İskoçya’nın en büyük, Birleşik Krallığın ise 3. büyük kenti olan Glasgow’un tarihi binlerce yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Clyde nehri üzerine kurulan şehir geçmişten beri Britanya’nın en büyük liman kentlerinden biridir. 15. yüzyılda Glasgow Üniversitesi’nin kurulması ile birlikte şehirde eğitimin önemi artarak devam etti ve 18. yüzyıla gelindiğinde İskoç Aydınlanması’nın yaşanmasına zemin hazırladı. Sanayi Devrimi’nin yaşandığı yıllarda Glasgow’un nüfusu ve ekonomisi doğru orantılı olarak büyümeye devam etti. Bu büyüme sonucunda şehir tekstil, kimyasal ve mühendislik alanlarında önemli bir merkez oldu. Günümüzde kendine özgü mimari yapıları, turistik bölgeleri, doğal güzellikleri ve eğitim kurumlarıyla ünlü olan şehir İngiltere ve İskoçya hükümetleri tarafından ortak olarak yönetilmektedir. Her zaman kültürü, hoşgörüsü ve sakinliği ile bilinen şehir yıl içerisinde Britanya’nın en fazla turist çeken merkezlerinden biridir.

Glasgow’da Öğrenci Yaşamı

İskoçya ve Britanya’nın en önemli öğrenci şehirlerinden biri olan Glasgow dünyanın farklı bölgelerinden üniversite eğitimi almak için gelen çok sayıda öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Glasgow’da eğitiminizi devam ettirmeye karar verdiğiniz takdirde sosyal açıdan şehirde asla yalnız kalmayacağınıza emin olabilir, bu zengin kültürel çeşitlilik sayesinde global bir bakış açısına ve dünya görüşüne sahip olabilirsiniz. Glasgow yüksek ve akademik araştırmanın merkezi olmasını şehirde yer alan 4 büyük üniversiteye borçludur. Bu üniversiteler sayesinde şehir her yıl farklı ülkelerden beyin göçü almaktadır.

Glasgow Ortalama Yaşam Giderleri

 • McDonald’s menü: 5.50£
 • Cappucino: 2.77£
 • Kutu kola: 1.32£
 • Su (1.5lt): 0.79£
 • Yumurta (12’li): 1.87£
 • Pirinç (1kg): 1.24£
 • Süt (1lt): 0.88£
 • Tavuk (1kg): 5.58£

Glasgow’da Eğitim

Glasgow akademik alanda dünya çapında eğitim veren çok kaliteli eğitim kurumlarına ev sahipliği yapmaktadır. Lisans, yüksek lisans, doktora, diploma ve sertifika programları sunan çok kaliteli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Glasgow gerek eğitim gerekse sosyal yaşam konusunda öğrencilere çeşitli fırsatlar sunar. Yaşam maliyetlerinin ve eğitim ücretlerinin İngiltere geneline oranla daha düşük olması sebebiyle öğrenciler tarafından tercih edilen bir şehirdir. Glasgow’da Londra gibi

Glasgow Üniversiteleri

Britanya’nın ve dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alan Glasgow’da lisans, yüksek lisans ve doktora programları sunan önemli üniversitelerde öğrencilere çok çeşitli programlar sunulmaktadır. Şehirde eğitim alabileceğiniz köklü ve çok kaliteli üniversiteler yer alır. Dünyanın önemli eğitim kurumları arasında yer alan bu okullar, özellikle mühendislik, bilim, finans ve sanat alanlarında zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahiptir. Glasgow’da anlaşmalı olduğumuz bazı üniversiteler şunlardır;

University of Glasgow
• Glasgow Caledonian University
• University of Strathclyde

Glasgow’a Nasıl Gidebilirim?

Glasgow’a Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır. Direkt uçuşlar yaklaşık olarak 5-6 saat sürmektedir. Glasgow’da şehir merkezine yakın olarak iki farklı havaalanı bulunur. Her ikisi de şehrin ana havaalanı olarak hizmet vermektedir. Havalanından tren, metro ve otobüs seçenekleri ile şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Glasgow’da Konaklama

Glasgow’da eğitim almayı tercih eden öğrenciler için şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden bazıları şunlardır;

 • Öğrenci Yurtları
 • Ev/oda kiralama
 • Aile Yanı Konaklama

Öğrenci yurtlarının tercih edilmesinin başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir. Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkanı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

Ev ya da oda kiralama seçeneği öğrenciler tarafından en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Genellikle daha ekonomik olması bakımından öğrenciler özellikle oda kiralama seçeneğini tercih etmektedir. Giderlerin 3-4 kişi arasında bölüştürülmesi düşük bütçesi olan öğrenciler için fazlasıyla önemlidir.

Glasgow’da Ulaşım

Glasgow’da şehir içi ulaşım için bir çok alternatif bulunur. Şehrin büyük bir çoğunluğunu yürüyerek gezebilir ya da ulaşım için otobüs,metro ve tren de kullanabilirsiniz. Taksi, tren ve araç kiralama gibi nispeten daha pahalı olan ulaşım araçları da kullanılmaktadır. Şehrin harika mimari yapılarını yakından görmek için yürüyerek ya da bisikletle ulaşım sağlayabilirsiniz. Metroyla ulaşım yapacaksanız 3 pound karşılığında SmartCard adı verilen kartlardan alıp her 5-10 dakikada bir kalkan metroları yakalayabilirsiniz. Şehirde tren ve otobüs ulaşımı da oldukça gelişmiştir. Otobüsleri tek seferlik, günlük ya daa haftalık bilet alarak kullanabilirsiniz. Tek seferlik biletlerin ücreti mesafeye göre 1.60-2.30£, günlük biletlerin ücreti 4.50£, haftalık biletlerin ücreti ise 17£.

Glasgow’da Gezilmesi Gereken Yerler

İlginizi çekecek pek çok doğal güzelliğin, tarihi binaların ve mimari yapıların olduğu Glasgow’da gezilmesi gereken pek çok yer bulunmaktadır.

George Meydanı

Şehir turuna başlamak için en ideal yer olan George Meydanı’nda gezilecek çok fazla yer bulunur. Meydanda yer alan 12 heykel ve Viktoria dönemi tarzında inşa edilmiş yapılar dikkat çekmektedir.. Samimi kafe ve restoranların sıralandığı İtalyan Bölgesi’nde bir mekanda dinlenebilirsiniz.

Glasgow Katedrali

12. yüzyıldan kalma devasa Glasgow Katedrali, şaşırtıcı mimarisiyle dikkat çeken bir yapıdır. İskoçya gotik mimarisinin güzide örneklerinden biri olan katedral, artık teknik olarak bir katedral olmasa da şehirde en çok ziyaret edilen ibadet yeri olmayı sürdürmektedir.

Glasgow Bilim Merkezi

İskoçya’nın en çok ziyaretçi kabul eden yerlerinin başında gelen Bilim Merkezi, üç bölümden oluşan binasıyla Clyde Nehri’nin kıyısında yerini almaktadır. 2001’de açılan merkezde düzenlenen sergileri gezebilirsiniz.

Glasgow Botanik Bahçeleri

Binlerce farklı bitki türünü yetiştirildiği, botanik bilimiyle ilgilenenleri büyüleyecek ve tamamen camdan yapılmış olan pek çok bahçe bulunmaktadır.

Kelvingrove Sanat Galerisi ve Müzesi

Glasgow’daki Kelvingrove Sanat Müzesi’nin dünya üzerindeki en etkileyici mimariye sahip müzelerinden biridir. Oldukça geniş bir koleksiyona sahip müzede Van Gogh, Renoir, Rembrant, Monet gibi sanat tarihinin önde gelen ressamlarının eserlerini de görebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Aberdeen Üniversitesi

Aberdeen Üniversitesi

Aberdeen Üniversitesi, İskoçya’nın en eski üçüncü ve Birleşik Krallık’ın beşinci üniversitesidir. 1860 yılında King's ve Marischal adlı iki[...]

Devamı

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı