Newcastle University, Newcastle upon Tyne ve Tyne and Wear kampüsleri haricinde Singapur ve Malezya'da denizaşırı kampüsleri bulunan bir devlet araştırma üniversitesidir. Üniversitenin kökleri 1834'te kurulan Tıp ve Cerrahi Okulu'na ve 1871'de kurulan Fiziksel Bilimler Koleji'ne kadar uzanmaktadır. 1937 yılında Newcastle kolejleri King's College'yi oluşturmak üzere birleşti. 1963'te de, Parlamento Yasası'nın ardından, King's College’nin Tyne'deki kampüsü Newcastle University olarak anılmaya başlandı.

Newcastle University, akademik mükemmellik, araştırma gücü ve mezun istihdam edilebilirliği açısından küresel bir üne sahip üst düzey bir kurum ve aynı zamanda bir Russell Group üyesidir. 135'den fazla ülkeden gelen uluslararası öğrencilerle Newcastle University gerçek anlamda uluslararası bir üniversitedir. Newcastle University’de eğitim alarak, eleştirel düşünme ve analiz etme becerinizi geliştirmek için tasarlanmış, dünya çapında tanınan öğretim imkânlarından faydalanabilirsiniz.

Newcastle Üniversitesi kariyer hedeflerimde nasıl yardımcı olacak?

Newcastle Üniversitesi'nde okumak, öğrencilerin istihdam edilebilirlik beklentilerini geliştirme konusunda olağanüstü bir geçmişe sahip mükemmel bir yatırımdır. Sadece Newcastle'de yüksek kaliteli bir derece elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda işyerinde gelişmek için gerekli becerilere sahip olacaksınız. Üniversitenin derecelerinin çoğu, profesyonel kuruluşlar tarafından akredite edilmiş veya bunlar tarafından geliştirilmiştir.

Mezun istihdamında mükemmel bir geçmişe sahip olan Newcastle Üniversitesi, aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi istihdam edilebilirlik ödülüne sahiptir;

 • Son 7 yıldır önde gelen Birleşik Krallık işverenlerinin hedeflediği ilk 20 üniversite (High Fliers Research 2012-2019)
 • İstihdam edilebilirlik için 5'ten fazla QS yıldızına ulaşan dünyadaki yalnızca 11 üniversiteden biri (QS Stars University Rankings 2018)
 • Newcastle Üniversitesi mezunlarının% 96'sı mezun olduktan sonraki altı ay içinde istihdama katılıyor (Destination of Leavers of Higher Education Survey 2016/17)

Newcastle Üniversitesi'nin ödüllü kariyer hizmeti, dünya çapındaki işverenlerin arzu ettiği değerli becerileri kazanmanız için ihtiyacınız olan desteği verecektir.

Newcastle University Sıralamada Kaçıncı?

Newcastle University UK ve dünyada üst sıralarda yer alan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde (2021) dünya genelinde 178. sırada bulunan Newcastle University, UK genelinde ise 25. sırada yer alır.

Neden Newcastle University’i Tercih Etmeliyim?

Birleşik Krallık'ın en sevilen öğrenci şehirlerinden birinde, uluslararası alanda tanınan bir kurum olan Newcastle University'de birinci sınıf bir eğitimin keyfini çıkarabilirsiniz. Russell Group'un bir üyesi olan Newcastle University’nin eğitim programları dünya çapındaki işverenler tarafından büyük saygı görmektedir. Bazı tercih sebepleri şunlardır;

 • Newcastle University, dünyanın en iyi 180 üniversitesinden biri olarak gösterilir
 • Üniversite, Birleşik Krallık'taki mezun istihdam edilebilirliği açısından en yüksek oranlardan birine sahiptir
 • İngiltere'nin en popüler öğrenci şehirlerinden birinde bulunan, uzun bir mükemmellik geçmişine sahip canlı bir kampüs

Newcastle Upon Tyne’de Öğrenci Yaşamı

Düzenli olarak İngiltere'nin en sevilen öğrenci şehirlerinden biri seçilen Newcastle, eğitiminize başlamak için harika bir yerdir. Şehir, heyecan verici tarihi, alışveriş mağazaları, ikonik simge yapıları, sıcakkanlı yerel halkı ve zengin tarihi ile bilinir.

Yıllar içinde madencilik, gemi yapımı ve yün endüstrilerinde önemli bir kent olan Newcastle, mezuniyet sonrası size birçok fırsat sunar. Dijital teknoloji, turizm ve dünya lideri araştırmaları içeren bir ekonomiyle, kariyerinizi oluşturmak için mükemmel bir şehirdir.

 • Hareketli atmosferi ve sıcakkanlı bölge halkıyla kozmopolit şehir
 • Endüstriyel miras, Gürcü mimarisi ve modern dokunuşların karışımı
 • Çok çeşitli barlar ve kulüplerle eğlenebileceğiniz muhteşem gece hayatı
 • Sayısız müze, tiyatro, galeri ve canlı müzik mekânlarıyla zengin sanat ortamı
 • Keşfedilmesi kolay ve güvenli kompakt şehir merkezi

Öğrenciler için Newcastle’de yaşamanın maliyeti nedir?

Newcastle'de birkaç hafta yaşadıktan sonra, maliyetlerin nasıl olduğunu daha iyi anlamaya başlayacaksınız. Aşağıda eğitim ve konaklama ücretleri hariç, sahip olacağınız ana harcamalar için tahmini aylık giderleri inceleyebilirsiniz. Harcadığınız gerçek miktarlar yaşam standartlarınıza göre değişmektedir.

 • Gıda - 150£
 • Eğlence ve sosyal aktiviteler - 175£
 • Seyahat (yerel) - 30£
 • Giysi ve tuvalet malzemeleri - 60£
 • Diğer masraflar - £40

Kabul Şartları

Lisans

Lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe bağlı olarak Türkiye'den başvuru yapacak öğrencilerin International Foundation veya International Year One hazırlık eğitimi alması gerekmektedir.

 • IELTS UKVI (5.0 – hazırlık için minimum skor)
 • Lise not ortalaması 80 ve üzeri

Seçeceğiniz programa bağlı olarak IELTS ve lise not ortalaması değişkenlik gösterebilmektedir. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

İngiltere'de lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Üniversite Eğitimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve başvuracağınız kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

 • IELTS UKVI (5.5 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 • Lisans not ortalaması 3.0 ve üzeri

İngiltere'de yüksek lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için İngiltere’de Yüksek Lisans sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Burs İmkânı

Newcastle University dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkânları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Öğrenciler 20.000 GBP’ye varan burs imkânlarından faydalanabilmektedir. Burslar başarılarınıza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir, detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımızla iletişime geçiniz.

Okul Ücreti

Newcastle University’de lisans ve yüksek lisans programlarının senelik ücretleri 19.795 GBP’den başlar. İlgilendiğiniz programlara yönelik güncel net fiyat bilgisi almak için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

Newcastle University’de öğrenciler için yurt konaklaması seçeneği sunulmaktadır. Okulun kendi yurtlarının 3 akademik dönem (1,5 yıl) için geçerli toplam ücreti 6.080 GBP - 9.348 GBP arası değişmektedir.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile Newcastle University?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

INTO ile Newcastle University

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda okulun sunduğu programlara INTO üzerinden başvuruda bulunarak öncelikle Foundation ve International Year One hazırlık eğitimlerini alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından okulun belirlediği yeterli sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle INTO programlarına katılarak İngilizce ve alan derslerini alıp sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı