Birbirinden güzel şehirleriyle, doğal yaşamıyla ve eşsiz kültürüyle yaşamak için akla gelen ilk ülkelerden biri; İngiltere. Eğer üstüne İngiltere’de eğitim görmekte olan bir öğrenci iseniz doya doya yaşayacağınız, harika deneyimler kazanacağınız, fazlasıyla uluslararası arkadaşlar edinebileceğiniz bir eğitim hayatı sizi bekliyor. Günümüzde dünyanın en güçlü ekonomisine sahip 5.ülke olan İngiltere, öğrencilerine finansal bakımdan harika fırsatlar sunuyor, buna yönelik okurken yarı zamanlı olarak çalışıp tüm masraflarını karşılayabileceği bir gelir elde etmesini sağlıyor. İşte bu yazımızda İngiltere’de öğrencilik ve yaşam, konaklama, seyahat, vize ve daha bir çok konuyu ele alacak, kafanızdaki tüm soruları eksiksiz gidereceğiz.

İngiltere'de Yaşam

İngiltere’de yaşamanın duygu olduğunu sosyal medya hesaplarından, internete yüklenen vloglardan, dizilerden veya filmlerden, hatta çevremizdeki insanlardan duyduğumuz kadarıyla, sadece dış hatlarıyla görmekteyiz. Fakat İngiltere sınırlarına girildiği anda o dışarı kaynaklardan duyduklarımız tamamen geçerli olmayabilir, bu sebeple İngiltere’de yaşamı sizler için alt kategorilere ayırıp, önemli noktaları vurgulayarak tüm ayrıntılarıyla aşağıda özetleyeceğiz.

Şehirler

Londra başta olmak üzere İngiltere’de en keyifli öğrenci deneyimini yaşayabileceğiniz şehirler arasında doğallıklarıyla, yapabileceğiniz çeşitli aktiviteleriyle dolu Oxford, Cambridge, Birmingham, Liverpool, Manchester, Glasgow, Edinburgh şehirleri de yer almaktadır. Londra’da yaşamak diğer şehirlere oranla biraz daha maliyetli olacaktır fakat bu farkı sonuna kadar hak eden bir şehirdir. Hatta düzenli çalışmakta olduğunuz bir işiniz var ise bu konuda hiç bir sıkıntı yaşamayacağınızı garanti edebiliriz. Özellikle dünyanın en iyi üniversiteler listesine girmiş İngiliz eğitim kurumları tarafından eğitim görmek size hem sonsuz bilgi katacak, hem de okulların sunduğu zengin eğitim materyalleri ve bol pratik şansları ile kendinizi, alanında uzman bir birey haline getirmeniz oldukça kolaylaşacaktır.

Dünya tarihinin en eski yapılarına sahip olan İngiltere, mimarisi ile sizi büyüleyecek ve ziyaret ettiğiniz her şehirde farklı atmosfere sahip olan çeşitli mimari yapısı ile sizi baştan çıkaracak. Özellikle dünya kültürü açısından en zengin şehirlerden biri olan Londra’da müzeleri gezecek, şehir turu yapacak, kısaca şehri keşfe çıkacaksanız eşi benzeri olmayan bir serüvene hazır olun. Turistik açıdan en zengin olan Westminster/Chelsea/Kensington bölgelerini gezerek dünya çapında ünlü olan London Eye, Buckingham Palace, Hyde Park, Big Ben, Tower Bridge gibi yapıları ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Uber veya başka şirketler aracılığıyla Thames Nehri turu gerçekleştirebilir, Londra’yı baştan sonra nehir sahili boyunca turlama şansı yakalayabilirsiniz. Biraz daha gözlerden uzak, fakat keşfetmesi de bir o kadar zevkli Westfield’da bütün markalardan alışveriş yapabilir, Windsor Castle’da Queen Elizabeth II ‘nin kalesini keşfedebilir, Harry Potter hayranı iseniz Warner Bros Studio Tour ile filmin gerçek setini ziyaret edebilir, ve karnaval bölgesi olan Notting Hill’i ziyaret edebilirsiniz. Londra’nın verdiği sınırsız imkanlar ile hayatınız hiç istemediğiniz kadar rengarenk ve hareket dolu geçecek, size günden güne yeni deneyimler kazandıracak.

Londra dışındaki diğer başlıca şehirlerde de oldukça keyifli bir öğrenci hayatı geçirilebilinir, hatta Londra’nın sahip olmadığı bazı avantajlar sayesinde Oxford, Cambridge gibi şehirlerde öğrenci olunması da sağlanabilir. Öncelikle konaklamasıyla, ulaşımıyla, aktivite harcamalarıyla Londra, İngiltere’nin diğer şehirlerine kıyasla biraz daha pahalı bir şehiridir ve bu da öğrencinin ekonomik durumuna göre belli yerlerde yaşam kalitesini azaltabilir, zaman zaman kişinin kendine finansal kısıtlamalar koyarak sıkıntı yaşamasına sebep olabilir.

Londra dışı şehirlerde bu problemi yaşamanız çok daha az ihtimal çünkü ödeyeceğiniz kira daha ucuz olacak, eğer küçük bir şehirde/kasabada yaşıyorsanız ulaşım masraflarını minimuma indirecektir. Ayrıca zincir restoran olmadığı sürece Londra’da bir yerde oturup yemek yemeniz diğer şehirlere göre daha pahalıya gelecektir ki bu da tekrardan uzun veya kısa mesafeli ekonomik problemlere yer açabilmektedir. Başka şehirlerin bir diğer katkısı ise; eğitim görmekte olduğunuz kurum muhtemelen kasaba tarzı küçük alana sahip bölgelerde bulunacaktır, bu da sizin aslında çok daha kolay arkadaş edinmenizi sağlayabilir. Bir süre sonra okulda veya çevrede görmekte olduğunuz insanları tekrar tekrar görmeye başlar ve onlarla sohbet etmeye başlayarak arkadaş olmaya yönelik adımlar atabilirsiniz. Bunu üzerine eğitim kurumunuzun bulunduğu alana çok daha kolay hakim olur, yaşadığınız bölgeyi, çevrede bulunan market, banka, kafe vs gibi binaları, kısaca mahallenizi çok daha kolay öğrenirsiniz. Tabiki büyük şehir veya kasaba seçimi tamamen kişinin isteğine göre belirlenir çünkü herkesin deneyimlemek istediği yaşam yapısı, kişiliği, hedefleri, arzuları, tercihleri ve beklentileri farklıdır.

Konaklama

İngiltere’de öğrenciler için oldukça fazla konaklama seçeneği bulunmaktadır ve kişinin tercihine göre üniversite yurdu, özel yurt, oda kiralama ve aile yanında yaşama seçenekleri değerlendirilebilir. Öğrencilerin aklına en çok takılan meselelerden biri olan konaklama tercihi, gideceğiniz şehir, kasaba ve okula göre değişim gösterebilir ve her konaklama çeşidi kendi içinde bazı avantajlar ve dezavantajlar bulundurur.

Okula Ait/Okul ile Anlaşmalı Yurtlar: Genelde öğrencilerin ilk tercihi arasında yer alan yurtlar birçok açıdan çoğu kişinin isteklerini ve ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Fiyatları okuldan okula değişebilen yurtlar genel olarak üniversite kampüslerinin içerisinde veya üniversiteye yürüme mesafesi kadar yakınlıkta bulunmakta, bu da öğrencilerin okul içerisinde gerçekleştirilen sosyal aktivitelere katılması ve okul ile ilişkisinin kopmaması açısından önemli bir rol oynamaktadır. Tercihinize ve bütçenize göre tek, iki kişilik veya 4 kişilik odalar seçebilir, yemekli veya yemeksiz (paylaşımlı mutfaklarda kendiniz hazırlarsınız) yurtlara kaydınızı yaptırabilirsiniz. Oda seçeklerinden kişisel tercihe göre en-suite(banyolu) veya normal odalar da seçilebilir, tabi en-suite odalarda bir miktar fiyat farkı ödemek zorunda kalmak şartı ile.

Yurtların bir diğer avantajı ise bir emlakçıdan veya kişiden ev/oda kiralamaya oranla güvenlik sorunu yaşamamanız olacaktır. Kalacağınız yer üniversite ile bağlantılı olduğundan odanızı gönül rahatlığı ile ayarlayabilir, kira ve depozito transferlerini hiçbir sıkıntı yaşamadan gerçekleştirebilirsiniz. Yurt seçenekleri için üniversitelerin web sitelerini ziyaret edebilir veya okulun uluslararası ofisine mail atarak detaylı bilgi alabilirsiniz. Ayrıca öğrencilerin kendi güvenliklerinin sağlanması açısından 7/24 kameralarla takip edilen ve yer yer güvenlik görevlileri bulunduran yurtlar, kişinin emniyet kaygısı yaşamasını önleyerek hem yurt binası çevresinde hem de yurt içinde huzurla konaklama imkanı sağlamaktadır. Bunun üzerine oda arkadaşlarınız ile veya yurt içinde uluslararası milletlerden arkadaşlaşlıklar kurarak asla yalnız kalarak sıkılmaz, her dakikanızı eğlenceli bir hale getirebilirsiniz. Kaldığınız yurttaki arkadaşlarınızın çoğunluğu ile aynı okulda ve aynı kampüste okuyacağınızdan dolayı sıkı arkadaşlık bağları kurar, yurtdışı deneyiminizi muazzam bir şekle dönüştürürsünüz. Yurtların dezavantajı diyebileceğimiz tek yönü çok fazla kişisel alana sahip olamayacağınız gerçeğidir. Eğer kendinize özel, kafa dinleyebileceğiniz, daha sakin bir konaklama tercih etmek istiyorsanız yurt sizin için çok iyi bir tercih olmayabilir.

Oda/Ev Kiralama:

Bir diğer seçeneğiniz ise oda veya ev kiralamaktır. Tabiki de bu konaklama çeşidi de kendine göre bazı artılar ve eksiler barındırmaktadır. Oda kiralarken öncelikle dikkat etmeniz gereken bir kaç unsur vardır, bunlara dikkat ettiğiniz sürece yine çok keyif alacağınız bir konaklama deneyimi geçirebilirsiniz. Seçeceğiniz oda kalacağınız süreden bağımsız sizin geçici süreliğine eviniz olacaktır, bu yüzden evinizde istediğiniz/istemediğiniz özellikleri iyi düşünüp buna göre bir araştırma yapmanız gerekmektedir.

Öncelikle konaklamanızın okulunuza yakın olması size büyük avantaj sağlayacak, arkadaşlarınızla ve okulla olan bağlantınızın zayıflamaması konusunda size yardımcı olacaktır. Bunların dışında kiralayacağınızın odanın lokasyonu da oldukça önemlidir, tren istasyonlarına, otobüs duraklarına yakın olan yerler seçmeniz sizin seyahat etmenizi çok daha kolaylaştıracaktır. Ayrıca evinizin konumunun güveni bir bölgede yer alması emniyetiniz açısından önemli olmakla birlikte market, post office, banka, park gibi sıklıkla uğrayabileceğiniz noktalara de yürüme mesafesinde olması bir çok işinizi kolaylaştıracaktır.

İngiltere genelinde kiralayabileceğiniz evler kapsamında 2 katlı ve 3 katlı evler bulunmakta ve içlerindeki oda sayıları 4-8 aralığında değişebilmektedir. Evlerde genel olarak 1 adet paylaşımlı mutfak, 1 adet ortak alan (olmayabilir de), 1-3 adet tuvalet (en-suite ise tuvaletler odaların içinde olacaktır) bulunur ve tercihinize göre kendi yemeğinizi pişirebilir veya dışarıdan Uber Eats ile kolaylıkla sipariş verebilirsiniz. Odanızdaki yatak seçeneğiniz kişinin tercihine göre single, double, king size olabilir, oda içi ve mutfak içi eşyaların bulunup bulunmadığını veya ortak kullanıma müsait olup olmadığını emlakçıya danışabilirsiniz.

Bunlara ek olarak sonradan bir sürprizle karşılaşmamak için aylık kira ödemenize faturaların (su, elektrik, internet, ısınma..vb) dahil olup olmadığını oda ilanlarından veya emlakçılardan öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

Oda kiralarken dikkat edilmesi bir diğer özellik ise kiralayacığınız kişinin güvenilebilir bir kişi olmasıdır. Oda kiralayacağınız emlakçının İngiltere hükümet sistemine kayıtlı olması size çok daha güvenli bir kira-kiracı ilişkisi sağlayabilir, kira ve depozito işlerinde sorun yaşamanızı minimuma indirir. Bunu kontrol edebilmek için https://www.gov.uk/get- information-about-a-company adresinden emlak şirketinin adını girerek şirket ile ilgili detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz. Bunun üzerine İngiltere’nin oda kiralarken en sık kullanılan platformları SpareRoom ve Rightmove’dan odalara talep olabilir, emlakçılarla iletişime geçip onlarla gerekirse görüntülü görüşme/ev turu talep edebilirsiniz. Tutacağınız evler emlakçıdan emlakçıya değişmekte olup haftalık, aylık, 6 aylık, 12 aylık veya daha uzun dönem şeklinde kontratlar ile kiralanabilir.

Oda kiralamanın dezavantajları arasında her işi kendiniz halletmeniz gerektiği ve bütün sorumluluğun size ait olduğu düşünülebilir. Özellikle hem okuyor hem part-time bir işte çalışıyorsanız bu oldukça yoğun olacaksınız demek ve yemek pişirme, temizlik yapma gibi
günlük ev işlerini yaparken sosyal hayatınıza çok fazla vakit ayıramayabilirsiniz. Fakat her yaştan ve milletten ev arkadaşınızın olabileceği gibi onlarla da arkadaşlıklar kurabilir veya ev kuralları çerçevesinde dışarıdan arkadaşlarınızı davet ederek evde olduğunuz zamanlarda güzel vakit geçirebilirsiniz. Ayrıca sadece kendinize ait bir alanın da bulunması yurtların sahip olmadığı bir özellik olarak yer almaktadır, yeri geldiğinde rahatlıkla ders çalışabilir, kitap okuyabilir, işinizi yapabilirsiniz.

Aile Yanı Konaklama:

Bir başka tercih edilen konaklama şekli ise aile yanında kalma seçeneğidir. Üniversitelerin anlaşmalı olduğu yabancı öğrenci kabul eden ailelerin yanında konaklayabilir, İngiliz kültürünü, adetlerini daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Ayrıca evin genel temizliği sizin adınıza yapılmış olur ve evde aile tarafından size belli öğünlerde pişirilmesi, konaklama sürecinizi çok daha kolay bir hale getirir. Aile yanı konaklamasında yine kendinize ait bir odanız olur, duruma göre banyoyu ve mutfağı ev sakinleriyle birlikte ortak kullanırsınız. Aile yanında kalmanın da bazı dezavantajları bulunmaktadır tabi ki de. Mesela, her ailenin yaşamına göre bazı ev kurallarına uymanız gerekebilir veya eve her istediğinizde (duruma göre hiç) arkadaşınızı davet edemeyebilirsiniz. Ayrıca yemek saatlerinde sofrada bulunup bulunmayacağınızı önceden belirtip aileyi durumdan haberdar etmeniz beklenir. Fakat kendinize ait, konforlu bir alana sahip olmak, İngiltere’nin kültürünü, aile yapısını yakından görmek istiyor ve sosyal aktivitelere çok fazla katılım göstermiyorsanız o zaman aile yanında konaklama tercihi tam size göre bir seçim.

Ulaşım

Öğrencilerin sıklıkla merak ettiği konulardan biri ise “Ulaşım nasıl sağlanır?” konusudur. İngiltere çapında öğrencilerin kullanabileceği, ve yer yer okuyan kişiler için indirimler ve fırsatlar sunan bir çok toplu taşıma/ulaşım seçeneği vardır.

Öğrenciler için konuşuyorsak bu seçenekler arasında bisiklet kiralamayı kesinlikle gözden geçirmek gerekir. Eğer küçük bir kasabada yaşıyorsanız, okulunuza bisikletle gidebilir, mahallenizde rahatlıkla dolaşıp işlerinizi görebilirsiniz. Bisiklet kullanmak sizin için uzun vadede hem ekonomik açıdan rahat hem de pratik olacaktır. Facebook aracılıığı ile bisiklet sahiplerine rahatlıkla ulaşabilir, istediğiniz özellikteki bisikleri 2.el olarak al/sat işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

İngiltere içerisinde yine en fazla tercih edeceğiniz ulaşım kolları otobüsler, trenler ve metrolar olacaktır. Bu toplu taşımaların kullanımı size hem vakit kazandıracak, hem de doğa ve şehir güzelliklerini tanımanıza yardım edecektir. İngiltere’yi bir ağ gibi saran demiryolu sayesinde Galler ve İskoçya dahil bir çok bölgeye ziyaret gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle Londra’da yaşıyorsanız bu ulaşımları çok fazla kullanacağınıza emin olabilirsiniz. Dünya çapında neredeyse herkes tarafından bilinen Londra’ya ait 2 katlı kırmızı otobüslerde 1 saate kadar ücretsiz aktarma yapabilir, şehrin her köşesini tepeden tırnağa keşfetme şansı yakalayabilirsiniz.Yer altı metrosu, tren ve otobüs kullanırken ödeme cihazlarına kendi kredi/banka kartlarınızı basabileceğiniz gibi Londra ulaşım kartı olan Oyster Card’a belli bir ücret karşılığı sahip olarak gişelerden indirimli geçiş sağlayabilirsiniz. Ayrıca İngiltere geneli demir yollarında da kullanabileceğiniz RailCard satın alarak öğrencilik kapsamında 16-25 yaş aralığında iseniz tüm biletlerden ½’lük bir indirim elde edebilirsiniz. Tren biletlerine/seferlere ulaşmak için Trainline web sitesine ulaşabilir, ayrıntılı bilgileri oradan inceleyebilirsiniz.

Fakat tüm bu indirimlere rağmen tren ile uzak bir şehre seyahat etmek biraz maliyetli olabilir, fakat Flixbus kullanarak İngiltere'nin bir diğer köşesine sadece 1£’dan başlayarak ucuz otobüs biletleri bulabilirsiniz. Flixbus Avrupa çapında da oldukça tanınan, Alman kuruluşlu bir otobüs şirketi olup sizi güvenli bir şekilde hedef şehrinize ulaştırmaktadır. Bilet fiyatlarının ucuzluğundan dolayı biletler tükenmeden sürekli kullanmalı, özellikle yaz mevsimlerinde fiyatları bir derece artmaktadır fakat seyahatinizi çok önceden planlayabiliyorsanız aylar sonrasına biletinizi hem ucuz hem de tükenme sıkıntısı yaşamadan ayırabilirsiniz.

Bankalar/Para Transferi

Yine merak konularının en başında gelen para transferi/ödemeler konusu aslında zor olmayan, kullanımı çok basit yöntemlerle çok kolay bir şekilde gerçekleştirilebilir. En bilinen yollardan biri olan SWIFT transferi ile Türkiye bankasındaki bir hesaptan İngiltere bankasındaki bir hesaba para aktarımı yapabilirsiniz fakat bu transfer süreci günler sürmekte ve her transferinizde göz ardı edilemeyecek para transfer ücreti alınacaktır. Bu sebeple para transferi için Wise gibi farklı ve size çok masraf çıkarmayacak yöntemleri düşünebilirsiniz.

Bunun dışında eğer Türk parası ile işiniz yoksa, İngiltere içerisinde çalışıp para kazanıyorsanız bu da demektir ki transfer işleriyle uğraşmanıza gerek yok. Starling Bank, Monzo, Revolut gibi “şubesiz bankacılık” çerçevesinde kurulmuş bankalarda hesap açtığınız takdirde, yıllık banka hesap masraflarından muaf olup bankaların sunduğu hizmetlerden ücretsiz olarak faydalanabilirsiniz. Bunun üzerine kişinin tercihine göre fiziksel banka kartı sipariş edebilir veya ödemelerinizi Apple Pay ile gerçekleştirebilirsiniz. Az önce belirttiğimiz bankaların şubeleri olmadığı için bir sorun halinde çağrı merkezlerinden veya mail aracılığı ile yetkili kişilerle iletişime geçebilir ve sorununuza çözüm bulabilirsiniz. Ayrıca çevrenizde bulunan Post Office’lerden para çekme/yatırma işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Telefon

İngiltere’ye öğrenci olarak gidiyorsanız oraya vardığınızda yapacağınız ilk işlerden biri yeni bir telefon hattı olmalıdır. Türkiye’deki hattınıza yurt dışı paketi yapmayı düşünüyorsanız bu sizin için pek mantıklı bir hareket olmayabilir çünkü Türkiye operatörleri İngiltere için paket içeriklerini hem çok düşük miktarda tutuyor hem de buraya oranla kat ve kat fazla para ödemenizi istiyor. Bu yüzden 1 aylık bir eğitime de gidiyorsanız 6 aylık bir programa da gidiyorsanız İngiltere’den bir hat almanız sizi maddi açıdan büyük ölçüde rahatlatacaktır.

Yeni hattınızı havalimanından da temin edebileceğiniz gibi marketler, post office’ler gibi etrafta yaygın bulunan kurumlardan çok makul fiyatlara satın alabilirsiniz. İngiltere’nin neresine giderseniz gidin kaliteli servis alabileceğiniz ve öğrenciler arasında da oldukça popüler kullanılan hatların başında Three UK ve VOXI gelmektedir. Three ve diğer tüm hatları para ile satın alıp üstüne aylık paket yapmanız gerekir fakat VOXI’de durum farklıdır. Vodafone’un farklı bir uzantısı olan VOXI, Vodafone ile aynı servisleri kullandığından dolayı güvenli ve hızlı bir şekilde kullanılabildiği gibi müşterilerine sim kartlarını internet sitesi üzerinden kayıt yaptırıp ücretsiz sipariş etme imkanı sunar. Sim kartınız evinize postalandığında artık kendinize uygun ve süper ucuz fiyatlara internet, sms, arama içeren paketleri almakta özgür olursunuz.

Alışveriş

İngiltere’ye gitmekte olan öğrencilerin kafalarına en çok takılan sorulardan biri ise “Oraya gidince aylık ne kadar masrafım olacak?” sorusudur. Bu konuda da çok fazla endişelenmenize gerek yok çünkü İngiltere gıda fiyatları sanıldığı kadar pahalı değildir.

Aslında genel market fiyatlarına bakıldığı zaman birçok ürünün Türkiye market fiyatlarına eşit olduğunu hatta daha da ucuz olduğunu söyleyebiliriz. İngiltere’de de Türkiye’deki gibi aynı market mantığı işlemektedir, bu da demek oluyor ki bazı büyük zincir marketler bulunurken, daha küçük ve bakkal tarzı minik marketler de bulunmaktadır ve yüksek-orta-düşük fiyatlı ürün satan çeşitli marketler vardır. Aşağıda size fikir vermesi açısından İngiltere’nin orta fiyatlı marketi Tesco’nun bazı temel gıdaların ve onlara karşılık gelen fiyatlarını listeledik:

 • Süt (1L) : 0.90£
 • Yumurta (15'li) : 2.05£
 • Yağ (1L) : 1.50£
 • Yoğurt (1kg) : 1.50£
 • Peynir (400gr) : 2.30£
 • Elma (5'li) : 1.60£
 • Muz (6'lı) : 0.71£
 • Tavuk (650gr) : 3.85£
 • Makarna (500gr) : 0.70£
 • Bisküvi (1 adet) : 1.00£
 • Donmuş Pizza (1 adet) : 1.45£
 • Meyve Suyu (2L) : 1.09£
 • Su (6'lı x 2L) : 2.10£

Yukarıda görmüş olduğunuz fiyatlar marketten markete değişebileceği gibi ürünleri üreten markalara göre de değişir, buna göre belirtilen fiyatlar ortalama ücretlerdir. Eğer kaba bir hesap yapacak olursak 10 günlük market alışverişiniz 10£-15£ arası bir fiyata denk gelmektedir, bu da ayda 30£-45£ arasında değişiklik göstermektedir. İngiltere’de alışveriş yapabileceğiniz marketler arasında Tesco, Sainsbury’s, Lidl, Iceland, Morrisons, Nisa Local, Asda, Poundland, Waitrose, Aldi olarak sıralayabiliriz. Bu marketlerden Lidl, Poundland, Iceland ve Tesco uygun fiyatlı olarak sayılırken diğer marketlerin ürünleri biraz daha fiyatlı olabilir, hangisinden alışveriş yapılacağı kişinin kendisine kalmıştır. Bunun üzerine bazı Türk markalarını ise oturduğunuz bölgede bulunma ihtimalinde bakkal-market olarak kategorileyebileceğimiz Nisa Local’de bulabilirsiniz.

Ayrıca öğrenci olarak kendinize bir oda kiralamış ve kendinize yatak odası veya mutfak gereçleri satın almanız gerekiyorsa Wilko’dan bunları kolayca temin edebilirsiniz. Son olarak uygun fiyata ve kaliteli kıyafete ihtiyacınız var ise TK Maxx ve Primark mağazalarından zevkinize ve bütçenize göre çeşitli kıyafetler edinebilirsiniz.

Sağlık

İngiltere sağlık sistemi özel hastaneler ve NHS (National Health Service) olmak üzere ikiye ayrılır. Özel hastaneler en küçük tedavi için bile sizden çok büyük rakamlar ister fakat aile

hekimi veya devlet hastanesi diyebileceğimiz NHS hizmeti uzun veya kısa dönem eğitim gören öğrenciler için ücretsiz hizmet sunar. Tek yapmanız gereken pasaportunuz ve İngiltere’de eğitim gördüğünüz kurumdan isteyeceğiniz öğrenci belgesi ile NHS sistemine kaydınızı oluşturmanız, sonrasında birçok sağlık hizmetini edinebilirsiniz. Ayrıca NHS hizmetleri İngiliz vatandaşları dışında İngiltere oturma izni olan yabancı uyruklu kişiler ve İngiltere’de 1 sene ve üzerinde yaşayan kişiler için ücretsizdir. NHS üzerinden diş ve göz tedavileri göremeyebilirsiniz, bunun yanında ise bazı reçetelendirmeler için ek ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz fakat bu ücretler yüksek fiyatlı olmaz.

Vize

İngiltere’de öğrencilerin alabildiği vizeler 2 kategoriye ayrılmıştır, bu kategoriler çalışma izninin bulunduğu vizeler ve çalışma hakkının olmadığı vizelerdir.

“Öğrenci ziyaretçi vizesi” ve “Uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi” çalışma hakkına sahip olamayacağınız 2 tane vize çeşididir Eğer İngiltere’ye 6 aylık veya bundan daha kısa süre için okumaya gidiyorsanız o zaman başvurmanız gereken vize çeşidi “öğrenci ziyaretçi vizesi” dir. Bu vize kapsamında eğitim görürken çalışma iznine sahip olmazsınız ve vizenizin verildiği son güne kadar Türkiye’ye dönmek zorundasınızdır. Fakat İngiltere’de maksimum 11 ay sürecek bir programa katılacaksanız o zaman “uzatılmış öğrenci ziyaretçi vizesi” ne başvurmanız gerekmektedir. Normal öğrenci vizesinde olduğu gibi bu vize çeşinde de çalışma izniniz yoktur ve vize bitiş tarihini geçmeden Türkiye’ye dönmek durumunda olursunuz. İki vize arasındaki tek fark birinde 6 aylık bir programa katılım gösteriyor olmanız, diğerinde ise de 11 aya kadar bir programa gidiyor olmanızdır, başka bir değişiklik bulunmamaktadır. Bunun üzerine 6 aylık veya 11 aylık vize aldığınız durumda vizelerinizi İngiltere’den uzatma veya vize çeşidini değiştirme gibi bir hakka sahip olmazsınız. Eğer İngiltere’de daha fazla kalmak istiyor ve bunun için de farklı bir vize çeşidine ihtiyacınız var ise, Türkiye’ye geri dönüp İngiliz Konsolosluğu’ndan tekrar vize randevusu alıp yeni bir başvuru yapmanız gerekir.

Çalışma iznine sahip olabileceğiniz vize çeşidi ise “Tier 4” vizesidir. Uzun dönem öğrenci vizesi olarak bilinen Tier 4, 11 aydan daha uzun süreli bir eğitim aldığınız takdirde başvurulması gereken bir vizedir ve size part-time çalışma şansı sunar. Eğer dil okulu kapsamında İngiltere’ye gidiyorsanız haftada 10 saate kadar çalışma izin verilirken, lisans veya yüksek lisans için gidiyorsanız çalışma izniniz haftalık 20 saate çıkar. Buna ek olarak okulunuzun tatil olduğu dönemlerde full-time olarak çalışma hakkı kazanır, fakat tatiliniz sona erdiğinde ise part-time çalışmaya devam edersiniz. Bu vize türünün avantajı ise, eğitim sürenizin uzadığı bir durumda İngiltere sınırları içerisinden vizenizi uzatmak için konsolosluğa başvurabilirsiniz. Gerekli belgelerinizle yaptığınız başvurunuz kabul olduğu takdirde konsolosluk tarafından uygun görülen süre boyunca İngiltere içerisinde konaklamaya ve eğitimize devam edebilirsiniz. Ayrıca İngiltere’nin son bir kaç senedir yürürlüğe koyduğu kanunu ile yüksek lisans eğitiminizi tamamladıktan sonra 2 sene çalışma izni hakkı elde edebilirsiniz.

Ayrıca çalışma izninin bulunduğu vizeler arasına “Tier 5” vizesini de ekleyebiliriz. Bu vizeye ise İngiltere’de staj yapmak istediğiniz taktirde başvurmanız gerekmektedir.

Vizeler için istenilen belgeler listesine İngiliz Konsolosluğu web sitesinden rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Havaalanına İniş

Öğrencileri en çok stres altında tutan anlardan biri ise uçağınızın havalimanına indiği andır çünkü artık Türkiye sınırları içerisinde değil tamamen yabancı topraklarda bulunuyor olursunuz ve sizi ne beklediği konusunda kafanızda soru işaretleri oluşur. Fakat aslında endişelenmeniz için hiçbir sebebiniz yoktur.

Uçaktan indikten sonra ilk yapacağınız iş pasaport kontrol noktasına ilerlemek olur. Kontrol veznesinde sıranız gelmeden önce vize başvurusunda kullandığınız tüm belgelerin kopyasını ve eğer varsa başka ek belgelerinizi çantanızda bulundurmanız oldukça önemlidir. Burada İngiliz görevlileri sizin pasaportunuzu ve vizenizi işler, İngiltere’ye giriş kaydınızı gerçekleştir. Eğer İngiltere’ye giriş için yanınızda bulundurmanız ek belgeler var ise bu belgeleri sizden görmek isteyebilirler. Vizeniz damgalandıktan sonra biraz daha ileride tekrar güvenlik görevlileri tarafından durdurulup sizinle ilgili bazı sorular yönlendirebilirler. Genel olarak İngiltere’ye neden giriş yapmak istediğinizi, elinizdeki belgelerin içerikleri, nereye gittiğinizi, kimle kalacağınızı veya hangi kurumda eğitim göreceğiniz şeklinde sorular sorabilirler. Bu sorulara anlaşılabilir ve net cevaplar verdiğiniz sürece hiçbir sıkıntı çıkmaz ve sizi bavulunuzu almak üzere ilerletirler.

Bavulunuzu aldıktan sonra tercih ettiğiniz ulaşım yöntemi ile konakladığınız yere ulaşabilirsiniz. Eğer tren ile gidecekseniz sonradan bir terslik ile karşılaşmamak adına biletinizi önceden ayırtmanızda fayda vardır. Eğer konaklamanız havaalanına çok uzun bir mesafede bulunmuyorsa taksi ve Uber (mobil uygulamaya kayıt olduğunuz takdirde) seçeneklerini de düşünebilirsiniz. Ayrıca Türkiye’den ayrılmadan önce konaklamanıza ulaşmanız için otobüs bileti satın alabilir veya tanıdığınız biri varsa ondan sizi almanızı rica edebilirsiniz. Eğer İngiltere’de kalacağınız süre 6 ayı aşıyor ise konaklamanıza ulaşıp yerleştirdikten sonra en geç 7 gün içerisinde size yakın bir polis merkezinden kayıt yaptırmanız gerekmektedir, bu işlem İngiltere’de kalacağınız süre boyunca büyük önem taşır ve bu sebeple kesinlikle es geçmemeniz gereken bir konudur.