Point Park University 1933 yılında Dorothy ve Herbert Finkelhor’un başkanlığında, işletme eğitimi verilen küçük bir okul olarak Pennsylvania eyaletinin Pittsburgh kentinde kuruldu. Kurulduğu tarihten itibaren de Pittsburgh kentinin canlılığına katkıda bulunan bir okul olmuştur. 1960 yılında okul, 800'den fazla öğrenciye ulaştı ve günümüzde Pittsburgh şehir merkezinde yer alan Wood Street’e taşındı. Bu dönemlerde Point Park Junior College adı ile hizmet veren okul, sonraki yıllarda müfredatına mühendislik teknolojisi, eğitim, gazetecilik ve sahne sanatları programlarını ekledi.

1966'da kolej 4 yıllık lisans eğitimi verme statüsünü kazandı ve adı resmi olarak Point Park College oldu. 1981 yılında Point Park'ın ilk yüksek lisans programı (gazetecilik ve kitle iletişimi) kuruldu. O yıllarda Point Park'ın şu anki Sahne Sanatları Konservatuarı için zemin hazırlayan dans ve tiyatro programları da açıldı.

1990'ların ortalarında ciddi bir mali krizi atlattıktan sonra Point Park University, yeni öğrencilere kapılarını açmak için stratejik planlar uygulamaya başladı. Bu başarılı stratejik planlar doğrultusunda okul, 2003 yılında üniversite statüsü kazandı ve Point Park University oldu. Günümüzde okul, Fen Edebiyat Fakültesi, İşletme Fakültesi, İletişim Fakültesi ve Sahne Sanatları Konservatuarında sunulan 87 lisans ve 13 yüksek lisans programında 36 farklı ülkeden ve 46 farklı eyaletten gelen toplamda 4.000 öğrenciye hizmet vermektedir.

İlerleyen yıllarda da, akademik mükemmelliği, kaliteli bir öğrenci deneyimini, büyümeyi ve toplum katılımını geliştirmeye odaklanan üniversitenin kapsamlı stratejik planlama süreci devam etmiştir. 2008 yılında, Point Park University, başarılı bir yaşam ve öğrenme merkezi olan yeni Akademik Köyü projesini duyurdu. Proje kapsamında olan 244 milyon dolarlık kampüs ve kamu geliştirme alanı planı başarılı bir şekilde ilerlemektedir.

Neden Point Park University’de Okumalıyım?

500’den fazla önemli şirkete ev sahiplipi yapan, dinamik ve canlı bir şehir olan Pittsburg’da yer alan Point Park University, günümüzde 4.000 öğrenciye hizmet vermektedir. Point Park University’de eğitim almak için başlıca sebepler şunlardır;

 • Alanında uzman eğitmen kadrosu, sizlere iş dünyasında sahip oldukları deneyimleri aktarır, böylece kariyerinizde kullanabileceğiniz önemli bilgiler edinebilirsiniz.
 • Uluslararası öğrenciler için olan Hizmet ve Kayıt Ofisi, hem sizin hem de aileniz için kişiselleştirilmiş destek sağlar.
 • Uluslararası öğrenciler için lisans ve yüksek lisans programlarında başarı bursları mevcuttur.
 • Forbes’un İş ve Kariyer için En İyi Şehirler sıralamasında Amerika'nın En Yaşanabilir Şehirlerinden biri olan Pittsburgh’da yaşama ve eğitim alma fırsatı.

Pittsburgh’da Yaşam

Pittsburgh, Amerika Birleşik Devletleri'nin Pennsylvania eyaletinde yer alan, Allegheny County'nin ilçe merkezidir. Merkez ve ilçelerde yaşayan toplamda 2.3 milyonluk nüfusu ile ABD’deki en büyük 27. şehirdir. Pittsburgh, Pennsylvania eyaletinin Güneybatısında, Allegheny, Monongahela ve Ohio nehirlerinin birleştiği yerde bulunmaktadır. Pittsburgh, 300'den fazla çelikle ilgili iş yapan firması ile hem "Çelik Şehir", sahip olduğu 446 köprüsü ile de "Köprüler Şehri" olarak bilinir.

Dinamik ve yaşayan bir şehir olan Pittsburgh’un şehir merkezinde, yüzlerce mağaza, restoran ve 5.000'den fazla işletme bulunmaktadır. Şehirde var olan 170 otobüs ve raylı ulaşım araçları sayesinde, neredeyse istediğiniz yere ulaşabilirsiniz. Pittsburgh'da yer alan üç nehir, Point State Park'ta yer alan ikonik bir çeşmenin bulunduğu yerde birleşir. Burası kesinlikle ziyaret etmeniz gereken yerlerden biridir. Pittsburgh, 2018 yılında yapılan bir araştırmada ABD’de en yaşanabilir şehirler arasında 2. sırada, dünya genelinde ise 32. sırada yer almıştır. Yapılan başka bir araştırmada da ABD’de mezuniyet sonrası kariyerinize başlayabileceğiniz en iyi 2. şehir şeçilmiştir.

Pittsburgh’da Ortalama Yaşam Giderleri

Pittsburgh, Amerika ortalamasına göre daha düşük yaşam maliyetlerine sahiptir. Ortalama yaşam giderleri öğrenciden öğrenciye değişkenlik gösterir, temel yaşam ihtiyaçlarınız ile minimum gider seviyesinde yaşarken maksimum verimi alabilirsiniz. Aşağıda Pittsburgh’da ortalama yaşam giderlerini inceleyebilirsiniz;

RestaurantFiyatMarketFiyat
McDonalds Menü (1 kişi)7.99 $Süt (1lt)1.04 $
Ortalama Restaurant (1 kişi)13.00 $Pirinç (1kg)4.40 $
Bira (0.33’lük)6.00 $Yumurta (12’li)1.73 $
Cappucino3.74 $Tavuk (1kg)8.55 $
Su1.42 $Kıyma (1kg)13.35 $
UlaşımFiyatDiğerFiyat
Tek kullanımlık bilet2.75 $Sinema bileti (1 kişi)10.00 $
Aylık bilet97.50 $Kot pantolon (1 adet)42.25 $
Benzin (1lt)0.76 $Fitness üyeliği (1 aylık)47.41 $

Sunulan Programlar

Point Park University’de 87 farklı alanda lisans ve 13 farklı alanda yüksek lisans programları sunulmaktadır. Aşağıda sunulan bazı lisans ve yüksek lisans programlarını inceleyebilirsiniz.

Lisans;

 • Accounting
 • Bioinformatics
 • International Business
 • Marketing
 • Criminal Justice
 • Electrical Engineering
 • Forensic Sciences
 • History
 • Journalism
 • Graphic Design
 • Clinical Psychology
 • General Public Administration
 • Acting

Yüksek Lisans;

 • Business Analytics
 • Management
 • Communication Technology
 • Engineering Management
 • Leadership
 • Media Communication

Kabul Şartları

Lisans

Point Park University’nin lisans programları için kabul şartları şunlardır;

 1. IELTS minimum 6.0 ve üzeri
 2. TOEFL minimum 61 ve üzeri
 3. Lise transkripti

Lisans programlarının kabul şartları bölümden bölüme değişkenlik gösterebilmektedir. Kabul şartları hakkında detaylı ve güncel bilgi almak için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Yüksek Lisans

Point Park University’nin yüksek lisans programları için kabul şartları şunlardır;

 1. 2 adet referans mektubu
 2. Niyet mektubu
 3. IELTS minimum 6.5 ve üzeri
 4. TOEFL minimum 79 ve üzeri
 5. Lisans diploması ve transcript
 6. Resume (CV)

Yüksek lisans programlarının kabul şartları bölümden bölüme değişkenlik gösterebilmektedir. Kabul şartları hakkında detaylı ve güncel bilgi almak için lütfen danışmanlarımız ile iletişime geçiniz.

Önemli Tarihler

Point Park University’de 2 farklı eğitim dönemi bulunmaktadır. Bunlar İlkbahar ve Sonbahar dönemleridir. İlkbahar dönemi başvuruları Ekim, Sonbahar dönemi başvuruları da Haziran ayında kapanmaktadır. İlkbahar dönemi Ocak, Sonbahar dönemi de Ağustos ayında başlamaktadır. Başvuru tarihleri ile ilgili detaylı bilgi için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Okul Ücreti

Point Park University’nin lisans programlarının senelik ücreti 32.600$, yüksek lisans programlarının senelik ücreti de 17.478$’dır. Güncel net fiyat bilgisi için danışmanlarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Burs İmkanı

Point Park University not ortalamasını yüksek tutan lisans ve yüksek lisans öğrencileri için başarı bursları sağlamaktadır.

Lisans öğrencileri için burslar;

 • 3.0 not ortalaması ve 6.5 IELTS puanına sahip olanlar için 12.000$
 • 3.0 not ortalamasına ve 7.0 IELTS puanına sahip olanlar için 14.000$

SAT ve ACT sınavlarından başarılı sonuçlara sahip olan lisans öğrencileri için 19.000$’a varan burslar verilebilmektedir. Bu konu ile ilgili detaylı bilgi almak için danışmanlarımız ile iletişime geçebilirsiniz.

Yüksek Lisans öğrencileri için burslar;

 • 3.0-3.29 not ortalamasına ve 6.5 IELTS puanına sahip olanlar için 1.000$
 • 3.3-3.79 not ortalamasına ve 6.5 IELTS puanına sahip olanlar için 2.000$
 • 3.8-4.0 not ortalamasına ve 6.5 IELTS puanına sahip olanlar için 3.000$

Neden Onedu Yurt Dışı Eğitim ile Point Park University?

Onedu Yurt Dışı Eğitim Danışmanlık olarak vermiş olduğumuz bu hizmetimizin karşılığında kesinlikle hiçbir ekstra ücret talep etmiyoruz. Okullarımızın Türkiye Resmi Temsilcisi olarak çalıştığımız için öğrencilerimiz herhangi bir ekstra ücret ödemeden ülkelerine kesin dönüş yapana kadar ücretsiz danışmanlık hizmetimizden faydalanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Amerikada üniversite eğitimi

Yale Üniversitesi

Yale Üniversitesi hakkında detaylı bilgi edinin! Kabul şartları, programlar ve daha fazlası hakkında rehberimizle doğru üniversiteye adım atın.

Devamı

Boston şehir manzarası

Boston Üniversitesi

Boston Üniversitesi hakkında detaylı bilgi edinin! Kabul şartları, programlar ve daha fazlası hakkında rehberimizle doğru üniversiteye adım atın.

Devamı

mercer üniversitesi

Mercer University

1833 yılında Mercer Insitute olarak kurulan ve 1837'de üniversite statüsü kazanan Mercer University, Georgia eyaletinin Macon kentinde bulunan,[...]

Devamı

Amerikada üniversite eğitimi

Princeton University

Princeton Üniversitesi hakkında detaylı bilgi edinin! Kabul şartları, programlar ve daha fazlası hakkında rehberimizle doğru üniversiteye adım atın.

Devamı

LSI New York Yaz Kampı

New York University

New York University (NYU) hakkında detaylı bilgi edinin! Kabul şartları, programlar ve daha fazlası hakkında rehberimizle doğru üniversiteye[...]

Devamı