Vancouver, Kanada’nın batısında Pasifik Okyanusu’na yakın konumda yer alan bir şehirdir. British Columbia eyaletinin sınırları içerisinde yer alan Vancouver, Kanada’nın en büyük 3. şehridir.

Eşsiz doğal güzelliklerin ve gelişmiş metropol hayatının iç içe olduğu şehirde farklı etnik gruplardan gelen 2.7 milyon insan yaşamaktadır. Tarihi 6000 yıl öncesine kadar uzanan şehrin liman kenti olmasından dolayı gemicilik faaliyetleri oldukça gelişmiştir. Vancouver uzun bir süredir, Dünya’nın yaşam kalitesi açısından en yüksek ve en yaşanılabilir şehirleri sıralamasında ilk 10 şehir içerisinde yer almaktadır.

Kuzey Amerika’da Hollywood ve New York’dan sonra, film endüstrisinin en gelişmiş olduğu ve bu alanda üretimin en fazla yapıldığı şehirlerden biridir. Şehir çok fazla gelişmiş olan finans, spor ve film sektörlerinin haricinde eğitim sektörü de oldukça gelişmiştir. Her yıl binlerce uluslararası öğrenci Kanada'da dil eğitimi, Kanada'da sertifika eğitimi, diploma, Kanada'da lisans eğitimi, Kanada'da yüksek lisans ve doktora eğitimlerinin verildiği pek çok kaliteli okulu tercih etmektedir.

Vancouver’da Öğrenci Hayatı

Vancouver, konaklamadan günlük harcamalara, eğitimden ulaşıma kadar ortalama yaşam giderlerinin nispeten biraz yüksek olmasına rağmen Vancouver’daki yaşam biçimi şehri gerçek anlamda cazip kılmaktadır. Şehirde öğrenciler için çeşitli burs imkanları ve uygun konaklama seçenekleri de bulunmaktadır. Toplu taşıma sisteminin yaygın olduğu şehirde, bisiklet kullanımı da öğrencilerin tasarruf edebilmelerine imkan tanımaktadır. Düzenli planı ve mimarisi sayesinde şehirde kaybolmak neredeyse imkansızdır. Şehirde pek çok kaliteli kafe, restoran ve uygun fiyatlara alışveriş yapılabilecek mağazalar bulunmaktadır.

Vancouver Ortalama Yaşam Giderleri

 • McDonald’s menü: 10 CAD
 • Cappucino: 4.58 CAD
 • Kutu kola: 2.22 CAD
 • Su (1.5lt): 2.50 CAD
 • Yumurta (12’li): 3.86 CAD
 • Pirinç (1kg): 4.62 CAD
 • Süt (1lt): 2.47 CAD
 • Tavuk (1kg): 16.23 CAD

Vancouver’da Eğitim

Vancouver her öğrencinin kendine uygun bir program bulabileceği, çok sayıda eğitim kurumunun yer aldığı bir şehirdir. Dil okulları ile birlikte lisan, yüksek lisans, doktora, diploma ve sertifika programları sunan çok kaliteli üniversitelere ve kolejlere ev sahipliği yapmaktadır. Vancouver’ı öğrenciler için cazibe merkezi yapan etmenlerden birisi de şehrin göçmenlere ve uluslararası öğrencilere açık olmasıdır. Şehir doğal güzelliği, biyo çeşitliliği, hareketli şehir yaşamı ve iş olanakları sayesinde gelen herkesi yerleşmeye teşvik etmektedir. İngilizce öğrenmek için gelen uluslararası öğrencilerin çoğu kolaylıkla bir üniversiteden kabul alabilmektedir. İşsizlik oranının sadece % 4 ile ülke genelinde en düşük oranda olması da Vancouver’ı eşsiz kılan özelliklerden başka bir tanesidir.

Vancouver Dil Okulları

Dünya genelinde en çok tercih edilen dil okullarının Vancouver’da de kampüsleri bulunmaktadır. Yıl boyunca belli dönemlerde özel indirimler uygulayan dil okullarının fiyatları ve detaylı bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. Vancouver’da anlaşmalı olduğumuz bazı dil okulları şunlardır;

Vancouver Üniversite ve Kolejleri

Kanada’nın ve dünyanın en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alan Vancouver’de, lisans, yüksek lisans, doktora, diploma ve sertifika programları sunan önemli Kanada üniversiteleri ve Kanada kolejlerinde öğrencilere sayısız imkan sunulmaktadır. Şehirde eğitim alabileceğiniz çok kaliteli özel üniversiteler ve devlet üniversitelerinin yanında, özel kolejler ve devlet kolejleri de bulunur. Dünyanın önemli eğitim kurumları arasında yer alan bu okullar, özellikle işletme, bilim, finans, medya ve sanat alanlarında zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahiptir.

Vancouver’de anlaşmalı olduğumuz bazı üniversite ve kolejler şunlardır;

Vancouver’a Nasıl Gidebilirim?

Vancouver’a Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır. Bu uçuşların haricinde Avrupa üzerinden aktarmalı olarak veya New York, Washington gibi ABD şehirlerinden aktarma yaparak da ulaşmak mümkündür. Ancak direkt uçuşların sıklığı aktarmalı uçuşlara göre daha azdır. Eğer direkt uçuş ile Vancouver’a yolculuk yapıyorsanız uçuşunuz yaklaşık olarak 14 saat sürecektir. Vancouver Uluslararası Havaalanı şehir merkezinden 12 km uzakta yer almaktadır. 24 saat hizmet veren trenler sayesinde 30 dakikada havaalanından şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Bu yolculuk için ödemeniz gereken tutar 7.5 CAD’dır.

Vancouver’da Konaklama

Eğitim almak için Vancouver’ı tercih eden öğrenciler için şehirde birçok konaklama seçeneği bulunmaktadır. Öğrenciler tarafından en çok tercih edilen konaklama seçeneklerinden bazıları şunlardır;

 • Öğrenci Yurtları
 • Ev/oda kiralama
 • Aile Yanı Konaklama

Öğrenci yurtlarının tercih edilmesinin başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir. Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkanı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama da öğrenciler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

Ev ya da oda kiralama seçeneği öğrenciler tarafından en çok tercih edilen seçeneklerden biridir. Genellikle daha ekonomik olması bakımından öğrenciler özellikle oda kiralama seçeneğini tercih etmektedir. Giderlerin 3-4 kişi arasında bölüştürülmesi düşük bütçesi olan öğrenciler için fazlasıyla önemlidir.

Vancouver‘da Ulaşım

Vancouver, Kanada’da toplu taşıma sistemlerini en rahat ve kolay şekilde kullanabileceğiniz şehirlerden biridir. Otobüs ve metro ağının gelişmiş olması sebebiyle bu ulaşım ağları halk tarafından sıklıkla kullanılır. Taksi, tren ve araç kiralama gibi nispeten daha pahalı olan ulaşım araçları da kullanılmaktadır. Şehrin birçok yerine kolaylıkla ulaşım sağlayan otobüslerin seferleri sıklıkla yapılmaktadır. Skytrain istasyonlarından birinde edinebileceğiniz Compass Card ile tren, otobüs ve metro ile Vancouver’in her yerine ulaşabilirsiniz. En çok kullanılan ulaşım aracı olan otobüsler günlük 9 CAD karşılığında hizmet vermektedir. Bu ücret öğrenciler için aylık 30-35 CAD civarındadır.

Vancouver’da Gezilmesi Gereken Yerler

Daha önce de belirttiğimiz gibi Vancouver doğal güzellikleri ile ünlü bir şehirdir. Vancouver’da gezilmesi gereken başlıca önemli yerler arasında Gastown, Chinatown, Stanley Park, Antropoloji Müzesi, Granville Adası, Vancouver Akvaryumu ve Vancouver Sanat Galeri’si bulunmaktadır.

Gastown

Gastown, Vancouver’in kuruluşundaki merkezi olan orijinal yerleşim yeridir. Şehrin en eski yerleşim yeri olarak gösterilen Gastown, pek çok tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Günümüzde Vancouver’ın en popüler turistik noktası olarak gösterilmektedir.

Chinatown

Günümüzde şehrin başlıca alışveriş noktalarından biri olan Chinatown’da, kendinizi bir anda Çin’de herhangi bir şehirdeymiş gibi hissedebilirsiniz. Burada, Çin kültürüne ait çeşitli hediyelik eşyalar ve kıyafetler satın alabileceğiniz pek çok dükkan bulunmaktadır.

Stanley Park

Kentin popüler turistik noktalarından biri olan Stanley Park, etrafı sularla çevrili olan çok güzel bir dinlenme noktasıdır. 1886 yılında kent parkı ilan edilen alanda muhteşem bir yürüyüş yapabilir, keyifli bir piknik toplantısı düzenlenebilir ve bisiklete binebilirsiniz.

Antropoloji Müzesi

Vancouver’e indiğinizde, ilk ziyaretinizi havalimanı’na 25 dakika uzaklıkta yer alan Antropoloji müzesine yapabilirsiniz. Müze, dünyaca zengin eserlere, koleksiyonlara ve sergilere ev sahipliği yapmaktadır.

Granville Adası

Granville Adası, Vancouver’da bir yarımadanın üzerinde yer alan alışveriş bölgesidir. Yarımada geçtiğimiz yıllarda endüstriyel bir üretim alanıydı, ancak bugün Vancouver’ın turizm ve eğlence için en önemli bölgelerinden biridir. Yarımada 2.500'den fazla çalışanı olan ve her yıl 215 milyon dolardan fazla ekonomik etkinlik gösteren 275 işletme ve tesise ev sahipliği yapmaktadır.

Vancouver Akvaryumu

Vancouver Akvaryum’u, şehirde keyifli dakikalar geçireceğiniz turistik noktalardan biri. Geçmişte kentin doğa bilimcilerinin hayvan davranışlarını yorumlamak için kurulan tesis, günümüzde şehrin devasa akvaryumu olarak faaliyet göstermektedir. 70 bine yakın deniz canlısının yer aldığı akvaryumda daha önce gözle görmediğiniz pek çok canlıyı inceleyebilirsiniz.

Vancouver Sanat Galerisi

Kuzey Amerika’nın en saygın ve yenilikçi sanat merkezlerinden biri olan, British Columbia eyaletinin köklü tarihi ve çağdaş sanat ögeleri üzerine kurulu müzede, pek çok ünlü sanatçının eserlerini inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.



İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Alexander College

Alexander College

Alexander College, İskoç doğumlu kürk ticareti maceracısı ve yazarı Sir Alexander Mackenzie'in ismiyle anılıyor. Alexander Mackenzie, Kanada[...]

Devamı

ILAC International College

ILAC Dil Okulları

Toronto ve Vancouver'daki kampüsleri ile dünyanın en çok ödül alan İngilizce dil okullarından biri olan ILAC, her yıl 75'ten fazla ülkeden[...]

Devamı

Dil okulu önünde kız öğrenci

LSI Dil Okulları

LSI Dil Okulları profesyonel eğitmen kadrosu ile 1965’ten bu yana her yıl 116 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenciye dil eğitimi hizmeti[...]

Devamı