MBA Nedir?

MBA bir işletme yüksek lisans programıdır. İşletme alanındaki öğrencilerin bu alanda kendilerini geliştirmeleri ve iş dünyasında daha yeterli hale gelmelerini sağlayan programlar olarak bilinse de başka alanda eğitim alan öğrencilerde bu programa katılabilmektedir. Özellikle mühendislik gibi bölümlerden mezun olan ve işletme alanında yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için rakiplerinden bir adım öne geçme imkanı sunan bu programlar 1 veya 2 yıl olarak sunulmaktadır.

MBA Eğitim

İşletme yüksek lisansının kısaltması olan MBA, öğrencilere işletme yönetiminin genel işlevlerini daha iyi anlamalarına yardımcı olmak için pratik ve teorik eğitim sağlayan bir yüksek lisans derecesidir. Bazı MBA programları profesyonel deneyime sahip olmayan öğrencileri kabul ederken, bazı MBA programları, başvuru sahiplerinin iki ila dört yıllık iş deneyimine sahip olmasını talep etmektedir. Ek olarak, MBA öğrencileri her zaman bir lisans derecesine sahip olmalıdır.

Neden MBA?

MBA derecesi, diğer derecelere göre önemli bir nüfuza sahip olabilir. Bir MBA'in ilk cazibesi, genellikle Forbes Magazine'deki araştırmaya göre beklenen kariyer gelişimi ve daha yüksek maaş beklentileridir. Ronald Yeaple, 1994'te ve yine 2014'te MBA derecelerinin Yatırım Getirisi (ROI) ile işletme okullarını sıralamak için ilk metodolojiyi gerçekleştirdi. Binlerce anket katılımcısının maaşlarını bir MBA programını tamamlamadan önce ve sonra takip etti. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, katılımcılar mezun olduktan sonra yüzde 50 ücret artışı bildirdi. Bu metodoloji artık Forbes Magazine’in iki yılda bir düzenlenen işletme okulları sıralamasının temelini oluşturuyor.

Bu ilk ücret artışı kendi başına heyecan verici olsa da, MBA sahiplerinin maaşları genellikle yıllarca artmaya devam ediyor. Yeaple yaptığı çalışmada, ortalama bir MBA mezununun beş yıl sonra yüzde 80 daha fazla kazandığını buldu.

Bununla birlikte, daha fazla para ve daha iyi bir iş unvanı, bir MBA'nın tek faydası değildir. Walden Üniversitesi kısa süre önce MBA yapmayı düşünen işletme uzmanları için beş parasal olmayan nedenin bir listesini oluşturdu:

Yeni kariyer yolları:

MBA programları, öğrencilerin en önemli olanı belirlemelerine yardımcı olan iç gözlemi zorlar. Sadece karmaşık iş sorunlarını çözmekle kalmazlar, aynı zamanda başlangıçta planladıklarından tamamen farklı bir yöne gitmeye de karar verebilirler.
İş için ortak bir tutku: Bazı MBA programlarında, öğrenciler süre boyunca aynı grupla kalırlar. Öğrenciler aynı anda aynı derslerden geçerek ilgi alanlarını paylaşan insanlarla bağlantı kurarlar. Grup dışı programlarda da yapmak kolaydır, çünkü çevrimiçi veya yüz yüze tanışan herkesin işletme yönetimi hakkında olabildiğince fazla bilgi edinme ortak hedefi vardır.

Artan işbirliği:

İyi bir MBA programı, formatına bakılmaksızın (çevrimiçi, yüz yüze veya her ikisinin bir kombinasyonu) gerçek hayattaki işi simüle eder, bu da çoğu projenin ekipler halinde tamamlandığı anlamına gelir. Öğrenciler ayrıca, günümüzün çeşitli, dünya çapındaki iş ekonomisinde kesin bir varlık olan kendi takımlarını nasıl kuracaklarını da öğrenirler.

Bütünsel bir işletme eğitimi:

Öğrenciler bir MBA uzmanlığı almaya karar verseler bile, okulların tipik olarak bir derece programının temel bileşenleri olarak ihtiyaç duyduğu geniş tabanlı işletme derslerinden yararlanırlar.

Gelişmiş iletişim becerileri:

Kendilerini bir MBA programını tamamlamaya zorlayan öğrenciler, başkalarıyla iletişim kurma biçimlerini geliştirmek için birçok fırsat bulabilirler. Program, e-posta göndermekten çevrimiçi gruplarla çalışmaya sözlü sunum yapmaya kadar, her öğrencinin fikirlerini daha kısa ve öz bir şekilde nasıl aktaracağını öğrenmesi için benzersiz bir şekilde tasarlanmıştır.

Dikkate alınması gereken bir diğer husus, MBA'lerin işverenlerden yüksek talep görmesidir. Graduate Management Admission Council (2017), ankete katılan işverenlerin yüzde 86'sının önümüzdeki 12 ay içinde bir MBA programı mezunu işe almayı planladığını ve yeni MBA mezunları için öngörülen medyan başlangıç maaşının 2016'da 105.000 $ iken 110.000 $ olduğunu bildirdi. Bu maaşı Amerika'da üniversite'den yeni mezun kişilerin ortalama maaşıyla karşılaştıracak olursak %83 daha fazla olduğunu görüyoruz.

MBA

University of North Alabama, öğrencilere iş yönetimi bilgilerini uzmanlaşma ve genişletme fırsatı vermek için çekirdek müfredatı birkaç seçmeli dersle birleştiren geleneksel bir MBA'i tanımlamaktadır. Öte yandan bir yönetici MBA, genellikle yönetim ve liderlik becerilerini daha da geliştirmek isteyen deneyimli iş profesyonellerini cezbeder. Okullar genellikle yönetici MBA öğrencilerinin başvurmadan önce en az beş yıllık mesleki deneyime sahip olmasını ister. Bir diğer büyük fark ise, bir yönetici MBA programının genel bir programın yaptığı gibi uzmanlıklar sunmamasıdır.

MBA programları olan tüm kolejler genel bir iş odağı sunarken, çoğu öğrencilere bir konsantrasyonda uzmanlaşma seçeneği sunar. Uzmanlık genellikle en çok ilgilendikleri kariyer yolunu bilenler için iyi bir fikirdir, ancak bazı durumlarda, genel yoldaki öğrencilere kıyasla dereceyi tamamlamak biraz daha uzun sürebilir.

MBA okulları bir uzmanlık sunduğunda, öğrencilerin genellikle aralarından seçim yapabilecekleri bir kısım seçeneği vardır. Bununla birlikte, düzinelerce özel MBA konsantrasyonu mevcuttur. İşte dikkate alınması gereken on tanesi:

Muhasebe:

Profesyonellerin finansal verileri uygun şekilde analiz etmelerini sağlayan uygulamalar, veriler ve prosedürler hakkında bilgi edinin.

İş analitiği:

Bu uzmanlıkta yapay zeka, veri madenciliği ve edinimi, makine öğrenimi ve metin madenciliğini keşfedin.

Girişimcilik:

Bir iş planı oluşturun ve kurumsal bir ortamda bir işletme sahibi veya bir girişimci olarak başarılı olmak için gereken becerileri öğrenin.

Finans:

Hem tipik hem de karmaşık finansal durumların üstesinden gelmek için gereken teorik ve analitik becerilerde ustalaşın.

Küresel işletme yönetimi:

Muhasebe, finans, pazarlama ve kamu politikası alanları da dahil olmak üzere küresel bir ekonomide nasıl işleyeceğinizi öğrenin.

Sağlık hizmetleri yönetimi:

Genellikle sağlık bakımı veya pratisyen hekim geçmişine sahip olanlara yönetim ve liderlik becerileri hakkında bilgi vermek için tasarlanmıştır.

Yönetim:

Çalışan motivasyonundaki en iyi uygulamaları anlamak için ortak liderlik sorunlarını çözmeyi öğrenin ve sosyal bilimler üzerinde çalışın.

Pazarlama:

Rekabet avantajı elde etmeyi öğrenmek için pazarları, rekabeti ve ürün portföylerini inceleyin.

İşlem yönetimi:

Süreç yönetimiyle güçlü bir bağla yeni yöntem ve ilkeleri nasıl keşfedeceğinizi, geliştireceğinizi ve test edeceğinizi öğrenin.

Tedarik zinciri yönetimi:

Başarılı bir ürün tedarik zincirini yönetmenin ve müşteri beklentilerini tutarlı bir şekilde karşılamanın birçok unsurunu keşfedin.

Ayrıca bir MBA ile bir ortak veya çift derece tamamlama seçeneği de vardır. Bu genellikle işletme eğitiminde yüksek lisans derecesine ve aynı zamanda bir uzmanlık alanına giden kursların tamamlanmasını içerir. ABD Haberleri ve Dünya Raporu, popüler çift diploma MBA programlarının eğitim, halk sağlığı, çevre çalışmaları, gazetecilik, kamu politikası ve hatta tıp alanında doktora dereceleri içerdiğini gösteriyor. Bu seçenekler için, öğrenciler okulda bir ila üç yıl daha geçirmeye hazırlanmalıdır.

MBA Yüksek Lisans

MBA öğrencileri, üniversiteye bağlı olarak, MBA derecesi programını kampüste, çevrimiçi olarak veya hibrit program olarak adlandırılan ikisinin bir kombinasyonunda tamamlama seçeneğine sahiptir. Birçok çalışan profesyonel, çevrimiçi veya hibrit seçeneği en çekici buluyor çünkü çalışmaya devam etmek ve diğer sorumlulukları yerine getirmek için ihtiyaç duydukları esnekliği sağlıyor.

Sonra, yarı zamanlı veya tam zamanlı olarak mı katılacağınız yoksa hızlandırılmış bir MBA programını mı tamamlayacağınız meselesi var. New Jersey Rampano Koleji bu seçenekleri şu şekilde açıklamaktadır:

Yarı zamanlı MBA programı:

Bu, tam zamanlı bir MBA programına ayıracak zamanı veya parası olmayanlar için iyi bir seçenektir. Yarı zamanlı bir MBA programı sunan çoğu okul, öğrencilerin bunu belirli bir süre içinde tamamlamalarını gerektirir. Beş yıl standarttır, ancak çoğu yarı zamanlı öğrenci bundan çok daha erken bitirir. Öğrenciler tam zamanlı meslektaşları ile aynı dersleri alır, ancak her dönem daha az ders alır.

Tam zamanlı MBA programı:

Bu programın formatı ne olursa olsun tamamlanması genellikle iki yıl sürer. Bu programlar, kampüs akşamları ve hafta sonları veya çevrimiçi olarak gerçekleştirilebilir. Öğrenciler, belirli bir konsantrasyonu seçseler bile, genellikle diğer öğrencilerle benzer birinci yıl kurslarını tamamlayacaklardır. Seçmeli dersler ikinci yıl gelirdi.

Hızlandırılmış MBA programı:

Hızlandırılmış programlar, öğrencilerin MBA derecelerini tamamlamalarına ve yatırımlarından daha hızlı bir getiri kazanmaya başlamalarına olanak tanır. Programlar tipik olarak tam zamanlıdır ve öğrenciler dersleri daha çabuk anlamayı beklemelidir çünkü sınıflar tipik MBA programlarından daha az hafta sürer. Bu zorlu bir yol, ancak okulu olabildiğince çabuk bitirmek isteyenler için iyi bir seçenektir.

Bir MBA'yı tamamlamak için gereken süre, programın özelliklerine ve öğrencilerin kursları tam zamanlı mı, yarı zamanlı mı yoksa hızlandırılmış bir şekilde mi tamamlamayı tercih ettiğine bağlıdır. Tam zamanlı bir MBA için tipik zaman çizelgesi iki yıldır, yarı zamanlı bir MBA programı üç ila dört yıl içinde tamamlanabilir ve hızlandırılmış bir program bir yıl kadar kısa olabilir.

MBA, maddi ve manevi yollarla kendini amorti edebilecek bir yatırımdır. Bir programa kaydolmaya karar vermek, MBA öğrencilerinin karşılaşacakları birçok büyük karardan ilkidir. Tüm seçenekleri araştırmak için zaman ayırmak, MBA adaylarının kendileri için yapabilecekleri en iyi şeydir.

Yurt Dışında MBA Yapmak

Yurt dışında MBA programına katılabileceğiniz birçok ülke bulunmaktadır. MBA programlarının en popüler olduğu ve program sonrası öğrencilere belirli sürelerde çalışma imkanı veren ülkeler ve detayları aşağıdaki gibidir:

Amerika’da MBA:

Amerika’da ortalama 2 yıl süren MBA programlarının ardından öğrenciler minimum 1 yıllık çalışma iznine sahip olmaktadır. MBA programlarının en önemli özelliği öğrencilerin yalnızca işletme programlarından değil aynı zamanda diğer tüm programlardan da geçiş yapma şansının bulunmasıdır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

İngiltere’de MBA:

İngiltere’de MBA programları 1 yıl sürmektedir. MBA programlarına direkt olarak kabul alamayan öğrenciler pre-master programları ile 1 yıl hazırlık eğitimi alarak MBA programlarına geçiş yapabilmektedir. Birçok ülkede ve okulda olduğu giibi İngiltere’nin iyi üniversiteleri de iş tecrübesini 1. şart olarak öğrencilere sunmaktadır.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

İrlanda’da MBA:

Avrupa’nın Silikon Vadisi olarak gösterilen İrlanda’da MBA programlarına katılmak isteyen öğrencilerin iş tecrübeleri en önemli kriter olarak belirlenmiştir. Diğer ülkelere göre daha düşük not ortalaması ile okullara kabul alabileceğiniz gibi MBA programları sonrası 2 yıllık çalışma izni ile İrlanda’nın en önemli şirketlerinde çalışabilirsiniz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

Kanada’da MBA:

Kanada’nın en popüler 3 programından biri olan MBA programına katılan öğrenciler 2 yıllık eğitimin ardından 3 yıla kadar çalışma izni alabilmektedir. Bu sayede öğrenciler Kanada’nın kurumsal firmalarında okurken part-time mezuniyet sonrası ise 3 yıl boyunca tam zamanlı olarak iş tecrübesi edinebilmektedir.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:

MBA Ücretleri

MBA programlarının ücretleri okullara göre farklılık gösterse de ülkeler için en uygun fiyatları aşağıda görebilirsiniz.

 • Amerika: 14.000 USD (senelik)
 • İrlanda: 13.000 Euro
 • Kanada: 15.000 CAD (senelik)
 • İngiltere: 13.000 GBP

Yurt Dışında MBA Yapabileceğiniz Okullarımız

100’den fazla partner okulumuzda MBA programları bulunmaktadır. En popüler ve gelir oranı yüksek olan okullarımızın bazılarını aşağıdaki listede görebilirsiniz.

Amerika:

 • University of Colorado
 • University of Alabama – Birmingham
 • Northeastern University – Boston
 • George Mason University
 • Hofstra University
 • Oregon State University
 • University of Hartford
 • Murray State University

İngiltere:

Kanada:

İrlanda:

Yurt dışında MBA yapmak ve MBA programları ile ilgili detaylı bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.