Leeds Beckett Üniversitesi, kuzey İngiltere'nin Leeds şehrinde bulunan bir teknik üniversitedir. Üniversitenin geçmişi Leeds Mekanik Enstitüsü'nün kurulduğu 1824 yılına kadar uzanıyor. Enstitü, 19. yüzyılda Leeds şehri için endüstriyel güç merkezi öncülerini eğitmede etkili bir rol oynadı.

İlerleyen süreçte yavaş yavaş şehirde farklı teknik okullar açıldı. Birçoğu 1970 yılında Leeds Polytechnic'i oluşturmak için bir araya geldi, sonrasında bu okul Leeds Metropolitan Üniversitesi oldu. 2014 yılında üniversite adını Leeds Beckett olarak değiştirdi. Adını üniversitenin kurucu kolejlerinden biri olan Beckett Park'tan almıştır.

Teknik bir kolej olarak başlayan okul, günümüzde bilim ve teknolojinin yanı sıra sanat ve beşeri bilimleri de kapsayan geniş bir program yelpazesine sahiptir. Üniversite, spor, sürdürülebilirlik ve sağlık için üç önemli araştırma enstitüsü ile teknik alanlardaki gücünü korumaktadır. Leeds Beckett, bilim ve teknoloji konularında cinsiyet eşitliğini taahhüt eden Athena SWANN tüzüğünün bir üyesidir.

Okulun yer aldığı Leeds şehri heyecan verici ve canlı bir lokasyondur. Kalabalık bir öğrenci popülasyonunu oluşturan dört üniversiteye sahiptir. Son yıllarda büyük yeniden yapılanmanın odak noktası olmuştur ve şimdi şehrin endüstriyel geçmişi, modern alışveriş merkezleri ve sanat galerileri ile harmanlamıştır.

Neden Leeds Beckett Üniversitesi?

Leeds, çok kültürlü bir şehirdir ve 60.000 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır ve bu, Leeds Beckett Üniversitesi'nin çok çeşitli topluluğuna da yansımıştır. Leeds Beckett University'deki derece kursları, gelecekteki kariyerinizle ilgili beceriler, bilgiler, profesyonel akreditasyon ve deneyimle mezun olmanızı sağlamak için endüstri ile yakın bağlantıları olan uzman akademisyenler tarafından verilmektedir. İstihdam Edilebilirlik Ekibi ayrıca bir dizi yardımcı kariyer hizmeti sunmaktadır.

 • Tüm Leeds Beckett Üniversitesi mezunlarının% 94'ü iş hayatına giriyor veya mezun olduktan altı ay sonra ileri eğitim görmeye devam ediyor.
 • Üniversitenin iki kampüsü, modern ve endüstri standardı tesislere ve kişisel ve profesyonel ilgi alanlarınızı tam olarak kucaklayabileceğiniz en son teknolojiye sahiptir.
 • Hemşirelik, beslenme, fizyoterapi ve mesleki terapi öğrencileri için klinik beceri paketine 1 milyon sterlin yatırım yapıldı
 • JAMES onaylı müzik stüdyoları ve performans alanları bulunur
 • Olimpik sporcuların ilgisini çeken spor tesisleri
 • Moda, mimari ve sanat ve tasarım kursları için son teknoloji işletme, finans, hukuk, pazarlama ve PR süitleri ve modern stüdyolar

Öğrenci hayatı

Üniversite deneyiminizden aradığınız ne olursa olsun, onu Leeds Beckett University'de bulacaksınız. Canlı bir öğrenci topluluğuna katılacak ve City ve Headingley kampüslerinde zengin bir öğrenci hayatının tadını çıkaracaksınız. Kapınızın önündeki harika yemek, alışveriş ve eğlenceyle, canlı Leeds şehrinde yapılacak eğlenceli şeylerden asla mahrum kalmayacaksınız.

Leeds Beckett University International Foundation

İngilizce seviyesi yeterli olmayan öğrenciler için öncelikli olarak önerdiğimiz programdır. İngiltere’de eğitim süresinin 3 yıl olması sebebiyle foundation yani hazırlık eğitimi alan öğrenciler Türkiye’de eğitim alan yaşıtlarıyla aynı sürede mezun olurlar. Foundation eğitiminin en önemli özelliği bölüm hazırlık derslerinin de verilmesidir. Bu sayede İngilizcenizi geliştirirken aynı zamanda İngiltere eğitim sistemi ve bölümünüze hazır hale gelirsiniz.

 • Minimum IELTS skoru: 4.5
 • Minimum not ortalaması: %45

Leeds Beckett University Fiyatları

Aşağıdaki fiyatlar ortalama ücretler olmakla beraber detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Leeds Beckett University Foundation Ücreti: 12.240 GBP

Leeds Beckett University Burs İmkanları

Leeds Beckett Üniversitesinde başarı oranına göre 4.000 GBP’ye kadar burs imkanı sunulmaktadır. Güncel ve net burs bilgisi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Leeds Beckett University Konaklama

Leeds Beckett Üniversitesinde öğrenciler için farklı konaklama seçenekleri sunulmaktadır. Konaklama seçeneklerinin ücretleri haftalık 155-229 GBP arası değişmektedir.

Leeds’de Yaşam

İngiltere'nin kuzeyinde bulunan Leeds, sanat, spor ve eğlenceden eğlence ve gece hayatına kadar herkes için bir şeyler sunan gelişen ve canlı bir şehirdir. Şehirdeki 60.000'den fazla öğrenciyle, yaşamak ve öğrenmek için sıcak ve eğlenceli bir yerdir.

Şehirde İtalya, Meksika, Güney Asya, Japonya ve diğerlerinden yemekler sunan yüzlerce kafe ve restoran bulunur. 1000'den fazla mağazasıyla Leeds, İngiltere'deki en iyi alışveriş yerlerinden biri olarak kabul edilir. Şehirde çok sayıda butikler, vintage dükkanlar, cadde mağazaları ve tasarımcı markaları ve hepsini tek bir çatı altında bulacağınız Trinity Leeds'te bir gün geçirebilirsiniz.

Leeds; Northern Ballet, Opera North, West Yorkshire Playhouse ve çok sayıda müze ve galeriye ev sahipliği yapmaktadır. Dışarıda bir gece tiyatroya gidebilir, komedi şovu izleyebilir veya opera ve balenin tadını çıkarabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Keele University

Keele University

Keele Üniversitesi, 1949'da kurulan ve geniş bir müfredata ve disiplinler arası çalışmaya adanmış bir üniversitedir. Üniversite, ormanlar, göller[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı