1963 yılında kurulan ve başlangıçta 1200 öğrenciye hizmet veren University of East Anglia günümüzde 17.000’den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaya devam ediyor. Birleşik Krallık’taki en iyi 25, dünyada ise en iyi 200 üniversite içerisinde yer alan University of East Anglia, dünyanın farklı bölgelerinden gelen lisans ve lisansüstü öğrenciler için yüksek kaliteli akademik, sosyal ve kültürel tesislerin sağlandığı Norwich kampüsünde hizmet vermektedir.

Norwich kampüsü, İngiltere'nin ilk UNESCO Edebiyat Şehri olan Norwich'in merkezine sadece iki mil uzaklıkta, aynı zamanda Norfolk ve Norwich Üniversite Hastanesi'ne de ev sahipliği yapan, dünya lideri bir çevre, sağlık ve bitki bilimi araştırma merkezi olan Norwich Araştırma Parkı'nda bulunmaktadır.

University of East Anglia, haftalık kulüp geceleri ve etkinlikleri de sunulan kampüsteki canlı müzik mekânıyla gelişen bir sosyal sahneye sahiptir. Okulda faaliyet gösteren 200 aktif spor kulübü ve topluluğu sayesinde arkadaş edinmek ve sosyal faaliyetlere katılmak için hiç zorlanmayacaksınız.

University of East Anglia Sıralamada Kaçıncı?

University of East Anglia UK ve dünyada üst sıralarda yer alan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde (2021) dünya genelinde ilk 200’de bulunan University of East Anglia, UK genelinde ise 28. sırada yer alır.

East Anglia Üniversitesi Nerede?

East Anglia Üniversitesi, Norwich şehir merkezine sadece iki mil uzaklıkta, 300 dönümlük park alanında kurulu bir kampüs üniversitesidir. Kampüs ve çevresi, park, orman ve gölün güzelliğini incelemek, keşfetmek veya keyfini çıkarmak için bol miktarda yeşil alan sunar.

East Anglia Üniversitesine karayolu, demiryolu ve hava yoluyla kolayca ulaşılabilir. Norwich Uluslararası Havaalanından transfer seçeneği bulunur ve Londra’ya trenle iki saatten daha az sürede ulaşılır. Şehir, alışveriş ve sosyal aktivitelerin tadını çıkarmak için her hafta binlerce ziyaretçiyi çeken önemli bir bölgesel merkezdir. East Anglia Üniversitesi, şehrin güneybatı tarafında, merkezden sadece 15 dakika uzaklıkta yer alırken öğrencilere gündüz ve gece boyunca düzenli otobüs seferleri ile hizmet verilir.

Norwich’de Öğrenci Yaşamı

Norwich, büyük şehir hareketliliği ve küçük kasaba samimiyeti arasındaki bağlantıyı yakalayan nadir şehirlerden biridir. Şehir merkezi University of East Anglia kampüsüne sadece iki mil uzaklıkta olduğundan, Norwich'te yaşayan öğrenciler şehir hayatına kolayca ulaşabilirler.

Norwich, 2020 yılında Birleşik Krallık'ta yaşanabilecek en iyi şehirlerden biri olarak seçilmiştir. Büyük şehirlerde olduğu gibi Norwich’de de yapacak birçok şey bulabilirsiniz. Aynı zamanda İngiltere'deki en güvenli 5 üniversiteden birinde yaşayacağınızı bilmenin rahatlığına da sahip olacaksınız. Norwich’i öğrenci şehri yapan özellikler şunlardır;

 • Konum – Bir saatte sahile, uçakla bir saatten kısa sürede Amsterdam'a veya iki saatten kısa bir sürede Londra'ya seyahat edebilirsiniz.
 • Etkinlikler - Canlı müzik festivalleri ve yemek festivalleri gibi birçok büyük etkinliğe ev sahipliği yapar.
 • Yemek - Modern ve geleneksel restoranların yanı sıra uluslararası mutfaklara da ev sahipliği yapar.
 • Kültür - Norwich, ortaçağ mimarisine 700 yıldan uzun süredir ev sahipliği yapan İngiltere'nin en büyük ikinci şehridir.
 • Müzik - Norwich, gelişen bir yerel müzik ortamına sahiptir ve bölgedeki en büyük şehir olduğu için, büyük gruplar genellikle burada etkinlik düzenler.

Öğrenciler için Norwich'te yaşamanın maliyeti nedir?

Yapılan araştırmalara göre Norwich'te yaşamanın maliyeti Londra'dan %31 daha ucuzdur. Bütçe yapmakta iyiyseniz ve alışveriş yapmak için doğru yerleri bulabilirseniz, burası yaşamak için ucuz bir kenttir. Norwich'te birkaç hafta yaşadıktan sonra, genel maliyetlerin neler olduğunu ve nasıl bütçe yapacağınızı öğrenmeye başlayabilirsiniz. Yemek planına sahip bir konaklama seçeneği seçerseniz, tahmini aylık yemek bütçeniz çok daha düşük olacaktır.

Kabul Şartları

Lisans

Lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe bağlı olarak Türkiye'den başvuru yapacak öğrencilerin International Foundation veya International Year One hazırlık eğitimi alması gerekmektedir.

 • IELTS UKVI (4.5 – hazırlık için minimum skor)
 • Lise not ortalaması 87 ve üzeri

Seçeceğiniz programa bağlı olarak IELTS ve lise not ortalaması değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere'de lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Üniversite Eğitimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve başvuracağınız kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

 • IELTS UKVI (5.5 – hazırlık için yeterli minimum skor)

İngiltere'de yüksek lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Yüksek Lisans sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Burs İmkânı

University of East Anglia dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkânları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Lisans öğrencileri için 4.000 GBP-6.000 GBP, yüksek lisans öğrencileri için 4.000 GBP-5.000 GBP’ye varan burs imkânları bulunmaktadır. Burslar başarılarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Okul Ücreti

University of East Anglia’da lisans programlarının senelik ücretleri 17.495 GBP’den, yüksek lisans programları ise 11.995 GBP’den başlar. İlgilendiğiniz programlara yönelik güncel net fiyat bilgisi almak için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of East Anglia’da öğrenciler için yurt konaklaması seçeneği sunulmaktadır. Okulun kendi yurtlarının bir akademik yıl için geçerli haftalık ücretleri 79.45 GBP – 170.80 GBP arası değişmektedir.

INTO ile University of East of Anglia

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda okulun sunduğu programlara INTO üzerinden başvuruda bulunarak öncelikle Foundation ve International Year One hazırlık eğitimlerini alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından okulun belirlediği yeterli sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle INTO programlarına katılarak İngilizce ve alan derslerini alıp sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı