En İyiler İçerisinde

Strathclyde Üniversitesi, 2021 yılının değerlendirmelerine göre Birleşik Krallık'taki üniversitelerde sunulan programlar arasında ilk 10'da yer alan birçok programa sahiptir.

Bunlar;

 • #1. Accounting and Finance
 • #1. Subject allied to Medicine
 • #2. Social Policy
 • #3. Chemistry
 • #3. Communication and Media Studies
 • #3. Education
 • #3. Pharmacology & Pharmacy
 • #5. Aeronautical and Manufacturing Engineering
 • #5. Biological Sciences
 • #5. Chemical Engineering
 • #5. Economics
 • #5. Electrical and Electronic Engineering
 • #5. Mechanical Engineering
 • #6. Social Work
 • #7. Business Studies
 • #7. Civil Engineering

Son yıllarda Strathclyde Üniversitesinin layık görüldüğü bazı ödüller şunlardır;

 • Yılın Üniversitesi 2019 (Times Higher Education)
 • İskoçya Yılın Üniversitesi 2020 (The Times ve Sunday Times İyi Üniversite Rehberi)
 • Enerji inovasyonunda mükemmellik için Queen’s Anniversary Prize 2020
 • İskoçya Genel Öğretim Konseyi'nden (GTCS) Profesyonel Öğrenmede Mükemmeliyet Ödülü 2019
 • 2014'te Birleşik Krallıkta araştırma yoğunluğu açısından ilk 20 üniversite içerisinde(Times Higher Education'ın Araştırma Mükemmelliği Çerçevesi analizi)

Glasgow’da Yaşam

Glasgow, İskoçya'nın Edinburgh’tan sonraki en büyük şehridir. Eşsiz bir atmosfere sahip, canlı ve misafirperver bir şehir olan Glasgow’da öğrenciyken keşfedecek birçok şey bulacaksınız. Şehir 2019'da, Avrupa Komisyonu tarafından Londra ve Bristol'un önünde Birleşik Krallığın kültür ve yaratıcılık merkezi seçilmiştir. Glasgow aynı zamanda İngiltere'nin Londra dışındaki en büyük alışveriş merkezine ev sahipliği yapmaktadır. Şehir 90'dan fazla halka açık park ve bahçenin yanı sıra yıl boyunca düzenlenen yemek ve müzik festivallerine de ev sahipliği yapar.

Glasgow, birçoğu ücretsiz ziyaret edilebilecek çok sayıda görülecek yere sahiptir. Yaya olarak gezinmesi ve keşfetmesi kolay kompakt bir şehirdir. Farklı mahalleleri ziyaret edebilir ve bu şehri bu kadar özel kılan eşsiz simge yapıları görebilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanından heyecan verici lezzetleri tatmak için şehrin West End'i ziyaret edin. Çok kültürlü topluluğu sayesinde, Glasgow’da yiyecek için çok sayıda seçeneğin yanı sıra geleneksel İskoç yiyecekleri de vardır.

Ayrıca Glasgow, Birleşik Krallıkta UNESCO Müzik Şehri olarak seçilen ilk şehirdir. Büyük küresel müzik performanslarından küçük yerel yeteneklere kadar çok çeşitli klasik ve modern canlı müzik seçenekleri bulunur.

Glasgow’da gezecek ve keşfedecek yer kalmadıysa ve şehrin dışını keşfetmek istiyorsanız şehrin sunduğu mükemmel ulaşım bağlantılarını kullanabilirsiniz. Şehir merkezine sadece 20 dakika uzaklıkta bulunan Glasgow Havalimanından Londra'ya, Belfast’a ve Avrupa’nın diğer şehirlerine ulaşabilirsiniz. Ayrıca Glasgow'dan Edinburgh'a veya İskoç sınırının güneyindeki Newcastle, Leeds ve Manchester gibi şehirlere trenle ulaşabilirsiniz.

Öğrenciler için Glasgow'da yaşamanın maliyeti nedir?

Üniversite tercihi yaparken aynı zamanda uygun bir yaşam maliyeti arayan öğrenciler için Glasgow harika bir seçenektir. Yaşam maliyeti konusunda yapılan araştırmalara göre Glasgow, Londra'dan %43 daha ucuzdur. 80.000'den fazla öğrenci nüfusuna sahip şehirdeki birçok yerel işletme öğrenciler için özel indirim ve promosyonlar uygular.

Glasgow’da yaşayacak ve konaklamasını okuldan satın alacak lisans ve lisansüstü öğrencilerin bir akademik yıl için yapacağı ortalama yaşam gideri minimum 11.880£ olarak hesaplanmıştır. Bu sayının tahmini olduğunu ve yaşam koşullarınıza bağlı olarak maliyetlerin değişebileceğini unutmamak önemlidir. İşler her zaman beklediğiniz gibi gitmeyebilir ve beklenmedik harcamalarla karşılaşabilirsiniz.

Aylık detaylı yaşam masrafları;

 • Konaklama - 550£
 • Yiyecek - 130£
 • Giysi - 50£
 • Ulaşım - 70£
 • Çamaşır, kırtasiye, temizlik ürünleri vb. - 30£
 • Telefon ve İnternet - 40£
 • Eğlence – 120£

Kabul Şartları

Lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe bağlı olarak Türkiye'den başvuru yapacak öğrencilerin lisans için Undergraduate Foundation veya International Year One hazırlık eğitimi, yüksek lisans için de Pre-Masters eğitimi alması gerekmektedir.

International Foundation Year için;

 • IELTS UKVI (5.0 – hazırlık için minimum skor)
 • Lise not ortalaması 65 ve üzeri

International Year One için;

 • IELTS UKVI (5.5 – hazırlık için minimum skor)
 • Lise not ortalaması 60 ve üzeri

Birleşik Krallıkta lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Üniversite Eğitimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Pre-Masters için;

 • IELTS UKVI (5.5 - iki dönem hazırlık için)
 • Lisans not ortalaması 2.1 ve üzeri

Birleşik Krallıkta yüksek lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Yüksek Lisans sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Seçeceğiniz programa bağlı olarak IELTS, lise ve lisans not ortalaması değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Burs İmkânı

University of Strathclyde dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkânları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Öğrenciler 2.000 GBP’ye varan burs imkânlarından faydalanabilmektedir. Burslar başarılarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir, detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Okul Ücreti

University of Strathclyde’de Undergraduate Foundation ve International Year One hazırlık eğitimleri senelik 14.650 GBP-16.500 GBP arasıdır. Pre-Masters eğitim ücretleri ise 11.500 GBP’den başlar. İlgilendiğiniz programlara yönelik güncel net fiyat bilgisi almak için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Strathclyde öğrenciler için yurt konaklaması seçeneği sunulmaktadır. Okulun kendi yurtlarının haftalık ücreti 119 GBP-159 GBP arasıdır.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Strathclyde?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Study Group ile University of Strathclyde

2018'de Study Group, 142 ülkeden 30.000 öğrencinin hedeflerine ve hayallerine ulaşmasına yardımcı oldu. Strathclyde Üniversitesi Uluslararası Çalışma Merkezi, yurtdışında okuyan uluslararası öğrenciler için derece hazırlığı sağlar. Hazırlık programınızı başarıyla tamamladıktan ve ilerleme kriterlerini karşıladıktan sonra, seçtiğiniz eğitime başlayabilirsiniz. Uluslararası Çalışma Merkezi programları, Strathclyde Üniversitesi ile işbirliği içinde olan Study Group tarafından sağlanmaktadır.

Uluslararası Çalışma Merkezindeki eğitim bana ne sağlayacak?

 • Undergraduate Foundation eğitiminden sonra dört yıllık lisans eğitiminizin ikinci yılına direkt geçiş.
 • International Year One eğitiminden sonra işletme lisans eğitiminin ikinci yılına geçiş.
 • Pre-Masters – Yüksek lisans eğitimine geçiş.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Aberdeen Üniversitesi

Aberdeen Üniversitesi

Aberdeen Üniversitesi, İskoçya’nın en eski üçüncü ve Birleşik Krallık’ın beşinci üniversitesidir. 1860 yılında King's ve Marischal adlı iki[...]

Devamı

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı