Kampüs Haritası: https://map.oregonstate.edu/
Kuruluş: 1856
Lokasyon: Corvallis, Oregon
Öğrenci Sayısı: 28.886
Yabancı Öğrenci Sayısı: 3.410
Son başvuru tarihi: 1 Şubat

Oregon State Üniversitesi Amerika’nın kuzeybatı bölgesinde bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. 1856'da Corvallis Akademisi olarak kurulan okul 1868'de kolej statüsünü almıştır. Willamette Vadisi'ndeki Corvallis şehridenki 400 dönümlük ana kampüsü, dört mevsim etkileyici manzaranın yanı sıra Portland'a, Pasifik kıyısına, kayak merkezlerine ve Cascades dağlarındaki yürüyüş parkurlarına kolay erişim mesafesindedir.

Oregon State University, biyoloji, tarım bilimleri, nükleer mühendislik, ormancılık, balıkçılık ve vahşi yaşam yönetimi, toplum sağlığı, eczacılık ve zooloji alanlarında derece programları sunarak, etrafını çevreleyen çok çeşitli arazilerden yararlanır. Toplamda 200'den fazla lisans ve 80'den fazla yüksek lisans programı vardır.

Öğrenci nüfusunun %83’ü lisans, %17’si lisansüstü öğrencisidir. Öğrencilerin yaklaşık %60'ı Oregon'da ikamet etmektedir. Üniversite, yenilenebilir enerji kullanımında çok üst sıralarda yer alır. Dixon Rekreasyon Merkezi'ndeki 22 egzersiz bisikleti, üniversiteye güç sağlamaya yardımcı olmak için elektrik şebekesine bağlıdır.

Spor tesislerinin yakın zamanda yenilenmesiyle üniversite yepyeni bir sentetik çim, açık basketbol sahaları ve bir tenis kompleksi kazandı. Ayrıca bir olimpik havuz ve birkaç voleybol sahası da bulunmaktadır. Mezunları arasında iki astronot, iki Pulitzer ödülü sahibi, bir Nobel Ödülü sahibi, Everest Dağı'na tırmanan ilk Amerikalı kadın ve bilgisayar faresinin mucidi yer alıyor.

Neden Oregon State Üniversitesi?

Oregon State Üniversitesi, araştırma ağırlıklı bir üniversitede okumak isteyen öğrenciler için mükemmel bir yerdir. Öğrenciler işletme, mühendislik veya diğer programlardan herhangi birini okumaya karar verselerde, her alanda uygulamalı deneyim kazanma fırsatlarından yararlanacaklar.

 • Carnegie Vakfı'nın 1. Kademe en yüksek Araştırma Etkinliğine (Carnegie Yüksek Öğretim Kurumları Sınıflandırması) sahip 81 devlet üniversitesinden biri
 • 450 milyon dolar araştırma fonuna sahip (University Data, 2020)
 • 89. En İyi ABD Üniversitesi (CWUR 2020)
 • En iyi 41. Araştırma üniversitesi (Best College Reviews 2020)
 • En güvenli üniversite kampüsü (ADT News and Resources 2018)

Oregon State University Lisans

Not ortalaması ve İngilizce seviyesi yeterli adaylar Oregon State Üniversitesinde seçecekleri alanda direkt olarak 1. sınıf lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Kabul şartları;

 • Minimum 3.0 lise not ortalaması
 • Minimum 6.5 IELTS puanı

Oregon State University International Direct

2020 Sonbaharda başlatılan International Direct, lisans eğitimleri için program arayan uluslararası öğrencilere destek ve hizmetler sağlar. Öğrenciler, ABD'deki havalimanından karşılama ve kampüste hazır bir odaya yerleşmeye, kalkış öncesi bilgileri almaktan, eğitim gördükleri fakültedeki akademik ana dallarının birinci yıl deneyimine sahip olacaklar. International Direct, öğrencilere ABD'ye yerleşmeleri için güvenli bir yer sunarak, yurt dışındaki üniversite yaşamına uyum sağlarken başarıyı garantiler.

Kabul şartları;

 • Minimum 3.0 lise not ortalaması
 • Minimum 6.0 IELTS puanı

Oregon State Üniversitesinde International Year One

Sene içerisinde öğrencilerin sadece yabancı öğrencilerle okuyabileceği ve daha fazla destek alabileceği program türüdür. Burada öğrenciler Oregon State Üniversitesi bünyesinde derslerini alır ve direkt olarak 2. sınıfa geçer. Daha düşük not ortalaması veya daha düşük IELTS skoru ile girmek mümkün olduğu için öğrenciler tarafından çok tercih edilir. Ayrıca bu sayede yılın farklı dönemlerinde de eğitime başlayabilirsiniz.

Kabul şartları;

 • Minimum 2.5 lise not ortalaması
 • IELTS 5.5

Oregon State Üniversitesinde Yüksek Lisans

Not ortalaması ve İngilizce seviyesi yeterli adaylar Oregon State Üniversitesinde seçecekleri alanda direkt olarak yüksek lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Kabul şartları;

 • 4 yıllık lisans veya mesleki dereceden genel olarak minimum 3.0 not ortalaması veya
 • 4 yıllık bir lisans derecesi ve 2 yıllık yüksek lisans derecesi (min 3.0 ortalama) veya
 • En az 3 yıl süreli lisans ve 2 yıllık bir yüksek lisans derecesi (min 3.0 ortalama)

Oregon State Üniversitesinde Master’s International Direct

Master's International Direct, öğrencilerin Bilgisayar Bilimlerinde MEng, Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği MEng, MEng Endüstri Mühendisliği, MEng Çevre Mühendisliği, MEng Kimya Mühendisliği, MEng'deki lisansüstü çalışmalarının ilk döneminde özelleştirilmiş destekle doğrudan eğitime başlamalarını sağlar.

Kabul şartları;

 • Minimum 3.0 lisans not ortlaması
 • Minimum 6.5 IELTS puanı

Oregon State Üniversitesinde Graduate Pathway

Graduate Pathway sayesinde, yüksek lisans derecenize başarılı bir şekilde geçmek için öncesinde akademik temel ve gerekli dil becerileri verilmektedir. Kişiselleştirilmiş akademik danışmanlık dahil programınız boyunca en yüksek düzeyde destek alabilirsiniz.

Kabul şartları;

 • Minimum 2.5 not ortalaması
 • Minimum IELTS 6.0

Oregon State Üniversitesi Fiyatları

Aşağıdaki fiyatlar yıllık ortalama ücretler olmakla beraber detaylar için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Oregon State University Lisans Ücreti: 31.250 USD
Oregon State University International Direct Lisans Ücreti: 32.310 USD
Oregon State University International Year One Ücreti: 33.900 USD
Oregon State University Yüksek Lisans Ücreti: 28.080 USD
Oregon State University Master’s International Direct Ücreti: 36.600 USD

Oregon State University Graduate Pathway Ücreti: 31.500 USD

Oregon State University Burs İmkanları

Sene içerisinde lisans ve yüksek lisans öğrencilerine çeşitli burs imkanları verilir. Yıllık 500 USD’den 24.000 USD’ye varan burs imkanları bulunur. Güncel burs imkanları ve şartları ile alakalı okulun websitesini takip edebilir veya danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Oregon State Üniversitesi Konaklama

Kampüsteki bir yaşam alanı, çalışmak ve uyumak için bir odadan daha fazlasıdır. Oregon Eyaletinde, öğrenci yurdu bir topluluktur. Arkadaşlıkların, fikirlerin ve anıların yaratıldığı bir yer. Kampüs içi bir oda, ilk yılınızda ve sonrasında başarılı olmak için ihtiyacınız olan tüm kaynaklara erişmenizi sağlar.

Kampüste yaşamak, öğrencilerin temel kampüs kaynaklarıyla bağlantı kurması ve topluluk oluşturması için mükemmel bir yoldur. Her salonda, tam zamanlı profesyonel bir direktör, canlı öğrenci personeli ve ücretsiz eğitime erişim dahil olmak üzere öğrenci başarısına adanmış personel bulunur. Tüm yurtlarda ücretsiz çamaşır yıkama olanakları mevcuttur; rekreasyon alanları, salonlar ve mutfaklar veya mini mutfaklar 24/7 kullanılabilir. Kampüsteki tüm konaklama seçenekleri bir yemek planı içerir. Konaklama ücretleri dönemlik 3780-7320 USD arası değişmektedir.

Oregon State University’de En Çok Tercih Edilen Programlar

 • Engineering
 • Business
 • Forestry
 • Mechanical Engineering
 • Public Health
 • Environmental Science
 • Computer Science
 • Business Administration (MBA)
 • Public Health
 • Civil Engineering

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Amerika’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 9.500-50.000 USD arası değişir.

Evet, Amerika'da üniversiteye giriş için kullanılan sınavlar bulunmaktadır. Ancak bu sınavlar Türkiye'deki gibi üniversiteye giriş sınavlarından biraz farklıdır. Amerika'da üniversitelere başvuran öğrencilerin çoğu için aşağıdaki standart testleri alması gerekmektedir:

 • SAT (Scholastic Assessment Test): Bu sınav, öğrencilerin okuma, yazma ve matematik becerilerini ölçer. Birçok Amerikan üniversitesi ve kolejinin lisans programlarına başvuran öğrencilerden bu sınavı almalarını istemektedir.
 • ACT (American College Testing): Bu sınav da SAT gibi Amerika'daki üniversitelere giriş için yaygın olarak kullanılan bir sınavdır. İngilizce, matematik, okuma ve fen bilimleri üzerine sorular içerir.
 • Subject Tests: Bu tür sınavlar genellikle özel alanlarda bilgi ve beceriyi ölçer. Bazı üniversiteler spesifik programlar için bu tür testleri talep edebilir.
 • TOEFL ya da IELTS: Amerika'daki üniversiteler yabancı öğrencilerden genellikle İngilizce yeterliliklerini ölçmek için bu sınavları talep eder.
 • GRE (Graduate Record Examinations) ve GMAT (Graduate Management Admission Test): Bu sınavlar genellikle yüksek lisans ve işletme okulları için talep edilir.

Ancak şunu belirtmek gerekir ki Amerika'daki üniversiteler genellikle sınav sonuçlarına ek olarak öğrencinin lise not ortalaması (GPA), özgeçmişi, öneri mektupları, kişisel beyanı ve diğer faktörlere de bakarak kabul kararı verirler. Yani Amerika'da üniversiteye kabul süreci sadece sınav sonuçlarına dayalı değildir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Adelphi University

Adelphi University

Adelphi University birçok alanda öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren aynı zamanda bunu bilim ve sanatla ilişkilendiren[...]

Devamı

University of Kansas

University of Kansas

University of Kansas 1865 yılında Kansas eyaletinin Lawrence şehrinde kurulan devlet destekli araştırma üniversitesidir. Günümüzde 5 kampüsü[...]

Devamı

Amerikada üniversite eğitimi

Yale Üniversitesi

Yale Üniversitesi hakkında detaylı bilgi edinin! Kabul şartları, programlar ve daha fazlası hakkında rehberimizle doğru üniversiteye adım atın.

Devamı

Boston şehir manzarası

Boston Üniversitesi

Boston Üniversitesi hakkında detaylı bilgi edinin! Kabul şartları, programlar ve daha fazlası hakkında rehberimizle doğru üniversiteye adım atın.

Devamı