San Francisco, USA

Amerika Birleşik Devletleri’nin batı kıyısında yer alan, Kaliforniya eyaletinin en büyük yüz ölçümüne sahip şehri San francisco, Golden Gate köprüsüne ve Pasifik Okyanusu’na bakan evleri ile rengarenk bir şehirdir. Okyanusa kıyısında yer alan bu şehir 1906 yılında yaşanan büyük bir deprem ile neredeyse tamamen yıkılmıştır. Bu yıkımın ardından hızlı bir şekilde yenilenen şehir zamanla şimdiki görüntüsüne kavuşmuştur. Birçok farklı kültürü bir arada görebileceğiniz, dik yokuşlarıyla insanların dikkatini çeken bu şehir tüm sene boyunca festivallere ve etkinliklere ev sahipliği yapmaktadır.

Çok sayıda finans enstitüsünün yer aldığı şehir, batı kıyısının Wall Street’i olarak da bilinmektedir. Aynı zamanda teknoloji dünyasının merkezi sayılan Silikon Vadisi de bu şehrin toprakları içinde yer almaktadır. Dünyada en çok üretim yapılan şehirler arasında 18. sırada, ABD’de ise 8. Sırada yer almaktadır. Dağlık alanları, Victoria Dönemi mimarisi ve kültürel çeşitliliğiyle turistlerin ilgisini çeken önemli bir şehirdir.

San Francisco’da Öğrenci Hayatı

Amerika’nın pahalı sayılabilecek yaşam standartları San Francisco’da da etkisini göstermektedir. Konaklamadan günlük harcamalara, eğitimden ulaşıma kadar ortalama yaşam giderleri biraz yüksektir. Buna rağmen öğrenciler için eğitim alanında burs imkanları ve uygun konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Toplu taşıma sisteminin yaygın olduğu şehirde, bisiklet kullanımı da öğrencilerin tasarruf edebilmelerine imkan tanımaktadır. Uygun fiyatlara alışveriş yapılabilecek mağazalar ve semt pazarları da bulunmaktadır.

San Francisco Ortalama Yaşam Giderleri

McDonald’s menü: 10$
Cappucino: 4.52$
Kutu kola: 2.50$
Su (1.5lt): 1.94$
Yumurta (12’li): 3.17$
Pirinç (1kg): 4.84$
Süt (1lt): 1.09$
Tavuk (1kg): 13$

San Francisco’da Eğitim

San Francisco her öğrencinin kendine uygun bir program bulabileceği, çok sayıda eğitim kurumunun yer aldığı bir şehirdir. Dil okulları ile birlikte lisan, yüksek lisans, doktora ve sertifika programları sunan çok kaliteli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır. Son dönemlerde teknoloji alanında yaşanan gelişmeler, Amerika’da teknolojinin merkezi olarak kabul edilen San Francisco’yu özellikle üniversite eğitimi düşünen öğrenciler için cazibe merkezi haline gelmiştir. Şehirde Facebook, Intel, Apple, Tesla, eBay ve Netflix gibi dev şirketlerin Silikon Vadisi’nde merkezlerinin yer alması özellikle bilgisayar mühendisliği ve bilişim alanlarında eğitim almak isteyenleri San Francisco'ya çekmektedir.

San Francisco Dil Okulları

En çok tercih edilen dil okullarının San Francisco’da da kampüsleri bulunmaktadır. Yıl boyunca belli dönemlerde özel indirimler uygulayan dil okullarının fiyatları ve detaylı bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. San Francisco’da anlaşmalı olduğumuz bazı dil okulları şunlardır;

San Francisco Üniversiteleri

Amerika’nın en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alan New York, lisans, yüksek lisans, doktora ve sertifika programları sunan önemli üniversite ve collegeler ile öğrencilere sayısız imkan sunmaktadır. Şehirde eğitim alabileceğiniz hem özel hem de kamu üniversiteleri bulunur, dünyanın en iyi eğitim kurumları arasında yer alan bu okullar, özellikle işletme, bilim, finans, medya ve sanat alanlarında zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahiptir. San Francisco’da anlaşmalı olduğumuz bazı okullar şunlardır;

  • Academy of Art
  • Golden Gate University
  • San Francisco State University
  • UC Berkeley

San Francisco’ya Nasıl Gidebilirim?

San Francisco’ya Türkiye’den direkt uçuşlar bulunmaktadır. Bu uçuşların haricinde Avrupa üzerinden aktarmalı olarak veya New York, Washington gibi ABD şehirlerinden aktarma yaparak da ulaşmak mümkündür. Ancak direkt uçuşların sıklığı aktarmalı uçuşlara göre daha azdır. Eğer direkt uçuş ile San Francisco’ya yolculuk yapıyorsanız uçuşunuz yaklaşık olarak 14 saat sürecektir. Aktarmalı uçuşlar ile de ortalama 20-23 saat içerisinde San Francisco’ya ulaşabilirsiniz. San Francisco Uluslararası Havaalanı şehir merkezine yaklaşık olarak 20 dakika mesafede yer alır.

Havaalanına birçok farklı ulaşım şekli vardır;

OTOBÜS

Gece gündüz canlı olan bu şehirde ulaşım 7/24 sağlanmaktadır. Neredeyse tüm otobüs hatlarının her 20 dakikada bir yeni seferi bulunmaktadır. Bu hatların numaraları ise 398, 292 ve 397’dir. Bu üç numaralı otobüsten birine binerek yaklaşık 20-30 dakika içerisinde ulaşım sağlanmaktadır. Otobüsler için terminalden kart alıp kullanabilirken, kart satın almak istemiyorsanız da otobüs şoförüne tam para verip ulaşımınızı sağlayabilirsiniz.

Bilet Fiyatlandırması: Tek kullanımlık 2,00$

TREN

Şehirde kullanılan tren yolu sistemine BART adı verilmektedir. Havaalanı terminalinde bulunan tren istasyonuna giderek şehre yaklaşık 10-15 dakika içerisinde ulaşım sağlanabilir. Bu trenlerin her 20 dakikada bir seferleri bulunmaktadır.

Bilet Fiyatı: Tek kullanımlık 8$

TAKSİ

Rahatlık ve hız konusunda diğer seçenekleri geride bırakan taksi, çok tercih edilmeyen bir seçenektir. Tercih edilmemesinin sebebi ise toplu taşımadan çok daha pahalı olmasıdır. Şehre taksi ile ulaşım sağlamanın ücreti yaklaşık olarak 30-35$’dır.

SAN FRANCISCO’DA KONAKLAMA

Okyanusa kıyısı olan ve birçok etkinliğin ve festivalin yapıldığı bu şehir, dünyanın en dikkat çeken yerlerinden biri olmasından dolayı milyonlarca turistin akınına uğramaktadır. Aynı zamanda dil okulunda ya da üniversitede eğitim almak için San Francisco’yu tercih eden öğrencilere, hem şehrin güzelliği hem de çok kültürlü bir yapıya sahip olması şehri cazip bir seçenek haline getirmektedir. Bu nedenle San Francisco’da turistler ve öğrenciler için birçok konaklama seçeneği de bulunmaktadır. En çok tercih edilen konaklama seçenekleri şunlardır;

  • Öğrenci Yurtları
  • Ev kiralama (Airbnb ile)
  • Aile Yanı Konaklama

Bu konaklama seçeneklerinin içerisinde en çok tercih edilen öğrenci yurtlarıdır. Bu yurtlar da şunlardır;

  • USA Student Residences
  • Cornelia Suites
  • San Francisco Student Housing

Öğrenci yurtlarının en çok tercih edilen seçenek olmasının başlıca sebebi yurtların güvenliği ve konforudur. Bu yurtlarda dilerseniz tek kişilik bir odada kalabilir veya paylaşımlı oda seçeneği ile hem konaklamanızı daha ucuza getirip hem de başka ülkeden gelen bir öğrenci ile aynı odayı paylaşıp yeni kültürler öğrenerek dil gelişiminizi de sağlayabilirsiniz. Yurtların hemen hepsinde haftalık veya 2 haftada bir olacak şekilde temizlik hizmeti de verilmektedir.

Yurtların bir diğer artısı, okulda İngilizce gelişiminizi sağlamanın yanında günlük hayatınızda yurtlarda arkadaşlarınızla sosyalleşerek pratik yapma imkanı edinmenize olanak sağlamasıdır.

Aile yanı konaklama yurtlardan sonra en çok tercih edilen seçenektir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

SAN FRANCISCO‘DA ULAŞIM

Kalifornia eyaletinin en büyük şehri olan San Francisco’da toplu taşıma çok önemli bir yere sahiptir. Toplu taşıma araçları sayesinde şehrin hemen her yerine ulaşım uygun fiyatlara kolaylıkla sağlanabilmektedir. Toplu taşıma araçlarına binebilmek için şehrin her yerinden temin edebileceğiniz Clipper isimli kartınızın bulunması yeterlidir.

Toplu taşıma araçlarını kullanırken kartınızın içinde minimum 2.00$ bulunması gerekmektedir.

Clipper Kart ücretlendirmesi;
Tek Kullanımlık: 2,00$
Aylık: 70$

OTOBÜS

Şehrin birçok yerine kolaylıkla ulaşım sağlayan otobüslerin seferleri sıklıkla yapılmaktadır. Otobüsler 24 saat hizmet vermektedir. Eğer kart kullanmak istemiyorsanız şoföre tam para vermeniz gerekmektedir.

TREN

BART, adı verilen bu tren 5 hattan, toplam 45 duraktan oluşarak en geniş yerlere giden ve en çok tercih edilen ulaşım aracıdır. Clipper adındaki kartı trene binerken ve inerken olmak üzere iki defa okutmalısınız.

METRO

6 hattan oluşan bu yaylı sistem şehir içi birçok noktaya ulaşım sağlar. Bu toplu taşımayı kullanmak için de Clipper Kartınızın bulunması gerekmektedir.

CABLE CAR

Dünyaca bilinen ve sıklıkla tüm şehirlerde tercih edilen bir ulaşım aracı olan tramvaylar turistler tarafında çokca tercih edildiği için diğer ulaşım seçeneklerine göre biraz daha pahalıdır. Clipper kartlar bu ulaşım araçlarında malesef kullanılmamaktadır. Binebilmek için direk bilet almanız gerekmektedir.

Bilet Fiyatlandırması ise;

5-17 yaş tek bilet: 6$
1 günlük bilet: 15$
3 günlük bilet: 20$
7 günlük bilet: 30$

FERİBOT

Okyanusa kıyısı olan bu körfez şehrinin olmazsa olmazlarından biri olan feribotu insanlar çoğunlukla manzara izlemek için tercih etmektedir. Ferry Building, South San Francisco, AT&T Park ve Pier 41 iskelelerinden körfezin karşısında yer alan Oakland ve Alameda bölgelerine ulaşım sağlanmaktadır. Özellikle akşam üzeri saatlerinde muhteşem gün batımı manzarasını seyretmek için çoğunlukla turistler tarafından tercih edilmektedir.

SAN FRANCISCO’DA GEZİLMESİ GEREKEN YERLER

GOLDEN GATE BRIDGE

Birçok filme konu olmuş ve San Francisco’nun simgesi haline gelen Golden Gate köprüsü 1933 yılında inşa edilmiştir. 3 kilometrelik uzunluğu ile dünyanın en uzun yedinci köprüsüdür.

FISHERMAN WHARF

Fisherman’s Wharf ‘a ulaşmak için tramvaydan indiğinizde 2 blok yürümeniz gerekmektedir. Özellikle güzel havalarda, oldukça kalabalık olan bu bölgede sahil boyunca yürüyüş yapabilir, kaldırımlarda gösteriler yapan insanları izleyebilir ya da bir yerde oturup birşeyler yiyip içebilirsiniz. Bu bölgenin bu kadar ünlü olmasının sebebi olan denizaslanlarını Pier 39‘a yürüyerek canlı olarak görebilirsiniz.

LOMBARD STREET

San Francisco’nun ikinci en çok bilinen yerlerinden biri olan Lombard caddesi Russian Hill bölgesinde bulunur. Eğimi azaltmak için yapılan bu sokak zikzak şeklinde tasarlanmış ve 8 virajdan oluşmaktadır.

ALCATRAZ ISLAND

Bu adada dünyanın en ünlü hapishanelerden biri bulunmaktaydı. 1934 yılından itibaren yaklaşık 30 sene hapishane olarak kullanılan bu adanın etrafı sularla çevrildiği için hiçbir mahkumun kaçamayacağı düşüncesiyle en korunaklı hapishane olarak bilinmekteydi. Ancak 1962 yılında iki kişi bu hapishaneden kaçınca hapishane kapatılmıştır. Artık sadece müze olarak kullanılan bu hapishaneyi dolaşmak 2.30 saatinizi alacaktır. Bu müze gezisinin ücretlendirmesi ise 30$’dır.

CHINATOWN

Amerika‘da ki en eski ve en büyük Çin Mahallesi San Francisco’da yer almaktadır. Eğer daha önce New York’a gittiyseniz, San Francisco’da yer alan bu mahallenin New York’dakinden daha büyük ve daha temiz olduğunu siz de farkedeceksinizdir. Hediyelik eşyalarınızı burada bulunan dükkanlardan çok ucuza alabilir, eğer Çin yemeği seviyorsanız da çok sayıda Çin restaurantı ve bar arasından bir seçim yapabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Dil okulu önünde kız öğrenci

LSI Dil Okulları

LSI Dil Okulları profesyonel eğitmen kadrosu ile 1965’ten bu yana her yıl 116 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenciye dil eğitimi hizmeti[...]

Devamı