Kurum Bristol University adını almadan önce, University College Bristol olarak anılıyordu. 1876'dan 1909'a kadar vardı University College Bristol olarak bilinen okul, 1909 yılından sonra Bristol University adını aldı. Günümüzde öğrenciler, hazırlık düzeylerinden doktora programlarına kadar her seviyede 500'den fazla program arasından seçim yapabilmektedir. İngiltere'de üniversiteler arasında araştırma alanında beşinci sırada yer alan University of Bristol, 150 ülkeden 25.000'den fazla öğrenciye ev sahipliği yapmaktadır. Ana kampüs, Londra'dan sadece iki saatlik uzaklıkta, tarihi ancak bir okadar da hareketli bir şehir olan Bristol’un kalbinde yer almaktadır. Farklı kültürü, bağımsız ruhu ve çok sayıda park ve bahçesiyle şehir, 2017'de Sunday Times tarafından İngiltere'nin yaşamak için en iyi şehri seçildi.

Bristol University’nin mezunları dünya çapında akademi ve politika alanlarında kendilerine yer bulmuştur. Üniversitenin mezunlar ağı bilim, endüstri, politika ve sanat alanlarında önde gelen isimleri içermektedir. University of Bristol, araştırma ağırlıklı İngiliz üniversitelerinin katıldığı Russell Group’un üyesidir. Avrupa çapında Coimbra Group’un ve üniversitenin önceki başkan yardımcısı Eric Thomas'ın 2005'ten bu yana başkanlığını yaptığı Dünya Çapında Üniversiteler Ağının da üyesidir.

University of Bristol Sıralamada Kaçıncı?

University of Bristol, UK ve dünya sıralamasında üst sıralarda olan bir okuldur. Times Higher Education’un her sene yayınladığı en iyi üniversiteler listesinde dünya genelinde ilk 100’de bulunan University of Bristol, UK genelinde ise 10. sıradayer almaktadır. Bölüm bazında bazı sıralamaları aşağıdaki gibidir;

BölümUK Sıralaması
Anatomy and Physiology10
Biosciences14
Business Studies20
Civil Engineering6
Computer Sciences and Information Systems10
Electrical and Electronic Engineering13
Geography and Environmental Sciences5
Law14
Mechanical Engineering2
Philosophy11
Psychology6
Social Policy and Administration2
Sociology2

Neden University of Bristol’de Okumalıyım?

University of Bristol’de eğitim almayı seçtiğinizde, dünyanın en iyi üniversitesinden birinde olağanüstü bir eğitim alma şansına sahip olacaksınız. University of Bristol’de eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • University of Bristol dünya standartlarında bir kurumdur ve Bristol’den mezun olup sahip olacağınız diploma gelecekteki işverenleriniz için etkileyici olacaktır.
 • Dünya çapında 150'den fazla ülkeden gelen öğrencilerle University of Bristol’de çok uluslu bir eğitim deneyiminin tadını çıkarabilirsiniz. Dünyanın birçok yerinden gelen insanlarla tanışarak farklı kültürler ve farklı bakış açıları hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.
 • 13 Nobel ödüllü mezuna sahip olan okul, köklü ve etkili bir mezun ağına sahiptir. Mezunlar arasında olan eski İngiltere Başbakanı Sir Winston Churchill, Üniversite Şansölyesi iken Nobel Edebiyat Ödülü'ne layık görülmüştür.
 • Bristol, İngiltere'nin güneybatısında yer alan hareketli bir şehirdir. Yaratıcı, rahat atmosferinin, sanat galerilerinin ve restoranların yanı sıra birçok yeşil alanın tadını çıkarabilirsiniz. 2017'de Sunday Times tarafından İngiltere'de yaşamak için 1 numaralı şehir seçildi.

Bristol’de Öğrenci Yaşamı

Sıradışı sanat merkezleri, canlı müziği ve alışveriş yerleriyle Bristol'de yaşamak, diğerlerine benzemeyen bir deneyim sunmaktadır. Bristol’in büyüleyici tarihi ve canlı kültürü ona eşsiz ve sanatsal bir hava katmıştır. Bristol'de yürürken, her türlü orijinal ve güzel sanat örneklerini bulabilirsiniz. Şehir, dünyaca ünlü sokak sanatçısı Banksy ve en büyük eserlerinin çoğuna ev sahipliği yapmaktadır. Bristol ayrıca Avrupa'nın en büyük sokak sanatı festivaline de ev sahipliği yapıyor.

İlgi alanlarınız ne olursa olsun, Bristol'de sizin için bir şey var. İngiltere'nin en eski çalışan tiyatrolarından biri olan Bristol Old Vic'da bir gösteri izleyin veya Bristol’ün birçok seçkin müzesi ve sanat galerisini keşfedin. Şık sahil limanlarında şık barlar, canlı müzik, komedi kulüpleri, restoranlar ve çok daha fazlasını deneyimleyebilirsiniz.

Bristol Ortalama Yaşam Giderleri

Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Bristol’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)6.90 €Süt (1lt)0.98 €
Ortalama Restaurant (1 kişi)15.00 €Pirinç (1kg)1.07 €
Bira (0.33’lük)4.00 €Yumurta (12’li)1.88 €
Cappucino2.89 €Tavuk (1kg)5.59 €
Su1.01 €Kıyma (1kg)7.88 €
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.50 €Sinema bileti (1 kişi)10.00 €
Aylık bilet70.00 €Kot pantolon (1 adet)62.50 €
Benzin (1lt)1.28 €Fitness üyeliği (1 aylık)30.07 €

Kabul Şartları

Lisans

Türkiye'den çoğu öğrencinin bir hazırlık kursu alması gerekecek, ancak belirli okullardan öğrenciler bir lisans programına doğrudan giriş için başvurabilirler.

 • IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 • Lise not ortalaması minimum 74 veya 85 üzeri (direkt kabul)
 • Lise not ortalaması minimum 70 ve üzeri (hazırlık)

Bazı bölümlerin direkt kabul şartları değişebilmektedir. Detaylı bilgi için lütfen bizimle iletişime geçiniz.

Yüksek Lisans

Başvuru sahipleri tanınmış bir üniversiteden, genellikle ilgili bir alanda iyi bir standartta lisans derecesine sahip olmalıdır. Türk üniversitelerinden derece giriş koşulları, okuduğunuz üniversiteye ve başvurduğunuz kursa göre değişir. Prestijli üniversitelerin notları için de esneklik vardır.

 1. IELTS UKVI (4.0 – hazırlık için yeterli minimum skor)
 2. GPA: 3.0-3.7 (minimum)

Not: Bazı üniversitelerden mezun olan öğrenciler için kabul şartları değişebilmektedir. Belirli bir bölümün kabul şartları ile ilgili detaylı bilgi için danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Burs İmkanı

Türkiye’den giden öğrencilerin direkt bir burs alma ihtimali zayıf olarak görülmektedir. Dünyanın birçok yerinden çok sayıda başvuru alan bir üniversite olmasından dolayı burs imkanları kısıtlı ve seçici olarak dağıtılmaktadır. Ancak eğitim başlamadan önce sizler adına gerekli başvurular yapılmaktadır. Olumlu sonuç alınması halinde burs imkanlarından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte eğitime başladıktan sonra okulda göstereceğiniz başarılar ile eğitim süresinde burs başvurusu yapabilir ve burs imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Okul Ücreti

University of Bristol’un senelik ücreti 19.500-24.000 GBP arasında değişmektedir. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Konaklama

University of Bristol’un kendine ait yurt konaklaması bulunmaktadır. Okulumuzun kendi yurtları ve haftalık konaklama ücretleri şu şekildedir;

 • Badıck Hall: £146 - £205
 • Churchill Hall: £184 - £254
 • Durham Hall: £166 - £201
 • Queens Road: £106 - £165
 • Wills Hall: £153 - £254

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile University of Bristol

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Kaplan Pathway ile University of Bristol

Öğrencilerimiz her zaman üniversiteye direkt başvuru için hazır hissetmiyor veya skorları kabul şartlarını karşılamıyor olabilir. Direkt başvuru için yeterli İngilizce seviyesi olmayan öğrencilerimiz bu durumda Kaplan Pathway adlı programımıza başvurarak öncelikle foundation (hazırlık) eğitimi alabilmektedir. İngiltere vizesinin birinci kuralı olan IELTS UKVI sınavından 4.0 sonucunu alan öğrencilerimiz öncelikle Kaplan Pathway programına katılarak İngilizce ve alan derslerini alarak sıkı bir hazırlık eğitimine başlayabilmektedir. Bu sayede öğrencilerimiz hazırlık eğitiminden direkt olarak üniversitemize geçiş yaparak eğitimlerine burada devam edebilmektedir.