New York

New York Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık, Dünya’nın da en kalabalık metropolitan alanlarından biridir. Şehir yıllardır dünyada finans, ticaret, moda, sanat, bilim, eğitim ve eğlence alanlarına yön vermiş ve günümüzde de bu etkisini hala devam ettirmektedir. Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nin de yer aldığı New York dünyanın kültür başkenti olarak tanımlanmaktadır. Tamamen bir göçmen kenti olan New York’da neredeyse her 3 kişiden 1’i ABD dışında başka bir ülke doğumludur. Yıllar önce şehre gelip yerleşen İtalyanların kurduğu ‘Little Italy’ ve Çinliler tarafından kurulan ‘Chinatown’ New York’un çok kültürlü bir göçmen şehri olduğunun en güzel örnekleridir. Dünya’nın en büyük doğal limanlarından birinin üzerine kurulan şehir kendi içerisinde ‘Borough’ adı verilen 5 bölüme ayrılmıştır. Bu borouglar Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens ve Staten Island’dır.

New York’da yer alan Özgürlük Heykeli, Empire State Binası, Central Park, Times Meydanı, Chrysler Binası, Guggenheim Müzesi, Broadway Caddesi ve Brooklyn Köprüsü şehrin her yıl ortalama 40 milyon turist tarafından ziyaret edilmesine sebep olan simgesel yapılarının başında gelir.

New York’da Öğrenci Hayatı

Gökdelenlerin ve parlak ışıklı bilbordların arasında zengin kültürel çeşitliliği ile New York dünyanın en sıradışı şehirlerinden biridir. Amerika’nın en önemli öğrenci şehirlerinden biri olan New York’da dünyanın farklı bölgelerinden dil ya da üniversite eğitimi almak için gelen yüzlerce öğrenci yaşamını sürdürmektedir. Bu nedenle eğitiminizi New York’da devam ettirmeye karar verdiğiniz takdirde sosyal açıdan şehirde asla yalnız kalmayacağınıza emin olabilir, bu zengin kültürel çeşitlilik sayesinde global bir bakış açısına ve dünya görüşüne sahip olabilirsiniz. Ekonomi, sanat, teknoloji, bilim ve medya alanında dünyanın merkezi haline gelen New York’ta eğitim almak hayatınızın ileri döneminde başarılı bir kariyere sahip olmanızı da beraberinde getirir.

New York Ortalama Yaşam Giderleri

McDonald’s menü: 9$
Cappucino: 4.65$
Kutu kola: 2.07$
Su (1.5lt): 2.31$
Yumurta (12’li): 3.76$
Pirinç (1kg): 6.28$
Süt (1lt): 1.14$
Tavuk (1kg): 14.17$

New York’da Eğitim

New York her öğrencinin kendine uygun bir program bulabileceği, çok sayıda eğitim kurumunun yer aldığı bir şehirdir. Hiç İngilizce bilmeyenlerin ya da var olan İngilizce seviyelerini geliştirmek isteyen öğrencilerin eğitim alabileceği dünyanın en iyi dil okulları ile birlikte, lisan, yüksek lisans, doktora ve sertifika programları sunan çok kaliteli üniversitelere ev sahipliği yapmaktadır.

Ayrıca 18 yaş altı öğrenciler için yaz kampları ve 30 yaş üzeri öğrenciler için özel dil eğitimi programları sunan dil okulları ile New York’da 7’den 70’e her öğrenciye sınırsız eğitim seçeneği sunulmaktadır.

New York Dil Okulları

En çok tercih edilen dil okullarının New York’da da kampüsleri bulunmaktadır. Yıl boyunca belli dönemlerde özel indirimler uygulayan dil okullarının fiyatları ve detaylı bilgileri hakkında bilgi sahibi olmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz. New York’da anlaşmalı olduğumuz bazı dil okulları şunlardır;

New York Üniversiteleri

Amerika’nın en iyi öğrenci şehirleri arasında yer alan New York, lisans, yüksek lisans, doktora ve sertifika programları sunan önemli üniversite ve collegeler ile öğrencilere sayısız imkan sunmaktadır. Şehirde eğitim alabileceğiniz hem özel hem de kamu üniversiteleri bulunur, dünyanın en iyi eğitim kurumları arasında yer alan bu okullar, özellikle işletme, bilim, finans, medya ve sanat alanlarında zengin lisans ve lisansüstü program çeşitliliğine sahiptir. New York’da anlaşmalı olduğumuz üniversite ve collegelerin bazıları şunlardır;

 • Pace University
 • Berkeley College
 • Fulton Montgomery Community College
 • Manhattan College
 • NY Film Academy
 • Adelphi University
 • Metropolitan College of New York

New York’a Nasıl Gidebilirim?

New York’da John F. Kennedy, Newark ve La Guardia olmak üzere 3 adet havaalanı bulunmaktadır. John F. Kennedy havaalanı bunların içerisinde en çok kullanılan, dünya’nın en büyük ve en yoğun havaalanlarından biridir. Şehir merkezine 30 km mesafede yer alan John F. Kennedy havaalanına İstanbul’dan ortalama 10-11 saat süren direkt uçuşlar ile ulaşmak mümkündür. Aktarmalı uçuşların süresi uçuş saatlerine göre değişiklik göstererek yaklaşık 24 saate kadar çıkabilmektedir. Aktarmalı uçuşların sıklığı direkt uçuşlara göre daha fazla olmakla birlikte daha ucuz ancak daha yorucudur.

TREN

Air Train olarak bilinen bu tren havaalanından kalkarak şehir merkezine ulaşmaktadır. Havaalanına rahat ulaşım sağlamak için kurulan bu hat sayesinde ulaşımda büyük kolaylık sağlanmıştır. Air Train ile şehir merkezine ulaşmak yaklaşık 30 dakika sürmektedir.

Tek Bilet Ücreti: 5$

SHUTTLE SERVİS

İnternet üzerinden rahatlıkla ayarlayabileceğiniz bir servis olan bu ulaşım araçları, tren gibi toplu taşıma kullanmak istemeyenler ve taksilerin toplu taşımaya göre daha pahalı olmasından dolayı sıkca kullanılmaktadır.

Tek Kişi Ücreti: 20$’tır.

TAKSİ

Toplu taşımadan daha rahat ve konforlu olmasına rağmen fazla tercih edilmeyen bir seçenek olan taksi ile kolaylıkla istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Taksi ile şehir merkezine yolculuk yaklaşık 40$-60$ arasıdır

New York’da Konaklama Seçenekleri

Her yıl milyonlarda turiste ve öğrenciye ev sahipliği yapan New York şehrinde çok çeşitli konaklama seçenekleri bulunmaktadır. Dil okulu veya üniversite eğitimi için New York’a gelen öğrenciler konaklama seçeneklerinden sıklıkla aile yanı ve öğrenci yurtlarını tercih etmektedir. Şehirde ki konaklama seçenekleri şunlardır;

 • Öğrenci Yurtları
 • Ev kiralama (Airbnb ile)
 • Otel
 • Aile yanı

En çok tercih edilen öğrenci yurtları;

 • ST. GEORGE TOWERS
 • NEW YORKER
 • PINK DORMS (sadece kızlar için)
 • 55 JOHN ST.
 • COOPER SQUARE
 • MARYMOUNT
 • 1760 THIRD AVENUE

Birçok dil okulunun ana merkezi olan bu şehirde çok sayıda yurt seçeneği bulunmaktadır. Çok büyük bir şehir olan New York’da hem güvenlikli hem de hizmet açısından rahatlık sağlayan yurtlarda kalarak farklı ülkelerden öğrenciler ile arkadaşlık kurup ortak alanlarda beraber vakit geçirebilir ve yurdun birçok imkanından kolaylıkla faydalanabilirsiniz.

Airbnb ile ev kiralama seçeneği de bir çok öğrenciye cazip gelmektedir. Bu seçenek New York gibi bir şehirde öğrenciler için çoğunlukla oda kiralama olmaktadır. New York’da ev kiralarının pahalı olması öğrencileri oda kiralama seçeneğine yönlendirmektedir.

Otel konaklaması daha çok turistlerin ya da Kaplan ve EC gibi dil okullarının +30 yaş üzeri öğrenciler için sunduğu programlara kayıt yaptıran ve genellikle iş dünyasından gelen insanların tercih ettiği bir konaklama seçeneğidir.

Aile yanı konaklama ise öğrenci yurtları ile birlikte en çok tercih edilen konaklama seçeneklerindendir. Öğrenci yurtlarına göre haftalık ücretlerin daha uygun olması, aile sıcaklığını yaşamak isteyen ve farklı bir kültürü tanımak isteyen öğrenciler tarafından sıkça tercih edilmektedir. Yine yurtlardaki gibi tek kişilik veya paylaşımlı oda seçeneğinin yanında sabah kahvaltılı, günde 3 öğün yemekli gibi tercihinize göre yemek planı seçimi de yapabilirsiniz.

New York’da Şehir İçi Ulaşım

Büyük bir şehir olan New York’u yürüyerek gezmek malesef imkansızdır. Bu sebeple şehirdeki gelişmiş toplu taşıma ağı hem turistler için hem de şehir sakinleri için büyük önem taşımaktadır. New York Pass adı verilen karta sahip olarak tüm toplu taşıma araçlarını kolaylıkla kullanabilir ve şehirdeki birçok etkinliğe, tarihi ve önemli binalara, müzelere hiçbir ücret ödemeden katılabilirsiniz. New York Pass ücretleri şu şekildedir;

1 Günlük Bilet: 85$
2 Günlük Bilet: 130$
3 Günlük Bilet: 180$
7 Günlük Bilet: 230$

METRO

Şehrin toplu taşıma açısından en önemli ve en çok kullanılan aracı olan metro ile neredeyse New York şehrinin her yerine 24 saat boyunca kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Metroyu kullanabilmek için tek kullanımlık veya çok kullanımlık olarak satılan metro kartı satın alarak kullanabilirsiniz. New York metrosu her gün ortalama 4 milyon kişiye hizmet vermektedir. Metro istikametleri sayılar ve harflerle belirtilmektedir. Metro trenleri yoğun saatlerde (6:30- 9:30 ve 3:30 - 8:00) her 2.5 - 5 dakikada bir, yoğun olmayan saatlerde 5-12 dakikada bir, gece geç saatlerde ise her 20 dakikada bir çalışmaktadır. Metro kullanmak için MetroCard alabilir veya 1.5$ jeton alabilirsiniz. MetroCard ücretleri şu şekildedir;

Tek Kullanımlık Ride MetroCard: 3$
Pay-Per Ride MetroCards: Karta istediğiniz kadar para yükleyerek toplu taşımayı daha indirimli bir şekilde kullanabiliyorsunuz.

OTOBÜS

24 saat boyunca aktif bir şekilde çalışan toplu taşıma araçlarından biri olan otobüs metroya göre daha az tercih edilmektedir. Otobüslerde jeton, metro kartı ve tam 1.5$ bozuk para geçerlidir.

VAPUR

Battery Park’dan Staten Adasına vapur ile ulaşım ücretsiz olarak sağlanmaktadır.

NEW YORK’TA GEZİLECEK YERLER

Empire State Binası

New York’un en yüksek binası ve en ünlü gökdelenidir. 1931 yılında 5. Caddede inşa edilen Empire State Building New York’un en simgesel yapılarından biridir. En üst katında muhteşem bir manzara eşliğinde şehrin tadını çıkarabilirsiniz.
Bu muhteşem binaya çıkmanın ücreti;

Tek kullanımlık: 35$’dır.

Central Park

Büyük plazaların bulunduğu kalabalık şehirde, şehir hayatının içerisinde insanların sakinlik ve huzur bulabileceği nadide yerlerden biridir. 4 kilometre uzunluğa ve 800 metre genişliğe sahip olan Central Park, 120 farklı bitki, 26 binden fazla ağaç ve 130 farklı hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır.

Özgürlük Heykeli

New York ve hatta Amerika Birleşik Devleti denildiğinde ilk akla gelen sembol olan Özgürlük Heykeli 1886 yılında inşa edilmiştir. UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan heykel aynı zamanda gözlem kulesi olarak da kullanılmaktadır. Özgürlük Heykeli Fransa’nın Amerika Birleşik Devletleri’ne 100. yıl hediyesidir. Bu yüzden heykelin elindeki tablette Bağımsızlık Bildirgesinin tarihi yazmaktadır. Bu heykel hukukun üstünlüğünü göstermektedir. Ve isterseniz merdivenleri kullanarak heykelin sağ eline kadar çıkabilir ve tüm New York’u karşıdan izleyebilirsiniz. Heykel bakır malzemeden yapıldığı için zamanla oksitlenerek günümüzdeki hali olan yeşil rengini almıştır.

Times Meydanı

Yedinci Cadde ile Broadway’in buluştuğu yerde bulunan Times Meydanı birçok stüdyonun, restoranın, plazaların, otellerin bulunduğu New York’un en canlı yeridir. Büyük ekranlar, reklam panolarıyla tam bir görsel şölen oluşturarak en çok dikkat çeken yerler arasındadır. 1904 yılına kadar ‘Longacre Meydanı’ adıyla anılan bu meydan dünyaca ünlü New York Times gazetesinin ana binasının buraya taşınmasından sonra ‘Times Meydanı’ olarak anılmaya başlamıştır.

Brooklyn Köprüsü

Manhattan ve Brooklyn’i birbirine bağlayan Brooklyn Köprüsü, üst katından bisikletli ve yayaların geçmesi için alt katından ise arabaların geçmesi için tasarlanan muhteşem bir köprüdür. 13 yılda tamamlanan köprü 1883 yılında kullanıma açılmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Adelphi University

Adelphi University

Adelphi University birçok alanda öğrencilerine lisans ve yüksek lisans düzeyinde eğitim veren aynı zamanda bunu bilim ve sanatla ilişkilendiren[...]

Devamı

Dil okulu önünde kız öğrenci

LSI Dil Okulları

LSI Dil Okulları profesyonel eğitmen kadrosu ile 1965’ten bu yana her yıl 116 farklı ülkeden gelen binlerce öğrenciye dil eğitimi hizmeti[...]

Devamı