1785 yılında Londra Tıp Koleji olarak kurulan Queen Mary University of London (QMUL), İngiltere'nin ilk tıp okulu da dahil olmak üzere dört tarihi tıp kurumunun birleşmesi ile oluşmuştur. Resmi olarak 1887 yılında üniversite statüsünü kazanan Queen Mary University of London, şu anda üç fakültede 240'tan fazla eğitim programı sunmaktadır. Bunlar; Beşeri ve Sosyal Bilimler, Bilim ve Mühendislik, Tıp ve Diş Hekimliği fakülteleridir.

155 ülkeden 20.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapan üniversitenin beş kampüsü de Londra’nın kalbinde yer almaktadır. Mile End'deki ana kampüsü, Londra’nın en büyük bağımsız üniversite kampüsüdür. Uluslararası öğrencilerin toplam öğrenci nüfusunun % 40'ını oluşturmasıyla okul canlı ve çok kültürlü bir topluluğa sahiptir. Russell Group üyesi olan okul 2014 Araştırma Mükemmelliği Çerçevesinde İngiltere üniversiteleri arasında 9. sırada yer almıştır.

QMUL’in mezunları arasında yazarlar Sir Malcolm Bradbury, JG Ballard ve Sarah Waters ve Iron Maiden müzik grubunun solisti Bruce Dickinson bulunur. Diğer mezunlardan bazıları İngiltere'deki ilk tam nitelikli kadın doktor Elizabeth Blackwell, aspirinin nasıl çalıştığını keşfeden Sir John Vane ve fakir ve yetim çocuklar için hayır kurumları inşa eden Dr. Thomas Barnardo yer alır.

Queen Mary University of London Sıralamada Kaçıncı?

Queen Mary University of London, UK ve dünya sıralamasında üst sıralarda olan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 110’da bulunan Queen Mary University of London, UK genelinde ise 12. sırada yer alır. Bölüm bazında bazı sıralamaları aşağıdaki gibidir;

BölümUK Sıralaması
Aeronautical and Manufacturing Engineering22
Economics24
General Engineering23
Law29
Materials Technology11
Pharmacy and Pharmacology20
Politics32

Neden Queen Mary University of London’da Okumalıyım?

Queen Mary University of London’da eğitim almayı seçtiğinizde, Birleşik Krallığın en iyi üniversitelerinden birinde olağanüstü bir eğitim alma şansına sahip olacaksınız. Dünya başkenti Londra’da yer alan Queen Mary University of London’da eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

  • Queen Mary University of London, 160'tan fazla ülkeden gelen uluslararası öğrencinin eğitim aldığı, İngiltere'nin en çeşitli ve uluslararası fikirli üniversitelerinden biridir.
  • Üniversite, dünyanın her bölgesinden insan, yemek ve kültürü bulabileceğiniz, dünyanın başkenti olarak nitelendirilen Londra'da bulunmaktadır.
  • Kökleri 1785 yılına kadar uzanan tarihi bir okuldur.
  • Araştırma üniversitelerinin yer aldığı Russel Group’un bir üyesidir.
  • Dünya üniversiteleri sıralamasında 110. sırada yer alır.

Londra’da Öğrenci Yaşamı

Londra her yıl, dünyanın dört bir yanından lisans,yüksek lisans veya doktora eğitimi almak için üniversiteleri tercih eden binlerce öğrenciye kapılarını açmaktadır. Londra’da eğitim alırken şehrin 2000 yıl öncesine dayanan tarihi karşısında nefesiniz kesilebilir, dünyanın en prestijli üniversitelerinde eğitim alırken kendiniz gibi uluslararası öğrenciler ile tanışabilir, eğitiminiz sonrasında da şehirde iş bulma fırsatına sahip olabilirsiniz. Lisans veya lisans üstü programlara kayıt olduğunuzda eğitiminiz sırasında yarı-zamanlı yani haftada 20 saat, mezun olduktan sonra da bir yıla kadar oturma ve çalışma iznine sahip olabilirsiniz.

Londra Yaşam Giderleri

Sanılanın aksine Londra dünyanın en pahalı şehri değildir. Her bütçeye uygun olabilecek şekilde Londra’da hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Londra’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)6.00 €Süt (1lt)0.96 €
Ortalama Restaurant (1 kişi)15.00 €Pirinç (1kg)1.34 €
Bira (0.33’lük)4.50 €Yumurta (12’li)2.06 €
Cappucino2.87 €Tavuk (1kg)6.00 €
Su1.13 €Kıyma (1kg)8.22 €
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.50 €Sinema bileti (1 kişi)12.00 €
Aylık bilet143.48 €Kot pantolon (1 adet)65.63 €
Benzin (1lt)1.30 €Fitness üyeliği (1 aylık)39.09 €

Kabul Şartları

Lisans

Türkiye'den çoğu öğrencinin bir hazırlık kursu alması gerekecek, ancak belirli okullardan öğrenciler bir lisans programına doğrudan giriş için başvurabilirler.

  • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
  • Lise not ortalaması 80 ve üzeri

Bazı bölümlerin kabul şartları değişkenlik gösterir. Aynı zamanda bazı liselerden mezun olan öğrenciler için not ortalaması şartı değişmektedir. Detaylı bilgi için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve başvurduğunuz kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

  • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
  • GPA: 2.5 (minimum)

Burs İmkanı

Türkiye’den giden öğrencilerin direkt bir burs alma ihtimali zayıf olarak görülmektedir. Dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkanları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Ancak eğitim başlamadan önce sizler adına gerekli başvurular yapılmaktadır. Olumlu sonuç alınması halinde burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte eğitime başladıktan sonra okulda göstereceğiniz başarılar ile eğitim süresinde burs başvurusu yapabilir ve burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Okul Ücreti

Queen Mary University of London’un senelik ücreti 18.000-24.950 GBP arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

Queen Mary University of London’un kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Okulun haftalık konaklama ücretleri £132.65 - £212.17 arasında değişmektedir.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile Queen Mary University of London?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Kaplan Pathway ile Queen Mary University of London

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda Kaplan Pathway adlı programımıza başvurarak öncelikle foundation (hazırlık) eğitimi alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından 4.0 sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle Kaplan Pathway programına katılarak İngilizce ve alan derslerini alarak sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı

University of Brighton

University of Brighton

University of Brighton 1859 yılında Sanat Okulu’nun açılmasıyla 110 öğrencisi ile birlikte İngiltere’nin kıyı kenti Brighton’da eğitim hayatına[...]

Devamı