University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan dokuz yüksekokul, otuz akademik bölüm ve yaklaşık 16.000 öğrenciden oluşan bir topluluk bulunmaktadır. Araştırma grubu olan Russell Group'un bir üyesi olan University of York, aynı zamanda dünyanın en genç üniversitelerinden biri olarak ‘Dünya Üniversite Sıralamasında’ ilk 150 kurum arasında yer almaktadır. Diğer başarılar arasında 2014 Araştırma Mükemmelliği Çerçevesi'nde genel sıralamada 14. , araştırma etkileri sıralamasında 10. sırada yer almıştır. University of York, kadın bilim insanlarına verdiği destek nedeniyle üniversiteye verilen on üç Athena Swan ödülünün de sahibi.

Üniversitenin ana kampüsü York'un güney doğusunda, şehrin tarihi merkezine kısa bir mesafede yer alır. Yakın zamanda uygulanacak olan 750 milyon sterlinlik genişleme planı ile, üniversitenin bünyesine yeni laboratuvarlar ve öğretim alanları, spor köyü, işletmelere ve girişimcilere fikirlerini geliştirmeri için yardımcı olacak Springboard adlı oluşum kazandırılacak.

York, yaya dostu olan ve hem bisiklet şeritleri hem de off-road bisiklet yollarından oluşan geniş bir ağa sahip, ülkenin bisiklet kullanmak için en uygun şehirlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Şehrin kendisi, çok sayıda kulüp, bar ve restoran sunan canlı bir sosyal sahneye sahipken, üniversitenin Heslington kampüsü biyolojik çeşitliliği savunuyor ve göl, sulak alanlar, ağaç izi ve kuş cenneti içinde zengin bir vahşi yaşam çeşitliliğine ev sahipliği yapıyor. Üniversite, içerisinde ayrıca iki kalıcı sanat galerisi, birkaç geçici sanat sergisi ve çok sayıda heykel barındırıyor. Üniversitenin mezunları arasında The Times gazetesi editörü John Witherow, Futbol Federasyonu başkanı Greg Dyke, yazarlar Jung Chang ve Helen Dunmore, komedyen Harry Enfield ve 10 Milletvekili bulunmaktadır.

University of York Sıralamada Kaçıncı?

University of York UK ve dünyada üst sıralarda olan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 150’de bulunan University of York, UK genelinde ise 16. Sırada bulunmaktadır. Bölüm bazında bazı sıralamaları aşağıdaki gibidir;

BölümUK Sıralaması
Accounting and Finance7
Biosciences6
Business Studies10
Chemistry4
Computer Sciences20
Economics20
Electrical and Electronic Engineering15
English2
Archeology and Forensic Sciences6
History6
Law17
Communication and Media Studies9
Politics13
Psychology7
Social Policy13

Neden University of York’da Okumalıyım?

University of York’da eğitim almayı seçtiğinizde, dünyanın en iyi üniversitesinden birinde olağanüstü bir eğitim alabilirsiniz. İngiltere'nin dost canlısı ve sakin kenti York’da çok çeşitli uluslararası topluluğun bir parçası olabilirsiniz. University of York’da eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • University of York’dan mezun olduktan sonra işverenler tarafında büyük ilgi görebilirsiniz. Bunun nedeni, İngiltere'nin en iyileri arasında yer alan bir Russell Group kurumudur burada eğitim alırken başarılı bir akademik topluluğun parçası olacaksınız.
 • University of York gerçekten çok kültürlü bir eğitim deneyimi sunmaktadır. Öğrencilerin neredeyse dörtte biri İngiltere dışından gelir. York’un çeşitliliği en büyük güçlerinden biridir ve size dünyanın dört bir yanından insanlarla birleşme şansı verir.
 • University of York, mümkün olan en iyi eğitimi almanızı sağlayan uzman öğretmenlerden mükemmel öğretim sunar. Üniversite, Öğretim Mükemmelliği Çerçevesinde elde edilebilecek en iyi seviye olan Altın ödül sahibidir.
 • University of York, tarihi York kentinin kalbinde 500 dönümden fazla yeşil park alanı, göl ve ormanlık alan içerisinde güzel bir kampüse sahiptir.

York’da Öğrenci Yaşamı

York, birinci sınıf alışveriş, mükemmel ulaşım bağlantıları ve etkileyici gece hayatı ile tarihi bir şehirdir. İngiltere'deki en popüler ziyaretçi destinasyonlarından biri olan York, 2015 yılında yapılan araştırmaya göre dünyanın en güvenli şehri seçilmiştir.

1.000 yılı aşkın bir geçmişe sahip binaları ile büyüleyici arnavut kaldırımlı sokaklarında yürürken York'un tarihini keşfedebilirsiniz. Kuzey Avrupa'nın en büyük gotik katedrali olan York Minster'i ziyaret edin ve Yorkshire Müzesi'nde Roma eserleri ve ortaçağ hazinelerini inceleyin.

York şehrinde büyük mağaza zincirleri dedahil olmak üzere 2.000'den fazla mağaza yer alır. Yorkshire kırsalında yer alan York'ta yaşamak, diğer şehirleri keşfetmenizi de sağlar. Trenle Londra'ya iki, Edinburgh’a ise yalnızca iki buçuk saatte ulaşabilirsiniz.

York Ortalama Yaşam Giderleri

Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda York’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)5.97 £Süt (1lt)1.03 £
Ortalama Restaurant (1 kişi)12 £Pirinç (1kg)1.12 £
Bira (0.33’lük)4 £Yumurta (12’li)1.74 £
Cappucino2.73 £Tavuk (1kg)5.37 £
Su1.05 £Kıyma (1kg)11.50 £
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.25 £Sinema bileti (1 kişi)10 £
Aylık bilet55 £Kot pantolon (1 adet)64 £
Benzin (1lt)1.26 £Fitness üyeliği (1 aylık)41.36 £

Kabul Şartları

Lisans

Türkiye'den çoğu öğrencinin bir hazırlık kursu alması gerekecek, ancak belirli okullardan öğrenciler bir lisans programına doğrudan giriş için başvurabilirler.

 • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 • Lise not ortalaması minimum 70-82

Not: Bölümler arası kabul şartları arasında minimum not ortalaması puanı değişmektedir. Detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve York'da başvurduğunuz kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

 1. IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 2. GPA: 2.7-3.0 (minimum)

Not: Bölümler arası kabul şartları arasında minimum not ortalaması puanı değişmektedir. Detaylı bilgi için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Burs İmkanı

Türkiye’den giden öğrencilerin direkt bir burs alma ihtimali zayıf olarak görülmektedir. Dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkanları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Ancak eğitim başlamadan önce sizler adına gerekli başvurular yapılmaktadır. Olumlu sonuç alınması halinde burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte eğitime başladıktan sonra okulda göstereceğiniz başarılar ile eğitim süresinde burs başvurusu yapabilir ve burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Okul Ücreti

University of York’da senelik ücreti 17.890-22.080 GBP arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of York’un kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Okulumuzun kendi yurtlarının bazıları ve haftalık ücretleri şu şekildedir;

 • Constantine College: £157-£174
 • Goodricke College: £145-£160
 • Vanbrugh College: £136-£155

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of York?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Kaplan Pathway ile University of York

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda Kaplan Pathway adlı programımıza başvurarak öncelikle foundation (hazırlık) eğitimi alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından 4.0 sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle Kaplan Pathway programına katılarak İngilizce ve alan derslerini alarak sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Adelphi University

Adelphi University

Adelphi University birçok alanda öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren aynı zamanda bunu bilim ve sanatla ilişkilendiren[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı

University of Brighton

University of Brighton

University of Brighton 1859 yılında Sanat Okulu’nun açılmasıyla 110 öğrencisi ile birlikte İngiltere’nin kıyı kenti Brighton’da eğitim hayatına[...]

Devamı