Stirling Üniversitesi

Glasgow ve Edinburgh'a bir saatten az bir mesafede bulunan Stirling antik şehri, tarihi bir kentin cazibesini genç nüfusun enerjisiyle birleştirmektedir. University of Stirling kurum olarak kendini öğrencilerin dünyada olumlu bir fark yaratmalarına yardımcı olmaya, bir amaç için eğitim sağlamaya ve toplum için fark yaratan araştırmalar yürütmeye adamıştır.

Üniversite, çeşitli disiplinleri kapsayan, küresel toplumlara büyük katkılarda bulunan ve temel sosyal, ekonomik ve kültürel zorlukları ele alan öğretimde mükemmellik ve yüksek kaliteli araştırma konusunda uluslararası bir üne sahiptir.

Kariyer Fırsatları

Mezun istihdam edilebilirliğinde yüksek bir orana sahiptir. Lisans mezunlarının % 97'sinden fazlası mezun olduktan sonraki altı ay içinde istihdama katılıyor veya eğitimlerini bir üst seviyeye taşıyorlar. Kurslarının çoğu, dünya çapındaki endüstrilerle çalışmak için uygulamalı deneyim ve benzersiz fırsatlar sunar ve kariyer hizmetlerinde İskoçya'da 1., Birleşik Krallık'ta ilk 5 ve dünyada İlk 15 sırada yer alırlar.

Harika Kampüs

Stirling'in 330 dönümlük güzel kampüsü, büyük filmlerin ve televizyon dizilerinin arka planını oluşturmuştur. Kendi gölü ve bol yeşil alanlarıyla Birleşik Krallık'taki en güzel manzaralı kampüslerden biridir. Burada çalışmaktan ve yaşamaktan büyük keyif alacaksınız. Geniş konaklama yelpazesi sahip ve ihtiyacınız olan her şeye birkaç dakikalık yürüme mesafesindedir.

Bilgi ve İstatistikler

Küresel bağlantılara sahip bir üniversite olan University of Stirling’in araştırma faaliyetlerinin neredeyse dörtte üçü ya dünya lideri ya da uluslararası çapta önemli bir yerdedir. Eğitimleri, istihdam edilebilirlikleri, uluslararasılaşmaları, tesisleri ve kapsayıcılıkları nedeniyle 2018 QS Dünya Üniversite Sıralamasında 5 yıldız ile ödüllendirilmiştir.

Diğer bilgi ve istatistikler şu şekildedir;

 • Lisans eğitimini tamamlayanların % 97’si mezun olduktan sonraki altı ay içinde istihdama katılıyor veya eğitimde bir sonraki aşamaya geçiyorlar.
 • Kampüs ortamı açısından Birleşik Krallık'ta 1. ve dünyada 5. sırada yer almıştır. (UK International Student Barometer (ISB) Benchmark ve Global ISB Benchmark, 2018).
 • İngiltere Yılın Spor Üniversitesi (Times ve Sunday Times İyi Üniversite Rehberi, 2020).
 • Son teknoloji kampüs ve spor tesislerine 41,7 milyon £ yatırım.
 • Araştırma faaliyetlerinin% 75'i, 2014 Araştırma Mükemmelliği Çerçevesinde "dünya lideri" veya "uluslararası mükemmel" olarak derecelendirilmiştir.
 • 120’den fazla milletten öğrencisiyle, çeşitli ve çok kültürlü öğrenci deneyimine sahiptir.

University of Stirling Sıralamada Kaçıncı?

University of Stirling UK ve dünyada üst sıralarda yer alan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde (2021) dünya genelinde ilk 350 içerisinde bulunan University of Stirling, UK genelinde ise 38. sırada yer alır.

Neden Stirling Üniversitesini Tercih Etmeliyim?

Öğrencilerine yaşam boyu istihdam edilebilirlik becerileri sağlamaya kendini adamış olan Stirling Üniversitesi, yalnızca akademik olarak başarılı olmanıza yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda sizi gelecekteki kariyerinize de hazırlayacaktır. Toplam öğrenci nüfusunun %20’sini yurtdışından gelen öğrenciler oluşturmaktadır. Stirling Üniversitesindeki eğitim programları size net bir kariyer yolu geliştirmek için ihtiyaç duyacağınız becerileri geliştirmenize yardımcı olmak ve gelecekte başarıya ulaştırmak için tasarlanmıştır.

Stirling şehrinde yaşarken İskoçya'nın en büyük şehirleri Glasgow ve Edinburgh'a yakın, huzurlu bir öğrenme alanı ve enerjik bir şehir atmosferinin ideal birleşimine sahip olacaksınız.

Stirling’de Öğrenci Yaşamı

Stirling, modern bir şehirden beklediğiniz her türlü imkânı sunmaktadır. Şehirde yaşayanların % 20'si 16-29 yaş arası olduğu için, öğrencilerin katılabileceği çok sayıda eğlenceli sosyal etkinlik vardır. Birleşik Krallık'taki en güvenli şehir seçilen (The Complete University Guide 2019) Stirling, üniversite eğitim deneyiminizin tadını çıkarabileceğiniz harika bir şehirdir. Glasgow ve Edinburgh'a ulaşan hızlı tren bağlantılarıyla, İskoçya'nın geri kalanını ve Birleşik Krallık'ı keşfetmek tamamen sizin elinizdedir.

Stirling’i tam bir öğrenci şehri yapan sebepler;

 • Konum - Stirling, mutlaka görülmesi gereken İskoç şehirleri Glasgow ve Edinburgh'a yakın olduğu için maceracı öğrenciler için harikadır.
 • Tarih - Stirling'in sokaklarında, kalelerinde korunan ve The Engine Shed'de sergilenen inanılmaz antik tarihini keşfedin.
 • Maliyet - Stirling’deki ortalama yaşam maliyeti Birleşik Krallık'taki en uygun maliyetlerden biridir.
 • Yemek - İskoçya yemekleri ile ünlü bir ülkedir. Burada mükemmel uluslararası restoranları ve Asya marketlerini keşfedebilirsiniz.
 • Eğlence - Barlardan ve müzik mekânlarından bowling salonuna ve çok katlı sinemaya kadar her türlü eğlenceye erişebilirsiniz.

Öğrenciler için Stirling'de yaşamanın maliyeti nedir?

Stirling, Birleşik Krallık'taki en uygun fiyatlı öğrenci şehirlerinden biridir. Yaşam maliyeti Birleşik Krallık’daki diğer şehirlerin çoğundan daha düşük olsa da, harcamaları takip edebilmeniz için bütçenizi nasıl oluşturacağınızı öğrenmek önemlidir. Yerleştikten sonra, maliyetlerin nasıl olduğunu ve alışveriş yapılacak en iyi yerleri daha iyi anlayacaksınızdır.

Kabul Şartları

Lisans

Lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe bağlı olarak Türkiye'den başvuru yapacak öğrencilerin International Foundation veya International Year One hazırlık eğitimi alması gerekmektedir.

 • IELTS UKVI (5.0 – hazırlık için minimum skor)
 • Lise not ortalaması 80 ve üzeri

Seçeceğiniz programa bağlı olarak IELTS ve lise not ortalaması değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Birleşik Krallık'da lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Üniversite Eğitimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve başvuracağınız kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

 • IELTS UKVI (5.5 – hazırlık için yeterli minimum skor)

Birleşik Krallık'da yüksek lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Yüksek Lisans sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Burs İmkânı

University of Stirling dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkânları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Öğrenciler 4.000 GBP’ye varan burs imkânlarından faydalanabilmektedir. Burslar başarılarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir, detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Okul Ücreti

University of Stirling’de lisans ve yüksek lisans programlarının senelik ücretleri 15.995 GBP’den başlar. İlgilendiğiniz programlara yönelik güncel net fiyat bilgisi almak için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Stirling’de öğrenciler için yurt konaklaması seçeneği sunulmaktadır. Okulun kendi yurtlarının 3 akademik dönem (1,5 yıl) için geçerli toplam ücreti 6.253 GBP’den başlamaktadır.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Stirling?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

INTO ile University of Stirling

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda okulun sunduğu programlara INTO üzerinden başvuruda bulunarak öncelikle Foundation ve International Year One hazırlık eğitimlerini alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından okulun belirlediği yeterli sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle INTO programlarına katılarak İngilizce ve alan derslerini alıp sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Aberdeen Üniversitesi

Aberdeen Üniversitesi

Aberdeen Üniversitesi, İskoçya’nın en eski üçüncü ve Birleşik Krallık’ın beşinci üniversitesidir. 1860 yılında King's ve Marischal adlı iki[...]

Devamı

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı