MBA Nedir?

MBA bir işletme yüksek lisans programıdır. İşletme alanındaki öğrencilerin bu alanda kendilerini geliştirmeleri ve iş dünyasında daha yeterli hale gelmelerini sağlayan programlar olarak bilinse de başka alanda eğitim alan öğrencilerde bu programa katılabilmektedir. Özellikle mühendislik gibi bölümlerden mezun olan ve işletme alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için rakiplerinden bir adım öne geçme imkanı sunan bu programlar 1 veya 2 yıl olarak sunulmaktadır.

MBA Eğitim

İşletme yüksek lisansının kısaltması olan MBA, öğrencilere işletme yönetiminin genel işlevlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için pratik ve teorik eğitim sağlayan bir yüksek lisans derecesidir. Bazı MBA programları profesyonel deneyime sahip olmayan öğrencileri kabul ederken, bazı MBA programları, başvuru sahiplerinin iki ila dört yıllık iş deneyimine sahip olmasını talep etmektedir. Ek olarak, MBA öğrencileri her zaman bir lisans derecesine sahip olmalıdır.

Neden MBA?

MBA derecesi, diğer derecelere göre önemli bir nüfuza sahip olabilir. Öğrencileri MBA eğitimi almaya cezbeden başlıca sebepler; kariyer gelişimi ve daha yüksek maaş beklentisidir. Ronald Yeaple, 1994’te MBA derecelerinin Yatırım Getirisi (ROI) ile işletme okullarını sıralandırmak için ilk metodolojiyi geliştirdi. Binlerce anket katılımcısının maaşlarını bir MBA programını tamamlamadan önce ve sonra takip etti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, katılımcılar mezun olduktan sonra yüzde 50 ücret artışı bildirdi. Bu metodoloji artık Forbes Magazine’in iki yılda bir düzenlenen işletme okulları sıralamasının temelini oluşturuyor.

Bu ilk ücret artışı kendi başına heyecan verici olsa da, MBA sahiplerinin maaşları genellikle yıllarca artmaya devam ediyor. Yeaple yaptığı çalışmada, ortalama bir MBA mezununun beş yıl sonra yüzde 80 daha fazla kazandığını buldu.

Bununla birlikte, daha fazla para ve daha iyi bir iş unvanı, bir MBA'nın tek faydası değildir. Walden Üniversitesi kısa süre önce MBA yapmayı düşünen işletme uzmanları için beş parasal olmayan nedenin bir listesini oluşturdu:

Yeni kariyer yolları:

MBA programları, öğrencilerin en önemli olanı belirlemelerine yardımcı olan iç gözlemi zorlar. Sadece karmaşık iş sorunlarını çözmekle kalmazlar, aynı zamanda başlangıçta planladıklarından tamamen farklı bir yöne gitmeye de karar verebilirler.
İş için ortak bir tutku: Bazı MBA programlarında, öğrenciler süre boyunca aynı grupla kalırlar. Öğrenciler aynı anda aynı derslerden geçerek ilgi alanlarını paylaşan insanlarla bağlantı kurarlar. Grup dışı programlarda da yapmak kolaydır, çünkü çevrimiçi veya yüz yüze tanışan herkesin işletme yönetimi hakkında olabildiğince fazla bilgi edinme ortak hedefi vardır.

İş için ortak bir tutku:

Bazı MBA programlarında, öğrenciler süre boyunca aynı grupla kalırlar. Öğrenciler aynı anda aynı derslerden geçerek ilgi alanlarını paylaşan insanlarla bağlantı kurarlar. Bu bağlantıyı grup dışı programlarda da yapmak mümkündür. Çünkü online veya yüz yüze tanışan herkesin ortak hedefi, işletme yönetimi hakkında olabildiğince fazla bilgi edinmektir.

Artan işbirliği:

İyi bir MBA programı, formatına bakılmaksızın (çevrimiçi, yüz yüze veya her ikisinin bir kombinasyonu) gerçek hayattaki işi simüle eder, bu da çoğu projenin ekipler halinde tamamlandığı anlamına gelir. Öğrenciler ayrıca, günümüzün çeşitli, dünya çapındaki iş ekonomisinde kesin bir varlık olan kendi takımlarını nasıl kuracaklarını da öğrenirler.

Bütünsel bir işletme eğitimi:

Öğrenciler bir MBA uzmanlığı almaya karar verseler bile, okulların tipik olarak bir derece programının temel bileşenleri olarak ihtiyaç duyduğu geniş tabanlı işletme derslerinden yararlanırlar.

Gelişmiş iletişim becerileri:

Kendilerini bir MBA programını tamamlamaya zorlayan öğrenciler, başkalarıyla iletişim kurma biçimlerini geliştirmek için birçok fırsat bulabilirler. Program, e-posta göndermekten çevrimiçi gruplarla çalışmaya sözlü sunum yapmaya kadar, her öğrencinin fikirlerini daha kısa ve öz bir şekilde nasıl aktaracağını öğrenmesi için benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, MBA'lerin işverenlerden yüksek talep görmesidir. Graduate Management Admission Council, 2017’de yapılan ankete katılan işverenlerin yüzde 86'sının önümüzdeki 12 ay içinde bir MBA programı mezununu işe almayı planladığını ve yeni MBA mezunları için öngörülen başlangıç maaşının 2016'da 105.000 $ iken, 2017’de 110.000 $ olduğunu açıklamıştır. Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, ABD’deki yeni lisans mezunları başlangıç maaşı olarak 60.000 $ kazanırken, MBA mezunları onlardan yüzde 83 daha fazla kazanmaktadır.

MBA

University of North Alabama, geleneksel MBA’in tanımını öğrencilerin iş yönetimi bilgilerini genişletme ve uzmanlaşma fırsatı vererek temel müfredatı birkaç seçmeli dersle birleştirerek yapmaktadır. Öte yandan Executive MBA (yöneticiler için), genellikle yönetim ve liderlik becerilerini daha da geliştirmek isteyen deneyimli iş profesyonelleri tarafından tercih edilmektedir. Okullar genellikle yönetici MBA öğrencilerinin başvurmadan önce en az beş yıllık mesleki deneyime sahip olmasını ister. Bir diğer büyük fark ise, Executive MBA programının geleneksel programın yaptığı gibi uzmanlıklar sunmamasıdır.

MBA programı sunan tüm okullar genel bir iş odağına sahipken, öğrencilere belirli bir alanda uzmanlaşma seçeneği de sunar. Uzmanlık kariyer yolunu önceden belirleyenler için iyi bir fikirdir, ancak bazı durumlarda, diğer öğrencilere kıyasla programı tamamlamak biraz daha uzun sürebilir.

MBA okullarında öğrencilerin aralarından seçim yapabilecekleri bir çok uzmanlık programı bulunur. Bununla birlikte, düzinelerce özel MBA alanı da mevcuttur. Bu alanlardan dikkate alınması gerekenler şunlardır;

Muhasebe:

Profesyonellerin finansal verileri uygun şekilde analiz etmelerini sağlayan uygulamalar, veriler ve prosedürler hakkında bilgi edinin.

İş analitiği:

Bu uzmanlıkta yapay zeka, veri madenciliği ve edinimi, makine öğrenimi ve metin madenciliğini keşfedin.

Girişimcilik:

Bir iş planı oluşturun ve kurumsal bir ortamda bir işletme sahibi veya bir girişimci olarak başarılı olmak için gereken becerileri öğrenin.

Finans:

Hem tipik hem de karmaşık finansal durumların üstesinden gelmek için gereken teorik ve analitik becerilerde ustalaşın.

Küresel işletme yönetimi:

Muhasebe, finans, pazarlama ve kamu politikası alanları da dahil olmak üzere küresel bir ekonomide nasıl işleyeceğinizi öğrenin.

Sağlık hizmetleri yönetimi:

Genellikle sağlık bakımı veya pratisyen hekim geçmişine sahip olanlara yönetim ve liderlik becerileri hakkında bilgi vermek için tasarlanmıştır.

Yönetim:

Çalışan motivasyonundaki en iyi uygulamaları anlamak için ortak liderlik sorunlarını çözmeyi öğrenin ve sosyal bilimler üzerinde çalışın.

Pazarlama:

Rekabet avantajı elde etmeyi öğrenmek için pazarları, rekabeti ve ürün portföylerini inceleyin.

İşlem yönetimi:

Süreç yönetimiyle güçlü bir bağla yeni yöntem ve ilkeleri nasıl keşfedeceğinizi, geliştireceğinizi ve test edeceğinizi öğrenin.

Tedarik zinciri yönetimi:

Başarılı bir ürün tedarik zincirini yönetmenin ve müşteri beklentilerini tutarlı bir şekilde karşılamanın birçok unsurunu keşfedin.

MBA eğitimi alırken başka bir programla ortak veya çift derece tamamlama seçeneği de bulunur. Genellikle işletme alanında yüksek lisans ve aynı zamanda MBA uzmanlık eğitiminin birlikte yürütülmesi olarak karşımıza çıkar. US News tarafından, popüler çift diploma MBA programlarının eğitim, halk sağlığı, çevre çalışmaları, gazetecilik, kamu politikası ve hatta tıp alanında doktora dereceleri içerdiği açıklanmıştır. Ortak veya çift derece eğitimi almayı düşünen öğrenciler kendilerini okulda 1-3 yıl daha geçirmeye hazırlamalıdır.

MBA Yüksek Lisans

MBA öğrencileri, üniversiteye bağlı olarak, MBA derecesi programını kampüste, çevrimiçi olarak veya hibrit program olarak adlandırılan ikisinin bir kombinasyonunda tamamlama seçeneğine sahiptir. Özellikle çalışanların büyük bir çoğunluğu, iş hayatına devam ederken eğitim alabilme esnekliğine sahip olduğu için çevrimiçi veya hibrit eğitim seçeneğini tercih etmektedir.

MBA eğitimine ayıracağınız vakite göre de farklı eğitim seçenekleri mevcuttur. Bunlar yarı zamanlı, tam zamanlı ve hızlandırılmış MBA programlarıdır. New Jersey Rampano Koleji bu seçenekleri şu şekilde açıklamaktadır;

Yarı zamanlı MBA programı:

Bu program, tam zamanlı bir MBA programına ayıracak vakite ve yeterli finansal duruma sahip olmayan öğrenciler için iyi bir seçenektir. Öğrenciler yarı zamanlı MBA programını 5 yıl içerisinde tamamlamak zorundadır. Tam zamanlı eğitim programı ile aynı dersler alınır, yalnızca dönem boyunca alınan ders sayısı daha azdır.

Tam zamanlı MBA programı:

Programın formatı ne olursa olsun tamamlanması genellikle iki yıl sürer. Bu programlar, kampüste akşamları ve hafta sonları veya çevrimiçi olarak verilmektedir. Öğrenciler, belirli bir alan tercihi yapsalar bile, birinci yıl diğer öğrencilerle birlikte ortak dersler almaktadır. Seçmeli dersler ikinci yıl seçilebilir.

Hızlandırılmış MBA programı:

Hızlandırılmış programlar, öğrencilerin MBA derecelerini tamamlamalarına ve yatırımlarından daha hızlı bir getiri kazanmaya başlamalarına olanak tanır. Programlar tam zamanlı olduğu için öğrenciler dersleri daha çabuk anlamak için fazladan çaba göstermelidir. Bu programlar oldukça zordur, kendine güvenen ve okulu olabildiğince çabuk bitirmek isteyenler için iyi bir seçenektir.

Bir MBA'yı tamamlamak için gereken süre, programın özelliklerine ve öğrencilerin kursları tam zamanlı mı, yarı zamanlı mı yoksa hızlandırılmış bir şekilde mi tamamlamayı tercih ettiğine bağlıdır. Tam zamanlı bir MBA için tipik zaman çizelgesi iki yıldır, yarı zamanlı bir MBA programı üç ila dört yıl içinde tamamlanabilir ve hızlandırılmış bir program bir yıl kadar kısa olabilir.

MBA, maddi ve manevi yollarla kendini amorti edebilecek bir yatırımdır. Bir programa kaydolmaya karar vermek, MBA öğrencilerinin karşılaşacakları birçok büyük karardan ilkidir. Tüm seçenekleri araştırmak için zaman ayırmak, MBA adaylarının kendileri için yapabilecekleri en iyi şeydir.

Yurt Dışında MBA Yapmak

Yurt dışında MBA programına katılabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır. MBA programlarının en popüler olduğu ve program sonrası öğrencilere belirli sürelerde çalışma imkanı veren ülkeler ve detayları aşağıdaki gibidir:

Amerika’da MBA:

Amerika’da ortalama 2 yıl süren MBA programlarının ardından öğrenciler minimum 1 yıllık çalışma iznine sahip olmaktadır. MBA programlarının en önemli özelliği öğrencilerin yalnızca işletme programlarından değil aynı zamanda diğer tüm programlardan da geçiş yapma şansının bulunmasıdır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

İngiltere’de MBA:

İngiltere’de MBA programları 1 yıl sürmektedir. MBA programlarına direkt olarak kabul alamayan öğrenciler pre-master programları ile 1 yıl hazırlık eğitimi alarak MBA programlarına geçiş yapabilmektedir. Birçok ülkede ve okulda olduğu giibi İngiltere’nin iyi üniversiteleri de iş tecrübesini 1. şart olarak öğrencilere sunmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

İrlanda’da MBA:

Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak gösterilen İrlanda’da MBA programlarına katılmak isteyen öğrencilerin iş tecrübeleri en önemli kriter olarak belirlenmiştir. Diğer ülkelere göre daha düşük not ortalaması ile okullara kabul alabileceğiniz gibi MBA programları sonrası 2 yıllık çalışma izni ile İrlanda’nın en önemli şirketlerinde çalışabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Kanada’da MBA:

Kanada’nın en popüler 3 programından biri olan MBA programına katılan öğrenciler 2 yıllık eğitimin ardından 3 yıla kadar çalışma izni alabilmektedir. Bu sayede öğrenciler Kanada’nın kurumsal firmalarında okurken part-time mezuniyet sonrası ise 3 yıl boyunca tam zamanlı olarak iş tecrübesi edinebilmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

MBA Ücretleri

MBA programlarının ücretleri okullara göre farklılık gösterse de ülkeler için en uygun fiyatları aşağıda görebilirsiniz.

 • Amerika: 14.000 USD (senelik)
 • İrlanda: 13.000 Euro
 • Kanada: 15.000 CAD (senelik)
 • İngiltere: 13.000 GBP

Yurt Dışında MBA Yapabileceğiniz Okullarımız

100’den fazla partner okulumuzda MBA programları bulunmaktadır. En popüler ve gelir oranı yüksek olan okullarımızın bazılarını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

Amerika:

 • University of Colorado
 • University of Alabama – Birmingham
 • Northeastern University – Boston
 • George Mason University
 • Hofstra University
 • Oregon State University
 • University of Hartford
 • Murray State University

İngiltere:

Kanada:

İrlanda:

Yurt dışında MBA yapmak ve MBA programları ile ilgili detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.