University of Kansas 1865 yılında Kansas eyaletinin Lawrence şehrinde kurulan devlet destekli araştırma üniversitesidir. Günümüzde 5 kampüsü bulunan University of Kansas, Seçkin Amerikan Üniversiteleri Derneği’nin de üyesidir. University of Kansas, çok çeşitli lisans programları sunulan 13 fakülteye ev sahipliği yapmaktadır. Okulda, 190’dan fazla lisans programı sunulmaktadır. Uluslararası öğrenme ortamının sunulduğu okulda 27.000 den fazla öğrenci eğitim almaktadır. Bu öğrencilerin %5.7’sini, 110 farklı ülkeden gelen 1.500’den fazla uluslararası öğrenci oluşturmaktadır.

Okulun popüler olan uzmanlık alanları arasında havacılık, inşaat ve petrol mühendisliği, tıp, sosyal refah, hemşirelik, eczacılık, kentsel politika, mesleki terapi, klinik çocuk psikolojisi ve konuşma dili patolojisi bölümleri yer alır. Üniversite beş farklı kampüs alanına yayılmış olup, ana kampüsü Lawrence’dedir. Diğer kampüsler Kansas City, Overland Park, Wichita ve Salina'da yer alır. Tüm kampüsler modern binalara, bolca yeşil alanlara sahiptir ve ferahtır. Okulun dikkate değer mezunları arasında iki Nobel Ödülü sahibi, 13 eski eyalet valisi, Plüton’u keşfeden astronom Clyde Tombaugh ve üç eski NASA astronotu yer alır.

Neden University of Kansas’da Okumalıyım?

27.000’den fazla öğrencisi, çok çeşitli lisans eğitimleri ile Amerika’nın en iyi ilk 110 üniversitesi içerisinde yer alan University of Kansas’da eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • 110 farklı ülkeden 1.500’den fazla uluslararası öğrenciye sahiptir.
 • ABD’de yer alan küçük şehirler arasında mezuniyet sonrası kariyer imkanının en gelişmiş olduğu 5. şehir olan Lawrence’de yer alır.
 • 190’dan fazla lisans programı sunulur.
 • Öğrenciler için kampüs içerisinde yer alan öğrenci evlerinde ve yurtlarda konaklama imkanı bulunur.

University of Kansas Sıralamada Kaçıncı?

University of Kansas, Amerika Birleşik Devletleri ve dünya sıralamasında orta sıralarda olan bir üniversitedir. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 500’de bulunan University of Kansas, Amerika genelinde ise 104. sırada yer almaktadır.

Lawrence, Kansas’da Yaşam

1854 yılında köleliğin kaldırılması ile kurulan Lawrence, Douglas County'nin ilçe merkezi ve Kansas'ın en büyük 6. şehridir. Kansas ve Wakarusa nehirleri arasında eyaletin kuzeydoğu kesiminde yer alır. 2018 yılı itibariyle şehrin tahmini nüfusü 97.286’dür. Lawrence bir üniversite şehridir, hem University of Kansas hem de Haskell Indian Nations University’e ev sahipliği yapmaktadır. Şehrin ekonomisi de bu iki üniversitenin üzerine kurularak ilerlemiştir. Günümüzde de tarım, üretim ve eğitim sektörleri şehrin en büyük gelir kaynaklarını oluşturmaktadır. Şehirde 50’den fazla park, 100 hektarlık Praire Park Doğa Merkezi ve nehir kenarında yer alan bisiklet yolu sayesinde doğanın tadını çıkarabilir ve özgürce dolaşabilirsiniz.

Lawrence’de Ortalama Yaşam Giderleri

Lawrence, Amerika geneline kıyasla ortalama yaşam maliyetlerinin biraz daha düşük olduğu şehirlerden biridir. Bütçenize uygun olabilecek şekilde Lawrence’de hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız karşılayıp minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Lawrence’de ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)7.00 $Süt (1lt)0.77 $
Ortalama Restaurant (1 kişi)12.00 $Pirinç (1kg)3.01 $
Bira (0.33’lük)6.00 $Yumurta (12’li)1.99 $
Cappucino4.21 $Tavuk (1kg)6.39 $
Su1.38 $Kıyma (1kg)12.46 $
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet1.00 $Sinema bileti (1 kişi)11.00 $
Aylık bilet27.00 $Kot pantolon (1 adet)42.80 $
Benzin (1lt)0.62 $Fitness üyeliği (1 aylık)63.33 $

Sunulan Programlar

University of Kansas’da 190'dan fazla lisans programı sunulmaktadır. İşletme, mühendislik, eczacılık, eğitim ve mimarlık bölümleri okulun en iyi olduğu alanların başında gelir. Aşağıda sunulan bazı lisans programlarını inceleyebilirsiniz.

Lisans;

 • Engineering
 1. Aerospace Engineering
 2. Architectural Engineering
 3. Chemical Engineering
 4. Civil Engineering
 5. Computer Science
 6. Electrical Engineering
 • Business
 1. Accounting
 2. Business Administration
 3. Business Analytics
 4. Finance
 5. Information Systems
 • Liberal Arts & Sciences
 1. Anthropology
 2. Biotechnology
 3. Chemistry
 4. Philosophy
 5. Political Sciences
 6. Sociology
 • Architecture & Design
 1. Architecture
 2. Interior Design
 3. Design

Kabul Şartları

Lisans

University of Kansas’ın lisans programları için kabul şartları şunlardır;

 1. IELTS minimum 6.5 ve üzeri
 2. TOEFL minimum 79 ve üzeri
 3. Lise not ortalaması 65 ve üzeri

Lisans programlarının kabul şartları bölümden bölüme değişkenlik gösterebilmektedir. Kabul şartları hakkında detaylı ve güncel bilgi almak için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Önemli Tarihler

University of Kansas’da 3 farklı eğitim dönemi bulunmaktadır. Bunlar Yaz, İlkbahar ve Sonbahar dönemleridir. Yaz dönemi başvuruları Nisan, İlkbahar dönemi başvuruları Aralık, Sonbahar dönemi başvuruları da Temmuz ayında kapanmaktadır. Yaz dönemi Mayıs, İlkbahar dönemi Ocak, Sonbahar dönemi de Ağustos ayında başlamaktadır.

Okul Ücreti

University of Kansas’ın lisans programlarının senelik ücreti 30.600$’dır. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Kansas, kampüs içerisinde öğrenciler konaklama imkanı sunmaktadır. Bu konaklama seçeneklerinin dönemlik ücretleri 1631$-6435$ arasında değişmektedir.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile Universtiy of Kansas?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Adelphi University

Adelphi University

Adelphi University birçok alanda öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren aynı zamanda bunu bilim ve sanatla ilişkilendiren[...]

Devamı

University of Utah

University of Utah

University of Utah, Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde yaklaşık 33.000 öğrencisi bulunan bir kamu araştırma üniversitesidir. 1850 yılında[...]

Devamı

mercer üniversitesi

Mercer University

1833 yılında Mercer Insitute olarak kurulan ve 1837'de üniversite statüsü kazanan Mercer University, Georgia eyaletinin Macon kentinde bulunan,[...]

Devamı