Nottingham'ın ilk koleji, eski Başbakan Gladstone tarafından temel taşının döşenmesinden dört yıl sonra, 1881'de şehir merkezinde açıldı. İsimsiz bir hayırsever, bir kolej için Konsey tarafından uygun bir bina inşa edilmesi ve koleje yılda 4.000 £ ödenmesi şartıyla 10.000 £ teklif etmişti. University of Nottingham’ın tarihi bu şekilde başlamıştır;

1928 - Üniversite Parkına Geçiş

Birinci Dünya Savaşı'ndan sonra, üniversite orijinal binasını aştı. Sirfield Boot'un Highfields'teki 35 dönümlük araziden cömert bir hediye çözümü sundu ve 1928'de Kolej şimdi ana kampüs olan University Park'a taşındı. Başlangıçta, zarif Trent Binası'nda konakladı ve resmi olarak 5. Kral George tarafından o yılın Kasım ayında açıldı. Kolej bu sitedeki ilk günlerinde bile Profesör Albert Einstein, Mahatma Gandhi ve H. G. Wells dahil olmak üzere yüksek profilli misafir öğretim görevlileri çekti.

1948 - Nottingham Üniversitesi Olmak

1948'de kolej Kraliyet Şartı ile ödüllendirildi ve şimdi kendi adıyla dereceler verebilen Nottingham Üniversitesi oldu. Bu süre zarfında Sutton Okulu'nda Midland Ziraat Koleji ile Üniversite birleştiğinde Ziraat Okulu kuruldu.

Devam Eden Gelişim Süreci

Nottingham Üniversitesi büyümeye devam etti ve hala gelişimine odaklanıyor;

 • Tıp Fakültesi: 1970 yılında İngiltere'nin ilk tıp okulu kurulduktan sonra, 1995 yılında Hemşirelik Okulu, Trent-Mid Hemşirelik ve Ebelik Koleji'nin birleşmesinin ardından kuruldu. 2003 yılında Derby Şehri Genel Hastanesinde yeni bir kampüs açıldı
 • Jubilee Kampüsü: 1999'da Jubilee Kampüsü geliştirildi ve daha sonra ikinci aşama Mart 2009'da açıldı. Kampüs, çevre dostu özellikleri nedeniyle çok sayıda ödül kazandı.
 • Malezya Kampüsü: Üniversite 2000 yılında Malezya'da bir kampüs açtı. Ardından, 2005 yılının Eylül ayında Malezya'nın Semenyih şehrinde, Kuala Lumpur Uluslararası Havaalanı'na yakın yeni bir amaca yönelik park kampüsü açıldı.
 • King's Meadow Kampüsü: Mart 2005'te Üniversite, eski Carlton Televizyon Stüdyolarında King's Meadow Kampüsü'nü açtı. Kampüs, Üniversitenin idari ve destek birimlerinin birçoğuna, El Yazmaları ve Özel Koleksiyonlara ve iki televizyon stüdyosuna ev sahipliği yapmaktadır
 • Çin Kampüsü: Üniversite 2004 yılında Çin'in Ningbo şehrinde ilk öğrencilerini kabul etti ve ortak girişimin bir parçası olarak resmi olarak inşa edilen kampüs Şubat 2006'da resmen açıldı. Üniversite daha sonra Çin'de bağımsız bir kampüs kuran ilk yabancı üniversite oldu.
 • Veteriner ve Bilim Okulu: Nottingham Üniversitesi, Nisan 2007'de Veterinerlik ve Bilim Okulu'nu resmen açtı (ilk öğrencilerini Eylül 2006'da kabul etti). Son 50 yıldır İngiltere'de açılan ilk amaca yönelik veteriner okulu oldu.

University of Nottingham Sıralamada Kaçıncı?

University of Nottingham UK ve dünya sıralamasında önde olan okulların arasındadır. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde 152. sırada bulunan University of Nottingham, UK genelinde ise 21. Sırada bulunmaktadır. Bölüm bazında bazı sıralamaları aşağıdaki gibidir:

BölümUK Sıralaması
Accounting and Finance14
Aeronautical and Manufacturing Engineering9
Agriculture and Forestry1
Architecture14
Chemical Engineering3
Chemistry8
Civil Engineering9
Communication and Media Studies6
Computer Science7
Electrical and Electronic Engineering1
Law12
Mechanical Engineering7
Pharmacy and Pharmacology4
Physics8
Physiotherapy3

Neden University of Nottingham’da Okumalıyım?

 • En iyi üniversiteler arasında İngiltere'de ilk 25, dünya çapında ilk 155’de
 • Uluslararası Yılın Spor Üniversitesi
 • Mümkün olan en yüksek seviye ‘Öğretim Mükemmelliği Çerçevesinde’ eğitim için Altın Ödül sahibi
 • 150'den fazla ülkeden 9.000'den fazla uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapar, heyecan verici bir küresel topluluğa sahiptir
 • Ödüllü kampüsü İngiltere'nin en güzel kampüslerinden biri olarak kabul edildi ve Nottingham şehir merkezine yakın mesafede yer alır
 • Dünya genelinde anlaşmalı 200 partnere sahip

Nottingham’da Öğrenci Yaşamı

Nottingham, tarihle dolu canlı ve kozmopolit bir şehirdir. Nottingham'da yaşamak, birinci sınıf alışveriş, mükemmel spor tesisleri ve eşsiz bir yerel kültüre erişmenizi sağlar. Şehir aynı zamanda güvenli, çeşitli ve keyifli gece hayatıyla ünlüdür. Nottingham'ın tarihi onu keşfetmek için harika bir şehir yapar. Nottingham Kalesi'ni ziyaret edin ve efsanevi Robin Hood hakkında bilgi edinin veya İngiltere'nin en eski pub'ı olan Kudüs'e Ye Olde Gezisi'ne uğrayın.

Avrupa'da kişi başına en çok spor tesisi bulunan Nottingham gerçekten aynı zamanda bir spor şehridir. Trent Bridge'de uluslararası kriket maçlarına, Ulusal Buz Merkezi'nde profesyonel buz hokeyi ve Nottingham Tenis Açık'a ev sahipliği yapıyor.

Nottingham şehri modern sanatın en ileri noktasındadır. Nottingham Contemporary, İngiltere'nin en büyük modern sanat galerilerinden biridir ve dünya lideri sanatçıların sergilerini sık sık sergilemektedir. Şehir aynı zamanda inanılmaz edebi mirası ve gelişen yaratıcı yazma sahnesi nedeniyle UNESCO Dünya Edebiyat Şehri olarak adlandırıldı.

Nottingham’da Ortalama Yaşam Giderleri

Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Nottingham’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)5.50 £Süt (1lt)0.93 £
Ortalama Restaurant (1 kişi)11.50 £Pirinç (1kg)0.73 £
Bira (0.33’lük)3.50 £Yumurta (12’li)2.20 £
Cappucino2.58 £Tavuk (1kg)5.64 £
Su0.97 £Kıyma (1kg)12.50 £
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.30 £Sinema bileti (1 kişi)10 £
Aylık bilet55 £Kot pantolon (1 adet)68.61 £
Benzin (1lt)1.27 £Fitness üyeliği (1 aylık)27.80 £

Kabul Şartları

Lisans

Türkiye'den çoğu öğrencinin bir hazırlık kursu alması gerekecek, ancak belirli okullardan öğrenciler bir lisans programına doğrudan giriş için başvurabilirler.

 • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 • Lise not ortalaması 65 ve üzeri

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve Nottingham'da başvurduğunuz kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

 1. IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 2. GPA: 2.8-3.0 (minimum)

Burs İmkanı

Türkiye’den giden öğrencilerin direkt bir burs alma ihtimali zayıf olarak görülmektedir. Dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkanları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Ancak eğitim başlamadan önce sizler adına gerekli başvurular yapılmaktadır. Olumlu sonuç alınması halinde burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte eğitime başladıktan sonra okulda göstereceğiniz başarılar ile eğitim süresinde burs başvurusu yapabilir ve burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Okul Ücreti

University of Nottingham senelik ücreti 18.420-23.760 GBP arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Nottingham’ın kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Okulumuzun kendi yurtları ve haftalık ücretleri şu şekildedir;

 • Kaplan Living Nottingham: £178 - £208
 • Radford Mill: £157 - £204
 • Stanley House: £202 - £221

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Nottingham?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Kaplan Pathway ile University of Nottingham

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda Kaplan Pathway adlı programımıza başvurarak öncelikle foundation (hazırlık) eğitimi alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından 4.0 sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle Kaplan Pathway programına katılarak İngilizce ve alan derslerini alarak sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı

University of Brighton

University of Brighton

University of Brighton 1859 yılında Sanat Okulu’nun açılmasıyla 110 öğrencisi ile birlikte İngiltere’nin kıyı kenti Brighton’da eğitim hayatına[...]

Devamı