Kurum Bristol University adını almadan önce, University College Bristol olarak anılıyordu. 1876'dan 1909'a kadar vardı University College Bristol olarak bilinen okul, 1909 yılından sonra Bristol University adını aldı. Günümüzde öğrenciler, hazırlık düzeylerinden doktora programlarına kadar her seviyede 500'den fazla program arasından seçim yapabilmektedir. İngiltere'de üniversiteler arasında araştırma alanında beşinci sırada yer alan University of Bristol, 150 ülkeden 25.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ana kampüs, Londra'dan sadece iki saatlik uzaklıkta, tarihi ancak bir okadar da hareketli bir şehir olan Bristol’un kalbinde yer almaktadır. Farklı kültürü, bağımsız ruhu ve çok sayıda park ve bahçesiyle şehir, 2017'de Sunday Times tarafından İngiltere'nin yaşamak için en iyi şehri seçildi.

Bristol University’nin mezunları dünya çapında akademi ve politika alanlarında kendilerine yer bulmuştur. Üniversitenin mezunlar ağı bilim, endüstri, politika ve sanat alanlarında önde gelen isimleri içermektedir. University of Bristol, araştırma ağırlıklı İngiliz üniversitelerinin katıldığı Russell Group’un üyesidir. Avrupa çapında Coimbra Group’un ve üniversitenin önceki başkan yardımcısı Eric Thomas'ın 2005'ten bu yana başkanlığını yaptığı Dünya Çapında Üniversiteler Ağının da üyesidir.

University of Bristol Sıralamada Kaçıncı?

University of Bristol, UK ve dünya sıralamasında üst sıralarda olan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 100’de bulunan University of Bristol, UK genelinde ise 10. sıradayer almaktadır. Bölüm bazında bazı sıralamaları aşağıdaki gibidir;

BölümUK Sıralaması
Anatomy and Physiology10
Biosciences14
Business Studies20
Civil Engineering6
Computer Sciences and Information Systems10
Electrical and Electronic Engineering13
Geography and Environmental Sciences5
Law14
Mechanical Engineering2
Philosophy11
Psychology6
Social Policy and Administration2
Sociology2

Neden University of Bristol’de Okumalıyım?

University of Bristol’de eğitim almayı seçtiğinizde, dünyanın en iyi üniversitesinden birinde olağanüstü bir eğitim alma şansına sahip olacaksınız. University of Bristol’de eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • University of Bristol dünya standartlarında bir kurumdur ve Bristol’den mezun olup sahip olacağınız diploma gelecekteki işverenleriniz için etkileyici olacaktır.
 • Dünya çapında 150'den fazla ülkeden gelen öğrencilerle University of Bristol’de çok uluslu bir eğitim deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz. Dünyanın birçok yerinden gelen insanlarla tanışarak farklı kültürler ve farklı bakış açıları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • 13 Nobel ödüllü mezuna sahip olan okul, köklü ve etkili bir mezun ağına sahiptir. Mezunlar arasında olan eski İngiltere Başbakanı Sir Winston Churchill, Üniversite Şansölyesi iken Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştür.
 • Bristol, İngiltere'nin güneybatısında yer alan hareketli bir şehirdir. Yaratıcı, rahat atmosferinin, sanat galerilerinin ve restoranların yanı sıra birçok yeşil alanın tadını çıkarabilirsiniz. 2017'de Sunday Times tarafından İngiltere'de yaşamak için 1 numaralı şehir seçildi.

Bristol’de Öğrenci Yaşamı

Sıradışı sanat merkezleri, canlı müziği ve alışveriş yerleriyle Bristol'de yaşamak, diğerlerine benzemeyen bir deneyim sunmaktadır. Bristol’in büyüleyici tarihi ve canlı kültürü ona eşsiz ve sanatsal bir hava katmıştır. Bristol'de yürürken, her türlü orijinal ve güzel sanat örneklerini bulabilirsiniz. Şehir, dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy ve en büyük eserlerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Bristol ayrıca Avrupa'nın en büyük sokak sanatı festivaline de ev sahipliği yapıyor.

İlgi alanlarınız ne olursa olsun, Bristol'de sizin için bir şey var. İngiltere'nin en eski çalışan tiyatrolarından biri olan Bristol Old Vic'da bir gösteri izleyin veya Bristol’ün birçok seçkin müzesi ve sanat galerisini keşfedin. Şık sahil limanlarında şık barlar, canlı müzik, komedi kulüpleri, restoranlar ve çok daha fazlasını deneyimleyebilirsiniz.

Bristol Ortalama Yaşam Giderleri

Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Bristol’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)6.90 €Süt (1lt)0.98 €
Ortalama Restaurant (1 kişi)15.00 €Pirinç (1kg)1.07 €
Bira (0.33’lük)4.00 €Yumurta (12’li)1.88 €
Cappucino2.89 €Tavuk (1kg)5.59 €
Su1.01 €Kıyma (1kg)7.88 €
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.50 €Sinema bileti (1 kişi)10.00 €
Aylık bilet70.00 €Kot pantolon (1 adet)62.50 €
Benzin (1lt)1.28 €Fitness üyeliği (1 aylık)30.07 €

Kabul Şartları

Lisans

Türkiye'den çoğu öğrencinin bir hazırlık kursu alması gerekecek, ancak belirli okullardan öğrenciler bir lisans programına doğrudan giriş için başvurabilirler.

 • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 • Lise not ortalaması minimum 74 veya 85 üzeri (direkt kabul)
 • Lise not ortalaması minimum 70 ve üzeri (hazırlık)

Bazı bölümlerin direkt kabul şartları değişebilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve başvurduğunuz kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

 1. IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 2. GPA: 3.0-3.7 (minimum)

Not: Bazı üniversitelerden mezun olan öğrenciler için kabul şartları değişebilmektedir. Belirli bir bölümün kabul şartları ile ilgili detaylı bilgi için danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Burs İmkanı

Türkiye’den giden öğrencilerin direkt bir burs alma ihtimali zayıf olarak görülmektedir. Dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkanları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Ancak eğitim başlamadan önce sizler adına gerekli başvurular yapılmaktadır. Olumlu sonuç alınması halinde burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte eğitime başladıktan sonra okulda göstereceğiniz başarılar ile eğitim süresinde burs başvurusu yapabilir ve burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Okul Ücreti

University of Bristol’un senelik ücreti 19.500-24.000 GBP arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Bristol’un kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Okulumuzun kendi yurtları ve haftalık konaklama ücretleri şu şekildedir;

 • Badıck Hall: £146 - £205
 • Churchill Hall: £184 - £254
 • Durham Hall: £166 - £201
 • Queens Road: £106 - £165
 • Wills Hall: £153 - £254

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Bristol

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Kaplan Pathway ile University of Bristol

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda Kaplan Pathway adlı programımıza başvurarak öncelikle foundation (hazırlık) eğitimi alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından 4.0 sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle Kaplan Pathway programına katılarak İngilizce ve alan derslerini alarak sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Anlaşmalı olduğumuz tüm İngiltere Üniversitelerinden YÖK denkliği alabilirsiniz.

Okurken yarı zamanlı çalışma izniniz bulunmaktadır. (haftada 20 saat)

Burs olanakları bulunmaktadır ancak diğer ülkelere oranla İngiltere öğrencilere çok daha düşük burs vermektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

İngiltere’de lisans eğitimini tamamlayan öğrenciler 2 yıllık resmi çalışma iznine sahip olurlar.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

Mezun olunan lise türüne ve diploma türüne bağlı olarak (IB, A level, Anadolu Lisesi Diploması) İngilizce yeterlilik ve not ortalamaları baz alınarak okul seçimi yapılır.

İngiltere’de yıllık ortalama üniversite ücretleri 10.000-32.000 GBP arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

University of York

University of York

University of York, 230 öğrencisiyle birlikte 1963 yılında kuruldu. Günümüze kadar devam eden gelişimin ardından, üniversitenin bünyesinde şuan[...]

Devamı

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi

Durham Üniversitesi, toplamda yaklaşık 17.500 öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite üç fakülteden oluşur; sanat ve beşeri bilimler, bilim[...]

Devamı

Okul icon ve onedu logo

Swansea University

1920 yılında kurulan Swansea Üniversitesi, Güney Galler'deki Swansea Körfezinde yer alan bir kamu araştırma üniversitesidir. Kurum, Galler'deki[...]

Devamı

University of Essex

University of Essex

University of Essex, İngiltere'nin Colchester şehrinde bulunan bir araştırma üniversitesidir. 1963 yılında kurulmuştur. Üniversite Colchester,[...]

Devamı