University of Utah, Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde yaklaşık 33.000 öğrencisi bulunan bir kamu araştırma üniversitesidir. 1850 yılında University of Deseret adı altında kurulan okul, 1892 yılında University of Utah adını almıştır. Globalleşmeyi önemseyen ve uluslararası öğrencilere kapılarını açan University of Utah’ın Güney Kore'de bir Asya kampüsü de bulunur. 100’ün üzerinde lisans programının sunulduğu University of Utah’da, eğitim kalitesi bakımından ülke çapındaki üniversiteler arasında üst sıralarda olan bazı lisans dereceleri girişimcilik, işletme, mühendislik, hukuk ve oyun geliştirmedir. Üniversite, 2017 yılında 380 milyon doların üzerinde yapılan toplam araştırma harcamasıyla ABD üniversiteleri arasında 61. sırada yer almıştır.

Okulun 1.534 dönüm arazi üzerine kurulu kampüsü, Salt Lake City şehir merkezinin yaklaşık 5 km doğusunda yer almaktadır. Kampüsteki cazibe merkezleri arasında Utah Güzel Sanatlar Müzesi, Utah Doğa Tarihi Müzesi ve yaz aylarında konser salonu olarak ikiye katlanan Red Butte Bahçesi ve Arboretum bulunmaktadır. University of Utah’ın önemli mezunları arasında Pixar'ın kurucu ortağı Ed Catmull, Adobe’nin kurucusu iş adamı ve bilgisayar uzmanı John Warnock ve Marriott otel zincirinin kurucusu J. Willard Marriott bulunmaktadır.

Neden University of Utah’da Okumalıyım?

33.000’den fazla öğrencinin %4.5’ini uluslararası öğrencilerin oluşturduğu, 100’den fazla alanda lisans programı sunulan University of Utah’da eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • 1100’den fazla lisans programı sunulmaktadır.
 • 1.500 dönüm arazi üzerine kurulu büyük bir kampüse sahiptir. Şehir merkezine yalnızca 5 km uzaklıkta yer alır.
 • University of Utah eski ve köklü bir tarihe ve geleneğe sahip olan bir üniversitedir.
 • Okulun önemli mezunları arasında Pixar, Adobe ve Marriot markalarının kurucuları yer alır.
 • ABD’de refah ve mutluluk seviyesi olarak en iyi 2. eyaleti seçilen Utah’da yer alması.

University of Utah Sıralamada Kaçıncı?

University of Utah, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya sıralamasında üst sıralarda yer alan bir üniversitedir. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 250’de bulunan University of Utah, Amerika genelinde ise 61. sırada yer almaktadır.

Salt Lake City, Utah’da Yaşam

Salt Lake City, Utah eyaletinin başkenti ve en kalabalık şehridir. 2018’de yapılan nüfus sayımına göre kentin banliyö ve metropol alanlarında yaşayanların toplam nüfusu 1.222.540’dir. Utah eyaletinin kalbi olan Salt Lake City canlı bir şehir hayatına sahiptir. Etrafı dağlar ve göllerle çevrili olan şehirde doğal yaşam ile kent hayatının içiçe olması sebebiyle kendinize yapacak bir çok şey bulabilirsiniz. Salt Lake City’de kayak merkezlerini, ulusal parkları ve gölleri ziyaret edebilir veya harika mimari tarza sahip sokakları baştan sona gezebilirsiniz. Büyük Kanyon, Yellowstone Milli Parkı ve Las Vegas gibi dünyaca ünlü bölgelere araçla yalnızca 5-6 saatte ulaşabilirsiniz. 4 mevsimin de yaşandığı Salt Lake City’de yaz mevsimi oldukça sıcak geçerken, kış mevsimi ise karlı ve çok soğuktur.

Salt Lake City Ortalama Yaşam Giderleri

Salt Lake City, ortalama yaşam maliyetleri bakımından Amerika ortalamasının biraz üstündedir. Ancak bütçenize uygun olabilecek şekilde de Salt Lake City’de hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Salt Lake City’de ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)7.00 $Süt (1lt)0.66 $
Ortalama Restaurant (1 kişi)12.75 $Pirinç (1kg)2.66 $
Bira (0.33’lük)6.00 $Yumurta (12’li)1.87 $
Cappucino4.04 $Tavuk (1kg)7.43 $
Su1.25 $Kıyma (1kg)9.13 $
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.50 $Sinema bileti (1 kişi)10.00 $
Aylık bilet83.75 $Kot pantolon (1 adet)44.48 $
Benzin (1lt)0.74 $Fitness üyeliği (1 aylık)27.65 $

Sunulan Programlar

University of Utah’da 100'den fazla lisans programı sunulmaktadır. Eğitim kalitesi bakımından ülke çapındaki üniversiteler arasında üst sıralarda olan bazı lisans dereceleri girişimcilik, işletme, mühendislik, hukuk ve oyun geliştirmedir. Aşağıda sunulan bazı lisans programlarını inceleyebilirsiniz.

Lisans;

 • Engineering
 1. Biomedical Engineering
 2. Computer Engineering
 3. Computer Science
 4. Electrical Engineering
 • Business
 1. Accounting
 2. Business Administration
 3. Information Systems
 4. Marketing
 5. Operations Management
 • Psychology
 • Sociology
 • Chemistry
 • Biology
 • Philosophy
 • Physics
 • History
 • International studies

Kabul Şartları

Lisans

University of Utah’ın lisans programları için kabul şartları şunlardır;

 1. IELTS minimum 6.5 ve üzeri
 2. TOEFL minimum 80 ve üzeri
 3. Lise not ortalaması 65 ve üzeri

Lisans programlarının kabul şartları bölümden bölüme değişkenlik gösterebilmektedir. Kabul şartları hakkında detaylı ve güncel bilgi almak için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Önemli Tarihler

University of Utah’da 3 farklı eğitim dönemi bulunmaktadır. Bunlar Yaz, İlkbahar ve Sonbahar dönemleridir. Yaz dönemi başvuruları Nisan, İlkbahar dönemi başvuruları Aralık, Sonbahar dönemi başvuruları da Temmuz ayında kapanmaktadır. Yaz dönemi Mayıs, İlkbahar dönemi Ocak, Sonbahar dönemi de Ağustos ayında başlamaktadır.

Okul Ücreti

University of Utah’ın lisans programlarının senelik ücreti 31.800$’dır. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Utah, kampüs içerisinde öğrenciler konaklama imkanı sunmaktadır. Bu konaklama seçenekleri dönemlik 2451$-3917$ arasında değişmektedir.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Utah?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Adelphi University

Adelphi University

Adelphi University birçok alanda öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren aynı zamanda bunu bilim ve sanatla ilişkilendiren[...]

Devamı

University of Kansas

University of Kansas

University of Kansas 1865 yılında Kansas eyaletinin Lawrence şehrinde kurulan devlet destekli araştırma üniversitesidir. Günümüzde 5 kampüsü[...]

Devamı

mercer üniversitesi

Mercer University

1833 yılında Mercer Insitute olarak kurulan ve 1837'de üniversite statüsü kazanan Mercer University, Georgia eyaletinin Macon kentinde bulunan,[...]

Devamı