Okul Mevcudu: 1,000 öğrenci

Okul Türü: Özel College

Alexander College, İskoç doğumlu kürk ticareti maceracısı ve yazarı Sir Alexander Mackenzie'in ismiyle anılıyor. Alexander Mackenzie, Kanada tarihinde özel bir yere sahiptir ve Alexander College ismini verdiği başarı ve vizyonunun ruhunu içinde barındırır.

Alexander College Burnaby Campus

2006 yılında kurulan Alexander College, ilk olarak Üniversite Transfer ve Akademik Amaçlı İngilizce programları sunmuştur. Bu programlar, birinci ve ikinci sınıf öğrencilerinin, güçlü öğrenci desteği ve hizmetleri aracılığıyla, orta öğretim sonrası çevreye geçişlerinde başarıya ulaşmaları için yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. 2006 yılında Alexander College, Sanat Ön lisans derecesini, ardından da 2011 yılında Bilim Dekanlığı'nı onaylamıştır.

Neden Alexander College?

Alexander College, gençlerin yüksek öğrenim topluluğuna katılmalarına yardım ediyor. Öğrenci merkezli ve destekleyici bir ortamda önlisans ve üniversite transferine yol açan ilk iki yıllık üniversite öğrenimini sağlıyor.

Akademik programları, öğrencilere iş, vatandaşlık ve eğitimli bir kişi olarak zenginleştirilmiş bir hayat hazırlayan bir eğitim deneyimi sağlar ve daha fazla çalışma için sağlam bir temel oluşturur.

 • Ön lisans
 • Üniversite Transfer

Kabul Şartları

 • Resmi lise transkripti, İngilizce veya resmi ya da noter tasdikli İngilizce tercümesi ile son üç yıllık lise sonuçları gösterilir. 12. Sınıf öğrencileri hala mezuniyetten önce başvurabilirler ve mezun olduktan sonra ders tescilinden önce kesin bir resmi transkript ile başvurmaları gerekmektedir.
 • Resmi lise mezuniyet sertifikası, İngilizce veya noter tasdikli İngilizce tercümesi.
 • Varsa, İngilizce test sonuçları (TOEFL, IELTS veya eşdeğeri).
 • Varsa diğer Kanada kurumlarından tüm resmi post-ikincil transkriptler.

Ek Gerekli Belgeler

 • Pasaport fotoğrafı ve bilgi sayfası
 • Çalışma izni / öğrenci vizesi / PR kartı veya Kanada vatandaşlığı
 • Sağlık sigortası kapsamı

Lokasyon

Vancouver Kampüs:

Alexander College – Vancouver Campus #100-602 West Hastings Street Vancouver, British Columbia
Canada V6B 1P2

Burnaby Kampüs:

Alexander College – Burnaby Campus #101-4603 Kingsway
Burnaby, British Columbia Canada V5H 4M4

Ortalama Dönemlik Ücret

Üniversite Transfer ve Ön lisans: 5 kursa göre 7500 $ (15 kredi)

Başvurmak için ne gerekli?

Alexander College, mümkün olan en geniş öğrenci yelpazesi için eğitim programlarına kabul edilmenizi sağlar. Bununla birlikte, uygun olduğunda, programlara ve kurslara erişim hem genel hem de programa özel seviyelerde yerleşik kabul kriterlerini yerine getiren öğrencilerle sınırlıdır.

Genel Gereksinimler:

 • Ortaöğretimin tamamlanması (12 yıl veya eşdeğer) veya olgun öğrenci statüsü.
 • Bireysel programlara özgü akademik ve/veya GPA gereksinimleri.
 • En az 16 yaş
 • İngilizce dilinde olmayan herhangi bir başvuru belgesi için onaylı bir İngilizce çeviri gereklidir.

Hangi Dil Okulunda Eğitim Almalısınız?

EC Dil Okulları Yoğun Program (30 ders haftalık)

TOEFL sınav sonucu olmadan giriş garantisi. EC anlaşmalı İngilizce seviyesine geçmeniz durumunda sınavsız direkt transfer olabilirsiniz.

Ne zaman başvurmalısınız?

Kabul, normal bir dönemde sınıfların ikinci haftasının sonuna kadar açık ve Bahar/Yaz Yoğun döneminde sınıfların ilk haftasının sonuna kadar açık kalır. Bu tarihe add / drop / change son tarihi denir. Bazı kurslar hızlı bir şekilde doldurabilir ve yeni öğrencileri en iyi kurs seçimine sahip olmak için mümkün olan en kısa zamanda başvuru yapmaya teşvik ederiz.

Eğitim Alabileceğiniz Bölümler

 • Asian Studies
 • Biology
 • Business Economics
 • Chemistry
 • Commerce
 • Computer Science
 • Economics
 • English
 • Film Studies
 • French
 • History
 • Mathematics
 • Philosophy
 • Physics
 • Psychology
 • Sociology
 • Statistics
 • University Preparation

Aerial Sunset In Vancouver

Vancouver – British Columbia Yaşam

Vancouver 2.6 milyon nüfusa sahip olarak Kanada’nın en büyük şehirlerinden biridir. British Columbia eyaletine bağlı olan Vancouver şehri dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında her zaman ilk sıralarda yer alır. Amerika kıtasında New York ve Los Angeles’tan sonra film sektörüne en çok yatırım yapan şehir olarak bilinmektedir.

Anadil: İngilizce – Fransızca

Vancouver’da Öğrenci Olmak

Vancouver son yıllarda öğrencilerin en çok tercih ettiği şehirler arasında yer almaktadır. Bunun sebebi öğrencilerin kendini güvende hissettiği bir şehir olması ve öğrenciler için birçok imkana sahip olmasıdır.

Film festivalleri, kayak merkezleri, konaklama seçenekleri ve üst düzey okulları ile öğrencilerin cazibesi haline gelmiş bu şehirde dünyanın birçok farklı ülkesinden gelen öğrencilerle tanışma imkanı elde edersiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Kanada’da Co-Op bulunan bölümler en çok tercih edilen bölümlerdir. Co-Op eğitiminizin bir döneminde ücretli / ücretsiz staj imkanına verilen isimdir. Birçoğunda öğrenciler gelir elde edebilmektedir. En büyük faydası öğrencilerin mezun olduktan sonra Co-Op sisteminde çalıştıkları yerde işlerine devam edebilme olanağıdır. Birçok öğrenci şirketlerin müsaitlik durumuna göre Co-Op yaptıkları yerde iş hayatına devam edebilmektedir.

Evet. Her College’nin anlaşmalı olduğu üniversite bulunmaktadır. Öğrenciler kalan eğitim sürelerini bu üniversitelerde tamamlayarak 4 yıllık diploma alma hakkı kazanırlar.

Kanada’da 2020 Haziran ayı itibariyle yürürlüğe girecek olan yasa ile birlikte en düşük saatlik ücret 14.60 CAD olacaktır. Bu ücret genellikle öğrenci işleri adı altında adlandırdığımız en basit işletmelerde ödenen asgari ücrettir. College mezunları bölümlerine göre çok daha yüksek gelirlere sahip olabilmektedir.

Kanada’da 2 yıllık akademik eğitim alan öğrencilerin eğitimi tamamlandıktan sonra 3 yıllık çalışma izni hakkı vardır ve daha sonrasında PR (permanent resident) başvurusu yapma hakkına sahip olabilmektedirler.

YÖK denkliği bulunmadığı için Türkiye’de kamuda geçerli olmasada özel sektörün tanıdığı ve saygınlığı bulunan Kanada College mezunu öğrenciler özel sektörde mesleklerini icra edebilmektedir.

Hayır. Öğrencilerimiz kalan 1 veya 2 yıllık eğitimlerini College’lerin anlaşmalı olduğu üniversitelerde tamamlayarak hem çift diploma sahibi olabilir hem de YÖK denkliği alabilir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

En erken başvurulması gereken ülkeler arasındadır. Diploma türüne göre değişkenlik gösterir ve başvurulan okul türüne göre aktiviteler (lise sürecinde yapılan) istenilebilir. İngilizce yeterlilik ve diploma notu en önemli kriterler arasındadır.

Kanada’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 15.000-50.000 CAD arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Centennial College

Centennial College

Centennial College, Ontario'nun ilk kolejidir. 1966 yılında kurulmuş ve öncelikle Büyük Toronto Bölgesi'nin doğu kısmına dört kampüs ve yedi[...]

Devamı