Manchester Üniversitesi, araştırmaların uluslararası etkiye sahip olduğu, öğrencilerin olağanüstü bir öğretim ve öğrenim deneyimi yaşadıkları, istihdam edilebilir mezunlara dönüştüğü ve tüm faaliyetlerin sosyal sorumluluk ve topluma getirilen faydalar ile zenginleştirildiği bir okuldur.

Manchester Üniversitesi, çığır açan keşifleri ve küresel bir etkiye sahip yüksek kaliteli araştırmalarıyla tanınan tarihi bir kurumdur. Geçmişi 1824'e kadar uzanan, Russell Group içerisinde yer alan, heyecan verici bir şehir kampüsü ortamı ve Birleşik Krallık'taki en iyi finanse edilen öğrenci tesislerinden bazılarına sahiptir. 160 ülkeden gelen uluslararası öğrencilerden oluşan, ülkedeki en büyük ve çeşitli öğrenci topluluklarından biriyle öğretim kalitesi, istihdam edilebilirlik beklentileri ve öğrenci deneyimi nedeniyle uluslararası öğrenciler arasında oldukça popülerdir.

Neden Manchester Üniversitesi?

The University of Manchester, dünyanın en saygın kurumlarından biri olarak, yaklaşık 200 yıllık tarihi boyunca sunduğu yüksek eğitim kalitesiyle önemli bir itibara sahiptir. İngiltere'de ilk 30 üniversite içerisinde 6. ve dünya genelinde 27. sıradaki (QS World University Rankings 2021) konumu, küresel olarak saygın bir üniversite olduğunu gösteriyor.

Manchester Üniversitesi, atomun parçalanmasından, çalışan ilk bilgisayarın doğuşuna ve Grafen'in keşfine kadar dünyayı değiştiren bilimsel ve sosyal yeniliklerin merkezinde yer almıştır. Eski öğrenciler ve personel arasında 25 Nobel Ödülü sahibi bulunan üniversitenin akademik geçmişi dünyanın en iyileri arasındadır.

Manchester Üniversitesi aynı zamanda yüksek kaliteli öğretim ve araştırmalarıyla tanınan bir grup seçkin üniversite olan Russell Group'un da bir üyesidir. Dünya çapında tanınan olağanüstü bir küresel üne sahip, uluslararası öğrenciler için en iyi seçeneklerdendir.

 • Birleşik Krallık'ta 6. ve dünyada 27. (QS World University Rankings 2021).
 • Birleşik Krallık'taki işverenler tarafından hedeflenen 1 numaralı üniversite (High Fliers Research 2020).
 • 25 Nobel ödülü sahibi Manchester Üniversitesi'nde okudu veya çalıştı.
 • Dünyanın en iyi 15 şehri (Time Out 'Dünyanın En İyi 48 Şehri' 2019).
 • 5 yıl üst üste yaşanacak en iyi Birleşik Krallık şehri (The Economist Intelligence Unit Global Liveability Report 2015-19).

En İyi Bölümler ve Sıralamaları

BölümDünya Sıralaması
Pharmacy and Pharmacology10
Sociology20
Accounting and Finance21
Chemical Engineering22
Chemistry28
Material Sciences23
Business Management30
Electrical and Electronic Engineering31

Manchester Üniversitesinde Uluslararası Öğrenci Olmak

Manchester Üniversitesi, geniş ve çeşitli öğrenci topluluğuyla gurur duymaktadır. Okul, dörtte birinden fazlası uluslararası olan 40.000 öğrencisiyle Birleşik Krallık'ın en büyüğüdür. Üniversitenin yaklaşık 500.000 mezunu, dünya çapında yaklaşık 200 ülkeden gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Üniversitenin küresel çeşitliliğe olan bağlılığı, Times Higher Education World University Rankings 2019'da dünyanın en uluslararası ilk 40 üniversitesi arasındaki konumunda yansıtılmaktadır.

Uluslararası bir öğrenci olarak University of Manchester'da kendinize uygun bir yer bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Manchester şehri, yaşayanlar tarafından konuşulan tahmini 200 dil ile Birleşik Krallık'ın dil başkenti olarak anılır. İngiltere'nin en büyük ikinci Çin Mahallesi'nden Rusholme'nin enfes lezzetlerine kadar Manchester, heyecan verici çok kültürlü bir macera vaat ediyor.

Üniversite beni kariyerime nasıl hazırlayacak?

Manchester Üniversitesi, üniversitenin akademik kalitesi ve öğrenci çeşitliliği kombinasyonu nedeniyle, Birleşik Krallık'taki en iyi işverenler arasında favoridir. En son sıralamalarda üniversite, Birleşik Krallık'taki en iyi işverenler tarafından 1 numaralı hedef üniversite olarak belirlendi (High Fliers Research 2020).

Ayrıca üniversitenin benzersiz kariyer hizmeti Stellify aracılığıyla becerilerinizi geliştirebilirsiniz. Heyecan verici ve ayırt edici ders dışı etkinliklerden ilham verici akademik projelere kadar, Stellify ufkunuzu genişletmeyi ve akademik deneyiminize özel bir şeyler eklemeyi amaçlar.

Kabul Şartları

Foundation (lisans hazırlık):

 • Minimum %75 lise not ortalaması
 • Minimum IELTS 5.5 skoru

Lisans programları:

 • Direkt kabul için A-Level veya IB diploma şartı aranmaktadır
 • Minimum IELTS 6.5 skoru

Yüksek lisans programları:

 • Minimum 2.8 lisans not ortalaması (seçeceğiniz programa göre değişkenlik gösterir)
 • Minimum IELTS 6.5-7.5 skoru

*Diploma notu ve İngilizce yeterlilik şartları programlar arası değişkenlik göstermektedir. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

The University of Manchester Eğitim Ücretleri

Aşağıdaki fiyatlar ortalama ücretler olmakla beraber detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Manchester Üniversitesi Lisans Ücreti: 20.000 GBP – 26.000 GBP
Manchester Üniversitesi Yüksek Lisans Ücreti: 20.000 GBP – 32.000 GBP

Manchester’de Yaşam

Müzik, alışveriş, spor ve hareketli bir sosyal ortamın karışımı, Manchester'i öğrenci odaklı bir şehir haline getirir. Kültürel etkinlikler ve otantik dünya mutfağıyla dolup taşan dünyanın en heyecan verici şehirlerinden biridir. Manchester'ın gece hayatı, Northern Quarter'ın yenilikçi barlarından Printworks'ün parti sarayına kadar herkes için bir şeyler sunuyor.

Şehir dört profesyonel orkestraya, Londra dışında bulunan tek Komedi Mağazasına ve ünlü bir bağımsız sinemaya sahiptir. Yıl boyunca düzenlenen çok sayıda edebiyat festivalinin yanı sıra dünyaca ünlü sanatçıların eleştirmenlerce beğenilen sergileri vardır.

Manchester'da öğrenciler için yapılacak şeyler nelerdir?

Manchester'da yaşamak, yapacak çok sayıda eğlenceli şeyi deneyimlemeye ve ziyaret edilecek benzersiz yerleri keşfetmeye fırsat verir. Manchester ile ilgili en iyi şeylerden bazıları şunlardır:

 • Konser kültürü – dünyaca ünlü bir müzik sahnesi.
 • Sanat galerileri – 30'dan fazla müze ve galeri.
 • Endüstriyel miras – 95 km'lik kanallar ve altı buhar motoru.
 • Alışveriş cenneti – Yiyecekten giysiye kadar her şeyin satıldığı 42 geleneksel pazar.
 • Yeşil alan - güzel Peak District Ulusal Parkı da dâhil olmak üzere binlerce dönümlük park ve kırsal alan.

Öğrenciler için Manchester'da yaşamanın maliyeti nedir?

Uluslararası öğrenciler için Manchester'daki yaşam maliyeti, Londra gibi diğer büyük Birleşik Krallık şehirlerine kıyasla önemli ölçüde daha uygundur. Manchester, öğrenciler için Birleşik Krallık'taki en uygun fiyatlı 10 şehirden biridir (Öğrenci Yaşam Endeksi 2021).
Manchester'da kira fiyatları Londra'ya göre %50 daha ucuzdur (Numbeo Eylül 2021). Manchester'da yaşarken, aylık harcama bütçenizi şu şekilde hesaplayabilirsiniz:

 • Otobüs kartı: ayda 49 £'dan başlıyor
 • Paket Servisler: Ayda 34,20 £
 • Market giderleri: Ayda 100 £
 • Gece Hayatı: Ayda 33,70 £

*Sayılar 2021 Öğrenci Yaşam Endeksi'nden alınmıştır ve Manchester'daki ortalama öğrenci harcamasını yansıtmaktadır.

Manchester'da hangi ulaşım seçenekleri var?

Şehir merkezini yürüyerek keşfetmek kolaydır. Modern sokak sanatı ve seramikleri bulmak için şehrin Kuzey Mahallesi'nde dolaşabilir ya da Manchester'ın Çin Mahallesi'nde Asya kültürünü deneyimleyebilirsiniz.

Şehrin çeşitli bölgelerini ve çevresindeki banliyöleri ziyaret etmek için uygun fiyatlı ve verimli Metrolink'i (Manchester'ın kendi tramvay ağı) veya kapsamlı otobüs ağını da kullanabilirsiniz.

Uçakla

Manchester Havalimanı, dünya çapında 199'dan fazla varış noktasına direkt uçuşlar sunmaktadır. Şehir merkezine sadece 20 dakika uzaklıkta bulunan 100'den fazla havayolu ve 300 tur operatörü, Avrupa'nın tüm büyük şehirlerine direkt uçuşların yanı sıra Uzak Doğu ve ABD'ye günlük uçuşlar sunmaktadır.

Trenle

Manchester, dünyanın ilk demiryolu sistemine ev sahipliği yapıyor ve bu ulaşım mirası bugün de devam ediyor. Greater Manchester'da her 20 dakikada bir Londra'ya giden trenler dâhil 92 Ulusal Tren istasyonu vardır.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı