1965 yılında Florida Senatörü Robert M. Haverfield, Devlet Eğitim Kurulu'na ve Regentler Kurulu'na Miami'de bir devlet üniversitesinin kurulmaya başlanması fikrini belirtti. 1969 yazında, kurucu FIU başkanı Chuck Perry, üniversitenin vizyonunu oluşturmasına yardımcı olacak üç lider ile anlaştı. Butler Waugh, Donald McDowell ve Nick Sileo ve Chuck Perry alışılagelmemiş bir fikir ortaya atarak üniversitenini terk edilmiş bir havaalanı olan Tamiami Havaalanı'nda kurulmasına karar verildi. Başkan Perry, havaalanında yer alan kontrol kulesinin asla yok edilmemesi gerektiğine karar verdi. Günümüzde bu kontrol kulesi FIU'nun Fildişi Kulesi olarak kampüsün merkezinde durmaktadır.

FIU, terk edilmiş havaalanındakitek bir binadan, ülkenin en büyük üniversitelerinden biri haline geldi. Bugün, Florida International University, Miami şehrinin lisans, yüksek lisans ve doktora dereceleri sunan ilk ve tek kamu araştırma üniversitesidir. Üst düzey bir kurum olan FIU, araştırmayı üniversitenin misyonunda önemli bir bileşen olarak vurgulamaktadır. Herbert Wertheim Tıp Fakültesi, Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Okulu, Keşif Laboratuarı, üniversitenin araştırma girişimleri yoluyla yeni standartlar belirleme yeteneğini aktif olarak artıran birçok okul ve merkezden sadece birkaçıdır.

FIU, yirmi yılı aşkın bir süredir günümüzün en büyük zorluklarından bazılarını çözerek kendisini Güney Florida'nın temel kurumlarından biri olarak konumlandırmıştır. Yaklaşık 54.000 kişilik öğrenci grubuyla, ülkedeki en büyük 10 üniversite arasında yer alır. Üniversite, 115.000'i Güney Florida'da yaşayan ve çalışan, toplamda 200.000'den fazla mezuna sahiptir.

Neden Florida International University’de Okumalıyım?

58.000 öğrencisi ile Amerika’nın en büyük 6. üniversitesi olan Florida International University’de eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • 150’den fazla ülkeden 3.300 uluslararası öğrenciye sahiptir.
 • 1100’den fazla çok uluslu şirketin yer aldığı Miami şehrinde bulunmaktadır.
 • Amerika’nın en çok turist çeken 2. şehri olan Miami’de kendinizi yabancı gibi hissetmeyeceksiniz.
 • 200’den fazla öğrenci kulübü ile Florida International University’nin kampüsünde ders saatlerinizin dışında sosyalleşebileceğiniz bir çok ortam bulunmaktadır.
 • Florida International University’de siz de 110’dan fazla lisans programı içerisinden kendinize uygun olan programı seçebilirsiniz.

Florida International University Sıralamada Kaçıncı?

Florida International University Amerika Birleşik Devletleri ve dünya sıralamasında orta sıralarda olan bir üniversitedir. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 600’de bulunan Florida International University, Amerika genelinde ise 122. sırada yer almaktadır.

Miami’de Yaşam

Miami şehri Amerika Birleşik Devletleri'nin Florida eyaletinin kültürel, ekonomik ve finansal merkezidir. Şehir, batıda Everglades ile doğuda Biscayne Körfezi arasında yaklaşık 56 km2'lik bir alanı kaplamaktadır. Miami, ABD'nin en yoğun altıncı büyük şehirdir. Miami metropol alanı, Güneydoğu ABD'nin en kalabalık ikinci ve ülkenin yedinci en büyük nüfusu olan 6.1 milyon kişiye ev sahipliği yapmaktadır.

Miami, finans, ticaret, kültür, medya, eğlence, sanat ve uluslararası ticarette önemli bir merkez olan lider bir şehirdir. Şehir eğitim alanında da önemli bir yere sahiptir. Florida International University, Barry University, Johnson and Wales University, Miami-Dade College, St. Thomas University, Florida Memorial University ve The University of Miami gibi önemli eğitim kurumları burada bulunmaktadır. Tropical iklimin hakim olduğu Miami’de yazları sıcak ve nemli, kışları ise ılık geçmektedir.

Miami Ortalama Yaşam Giderleri

Miami, Amerika genelinde ortalama yaşam maliyeti yüksek olan şehirlerden biridir. Ancak bütçenize uygun olabilecek şekilde de Miami’de hayatınızı idame ettirebilirsiniz. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Miami’de ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)8.00 $Süt (1lt)1.01 $
Ortalama Restaurant (1 kişi)15.00 $Pirinç (1kg)4.96 $
Bira (0.33’lük)8.00 $Yumurta (12’li)2.90 $
Cappucino4.12 $Tavuk (1kg)6.72 $
Su1.71 $Kıyma (1kg)9.99 $

UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.25 $Sinema bileti (1 kişi)13.99 $
Aylık bilet112.50 $Kot pantolon (1 adet)43.19 $
Benzin (1lt)0.71 $Fitness üyeliği (1 aylık)49.65 $

Sunulan Programlar

Florida International University’de 110'dan fazla lisans programı sunmaktadır. Uluslararası ticaret, işletme, konaklama, mühendislik ve ceza adaleti, FIU'nun en iyi çalışma alanları arasındadır. Aşağıda sunulan bazı lisans programlarını inceleyebilirsiniz.

Lisans;

 • Biology
 • Business Administration
 • Economics
 • Chemistry
 • Civil Engineering
 • Computer Engineering
 • Electrical Engineering
 • Environmental Engineering
 • International Business
 • Criminal Justice
 • Hospitality
 • Digital Communications & Media
 • Marine Biology
 • Mechanical Engineering
 • Physics

Kabul Şartları

Lisans

Florida International University’nin lisans programları için kabul şartları şunlardır;

 1. IELTS minimum 6.5 ve üzeri
 2. TOEFL minimum 80 ve üzeri
 3. Lise not ortalaması 65 ve üzeri

Lisans programlarının kabul şartları bölümden bölüme değişkenlik gösterebilmektedir. Kabul şartları hakkında detaylı ve güncel bilgi almak için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Önemli Tarihler

Florida International University’de 3 farklı eğitim dönemi bulunmaktadır. Bunlar Yaz, İlkbahar ve Sonbahar dönemleridir. Yaz dönemi başvuruları Nisan, İlkbahar dönemi başvuruları Aralık, Sonbahar dönemi başvuruları da Temmuz ayında kapanmaktadır. Yaz dönemi Mayıs, İlkbahar dönemi Ocak, Sonbahar dönemi de Ağustos ayında başlamaktadır.

Okul Ücreti

Florida Internatinonal University’nin lisans programlarının senelik ücreti 23.300$’dır. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

Florida International University, kampüs içerisinde öğrenciler konaklama imkanı sunmaktadır. Bu konaklama seçenekleri dönemlik 3350$-3850$ arasında değişmektedir. Kampüs dışında da okulun anlaşmalı olduğu konaklama seçenekleri mevcuttur. Bunların da aylık oda kiralama ücretleri 839$-3127$ arası değişmektedir.

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile Florida International University?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Adelphi University

Adelphi University

Adelphi University birçok alanda öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren aynı zamanda bunu bilim ve sanatla ilişkilendiren[...]

Devamı

University of Kansas

University of Kansas

University of Kansas 1865 yılında Kansas eyaletinin Lawrence şehrinde kurulan devlet destekli araştırma üniversitesidir. Günümüzde 5 kampüsü[...]

Devamı