Leeds Üniversitesi

University of Leeds, West Yorkshire, Leeds şehrinde yer alan bir üniversitedir. Resmi olarak 20. yüzyılın başlarında kurulan üniversitenin kökeni, Yorkshire Bilim Koleji'nin kurulduğu 19. yüzyıla kadar dayanır. Oxford ve Cambridge'nin ayrıcalıklarına meydan okumak için İngiltere'deki her inançtan ve geçmişten öğrenciler için kurulan ilk kolejlerden biridir.

Başlangıçta kolej tamamen bilimsel çalışmalara odaklanmıştı. 1904'te Kral Edward VII, Leeds'e bağımsız bir kurum olma hakkını tanıdı. Bugün, University of Leeds, araştırma ağırlıklı üniversitelerin yer aldığı Russell Grubu’nun üyesidir. 500'ün üzerinde lisans ve 200'den fazla lisansüstü derece sunulmaktadır.

100'den fazla ülkeden 5.000'i uluslararası olmak üzere 30.000'den fazla öğrencisi ile üniversite, çok kültürlü ve uluslararası bir kurum olmakla gurur duymaktadır. Üniversite, sanat galerilerine, müzelere, alışveriş ve spor tesislerinin yanı sıra yeşil alanlara erişim sağlayan Leeds'in canlı şehir merkezine sadece kısa bir yürüyüş mesafesinde yer almaktadır.

Üniversite, son teknoloji spor ve sağlık tesislerini, 25 metrelik sekiz şeritli bir yüzme havuzunu ve İngiltere'de üniversite bünyesinde bulunan en büyük spor salonunu içeren kampüs dönüşümünü gerçekleştirmek için yakın zamanda 520 milyon sterlinlik bir yatırım yaptı.

University of Leeds Sıralamada Kaçıncı?

University of Leeds UK ve dünyada üst sıralarda yer alan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde (2021) dünya genelinde 160. sırada bulunan University of Leeds, UK genelinde ise 20. sırada yer alır.

Neden University of Leeds’i Tercih Etmeliyim?

Study Group bünyesinde Uluslararası Çalışma Merkezi'ndeki eğitiminizi başarıyla tamamladıktan sonra, araştırmaya dayalı müfredatı, öğretime öncü yaklaşımı, harika öğrenci deneyimi, son teknoloji tesisleri ile uluslararası alanda tanınan University of Leeds'e geçeceksiniz.

Hangi konuda çalışmayı seçerseniz seçin, araştırma, University of Leeds'teki öğrenmenizin merkezinde olacaktır. Dünyada gerçek bir etkisi olan buluşlara yakın olacaksınız ve kampüste yapılan araştırmalara katılma fırsatına sahip olacaksınız.

Eğitiminize bağlı olarak, son yılınızda kendi keşiflerinizi yapma şansı veren bir araştırma projesi başlatma fırsatınız olabilir. Araştırma yerleştirmeleri, lisans derecenizin bir parçası olarak mevcut olabilir.

Leeds Şehrinde Yaşam

Leeds, sanatı, sporu, eğlencesi ve gece hayatı ile tanınan canlı, uygun fiyatlı ve çok kültürlü bir şehirdir. Şehir sınırları içinde yaşayan 60.000'den fazla öğrenciyle, canlı bir öğrenci topluluğuna sahiptir.

Leeds, şehirdeki 1000'den fazla mağazasıyla Birleşik Krallık'ın en önemli alışveriş merkezlerinden biridir. Trinity Leeds alışveriş merkezinde tek çatı altında 120'den fazla mağaza, bar ve restoran bulunmaktadır. Şehir aynı zamanda 18. yüzyıldan kalma zarif Victoria Quarter'a, çarpıcı Corn Exchange'e ve Avrupa'nın en büyük kapalı pazarlarından biri olan Kirkgate Market'e ev sahipliği yapmaktadır.

Leeds, İtalya, Meksika, Güney Asya ve Japonya dahil olmak üzere dünyanın her yerinden lezzetli yiyecek ve içecekler sunan yüzlerce kafe ve restorana ev sahipliği yapmaktadır. Leeds'te yapılacak harika şeylerin yanı sıra şehir, yıl boyunca İngiltere'deki en büyük canlı müzik etkinliklerinden biri olan Leeds Festivali, Batı Hint Karnavalı ve Leeds Uluslararası Film Festivali gibi birçok harika festivale de ev sahipliği yapmaktadır.

Yorkshire kırsalı, ziyaret edebileceğiniz birçok tarihi köy ve pazar kasabası ile güzel manzaralara ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca binicilik, kaya tırmanışı veya dağ bisikleti gibi açık hava aktivitelerine de katılabilirsiniz. Ziyaret edilecek yerler arasında Otley Chevin Ormanı, Nostell Manastırı, Eccup Rezervuarı ve Yorkshire Heykel Parkı bulunmaktadır.

Öğrenciler için Leeds’de yaşamanın maliyeti nedir?

Leeds'de birkaç hafta yaşadıktan sonra, maliyetlerin nasıl olduğunu daha iyi anlamaya başlayacaksınız. Aşağıda eğitim ve konaklama ücretleri hariç, sahip olacağınız ana harcamalar için tahmini aylık giderleri inceleyebilirsiniz. Harcadığınız gerçek miktarlar yaşam standartlarınıza göre değişmektedir.

Bir öğrencinin Leeds'de yaşarken ortalama olarak haftada 134£ -217£ arası maliyeti olabilir. Bu maliyetler şunlardır;

 • Kira +90£
 • Yiyecek 20£ - 50£
 • Kampüste öğle yemeği satın alırsanız 15£ - 20£
 • Enerji faturaları 4£ - 7£
 • Rekreasyon 10£ - 40£
 • Temizlik malzemeleri 10£

Kabul Şartları

Lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe bağlı olarak Türkiye'den başvuru yapacak öğrencilerin International Foundation Year veya International Year One hazırlık eğitimi alması gerekmektedir.

International Foundation Year için;

 • IELTS UKVI (5.0 – hazırlık için minimum skor)
 • Lise not ortalaması 65 ve üzeri

International Year One için;

 • IELTS UKVI (5.5 – hazırlık için minimum skor)
 • Lise not ortalaması 85 ve üzeri

Seçeceğiniz programa bağlı olarak IELTS ve lise not ortalaması değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Burs İmkânı

University of Leeds dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkânları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Öğrenciler 5.000 GBP’ye varan burs imkânlarından faydalanabilmektedir. Burslar başarılarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir, detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Okul Ücreti

University of Leeds’de International Foundation Year ve International Year One hazırlık eğitimleri senelik 19.000-21.750 GBP arasıdır. İlgilendiğiniz programlara yönelik güncel net fiyat bilgisi almak için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Leeds öğrenciler için yurt konaklaması seçeneği sunulmaktadır. Okulun kendi yurtlarının haftalık ücreti 105 GBP-208 GBP arası değişmektedir.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Leeds?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Study Group ile University of Leeds

2018'de Study Group, 142 ülkeden 30.000 öğrencinin hedeflerine ve hayallerine ulaşmasına yardımcı oldu. Leeds Uluslararası Çalışma Merkezi dünyaca ünlü Global East Stand, Emerald Headingley Stadyumu'nda yer almaktadır ve Leeds şehir merkezine sadece kısa bir otobüs yolculuğu mesafesindedir. Burada, ilk gününüzden itibaren üniversite yaşamının bir parçası olacaksınız ve diğer uluslararası öğrencilerle birlikte yaşayacaksınız. Uzman öğretmenlerden İngiliz eğitim sistemini öğrenecek ve İngiltere kültürüne aşina olacaksınız. Uluslararası Çalışma Merkezi’ndeki kursunuzu başarıyla tamamladıktan sonra, doğrudan University of Leeds'de eğitiminize başlayabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı