Kuruluş Yılı: 1894
Üniversite Türü: Özel
Toplam Öğrenci: 4500+

Tulsa Üniversitesi'nin kökleri, Muskogee, Indian Territory'de 1882'de kurulan küçük bir yatılı okul olan Presbiteryen Kız Okulu'na dayanmaktadır. Presbiteryen Kilisesi akademinin statüsünü yükseltti ve onu İç Misyonlar Kurulu'nun ilk genel sekreterini onurlandıran bir isim olan Henry Kendall Koleji olarak belirledi. Yeni kolejde ilk dersler 12 Eylül 1894'te yapıldı.

Takip eden yıllarda, mali zorluklar okul yetkililerinin Kızılderili Bölgesi Meclisinden kontrolü üstlenmesini, okul arazisini satmasını ve yeni bir yer aramasını istemesine neden oldu. Glenpool'da petrolün keşfedilmesinden sonra patlama yapan Tulsa'nın iş ve profesyonel topluluğu tarafından başarıyla kurgulanan Henry Kendall College, Oklahoma’nın eyalet yılı olan 1907’de Tulsa’ya taşındı. Birkaç yıl sonra, şehir için petrolcü Robert M. McFarlin'in adını alacak yeni bir kolej önerildi. Tulsa'nın iki rakip üniversiteyi destekleyecek kadar büyük olmadığının farkında olan Henry Kendall Koleji mütevelli heyetleri, düşünülen McFarlin Koleji ve Kendall Koleji'ne ortak "Tulsa Üniversitesi" adı altında üye olduklarını önerdiler. McFarlin Koleji hiçbir zaman gerçekleşmedi ve yeni Tulsa Üniversitesi için bir tüzük, Kendall Koleji mütevelli heyeti tarafından 9 Kasım 1920'de onaylandı. 1928'e gelindiğinde, ana sözleşme, kendi kendini idame ettiren bir mütevelli heyeti tarafından yönetilen bağımsız bir okul şirketi olarak modern yapıyı oluşturmak için değiştirildi.

Bugün, TU bağımsız, mezhepsel olmayan bir üniversite olarak faaliyet göstermektedir. En beğenilen araştırma kurumu olan üniversite, birçok farklı inançtan ve ülkeden öğrencileri ağırlamaktadır. TU kampüsü, karşılıklı saygı ve anlayışa güçlü bir inançla, dini veya kültürel geçmişe bakılmaksızın öğrenciler ve öğretim üyeleri için zengin, çeşitli bir deneyim sağlar.

University of Tulsa Gelenekleri

En iyi üniversitelerin çoğunun sevilen gelenekleri vardır ve TU farklı değildir.

Ringing the Cupola Bell

Yarım asırdan uzun bir geçmişe dayanan TU'daki en eski geleneklerden biri olan mezun olan son sınıf öğrencileri, TU kariyerlerindeki son final sınavını tamamladıktan sonra kupol zilini çalıyor. Mezuniyet günü birçok öğrenci yine zili çalar.

Homecoming Bonfire

Bando oyunları, amigo kızlar, öğrenci topluluğu, mezunlar, fakülte ve yönetimden temsilciler birlikte şenlik ateşini yakıyor.

Carols and Lights on Sharp Plaza

İngiltere'de sevilen bir gelenek, TU ailesinde de sevilen bir gelenektir. Dersler ve İlahiler Festivali için herkes Sharp Şapeli'nde toplanır. Festival aynı zamanda ışıkların ilk aydınlatıldığı zamandır ve tatillerin başladığını gösterir.

Springfest

Springfest, bir battaniyeyi kapmak, arkanıza yaslanmak ve biraz canlı müzik dinlemek için bir fırsattır. Son yıllarda, konserlerin ortak alanlardan Reynolds Center'a taşınarak büyük kalabalığı ağırlayacak şekilde kampüse getirildiği bazı büyük gösteriler görüldü.

Toilet Bowl

50 yılı aşkın süredir, "The John" olarak da bilinen John Mabee Hall sakinleri, her baharda Toilet Bowl bayraklı futbol maçı düzenlemektedir. Devre arasında, Toilet Bowl kraliçesi taçlandırılır; ve maçın ardından büyük bir parti olur.

University of Tulsa Hakkında

Yer: Tulsa, Oklahoma (nüfus 961,561)

Kayıt: 4.380 (3.269 lisans, 1.111 lisansüstü), 2019-20

Programlar: 67 lisans, 47 yüksek lisans, 16 doktora

Ortalama sınıf mevcudu: 20

Öğrenci / öğretim üyesi oranı: 11'e 1

Tam zamanlı öğretim üyeleri: 355

Bağışlanan sandalyeler ve / veya profesörlükler: 42

TU Başkanlık Bursiyerleri: 271

Lisans Erkek / Kadın Oranı: % 54 erkek,% 46 kadın

Çok kültürlü / uluslararası geçmişe sahip öğrenciler:

 • Çok kültürlü,% 33
 • Uluslararası,% 14

Bir tür finansal yardım alan öğrenciler: % 98

Rekabetçi Burslar

 • 65 Goldwater Bursları
 • 70 Ulusal Bilim Vakfı Lisansüstü Bursları
 • 22 Fulbright Hibesi
 • 9 Savunma Bakanlığı Bursları
 • 12 Truman Bursları
 • 9 Morris K. Udall Bursları
 • 11 Phi Kappa Phi Lisansüstü Bursları
 • 5 İngiliz Marshall Bursları
 • 29 Benjamin A.Gilman Bursları
 • 3 USA Today Tüm Yıldızlar
 • 2 James Madison Bursu
 • 3 Rhodes Bursu ve 9 finalist
 • 2 Fulbright Canada-MITACS Globalink Araştırma Stajları

Toplum Hizmeti 2018-19

 • 2.842 gönüllü
 • 101.489 saat
 • 1,95 milyon $ - zamanın parasal değeri TU öğrencileri ve çalışanları Tulsa Topluluğu'na gönüllü oldu

Atletizm: Lig I - 17 erkek ve kadın takımı

Konferans: Amerikan Atletik Konferansı

Takma ad: Altın Kasırga

Renkler: Eski Altın, Kraliyet Mavisi, Kızıl

Kütüphane Bilgileri: McFarlin Kütüphanesi ve Mabee Yasal Bilgi Merkezi 4 milyondan fazla öğeyi barındırıyor.

McFarlin içerikleri:

 • 991.000 cilt
 • 682.157 başlık
 • 450.000 e-kitap
 • 54.000 elektronik süreli yayın
 • 9.900 videolar
 • 11.900 kayıt

University of Tulsa Fiyat

Bölüm ve burs bilgisi için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Fiyatlar bölüm ve program türüne göre değişiklik göstermektedir.

Yıllık Ortalama Okul Ücreti: $40,278.00 USD

Yıllık Ortalama Yaşam Maliyeti: $12,000.00 USD

Başvuru ücreti: Ücretsiz (programlar arası değişkenlik göstermektedir)

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Adelphi University

Adelphi University

Adelphi University birçok alanda öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren aynı zamanda bunu bilim ve sanatla ilişkilendiren[...]

Devamı

University of Kansas

University of Kansas

University of Kansas 1865 yılında Kansas eyaletinin Lawrence şehrinde kurulan devlet destekli araştırma üniversitesidir. Günümüzde 5 kampüsü[...]

Devamı

University of Utah

University of Utah

University of Utah, Utah eyaletinin Salt Lake City kentinde yaklaşık 33.000 öğrencisi bulunan bir kamu araştırma üniversitesidir. 1850 yılında[...]

Devamı