University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester, Southend ve Loughton'daki üç kampüse yayılmıştır ve bu kampüslerin her birinin kendi tiyatrosu vardır. Colchester kampüsünden birkaç dakika uzaklıkta çok çeşitli bitki ve vahşi yaşama ev sahipliği yapan Wivenhoe Parkı bulunmaktadır. Yaklaşık 140 farklı ülkeden üniversitede okumak için çok sayıda öğrenci University of Essex’i tercih etmektedir. Öğrencilerin üçte biri İngiltere dışından, yaklaşık yüzde 14'ü Avrupa Birliği ülkelerinden gelmektedir.

Mevcut dersler üç fakülte halinde düzenlenmiştir: beşeri bilimler, bilim ve sağlık ve sosyal bilimler. Bu üç fakültede 20 farklı okul ve bölüm bulunmaktadır. Üniversite, Çin, Fransa, Almanya, Japonya, Rusya ve Singapur'da dünyanın dört bir yanından 100'den fazla yükseköğretim kurumu ile bir dizi ortaklığa sahiptir. Öğrenciler masa tenisi, eskrim ve Amerikan futbolu gibi birçok farklı topluluğa ve spor takımına katılabilirler. Film yapımcısı David Yates, yazar Ben Okri ve mimar Daniel Libeskind University of Essex’in nobel ödülü sahibi mezunlarıdır.

University of Essex Sıralamada Kaçıncı?

University of Essex UK ve dünya sıralamasında iyi bir konumdadır. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 300 içerisinde yer alan University of Essex, UK genelinde ise 34. sırada bulunmaktadır. Bölüm bazında bazı sıralamaları aşağıdaki gibidir;

BölümUK Sıralaması
American Studies8
Criminology13
Drama, Dance and Cinematics1
Economics12
Electrical and Electronic Engineering23
History of Art, Architecture and Design18
Linguistics12
Politics5

Neden University of Essex’de Okumalıyım?

 • Altın puanlı öğretim: University of Essex, Öğretim Mükemmelliği Çerçevesinde (TEF) Altın derecesine sahiptir. Bu, yüksek seviye öğretim kalitesi, öğrenme ortamı ve öğrenci memnuniyeti açısından Birleşik Krallık'taki en iyiler arasında olduğu anlamına gelir.
 • Uluslararası çevreye sahip: Farklı kültürlere ve fikirlere sahip 140'tan fazla milletten oluşan bir topluluğa sahiptir. University of Essex uluslararası öğrencilerin ihtiyaçlarını anlar ve özel mentorluk oturumları, akademik ve dil desteği ve bire bir rehberlik sunar.
 • Eğitiminiz için ideal kampüs: Üniversitenin Colchester kampüsü, güzel bir gölün etrafında güvenli bir ortam sunmaktadır. İhtiyacınız olan her şey burada bulunmaktadır. Bunlar; 6 katlı bir kütüphane, 165+ öğrenci kulübü, mağazalar, restoranlar, rezidans salonları ve daha fazlası.
 • İngiliz yaşamını deneyimleyin: University of Essex, çekici Colchester kasabasının yanındadır. Burada Roma tarihi, çeşitli mağazalar ve restoranlar ve hatta bir hayvanat bahçesi bulacaksınız! Ayrıca Londra'ya, Essex sahiline ve güzel İngiliz kırsalına kolay erişim imkanına sahip olacaksınız.
 • Kampüste konaklama: University of Essex’in tüm muhteşem olanaklara yakın üniversite kampüsünde konaklama olanağı bulunmaktadır. Özel bir yatak odasının, sosyal alanların ve çalışma alanlarının ve kiranıza dahil olan yüksek hızlı WiFi'nin keyfini çıkarabilirsiniz.

Essex-Colchester’de Öğrenci Yaşamı

Essex, tarihi köyleri, güzel kırları ve sahilleri ve hareketli Colchester kasabası ile eşsiz bir İngiliz ilçesidir. Ayrıca, İngiltere'nin heyecan verici başkenti Londra'dan kısa bir tren yolculuğu kadar uzakta olacaksınız.

Essex, İngiliz kültürü ve tarihinde önemli bir yere sahiptir. İngiltere'deki en eski kayıtlı kasaba olan Colchester'e ve İngiltere'nin ilk başkentine ev sahipliği yapıyor. Bugün, Colchester, tarihi binaların ve modern cazibe merkezlerinin harika bir karışımıyla popüler bir şehirdir. Alışverişe gidebilir, çok çeşitli restoranlarda yemek yiyebilir, yerel bar ve publara gidebilir ve hatta kasabanın hayvanat bahçesini keşfedebilirsiniz.

Yıllar boyunca sanatçılar Essex’in güzel manzarasını yeniden yorumlamaya çalıştı. Bölgenin çarpıcı çevresi, ünlü İngiliz sanatçı John Constable'ın resimlerinde ortaya çıkıyor, ancak Essex'te gelişmeye devam eden modern sanat zenginliği de var. Essex aynı zamanda İngiltere’nin en uzun ikinci sahil şeridine sahip olan ilçesidir. Kırsal alanda yürüyüşlerden ödüllü plajlara kadar, ilçe genelinde keşfedilecek çok şey var.

Essex-Colchester’de Ortalama Yaşam Giderleri

Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Essex’de ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)5 £Süt (1lt)0.93 £
Ortalama Restaurant (1 kişi)12 £Pirinç (1kg)0.80 £
Bira (0.33’lük)4.20 £Yumurta (12’li)1.92 £
Cappucino2.75 £Tavuk (1kg)6.25 £
Su1.21 £Kıyma (1kg)7.50 £
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet3.35 £Sinema bileti (1 kişi)13 £
Aylık bilet63 £Kot pantolon (1 adet)61.67 £
Benzin (1lt)1.26 £Fitness üyeliği (1 aylık)32.71 £

Kabul Şartları

Lisans

Türkiye'den çoğu öğrencinin bir hazırlık kursu alması gerekecek, ancak belirli okullardan öğrenciler bir lisans programına doğrudan giriş için başvurabilirler.

 • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 • Lise not ortalaması 70 ve üzeri

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve Essex'de başvurduğunuz kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

 1. IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 2. GPA: 2.5 (minimum)

Burs İmkanı

Türkiye’den giden öğrencilerin direkt bir burs alma ihtimali zayıf olarak görülmektedir. Dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkanları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Ancak eğitim başlamadan önce sizler adına gerekli başvurular yapılmaktadır. Olumlu sonuç alınması halinde burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte eğitime başladıktan sonra okulda göstereceğiniz başarılar ile eğitim süresinde burs başvurusu yapabilir ve burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Okul Ücreti

University of Essex senelik ücreti 16.050-18.730 GBP arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Essex’ın kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Okulumuzun kendi yurtları ve haftalık konaklama ücretleri şu şekildedir;

 • The Meadows: £155 - £162
 • The Quays: £148 - £174
 • South Courts: £155 - £161
 • The Copse: £167 - £196

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Essex?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Kaplan Pathway ile University of Essex

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda Kaplan Pathway adlı programımıza başvurarak öncelikle foundation (hazırlık) eğitimi alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından 4.0 sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle Kaplan Pathway programına katılarak İngilizce ve alan derslerini alarak sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Onedu Yurt Dışı Eğitim anlaşmalı olduğu kurumlara kayıt yaptıran öğrencilerden kesinlikle danışmanlık ücreti veya herhangi bir ekstra ücret talep etmez!

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

University of Brighton

University of Brighton

University of Brighton 1859 yılında Sanat Okulu’nun açılmasıyla 110 öğrencisi ile birlikte İngiltere’nin kıyı kenti Brighton’da eğitim hayatına[...]

Devamı