Kuruluş Yılı: 1965
Üniversite Türü: Devlet
Total Öğrenci: 8300+
Yabancı Öğrenci: 500+

Lakehead University, öğrencilerin gelişmesine olanak tanıyan, destek ve eğitime kişiselleştirilmiş yaklaşım sunan bir okuldur. Aynı zamanda küresel bir perspektifi somutlaştıracak kadar büyük bir üniversite olarak bilinmektedir. Dünya çapında 80'den fazla ülkeyi temsil eden 500'den fazla uluslararası öğrenci, Lakehead University’de eğitim almaktadır.

Dinamik, modern ve son derece öğrenci odaklı Lakehead University, tüm öğrencilerini, yarının değerli liderleri olarak kabul eder. Thunder Bay ve Orillia'daki her iki kampüs de tam bir üniversite deneyimi vaat etmektedir. Akademik mükemmellik ve çok çeşitli sosyal aktiviteleri ile Kanada’da eğitim fırsatının mükemmel bir karışımını oluşturur.

Lakehead University, ne düşünüleceğiyle değil, nasıl düşünüleceğiyle ilgili bir eğitim sağlayan, yenilikçi ve kapsamlı bir üniversite olma misyonunu sürdürmektedir. Üniversite, gerçek dünyadaki sorunları ele almak için gerekli beceriler ve deneyimlerle donatılmış yeni nesil yüksek vasıflı liderleri ve geleceğin değişim yapıcılarını geliştirerek gerçek bir deneyim sunar.

Lakehead University, insan ve ekolojik sağlık, sosyal adalet ve eşitlik, yerli halkların hakları, güvenli geçim kaynakları, işyeri refahı ve canlı ve dirençli toplulukların idaresini kapsayan çoğulcu ve kapsayıcı bir kavram olan sürdürülebilirlikte lider olmaya kendini adamıştır.

Lakehead Üniversitesi - Thunder Bay Kampüsü

Kampüs:

Kültür günlerinde ülkenizi temsil etmek, Çin Yeni Yılı Kutlamaları planlamak veya şehrin Holi Festivali'ne katılmak gibi öğrenciler tarafından yönetilen birçok festival ve etkinlik bulunmaktadır.

Tesisler:

Lakehead Üniversite’sinin binalarının çoğu, Tamblyn Gölü çevresinde toplanmıştır ve rezidans kompleksleri McIntyre Nehri kıyılarında yer alır. Yeraltı tünelleri, kampüsteki ana, merkezi binaların çoğunu birbirine bağlayarak sınıflar ve tesisler arasında kolay erişim sağlar. Yürüyüş, koşu, paten, bisiklet ya da kışın kros kayağı olsun, kampüsü çevreleyen asfalt parkurlar bölgenin güzelliğinden yararlanmak için harika bir fırsat sunar.

Konum:

Lakehead Üniversitesi, Superior Gölü'nün kuzeybatı kıyısında yer alan City of Thunder Bay’da yer alır. Şehir, Kanada'daki en büyük iç limanın etrafında inşa edilmiştir. 110.000 kişilik bu bölgede büyük ve bölgesel havayolları, otobüs servisi ve Trans-Kanada Otoyolu hizmet veriyor.

Thunder Bay, yıl boyunca çok çeşitli spor ve aktivitelere erişim sunan geniş bir rekreasyon ve kültür alanının merkezi olarak hareket eder. Bölgedeki iki Alp ve iki birinci sınıf Nordic kayak merkezinin yanı sıra mükemmel curling ve hokey tesisleri, bisiklet, buz tırmanışı, köpek kızağı ve buzda balık tutma gibi sonsuz açık hava etkinlikleri ile Thunder Bay'de kışın çok sayıda aktivite bulunur. Yaz etkinlikleri arasında yelken, rüzgar sörfü, su kayağı, kaya tırmanışı, yüzme, koşu, bisiklet, kamp, balık tutma, yürüyüş ve bölgedeki çok sayıda gölün içinde ve çevresinde bulunan golf yer alır.

Lakehead University Fiyat

Bölüm ve burs bilgisi için lütfen bizimle iletişime geçiniz. Fiyatlar bölüm ve program türüne göre değişiklik göstermektedir.

 • Yıllık Ortalama Okul Ücreti: $24,251.00 CAD
 • Yıllık Ortalama Yaşam Maliyeti: $12,000.00 CAD
 • Başvuru ücreti: 0-135 CAD (programlar arası değişkenlik göstermektedir)

Neden Lakehead University?

Lakehead University size bir fırsatlar dünyası sunuyor. Size ne düşüneceğinizi değil, nasıl düşüneceğinizi öğreten dönüştürücü bir üniversite eğitimi vadediyor.

 • Co-op yani toplum temelli öğrenme ve stajlar yoluyla deneyimsel öğrenme, Lakehead'in hem teorik bilgi hem de uygulamalı deneyim kazanmanıza yardımcı olduğu yollardan sadece birkaçıdır.
 • Olmak istediğiniz kişi olmanız için cesaretlendirildiğiniz, farklı olmaya cesaret edebileceğiniz bir yer!
 • Kanada'nın 1 numaralı Lisans Araştırma Üniversitesi’dir.
 • Profesörlerin sizi tanıyacağı daha küçük sınıflara sahiptir. Sınıfların % 90'ında 60'tan az öğrenci bulunur.
 • Rekabet avantajı elde etmenize yardımcı olacak co-op programları.
 • Yurtdışında Eğitim programı aracılığıyla yurtdışında eğitim alma ve dünyayı görme fırsatları.
 • Kampüsün hemen önündeki doğal laboratuvarın yanı sıra birinci sınıf tesislerde eğitim.
 • Öğrenci Birliği aracılığıyla bir fark yaratabilmek ve üniversite topluluğuna dâhil olabilme şansı.

Kanada'da lisans eğitimi hakkında detaylı bilgi almak için Kanada'da Üniversite Eğitimi sayfamızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

TOEFL veya IELTS gibi İngilizce yeterlilik sınavlarından alacağınız puanlar üniversite kabul şartlarından en önemlisi olan İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmenize yardımcı olur. Üniversitelerin hepsinin istediği sınav sonucu farklı olsa da TOEFL için 61-85 ve IELTS için 5,0-7,5 arası skorlar üniversitelere yerleşmeniz için yeterli olabilmektedir.

Kanada’da Co-Op bulunan bölümler en çok tercih edilen bölümlerdir. Co-Op eğitiminizin bir döneminde ücretli / ücretsiz staj imkanına verilen isimdir. Birçoğunda öğrenciler gelir elde edebilmektedir. En büyük faydası öğrencilerin mezun olduktan sonra Co-Op sisteminde çalıştıkları yerde işlerine devam edebilme olanağıdır. Birçok öğrenci şirketlerin müsaitlik durumuna göre Co-Op yaptıkları yerde iş hayatına devam edebilmektedir.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları başvuru ile Türkiye’ye kesin dönüş yapacakları tarihe kadar ücretsiz danışmanlık hizmeti almaya devam etmektedir. Eğitimine devam eden tüm öğrencilere hizmetimiz kesintisiz devam etmektedir.

Referans mektubu okullara başvururken niyet mektubu ile beraber eklenmesi durumunda kabul alma ihtimalini artıracak bir belgedir. Çoğunlukla 2 adet istenir. Eğer direkt olarak kendi ülkenizden başvuru yapıyorsanız son mezun olduğunuz kurumdan 2 profesörünüzün/öğretmenizin yazması etkili olacaktır. Referans mektubunu yazan bireyin iletişim bilgilerinin mektupta bulunması zorunludur.

Yurt dışında Lisans eğitimi ücretleri Diploma programlarına göre daha yüksek maliyete sahiptir. Aynı zamanda diploma programları sizi iş dünyasına hazırlayan kısa süreli kompak eğitim anlayışına sahip, eğitim sonrası staj zorunluluğu bulunan programlardır. Özellikle Kanada’da lisans eğitimi daha çok akademik alanda ilerlemek isteyen öğrencilerin tercih ettiği, diploma programları ise iş dünyasına girmek isteyen öğrencilerin rağbet gösterdiği eğitimlerdir.

Kanada’da seçeceğiniz sertifika programı co-oplu ise eğitim sonrası staj imkanı sağlanmaktadır ancak staj garantisi her okulda bulunmamaktadır. Ayrıca her stajda maaş garantisi bulunmamaktadır.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için başlıca üç sebep şunlardır:

 • Türkiye’de sınav stresi yaşamadan, lise not ortalamanıza göre yurt dışında bir çok üniversiteden kabul alabilirsiniz.
 • Türkiye’de ortalama bir özel üniversiteyle aynı fiyata yurt dışında iyi bir üniversitede eğitim alabilirsiniz.
 • Yurt dışındaki bir üniversiteden alacağınız diploma ve yabancı dil yeterliliği sayesinde Türkiye’de veya yurt dışında en iyi firmalarda iş bulabilirsiniz.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını ve üniversitelerini iyi araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Türkiye’ye kıyasla yurt dışındaki üniversitelerde çok sayıda seçim yapabileceğiniz bölüm bulunur. Birçok araştırma konusunun alt dalları bulunur ve bu alt dallar 2,3 ve 4 yıllık bölümler olarak okunabilir. Bölüm seçimi yapmadan önce alacağınız derslerin içeriklerini iyi incelemek gerekir.

Yurt dışında lisans eğitimleri seçeceğiniz ülke ve bölüme göre 3 veya 4 yıl sürmektedir.

Tercih ettiğiniz ülkeye ve okula göre üniversite ücretleri değişkenlik gösterir. Örneğin; Amerika’da üniversite eğitimi yıllık 9.500 USD’den, İrlanda’da yıllık 9.000 Euro’dan, İngiltere’de yıllık 10.000 GBP’den ve Kanada’da ise yıllık 16.000 CAD’den başlamaktadır.

Yurt dışında yalnızca yıllık harç ücreti vererek ücretsiz üniversite okuyabileceğiniz ülkeler kısıtlıdır. Bu ülkelerden bazıları; Finlandiya, Norveç, Almanya, Avusturya ve Fransa’dır.

Okulların kendine ait aile yanı veya yurt konaklaması seçenekleri bulunur. Bunlar haricinde öğrencilerin büyük bir çoğunlu oda ve ev kiralama seçeneklerini de tercih etmektedir.

Yurt dışında okurken yasal olarak çalışabileceğiniz ülkeler bulunur. Örneğin; İrlanda, Kanada ve İngiltere’de lisans ve yüksek lisans öğrencileri eğitim alırken yarı zamanlı çalışma iznine sahiptir.

Yurt dışındaki ülkelerde Türkiye’deki gibi bir üniversite sınavı sistemi bulunmadığı için başvuru yapmak için son ana kadar beklememek gerekir. Kontenjanlar başvuru sırası ve yoğunluğuna göre erken zamanda dolabilmektedir. Her okulun güz, bahar, yaz ve kış dönemleri için belirlenen son başvuru tarihleri bulunur. Eğitim almayı düşündüğünüz programın son başvuru tarihine en erken bir yıl, en geç üç ay kala başvurularınızı tamamlamanız gerekir.

Başvuru süreci için genel olarak şu belgeler gerekmektedir:

 • Transkript
 • Lise Diploması
 • İngilizce yeterlilik belgesi (TOEFL veya IELTS)
 • Niyet mektubu
 • Referans mektubu

Yabancı dil bilmeden de başvuru yapılabilir ve şartlı kabulünüz çıkartılabilir. Bazı okulların kendi hazırlık eğitimleri bulunur. Bu eğitimleri tamamlayıp derslerinize başlayabilirsiniz.

Evet başvuru yapabilirsiniz. Başvuru yaparken bu sınavlara henüz girmediğinizi ancak yakın bir tarihte gireceğinizi taahhüt ederek şartlı kabul alabilirsiniz. Sınav sonucunuzu alıp İngilizce yeterliliğinizi kanıtladıktan sonra okuldan kesin kabulünüz tarafınıza iletilir.

Başvuru, kabul ve kayıt işlemlerinin tamamı online olarak yapılmaktadır.

Kabul mektubunuzu aldıktan sonra eğitim tarihiniz yaklaşınca gideceğiniz ülkenin vizesine başvuru yapmanız gerekir. Vizeye girmeden önce eğitim ücretinizin bir kısmını okula ödemeniz gerekebilir.

Evet, gideceğiniz ülkenin öğrenci vizesine başvurmanız gerekiyor.

Hiçbir vize başvurusundan önce kesinlikle vize alırsınız veya kesinlikle vize çıkmaz demek kesinlikle doğru bir yaklaşım değildir. Vize başarı oranınızın artması için bütün vize gereklilikleri yerine getirmek, eksiksiz ve doğru belgelerle başvuru yapmak önemlidir.

Öncelikle seçim yaparken, gideceğiniz ülkenin iklimini, şehirlerini, kültürel yapısını, eğitim kurumlarını detaylıca araştırmanız gerekir. Hangi kriterler sizin için önemliyse bunları iyi değerlendirip ona göre bir tercih yapmak daha doğru olur.

Yurt dışında eğitim almak için herhangi bir yaş sınırı yoktur.

Yurt dışında birçok ülkede üniversite ücretleri birim fiyat bazında birbirine benzer olsa da kur farkı sebebiyle TL bazında farklılık gösterir. Almanya, Avusturya veya Norveç gibi ücretsiz üniversite eğitim alabileceğiniz ülkeler haricinde, Amerika’da yıllık ortalama 9.500-50.000 USD, İngiltere’de 10.000-32.000 GBP, İrlanda’da 9.500-28.000 Euro ve Kanada’da 15.800-50.000 CAD olarak üniversite ücretleri değişkenlik gösterir.

Çoğunlukla, yurt dışında üniversite eğitimi 3 veya 4 yıl sürer. Ülke bazında farklılık görülürken okul özelinde de süre farklılıkları olabilir. Örnek vermek gerekirse, Amerika ve Kanada’da üniversitelerin çoğu 4 yıl sürerken, İngiltere’de ise genellikle 3 yıl sürmektedir.

Finlandiya, Avusturya, Almanya, Norveç, Danimarka gibi ülkelerde ücretsiz üniversite eğitimi alınabilir.

Yurt dışında bir üniversitede eğitim almak için, iyi düzeyde lise not ortalaması ve yeterli seviyede yabancı dil bilgisine sahip olmak gerekir.

Sertifika programları, ilgili alanda öğrencilerin iş hayatına hızlıca girip adapte olmalarını sağlamaları üzerine geliştirilen ve buna yönelik müfredata sahip programlardır. Lisans eğitiminden daha alt derecede bir eğitim olduğu için lise mezunu olan ve bir an önce iş hayatına atılmak isteyen öğrenciler için idealdir.

IELTS, TOEFL veya Duolingo gibi İngilizce yeterlilik sınavlarının yanında, bazı bölüm/üniversiteler SAT ve ACT gibi sınavlara da girmenizi ister. Detaylı bilgi için danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Yurt dışında üniversite eğitimi almak için sınav şartı bulunmaz. İyi düzeyde lise not ortalaması ve İngilizce yeterlilik şartını yerine getirmek gerekmektedir.

Hayır, yurt dışında üniversite eğitimi almak için YKS sınavına girmek zorunlu değil. İyi seviyede lise not ortalaması ve İngilizce yeterliliğe sahip tüm adaylar yurt dışında YKS sınav sonucu gözetilmeden üniversite eğitimi alabilir. Almanya bu konuda istisna dışında sayılabilir, Almanya’da üniversite eğitimi almak isteyen adaylar YKS sınavına girmiş, tercih yapmış ve Almanya’da okumak istediği bölüme Türkiye’de herhangi bir üniversitede yerleşmiş olması gerekmektedir.

Yurt dışında üniversite eğitimi alabilmek için 100 üzerinden minimum 60 lise not ortalamasına sahip olmak gerekir. Daha düşük not ortalamasına sahip adayların kabul alabileceği üniversiteler limitlidir, bu konu hakkında danışmanlarımızla iletişime geçebilirsiniz.

Öncelikle eğitim alınmak istenen üniversite türüne karar verilmeli (eyalet üniversitesi, devlet üniversitesi, özel üniversite vs) ardından gerekli sınav ve hazırlıklara karar verilmelidir.

En erken başvurulması gereken ülkeler arasındadır. Diploma türüne göre değişkenlik gösterir ve başvurulan okul türüne göre aktiviteler (lise sürecinde yapılan) istenilebilir. İngilizce yeterlilik ve diploma notu en önemli kriterler arasındadır.

Kanada’da yıllık ortalama üniversite ücretleri 15.000-50.000 CAD arası değişir.İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Algonquin koleji kampüs içi

Algonquin Koleji

Algonquin Koleji, Kanada’da yer alan 11 politeknik kolejden biridir. Uluslararası öğrencilerin istihdam odaklı bir eğitimin tüm avantajlarından[...]

Devamı

Conestoga College

Conestoga College

1967 yılında kurulan Conestoga College, öğrenci, endüstri ve toplum ihtiyaçlarına cevap veren kariyer odaklı eğitim sunmayı taahhüt eden[...]

Devamı